Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
203.273.636 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 582 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Religia jest dla ludzi bez rozumu"
Nowinki i ciekawostki naukowe
Różności
UNESCO Science Report 2010 (11-11-2010)

Zamiarem twórców kolejnej edycji UNESCO Science Report było przedstawienie w sposób miarodajny stanu i warunków rozwoju nauki współczesnej w poszczególnych rejonach świata, a także zaproponowanie wiarygodnej prognozy odnośnie warunków jej rozwoju w najbliższej przyszłości.

Jak w imieniu twórców dokumentu  referuje sprawę Dyrektor Generalny UNESCO, Irina Bokowa, aktualny raport ma odzwierciedlać zmiany w stanie nauki na świecie, które wystąpiły od czasu opublikowania poprzedniej wersji dokumentu, co miało miejsce w 2005 r. Główne wnioski płynące z raportu można przedstawić w postaci kilku tez.

Po pierwsze, mimo nadal dużych dysproporcji, występujących między poszczególnymi krajami pod względem poziomu zamożności, potencjału przemysłowego i posiadanego zaplecza naukowo-badawczego, rozwój infrastruktury informatycznej i telekomunikacyjnej przyczynia się do stopniowej zmiany tego stanu rzeczy. Łatwiejszy dostęp do informacji i coraz lepsze możliwości jej szybkiej wymiany pozwalają na działanie specjalistycznych platform naukowo-badawczych rozproszonych na całym świecie, a nie - jak dotychczas - skupionych w jednym lub kilku miejscach globu.

Po drugie, choć dominacja najwyżej rozwiniętych gospodarczo krajów tzw. Triady, obejmującej Stany Zjednoczone i Kanadę, Unię Europejską i Japonię, nadal się utrzymuje, coraz silniejszą pozycję pod względem potencjału naukowo-badawczego zdobywają inne kraje, przede wszystkim Korea Południowa, Brazylia, Chiny i Indie. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że ostatni kryzys gospodarczy dotknął przede wszystkim kraje wysoko rozwinięte, w czasie gdy krajom rozwijającym się udało się uniknąć recesji. W krajach tych, dzięki dynamicznemu rozwojowi potencjału przemysłowego w ostatnich latach, pojawiają się coraz bardziej sprzyjające warunki dla rozwoju zaplecza naukowo-badawczego dla kompleksu przemysłowego. W związku z tym wyraźnie nasila się konkurencja między krajami, które starają się przyciągnąć do siebie najlepszych naukowców z zagranicy, a także absolwentów renomowanych uczelni naukowo-technicznych, dysponujących cenionym specjalistycznym wykształceniem i doświadczeniem.

Jak zwraca uwagę Irina Bokowa we wprowadzeniu do raportu, na całym świecie odnotowuje się znaczący wzrost nakładów na cele naukowo-badawcze, gdyż rządy wielu krajów, w tym również krajów rozwijających się, zdają się być coraz bardziej świadome znaczenia nauki dla harmonijnego rozwoju społecznego i gospodarczego. Trend ów obserwuje się nawet w Afryce, choć kontynent ten pozostaje pod tym względem nadal daleko w tyle za innymi rejonami świata.

Dynamikę zachodzących zmian pokazują takie projekty, jak założenie 30 nowych uczelni wyższych w Indiach, co ma pozwolić na zwiększenie ilości studentów w tym kraju do 21 milionów w roku 2012 (wobec 15 milionów w roku 2007). Z kolei w Chinach od 2002 roku krajowe wydatki na badania i rozwój ogółem w stosunku do PKB (GERD/GDP) wzrosły o 50%, do 1,54% (2008).

Polska, jako jeden z najbiedniejszych krajów Unii Europejskiej, nie prezentuje się w raporcie zbyt imponująco. Zwrócono jednak uwagę, że wprowadzone w Polsce niedawno zmiany prawne sprzyjają większej autonomii uczelni wyższych. Doceniono obowiązujący obecnie w Polsce system finansowania działalności naukowo-badawczej, zbliżony do tego obowiązującego w Wielkiej Brytanii (prezentowanego jako modelowy), jednocześnie jednak odnotowano, że środki finansowe przeznaczane na badania są w Polsce nieporównywalnie niższe. Rzuca się również w oczy nieobecność Polski w zestawieniach ilości publikacji naukowych z najważniejszych dziedzin nauki, co można wiązać z faktem, że Polska należy do grupy krajów o stosunkowo niskiej wartości wskaźnika GERD/GDP. W Unii Europejskiej Polska została zaliczona do grupy krajów doganiających (ang. catching-up countries) i pozostaje daleko w tyle za liderami innowacyjności - Szwecją, Finlandią, Niemcami, Danią i Wielką Brytanią.

[Oprac. C. O. Reless]

Źródło:
UNESCO Science Report 2010


Caden O. Reless

Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26269 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365