Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.966.540 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 280 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
(..) przecież żadnych świadectw o istnieniu Abrahama poza przekazem z Księgi Rodzaju nie ma. Nie ma powodu do odrzucenia poglądu, że cały cykl Abrahamowy (..) jest zbiorem mitów.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Różności
Naukowcy ujawniają 'super czarny' materiał (22-07-2014)

Naukowcy opracowali materiał tak czarny, że wygląda niczym czarna dziura. Materiał, wykonany z nanorurek węglowych, jest kolejnym krokiem w naukowych poszukiwaniach, które rozpoczęły się w latach 90. XX w., by stworzyć najczarniejszą z czerni.

Aczkolwiek nie należy spodziewać się, że Vantablack pojawi się na pokazie mody. Ten materiał jest przeznaczony do zastosowań w wojskowości i astronautyce. Może to i nie taka zła nowina dla wielbicieli mody - sukienka Vantablack byłaby chyba niezbyt twarzowa według »The Guardian«: "Gdybyś założyła małą czarną Vantablack, dla patrzącego ręce sterczałyby ci z rękawów a nogi spod rąbka sukienki, widoczna byłaby też szyja i głowa - cała reszta wydawałaby się dwuwymiarowa".

Zatem na co się przyda nowa czerń? Jak zauważa »The Guardian«, nie pochłania tylko 0,035% światła (technicznie rzecz ujmując, oznacza to, że cechuje się całkowitym współczynnikiem odbicia półkolistego czyli THR równym 0,035%), co stanowi nowy rekord. O szczególnej wyjątkowości najnowszej czerni przesądza fakt, że może rosnąć w temperaturze zaledwie 400°C. To oznacza, że może być hodowana na lżejszych materiałach, takich jak aluminium, co poszerza jej potencjalne zastosowania.

»Extremetech.com« przewiduje, że materiał znajdzie zastosowanie w rozmaitych samolotach i broni typu stealth. W witrynie czytamy: "Będzie także stosowany wewnątrz teleskopów i innych urządzeń do obrazowania, w których pochłanianie promieniowania nieużytecznego możne znacząco zmniejszyć ilość szumu i dzięki temu zwiększyć użyteczny zasięg i rozdzielczość".

»io9.com« skupia się na składzie Vantablack: "Jest wykonany z nanowłosów węglowych, które są 1.000 razy cieńsze od przeciętnego włosa człowieka. Rurki są na tyle małe, że nie pozwalają na przenikanie światła do wnętrza i są tak ciasno upakowane, że światło przedostające się między rurki odbija się między nimi, aż zostanie pochłonięte".

Ben Jensen, kierownik techniczny zespołu opracowującego Vantablack z Surrey NanoSystems nazwał materiał "super czernią". Jak powiedział »The Guardian«: "Hodujemy rurki tak jak poletko trawy węglowej. Rurki są rozstawione. Kiedy cząstka świata padnie na materiał, dostaje się między rurki i odbija się między nimi, aż zostanie pochłonięta i przekształcona na ciepło. Światło wpada do środka, ale nie może wyjść".

Nawet po zagięciu czy zgnieceniu, materiał wydaje się całkowicie płaski. Wypowiadając się dla »The Independent«, Jensen spróbował opisać ten efekt: "Spodziewasz się zobaczyć krzywizny [zakoli i załamań], a widzisz tylko [...] czerń, jak dziura, jakby tam nic nie było. Wygląda to po prostu dziwnie".

Vantablack jest wynikiem zastosowania opatentowanego przez Surrey NanoSystems procesu niskotemperaturowej hodowli nanorurek węglowych w programie brytyjskiego Technology Strategy Board o nazwie "Space for Growth" we współpracy z departamentem ABSL Space Products przy National Physical Laboratory and Enersys.

Więcej informacji: www.surreynanosystems.com

Źródło: CORDIS, UE.


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (2)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26234 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365