Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.203.679 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 309 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Musiała już minąć pierwsza pięciolatka po upadku komunizmu. Toczyły się wielkie spory o to czy zwycięstwo było klęską, czy klęska zwycięstwem. Tak wiele trzeba było zmienić, żeby kolejna generacja wybrańców mogła robić to co poprzednie – żyć kosztem najsłabszych w głębokim przekonaniu, że ich utrzymują? Kiedy nie dało się już dłużej być uczciwym i dobrym komunistą, trzeba było zacząć być..
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wydarzenia
Jeszcze większa potęga informacji (21-01-2013)

Czy przypominacie sobie czasy, kiedy zebranie informacji wymagało wizyty w bibliotece? Obecnie morze informacji jest tuż pod ręką i nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Dzięki Internetowi, który w coraz szerszym zakresie staje się istotną części życia wielu ludzi (korzystających na przykład z przeglądarki Google czy encyklopedii Wikipedia), mamy dostęp do bezprecedensowej ilości informacji. Nawet jeśli ta ilość wydaje się czasami przytłaczająca, to informacja posiada moc zmieniania naszego życia.

To przesłanie zbliżającej się międzynarodowej konferencji, która poświęcona będzie analizie potęgi informacji oraz wkładu, jaki mogą wnosić w nasz świat nauka i technologia. Celem konferencji organizowanej przez Komisję Europejską jest omówienie sukcesów i problemów związanych z korzystaniem z informacji i technologii. Wydarzenie skupi się również na sposobie, w jaki "aktywne informacje" mogłyby poprawić doświadczenia użytkowników i czy mają one znaczenie dla nauki i technologii.

Szacuje się, że obecnie 5 razy więcej osób korzysta z Internetu niż jeszcze 10 lat temu, kiedy było zaledwie 361 milionów internautów - ledwie dwie trzecie liczby aktualnych użytkowników Facebooka.

Teraz trudno byłoby sobie wyobrazić życie bez Internetu. Komputery, oprogramowanie i Internet poszerzyły nasze możliwości gromadzenia, selekcjonowania, porządkowania, analizowania i upowszechniania informacji.

Jednak istnieje minus, którym mają zająć się uczestnicy wspomnianej konferencji. Przetwarzanie informacji niekoniecznie przekłada się na skuteczne "aktywne informacje" niezbędne do poprawy doświadczeń użytkowników i otwarcia nowych perspektyw.

Konferencja położy nacisk na sposób, w jaki "aktywne informacje" w odróżnieniu od tych "podanych" mogą zwiększyć oddziaływanie Internetu i poprawić jakość korzystania z niego. W czasie wydarzenia zgromadzone zostaną również aktualne dane na temat sukcesów i problemów dotyczących "aktywnych informacji" z naciskiem na trzy dziedziny, zaczynając od innowacji. Omówione zostaną także informacje, nowe technologie i wymiana społeczna. Przedmiotem dyskusji będzie także bezpieczeństwo i gromadzenie informacji przez "systemy wywiadowcze" w celu chronienia społeczeństwa przed przestępczością. Na koniec uczestnicy debatować będą nad sposobem, w jaki ochrona danych i prywatności promuje i wdraża mechanizmy zapobiegające przedostawaniu się informacji do społeczeństwa w nieodpowiedni sposób, co ostatecznie raczej przeszkadza niż pomaga ludziom.

Każdy temat będzie omawiany z rozmaitych perspektyw, w tym z punktu widzenia nauki, inżynierii, przemysłu, polityki i prawa, badań społecznych, etyki i filozofii.

Światowej klasy analitycy technologii wygłoszą także Złoty Wykład Plenarny. Ich filozofia technologii zainspirowała naukowców i przedsiębiorców, a także polityków, filozofów, opiniotwórców i ogół społeczeństwa.

Źródło: CORDIS, UE. Ilustracja: freedigitalphotos.net


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26236 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365