Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
203.055.176 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 565 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Jestem przeciw religii, ale za religijnością. [...] Chodzi o to, że jestem przeciwny kultom zinstytucjonalizowanym oraz ich kapłanom. To siłą rzeczy musi się wyrodzić w biurokrację. Natomiast jestem zwolennikiem religijności, to znaczy uczucia religijnego, które jest bardzo bliskie, jeżeli nie identyczne, uczuciu artystycznemu. [...] Wiadomo zresztą z nauki, z historii, że u początków religii..
Nowinki i ciekawostki naukowe
Zdrowie
Echinacea nie wpływa istotnie na czas trwania i ciężkość objawów przeziębienia (14-01-2011)

Echinacea purpureaStosowanie ziołowego suplementu echinacea (na bazie Echinacea purpurea lub Echinacea angustifolia) nie wpływa istotnie na skrócenie czasu trwania i redukcję nasilenia objawów w przebiegu zwykłego przeziębienia. Skuteczność preparatu ziołowego nie odbiegała istotnie od skuteczności placebo. Wyniki badań opublikowano na łamach "The Annals of Internal Medicine".

Preparaty zawierające echinaceę są często używane przez chorych w przypadku przeziębień w celu złagodzenia objawów. Ponadto, w sezonie przeziębień, bywają równie często przyjmowane zapobiegawczo. Wyniki badań amerykańskich z 2007 roku wskazywały, że echinacea jest w Stanach Zjednoczonych trzecim pod względem popularności suplementem ziołowym używanym przez dorosłych i pierwszym pod względem popularności suplementem ziołowym podawanym dzieciom.

Naukowcy od dłuższego czasu zajmują się prowadzeniem badań nad tym, czy echinacea jest rzeczywiście tak skuteczna w zapobieganiu i leczeniu przeziębień, jak wskazuje na to jej popularność. Ogólnie rzecz biorąc, doniesienia naukowe na temat skuteczności echinacei wciąż są sprzeczne. Niektóre badania wskazują na pewne korzyści związane z jej przyjmowaniem, inne zdecydowanie je negują. Wyzwaniem pozostaje, między innymi, określenie ewentualnych właściwości leczniczych poszczególnych części rośliny, poszczególnych jej gatunków, właściwego dawkowania i optymalnych sposobów przygotowania preparatów leczniczych.

Wyniki najnowszych badań są spójne z wcześniejszymi doniesieniami, które wskazywały, że skuteczność echinacei w leczeniu przeziębień jest - w najlepszym wypadku - dość skromna. Naukowcy z University of Wisconsin przeprowadzili kontrolowane, randomizowane badania, w których dążyli do ustalenia, jakie są potencjalne korzyści zażywania echinacei w leczeniu przeziębienia. Badanie było elementem projektu badawczego finansowanego przez amerykańskie Narodowe Centrum Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej (NCCAM): "Physician, Echinacea, and Placebo: A Randomized Controlled Trial in a Common Cold Model" (Lekarz, echinacea i placebo: kontrolowane, randomizowane badania prowadzone w modelu przeziębienia), których celem była ocena efektu placebo i stylu relacji lekarz-pacjent w kontekście skuteczności ziołowego suplementu w leczeniu przeziębień.

W przebiegu badań 713 osoby badane w wieku od 12 do 80 lat, wszystkie wykazujące symptomy przeziębienia, losowo przydzielono do czterech grup: grupy niepoddawanej żadnemu leczeniu farmakologicznemu, grupy przyjmującej placebo (próba ślepa, w której osoby badane nie wiedzą, co zażywają - lek czy placebo), grupy przyjmującej preparat na bazie echinacei (również próba ślepa) i grupy, która przyjmowała echinaceę wiedząc, z jakiego rodzaju lekiem ma do czynienia. Osoby uczestniczące w badaniach otrzymywały pierwszego dnia 4 razy dziennie po 2 tabletki odpowiedniego preparatu i 4 razy dziennie po 1 tabletce przez kolejne 4 dni.

Tabletki z echinaceą zawierały równowartość 675 mg korzenia E. purpurea i 600 mg korzenia E. angustifolia. Pomiaru czasu trwania i ciężkości objawów przeziębienia dokonywano dwa razy dziennie przez co najmniej 2 tygodnie za pomocą kwestionariusza służącego pacjentowi do samooceny stanu zdrowia.

U osób badanych, które przyjmowały echinaceę, niezależnie od tego, czy działo się to świadomie czy nie, nie stwierdzono istotnych różnic pod względem czasu trwania i ciężkości objawów chorobowych w porównaniu z tymi osobami badanymi, które przyjmowały placebo lub w ogóle nie były poddawane leczeniu.

Chociaż autorzy badań odnotowali słaby trend, mogący wskazywać na pewne korzyści związane z przyjmowaniem suplementu ziołowego (średni czas trwania przeziębienia skrócony o pół dnia i zmniejszenie ciężkości objawów o około 10 procent), naukowcy stwierdzili, że echinacea przyjmowana w takiej formie, w jakiej miało to miejsce w przebiegu badań, nie wpływa istotnie na przebieg przeziębienia u chorych.

[Oprac. C. O. Reless]

Źródło: NCCAM

Dalsze informacje:


Caden O. Reless

Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (8)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26268 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365