Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.197.029 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 308 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Wiara w wiarę w Boga sprawia, że ludzie nie są gotowi potwierdzić czegoś, co jest oczywiste - tego mianowicie, że większość tradycyjnych opowieści o Bogu nie jest bardziej wiarygodna niż opowieści o Świętym Mikołaju i Wonder Man.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Ekologia
Naturalne kosmetyki dzięki sile enzymów (24-07-2014)

Zadanie postawione przed dofinansowanym ze środków unijnych na kwotę 7 mln EUR projektem OPTIBIOCAT polega na zastąpieniu chemicznych technik produkcji kosmetyków ekologicznymi alternatywami. W ten sposób projekt ma wyposażyć sektor kosmetyków naturalnych w niezbędne, zaawansowane rozwiązania techniczne, aby sprostać rosnącemu popytowi na naturalne i przyjazne środowisku produkty.

Europejski rynek kosmetyków naturalnych doświadczył w ostatnich latach wyjątkowego wzrostu, którego siłą napędową był w dużej mierze popyt konsumentów na składniki organiczne i wyższa świadomość konieczności unikania szkodliwych substancji, takich jak parabeny. W konsekwencji drogerie, supermarkety, a nawet dyskonty wprowadziły marki własne kosmetyków naturalnych, włączając do głównego nurtu niegdysiejsze produkty niszowe.

Według analityków, globalny popyt na naturalne kosmetyki w 2012 r. przekroczył 5,8 mld EUR, a do roku 2018 ma osiągnąć niewiarygodny pułap 10,1 mld EUR.

Niemniej udział kosmetyków naturalnych w łącznej sprzedaży kosmetyków w Europie wciąż utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Jednym z powodów jest brak zharmonizowanych standardów, co oznacza, że autentycznie naturalne produkty muszą konkurować z tradycyjnymi kosmetykami, które też mogą być etykietowane jako "naturalne", gdyż zawierają pewne naturalne składniki. Drugim powodem jest brak realnych alternatyw dla chemicznych technik produkcji. Tutaj właśnie do akcji wkracza dofinansowany ze środków unijnych projekt OPTIBIOCAT.


freedigitalphotos.net

Czerpiąc z różnorodności konsorcjum złożonego z 16 partnerów z ośmiu krajów europejskich, OPTIBIOCAT, którego realizacja rozpoczęła się w 2013 r. i potrwa do 2017 r., wyposaży przedsiębiorstwa w wiedzę i umiejętności potrzebne do wprowadzania zrównoważonych procesów i stosowania nowych, naturalnych składników. Cel zostanie osiągnięty głównie za pomocą enzymów - katalizatorów komórkowych, które sterują reakcjami zachodzącymi w komórkach, przyspieszając ich tempo - mających zastąpić tradycyjne substancje chemiczne.

Tak zwane biokatalizatory wymagają mniejszej liczby etapów produkcyjnych i mogą funkcjonować w niższych temperaturach, dzięki czemu obniżają zapotrzebowanie na energię i ograniczają niepożądane skutki uboczne, takie jak zapachy. Ponadto enzymy są charakterystyczne dla rodzaju katalizowanej reakcji - nie są produktem ubocznym ani odpadem.

Co ciekawe, znaczącym potencjałem odznacza się zastosowanie enzymów jako składnika w produktach do ochrony skóry. Ustalono, że enzymy mają zdolność wyłapywania wolnych rodników i zapobiegania w ten sposób uszkodzeniom skóry, do których doprowadza zanieczyszczenie środowiska, dym, światło słoneczne i inne szkodliwe czynniki.

W ramach projektu przeprowadzone zostaną także testy enzymów pod kątem ewentualnych zastosowań w innych sektorach, np. jako składniki w przemyśle spożywczym. Niektóre enzymy nadają się do produkcji antyoksydantów spożywczych i mogą również znaleźć zastosowanie w lekach przeciwnowotworowych. Na końcowym etapie projektu, analiza obejmie zwiększenie skali i optymalizację procesu fermentacji w produkcji enzymów równolegle z oceną działania alergizującego i bezpieczeństwa nowych związków.

Na zakończenie projektu powstanie portfolio nowatorskich biokatalizatorów, w którym znajdzie się najprawdopodobniej 50 grzybiczych i 500 bakteryjnych esteraz (specjalnego rodzaju enzymów), dzięki czemu odpowiedzialna środowiskowo produkcja naturalnych składników kosmetycznych zagości w pełni w głównym nurcie. Potencjalne korzyści z projektu dla przemysłu zapowiadają się imponująco.

Więcej informacji: OPTIBIOCAT

Źródło: CORDIS, UE


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26236 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365