Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
189.366.890 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Wojna na Ukrainie skończy się w 2022?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 228 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Rozwój Polski zależy nie tyle od kadry wykwalifikowanych hydraulików, mimo że są oni postrachem Francji czy Niemiec, ile od umiejętności spojrzenia trochę dalej poza najbliższy, to znaczy wyborczy horyzont. Cóż to bowiem znaczy, na przykład, uznanie oświaty i edukacji za najważniejszy priorytet rozwoju? Znaczy to przeznaczenie znaczącej, a może nawet kolosalnej części wydatków państwa na modernizację..
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wiadomości
Polacy największymi miłośnikami psów w Europie, Rosjanie - kotów (21-04-2020)

Według danych statista.com, w Polsce jest największy europejski odsetek gospodarstw, które posiadają co najmniej jednego psa (42%). Podobny odsetek znajduje się także w Rumunii (42%) oraz w Czechach (41%). Najrzadziej z kolei psy posiadają Grecy (14), Szwedzi (15%) oraz Austriacy (17%).

Największymi kociarzami są Rosjanie (59%), Rumuni (47%) oraz Łotysze (38%). W Polsce koty także są dość popularne, bo posiada je 32% gospodarstw. Najmniej popularne są w Hiszpanii (11%), na Słowacji (15%) oraz w Irlandii (17%).

Na poniższej mapie kolor czerwony pokazuje kraje, gdzie popularniejsze są koty, zaś kolor zielony - te, które bardziej lubią psy.

Pies jest najdawniej udomowionym zwierzęciem. Do niedawna uważano, że został udomowiony dzięki wynalezieniu rolnictwa - zwabiony pożywieniem wilk podchodził pod ludzkie siedziby aż się oswoił. Według nowych badań, pies został udomowiony przez przez europejskich łowców już ok. 25 tys. lat temu. Jest udomowionym wilkiem, ale nie tym, które znamy dziś, lecz prahistorycznym, które dziś już nie występują. Najstarsze ślady psa z Bliskiego Wschodu datowane są na 11 tys. lat, z Azji Wschodniej - 8 tys. lat. Te europejskie są dwa razy starsze. Czyli pies jest zwierzęciem najbardziej europejskim. Dogs first domesticated in Europe, study says

Być może szczególna popularność udomowionego wilka w naszym kraju wiąże się ze szczególną popularnością symboliki wilka wśród naszych przodków. Przed założeniem Polski, Słowianie na naszych ziemiach uważali się za "dzieci wilka". Zob. Luty, Lutycy i nasze wilcze korzenie

W Azji corocznie konsumuje się miliony psów, z kolei w krajach islamskich pies uważany jest za zwierzę nieczyste. W 2010 Iran wydał fatwę, że psy są nieczyste i nie powinny być trzymane jako zwierzęta domowe, gdyż jest to ślepe naśladownictwo Zachodu, w 2019 w Teheranie wydano zakaz obecności psów w przestrzeni publicznej oraz w samochodach.

Kot z kolei udomowiony został po wynalezieniu rolnictwa, ok 9,5 tys. lat temu na Bliskim Wschodzie. W islamie kot cieszy się specjalnym szacunkiem.

Według badań prof. Stanleya Corena z University of British Columbia, właściciele kotów częściej żyją samotnie i zazwyczaj w mieszkaniu, z kolei właściciele psów częściej żyją z rodziną i zazwyczaj w domu. Jakkolwiek na wsi popularne są zarówno psy jak i koty.


Mariusz Agnosiewicz

Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25976 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365