Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.176.924 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Człowiek rozsądny dostosowuje się do świata. Człowiek nierozsądny usiłuje dostosować świat do siebie. Dlatego wielki postęp dokonuje się dzięki ludziom nierozsądnym.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Biologia
Stres może utrudniać zajście w ciążę (13-08-2010)

Wyniki prac badawczych prowadzonych przez amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia oraz Uniwersytet w Oksfordzie zdają się potwierdzać szeroko rozpowszechnione przekonanie, że u kobiet stres może utrudniać zajście w ciążę, a złagodzenie stresu może dla rodziców oznaczać istotny wzrost prawdopodobieństwa spłodzenia potomka. Są to przy tym jedne z pierwszych tego rodzaju badań prowadzonych z udziałem kobiet niemających wcześniej problemów z płodnością.

Udało się między innymi ustalić, że u kobiet, u których obserwuje się wysoki poziom alfa-amylazy występowało znacznie mniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę niż u kobiet, u których obserwowano niższe poziomy tej substancji.

Alfa-amylaza jest przede wszystkim enzymem trawiennym obecnym między innymi w ślinie, ale intensywność wydzielania alfa-amylazy jest również dobrym markerem poziomu fizjologicznej odpowiedzi organizmu na działanie stresu. Wydzielanie enzymu koreluje z poziomem katecholamin w układzie nerwowym, a katecholaminy (np. adrenalina i noradrenalina) są zaangażowane w inicjację reakcji stresowej organizmu.

W przebiegu badań rejestrowano parametry fizjologiczne u 274 kobiet w wieku 18-40 lat, które próbowały zajść w ciążę. Pierwotnie chodziło o ustalenie, czy uzyskanie przez kobiety codziennej informacji o poziomie płodności na podstawie testów wpływa na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. W tym celu kobiety biorące udział w badaniach zostały wyposażone w zestawy testowe, przy pomocy których mogły monitorować przebieg cyklu miesiączkowego i owulacji. W szóstym dniu po menstruacji pobierano od nich próbkę śliny w celu określenia poziomu alfa-amylazy. Poza określeniem poziomu enzymu uzyskane próbki służyły do określenia kilku innych wskaźników fizjologicznych, takich jak poziom kortyzolu i hormonów kory nadnerczy. Każda z kobiet brała udział w badaniach bądź do momentu, w którym zaszła w ciążę, bądź do końca szóstego z kolei cyklu menstruacyjnego.

Przy kontrolowaniu wpływu wszystkich wspomnianych wyżej czynników fizjologicznych u kobiet z wysokim poziomem alfa-amylazy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę było istotnie niższe niż w przypadku kobiet, u których w okresie okienka płodności poziom alfa-amylazy utrzymywał się na niskim poziomie. Tak zwane okienko płodności, związane z owulacją, występuje właśnie w okolicach 6 dnia po menstruacji, czyli przeciętnie około 14 dnia całego cyklu miesiączkowego.

U jednej czwartej kobiet, u których stwierdzono najwyższy poziom alfa-amylazy, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w każdym cyklu było około 12% niższe niż w przypadku kobiet o najniższym poziomie enzymu. Nie jest wykluczone, że stres jest związany z lękiem przed porażką, rozwijającym się często u kobiet, które podejmowały już wielokrotne i zakończone niepowodzeniem próby zajścia w ciążę. Wyniki badań wskazują również na konieczność obniżenia stresu u kobiet, które starają się zajść w ciążę, między innymi za pomocą różnych technik relaksacyjnych i poprzez udzielanie emocjonalnego wsparcia ze strony bliskich.

[Tłumaczenie i opracowanie: C. O. Reless.]

Źródło:
NIH Study Indicates Stress May Delay Women Getting Pregnant


Caden O. Reless

Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26235 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365