Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.019.098 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 284 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Boga może usprawiedliwić tylko to, że nie istnieje.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2012, Listopad (11)

Wydarzenia
Cuda zdarzają się w... nauce! (29-11-2012)
Harmonijna i pokojowa współpraca Iranu, Pakistanu, Egiptu, Turcji, Palestyny, Cypru oraz Izraela ma miejsce na terenie Jordanii przy wsparciu UE. Synchrotron Sezam (Sesame) to wspólny projekt naukowy państw Bliskiego Wschodu, rozwijający się ponad narodowościowymi i religijnymi podziałami. Projekt jest wzorowany na europejskim centrum naukowym CERN, którego powstanie miało także służyć m.in. nawiązaniu współpracy pomiędzy zwaśnionymi w I połowie XX wieku państwami. Osobą stojącą na czele rady zarządzającej Sezamu jest Brytyjczyk Prof. Sir Chris Llewellyn Smith, były dyrektor ..(jeszcze 861)»

Genetyka
Biopaliwa - naukowcy manipulują genami roślin (28-11-2012)
Europejczykom zależy na znalezieniu sposobów na zrównoważone źródła energii w przyszłości. Mając powyższe na względzie naukowcy analizują sposoby na niedrogą produkcję biopaliw z biomasy roślinnej. Problem jednak w tym, że niektóre rośliny zawierają ligninę i hemicelulozę, które niełatwo przekształcić na biopaliwa. Naukowcy z Danii, Tajlandii i USA być może znaleźli rozwiązanie tego problemu. Wykorzystali techniki manipulowania genami, aby zmodyfikować rośliny w taki sposób, który umożliwi ich rozłożenie na biopaliwa. Badania zostały niedawno zaprezentowane w czasopiśmie Biotechnology for Biofuels. <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/green_tech_300x358.jpg" alt="" ..(jeszcze 3381)»

Wydarzenia
Mazowsze bogatsze o nowoczesne techniki analizy powierzchni materiałów (27-11-2012)
Analiza własności powierzchni materiałów gra w nauce i przemyśle niebagatelną rolę. Nawet niewielkie ilości zanieczyszczeń w ciele stałym, rzędu paru cząsteczek na milion, mogą "wypłynąć" na zewnątrz materiału i pokryć jego całą powierzchnię. Utworzona w wyniku tej tzw. segregacji warstwa w znacznym stopniu zmienia właściwości próbki. W Mazowieckim Centrum Analizy Powierzchni można obecnie analizować własności fizyko-chemiczne nawet tylko dwóch najbardziej zewnętrznych warstw atomowych próbki. Wyniki analiz są wykorzystywane m.in. w inżynierii materiałowej i elektronice. Laboratoria Centrum, właśnie otwartego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w ..(jeszcze 4736)»

Wydarzenia
Research Excellence Awards dla polskich naukowców (24-11-2012)
22 listopada odbył się finał 5. edycji konkursu Elsevier - Perspektywy Research Excellence Awards. Wydawnictwo Elsevier wspólnie z Fundacją Edukacyjną "Perspektywy" po raz kolejny doceniło dorobek naukowy trzech badaczy, którzy mogą poszczycić się niezwykłymi osiągnięciem i licznymi publikacjami w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych. Do tegorocznej edycji konkursu, w kategorii Scopus Young Researcher Award zgłosiło się ponad 100 kandydatów poniżej 30 roku życia. Zwycięzcą i zdobywcą głównej nagrody ufundowanej przez wydawnictwo Elsevier został dr Wojciech Głogowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, który bada mechanizmy biomechaniczne ..(jeszcze 1496)»

Medycyna
Clostridium difficile: koktajl bakterii zamiast terapii fekalnej (23-11-2012)
Infekcja superbakterią Clostridium difficile, z którą wiąże się wiele śmierci szpitalnych, jest dość odporna na terapię antybiotykową. Skuteczna jest natomiast bakterioterapia fekalna, która nie była jednak szeroko stosowana ze względu na ryzyko wprowadzenia szkodliwych patogenów oraz awersję pacjentów. Brytyjscy naukowcy poszli krok naprzód i ustalili, które bakterie ze zdrowego kału skutecznie radziły sobie z agresywną bakterią chorobową. Skuteczna terapia będzie się mogła oprzeć o leczniczy "koktajl" bakteryjny. MA

<iframe src="http://www.youtube.com/embed/gsdMxDmzOMM"

..(jeszcze 7400)»

Medycyna
Alternatywne leczenie padaczki (20-11-2012)
Pojawiają się nowatorskie podejścia w terapii epilepsji - wyniszczającej choroby neurologicznej, która dotyka 50 mln osób na świecie, w tym 6 mln w Europie. W ramach badań nad epilepsją są prowadzone prace nad wykorzystaniem wirusów do zainfekowania komórek mózgu i transplantacją komórek do mózgu. Pionierem alternatywnego leczenia jest projekt EPIXCHANGE (Innowacyjne terapie genowe w leczeniu epilepsji), a prace będą prowadzone na <a href="http://www.lunduniversity.lu.se" class=linkext target=_blank ..(jeszcze 3663)»

Astronomia
Odkryto nowy promień kosmiczny (09-11-2012)
Europejscy astronomowie odkryli nowe źródło promieni kosmicznych emanujące z okolicy gromady Arches, w pobliżu środka Drogi Mlecznej. Zdaniem naukowców cząstki uzyskują przyspieszenie w fali uderzeniowej generowanej przez dziesiątki tysięcy młodych gwiazd, poruszających się z prędkością około 700.000 km/h. Odkrycie wyróżnia się tym, że pochodzenie promieni kosmicznych różni się od pochodzenia promieni odkrytych dokładnie 100 lat temu przez Victora Hessa, pochodzących z eksplozji supernowych. Odkrycia opisano w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics. Dokonane przez badaczy z Centre ..(jeszcze 3326)»

Medycyna
Coraz lepsza naprawa mózgu po udarze (06-11-2012)
W UE odnotowuje się około miliona przypadków udaru mózgu rocznie, które są drugą pod względem częstotliwości przyczyną zgonów na świecie po schorzeniach kardiologicznych. Dane unijne wskazują, że około 25% mężczyzn i 20% kobiet w wieku od 85 lat dozna udaru mózgu. Mimo śmiercionośnego charakteru udaru, wywoływanego przez zakłócenia w dopływie krwi do mózgu, które prowadzą do szybkiej utraty funkcji mózgu, naukowcy są przekonani, że udoskonalone terapie mogą poprawić wskaźnik przeżywalności chorych. W ramach dwóch projektów finansowanych ze środków unijnych prowadzone są obecnie badania, które mają dać tysiącom pacjentów nadzieję i zapewnić im życie po zdiagnozowaniu udaru mózgu. ..(jeszcze 4196)»

Biologia
Szczerość pochodną poziomu testosteronu (06-11-2012)
Testosteron jest odpowiedzialny za wiele czynności w organizmie człowieka, od budowania mięśni, przez libido, po wzrost włosów. Chociaż występuje u kobiet i mężczyzn, to tradycyjnie jest kojarzony z cechami męskimi. Teraz wydaje się jednak, że za testosteronem kryje się coś więcej, gdyż może sprzyjać prospołecznym zachowaniom. Odkrycia, opisanego w czasopiśmie PLOS One, dokonali europejscy naukowcy, którzy otrzymali dofinansowanie z Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (grant dla początkujących naukowców). Testosteron miał burzliwą przeszłość i był obiektem pewnych ..(jeszcze 4326)»

Różności
Przedsiębiorczość kobiet - słabo wykorzystany potencjał (03-11-2012)
Jeżeli chodzi o zmysł przedsiębiorczości, to mężczyźni wiodą prym. Mimo iż Europejki to ponad połowa populacji, stanowią one tylko jedną trzecią unijnych przedsiębiorców i z tego względu Komisja Europejska koncentruje się na inicjatywach związanych z przedsiębiorczością, skierowanych konkretnie do kobiet. Statystyki pokazują, że wskaźnik samozatrudnionych kobiet w Europie wynosi zaledwie 34,4% w porównaniu z 50,2% wśród mężczyzn, co sugeruje, że kobiety potrzebują większej zachęty, by stać się przedsiębiorcami. To był jeden z najważniejszych komunikatów ..(jeszcze 5071)»

Różności
Jak uniknąć globalnego zatoru? (02-11-2012)
Zatory w ruchu drogowym to poważny problem. Według wyników niedawno przeprowadzonych badań przez INRIX Europe, Belgia to kraj, w którym powstają największe kroki w Europie, a kierowcy tkwią w nich przez 55 godzin w roku, kolejne miejsca zajmują Holandia (50 godzin) i Włochy (29 godzin). Szacuje się, że do 2050 r. na drogach na świecie może pojawić się 4 mld pojazdów, czyli cztery razy więcej niż obecnie. Kwestia radzenia sobie z zatorami drogowymi była ostatnio dyskutowana w czasie Światowego ..(jeszcze 5992)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26234 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365