Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
203.598.603 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 609 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Myśl, myśl, myśl."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Genetyka
Biopaliwa - naukowcy manipulują genami roślin (28-11-2012)

Europejczykom zależy na znalezieniu sposobów na zrównoważone źródła energii w przyszłości. Mając powyższe na względzie naukowcy analizują sposoby na niedrogą produkcję biopaliw z biomasy roślinnej. Problem jednak w tym, że niektóre rośliny zawierają ligninę i hemicelulozę, które niełatwo przekształcić na biopaliwa. Naukowcy z Danii, Tajlandii i USA być może znaleźli rozwiązanie tego problemu. Wykorzystali techniki manipulowania genami, aby zmodyfikować rośliny w taki sposób, który umożliwi ich rozłożenie na biopaliwa. Badania zostały niedawno zaprezentowane w czasopiśmie Biotechnology for Biofuels.

Eksperci ustalili, że rośliny bogate w ligninę i hemicelulozę - biomasa lignocelulozowa - mają wysokie stężenie pentoz i niełatwo fermentują na paliwa w porównaniu z roślinami zawierającymi heksozy. Naukowcy, pracujący pod kierunkiem Narodowego Laboratorium Lawrence'a w Berkeley, USA, postanowili zmodyfikować rośliny za pomocą niewielkich ilości ksylanu - głównego polisacharydu niecelulozowego - obecnego we wtórnych ścianach komórkowych, aby wspomóc produkcję biopaliw.

Zespół wykorzystał trzy zmutowane szczepy Arabidopsis z niedoborem ksylanu - nieregularne mutanty ksylemowe (irx) irx7, irx8 i irx9 - do stworzenia roślin o niskiej zawartości ksylanu i poprawy właściwości, które upraszczają rozkład węglowodanów na cukry proste (scukrzanie).

Według naukowców mutanty irx zazwyczaj cechują się silnie karłowymi fenotypami, które powstają w wyniku zawału naczynia ksylemu, co powoduje zaburzenia w transporcie wody i substancji odżywczych. Są przekonani, że przywrócenie biosyntezy ksylanu w roślinach dopełni mutacje.

Badacze przeprowadzili manipulację regionów promotorowych genów czynników transkrypcyjnych naczynia VND6 i VND7 w celu ponownego wprowadzenia biosyntezy ksylanu w ksylemie irx7, 8 i 9. Zespół zaobserwował, że uzyskane fenotypy całkowicie przywróciły w niektórych przypadkach dzikie schematy wzrostu, co sprawiało, że rośliny były silniejsze dzięki przywróceniu właściwości mechanicznych. Naukowcom udało się również utrzymać niską, ogólną zawartość ksylanu i poprawić parametry scukrzania. Wynik? Usprawniony rozkład na biopaliwa.

Stężenie ksylozy w niektórych roślinach spadło aż o 23%, a ligniny w innych roślinach o 18%. Naukowcom udało się przywrócić normalną funkcję ksylemu w roślinach. Po wstępnej obróbce uzyskali 42% skok pod względem wydajności scukrzania roślin.

"Wyniki pokazują, że można uzyskać rośliny o zredukowanej zawartości ksylanu w ścianach przy zachowaniu strukturalnej integralności naczyń ksylemu" - wskazuje współautor Henrik V. Scheller z Pionu Bionauk Fizycznych Narodowego Laboratorium Lawrence'a w Berkeley, oraz ze Wspólnego Instytutu Bioenergii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. "Zaprezentowany przez nas system inżynierii ksylanu stanowi ogromny krok naprzód w specjalistycznych uprawach bioenergetycznych, które są łatwo przetwarzalne na biopaliwa. Podejście zastosowane w przypadku Arabidopsis może zostać przeniesione w niedalekiej przyszłości na inne gatunki roślin przeznaczane na biopaliwa, zwłaszcza gatunki topoli".

Naukowcy są przekonani, że ich odkrycia mogą pomóc w opracowaniu alternatywnego źródła energii, które może znacząco ograniczyć zużycie paliw kopalnych.

Publikacja: Petersen, P.D., et al. 'Engineering of plants with improved properties as biofuels feedstocks by vessel-specific complementation of xylan biosynthesis mutants', Biotechnology for Biofuels, 2012.
Źródło: CORDIS, (c) Unia Europejska. Ilustracja: Steve Jurvetson, Wikimedia Commons


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26273 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365