Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.669.879 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Dzisiejszemu światu jest potrzebna nie tyle energia termojądrowa, ile raczej energia zamknięta w ludzkim sercu, którą trzeba wyzwolić."
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2013, Sierpień (4)

Biologia
Biolodzy zobaczą więcej – w nowej pracowni mikroskopowej Instytutu Nenckiego (23-08-2013)
Wyjątkowy zestaw przyrządów do mikroskopii świetlnej i elektronowej zaczyna pracę w Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego. Już wkrótce aparatura pomoże naukowcom lepiej poznać budowę, funkcje i możliwości ludzkiego mózgu. <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/nencki130821b_fot01s.jpg" alt="Połączenie konfokalnej mikroskopii fluorescencyjnej z mikroskopią elektronową pozwoli naukowcom z Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego lepiej zrozumieć budowę i funkcjonowanie komórek i tkanek nerwowych. Na zdjęciu dr Tytus Bernaś z Pracowni Obrazowania ..(jeszcze 6000)»

Chemia
Elektrochemiczny krok ku lepszym magazynom wodoru (14-08-2013)
Nie można opracować dobrych magazynów wodoru z użyciem metali bez wiedzy, jak pierwiastek ten przez nie przenika. W Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie udało się zastosować wygodną w użyciu metodę elektrochemiczną do badania dyfuzji wodoru w metalach o dużej reaktywności. <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/ichf130814b_fot01s.jpg" alt="Nowa membrana o warstwowej konstrukcji umożliwia - w połączeniu z odpowiednimi metodami pomiarowymi - elektrochemiczne badanie tempa przenikania wodoru w metalach reaktywnych, takich ..(jeszcze 5426)»

Różności
Całkiem nowy chleb... prosto z laboratorium (08-08-2013)
Z ziarna pszenżyta można upiec chleb o unikalnym smaku, z dużą ilością błonnika i witamin. Ponieważ wypieka się trudniej niż inne rodzaje pieczywa, to naukowcy nad jego recepturą pracują w laboratorium, tak by udawał się też w piekarniach. "Polska jest światowym potentatem w uprawie pszenżyta (Polska, przed Niemcami i Francją, jest największym producentem pszenżyta na świecie - przyp. red.) Jest ono jednak wykorzystywane głównie na pasze oraz jako surowiec do produkcji biopaliw. W niewielkim tylko stopniu do celów żywieniowych" - powiedziała PAP dr inż. Anna Fraś z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego w Radzikowie. ..(jeszcze 3825)»

Biotechnologia
Mikrofluidyczny przełom w biotechnologiach (02-08-2013)
Kolby chemiczne i nieporęczne chemostaty do hodowania bakterii mają szansę wkrótce trafić do lamusa. Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie jako pierwsi na świecie skonstruowali układ mikroprzepływowy pozwalający kontrolować łączenie, transport i dzielenie mikrokropel. Od teraz w jednym układzie można prowadzić jednocześnie setki różnych hodowli bakterii, co przyspieszy m.in. prace badawcze nad nowymi antybiotykami. <img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/ichf130731b_fot01s.jpg" alt="Pierwszy układ mikrofluidyczny ..(jeszcze 6022)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26242 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365