Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.712.545 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 368 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Zawarcie konkordatu jest zawsze aktem jednostronnej rezygnacji państwa z pewnych jego prerogatyw i zobowiązań do określonych świadczeń (..)
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2014, Kwiecień (23)

Genetyka
Utrata chromosomu Y u mężczyzn to krótsze życie i większe ryzyko raka (30-04-2014)
Dla mężczyzn niekorzystna jest zbyt duża utrata wraz z wiekiem chromosomu Y w niektórych komórkach. Skraca to panom życie i zwiększa podatność na nowotwory - wynika z badań prowadzonych przez prof. Jana Dumanskiego z uniwersytetu w Uppsala. Informację na ten temat zamieszcza najnowsze wydanie "Nature Genetics". Biologiczna rola chromosomu Y, symbolu męskości, od wielu lat jest pomniejszana. Ukazało się wiele badań sugerujących, że zawiera on niewiele, na dodatek mało znaczących informacji genetycznych. Najnowsze badania wykazują, że jest to niesłuszna opinia. Męski chromosom ma istotny wpływ na życie mężczyzn.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/chromosome1

..(jeszcze 3043)»

Wydarzenia
Od czerwca rozpocznie się rywalizacja o Złoty Medal Chemii (30-04-2014)
Instytut Chemii Fizycznej PAN i firma DuPont Poland zachęcają studentów do udziału w zbliżającej się edycji konkursu Złoty Medal Chemii. Konkurs, adresowany do twórców najbardziej nowatorskich prac licencjackich i inżynierskich z chemii i jej pogranicza z fizyką lub biologią, zdobył już renomę "polskiego Nobla dla studentów". Już niedługo licencjaci i młodzi inżynierowie z całego kraju będą mogli wziąć udział w kolejnej edycji prestiżowego konkursu Złoty Medal Chemii. Konkurs, organizowany przez Instytut Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie we współpracy ze ..(jeszcze 2574)»

Technika
Kompleksowy System do Radioterapii Śródoperacyjnej powstaje w Świerku (29-04-2014)
Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), Wielkopolskie Centrum Onkologii (WCO), UJP Hitec Systems S.A. i Jarosław Kołcun rozpoczynają prace nad innowacyjnym, Kompleksowym Systemem do Radioterapii Śródoperacyjnej INTRA-DOSE. Polscy naukowcy rozpoczynają prace nad innowacyjnym, Kompleksowym Systemem do Radioterapii Śródoperacyjnej. W ramach projektu, realizowanego przez fizyków z NCBJ, lekarzy i fizyków medycznych z WCO oraz partnerów przemysłowych (UJP Hitec Systems S.A. i Jarosław Kołcun), powstanie nowoczesne, dopasowane do potrzeb klinicznych urządzenie.

..(jeszcze 9499)»

Fizyka
Wodór w proszku - paliwo przyszłości (28-04-2014)
Z litra niepozornego proszku można uzyskać dwa razy więcej wodoru niż zawiera litr wodoru skroplonego. Być może wodór - który w przyszłości ma szanse zastąpić tradycyjne paliwa - mógłby być magazynowany w borowodorkach metali lekkich - mają nadzieję naukowcy z polsko-szwajcarskiego zespołu. Prof. Zbigniew Łodziana z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie wyjaśnia w rozmowie z PAP, że zamiast tradycyjnych źródeł energii - takich jak paliwa kopalne czy paliwo jądrowe, których zasoby wciąż się kurczą - w przyszłości zapewne coraz częściej korzystać będziemy z tzw. strumieni energii, dostępnych tylko raz na jakiś czas. Bo np. energię słoneczną pozyskiwać możemy ..(jeszcze 4933)»

Wydarzenia
Studenci SGH z tytułem Światowych Mistrzów Negocjacji (27-04-2014)
Studenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie wygrali międzynarodowy turniej negocjacji - The Negotiation Challenge 2014, który odbywał się w tym roku w Islandii. W finale drużyna SGH pokonała reprezentantów Niemiec z Uniwersytetu w Bonn. Studenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ze Studenckiego Koła Naukowego Negocjator (SKN N) zostali zwycięzcami tegorocznego Pucharu Świata negocjacji The Negotiation Challenge 2014 (TNC). W skład zespołu weszło dwoje studentów studiów magisterskich Patrycja Marton i Bartosz Dominikowski oraz doktorant Kolegium Analiz Ekonomicznych Marcin Luziński.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/negocjatorzyzsgh.jpg"

..(jeszcze 3058)»

Technika
Językowe sterowanie (27-04-2014)
Dzięki sterowaniu językiem można poradzić sobie z elektronicznymi gadżetami nawet mając zajęte ręce i nogi - informuje "New Scientist". Zespół naukowców z uniwersytetu w Osace opracował urządzenie, które poprzez policzek wyczuwa nacisk języka. Zainstalowany wewnątrz hełmu, umożliwia na przykład motocyklistom czy narciarzom kontrolowanie ich osobistych urządzeń elektronicznych w rodzaju odtwarzacza mp3 czy smartfona. Prototyp wyposażony w 64 czujniki przymocowano do policzków sześciu ochotników. Polecono im wykonywać pięć czynności - przeciąganie językiem w prawo lewo, do góry, do dołu oraz "klikniecie" mocnym pchnięciem. Na 300 podjętych ..(jeszcze 628)»

Ekologia
Każdy może zostać pszczelim bohaterem (26-04-2014)
W ogrodzie uprawiaj rośliny kwitnące w różnych porach roku, choć kawałek ogrodu zostaw półdziki, nie pal liści, nie stosuj środków owadobójczych zawierających neonikotynoidy - kilka prostych zasad, przypominanych przez Greenpeace, pomoże przetrwać pszczołom i innym owadom zapylającym. Porady, które mają pomóc w przetrwaniu owadom zapylającym, można znaleźć w poradniku "Projekt pszczoła. Zostań pszczelim bohaterem, zostań pszczelą bohaterką". Powstał on w ramach kampanii "Przychylmy pszczołom nieba", prowadzonej przez organizację Greenpeace Polska. ..(jeszcze 3136)»

Medycyna
Nowe leki przeciwbólowe i przeciwpadaczkowe (24-04-2014)
Nad grupą związków, które mogą w przyszłości stać się kandydatami na lek przeciwko bólowi neuropatycznemu lub padaczce, pracuje zespół badaczy z Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Projekt ma na celu opracowanie innowacyjnej grupy związków o aktywności stabilizującej potencjał błony komórkowej. Jak tłumaczy koordynator projektu dr Anna Waszkielewicz, takie badania są konieczne, ponieważ nie istnieje lek dedykowany pacjentom chorym na ból neuropatyczny. Tymczasem dotyczy on 5 proc. ludności, a im starsza populacja, tym pacjentów jest więcej, co wynika z neurodegeneracji. Z kolei padaczka dotyczy 1 proc. ludności, a wyzwanie ..(jeszcze 5774)»

Technika
Wodór w grafenowym baku (23-04-2014)
Grafenowe zbiorniki na paliwo wodorowe pozwolą pojazdom przemierzyć kraj od Tatr do Bałtyku na jednym baku. Nadadzą się też do zasilania statków kosmicznych. Ambitny cel wymaga długiej drogi. Naukową podróż finansuje z programu Graf-Tech Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekt prowadzi prof. Piotr Kula z Politechniki Łódzkiej, a jego zespół wspiera partner przemysłowy Seco/Warwick - spółka notowana na warszawskiej giełdzie. Prace zespołu prof. Piotra Kuli są przełomowe w skali światowej, bowiem pozwolą w przyszłości pozwoli wykorzystywać w motoryzacji wodór zamiast ropy. To cel, do jakiego zmierzają prace. Grafen wytwarzany w zespole ..(jeszcze 6370)»

Genetyka
Prof. Golik: nieśmiertelność przegrała w wyścigu ewolucyjnym (20-04-2014)
W toku ewolucji mogły powstać mechanizmy przedłużające życie, ale priorytetem nie było trwanie indywidualnych istot, tylko genów. Żyjemy tyle czasu, ile potrzeba na wydanie na świat i wychowanie optymalnej liczby potomstwa - mówi PAP genetyk prof. Paweł Golik.

PAP: Czy to prawda, że bakterie - które rozmnażają się bezpłciowo - nie starzeją się i mogą być nieśmiertelne? Prof. Paweł Golik, dyrektor Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego: W przypadku bakterii czy komórek rozmnażających się przez symetryczny ..(jeszcze 7667)»

Chemia
Chiralne oddychanie: Elektrycznie sterowany polimer zmienia własności optyczne (18-04-2014)
Sterowane elektrycznie szyby o płynnie regulowanej przezroczystości, nowe filtry polaryzacyjne, a nawet czujniki chemiczne zdolne do wykrywania pojedynczych cząsteczek chemicznych konkretnego związku będzie można budować dzięki nowemu polimerowi, w niespotykany wcześniej sposób łączącemu cechy optyczne z elektrycznymi. Międzynarodowy zespół chemików z Włoch, Niemiec i Polski skonstruował polimer o unikatowych właściwościach optycznych i elektrycznych. W zależności od wielkości przyłożonego potencjału elektrycznego, elementy polimeru zmieniają swoją konfigurację przestrzenną, co z kolei wpływa na polaryzację przepuszczanego światła. Materiał może znaleźć ..(jeszcze 5655)»

Psychologia
Dieta a gniew w relacjach (17-04-2014)
Wiemy, że dieta ma wpływ na nasze zdrowie i poziom energii, ale czy może także oddziaływać na nasze relacje? Opublikowane w tym tygodniu wyniki nowych badań sugerują, że niskie stężenie glukozy we krwi może nasilać gniew i agresję między małżonkami. Zespoły z Uniwersytetu Stanowego Ohio w Columbus, Uniwersytetu Kentucky i Uniwersytetu Karoliny Północnej zrekrutowały 107 par małżeńskich i wyposażyły je w glukometry, lalki wudu i 51 szpilek, aby rejestrować zmiany stężenia glukozy i poziomu gniewu w czasie. Magazyn »Science« donosi, że przez 21 dni pary wykonywały pomiar glikemii co rano przed śniadaniem i co wieczór przed położeniem ..(jeszcze 2643)»

Wydarzenia
Sukces warszawskich studentów na zawodach w USA (17-04-2014)
Trzy medale zdobyli studenci Politechniki Warszawskiej w zawodach SAE Aero Design East, rozgrywanych pod Atlantą w amerykańskim stanie Georgia. Skonstruowane przez nich samoloty zdobyły po medalu w każdej z trzech konkursowych kategorii. W zawodach SAE Aero Design, rozgrywanych od 1986 roku, biorą udział studenci uczelni technicznych z całego świata. Odbywają się one w USA i są podzielone na dwie edycje - wschodnią oraz zachodnią. Zadaniem młodych inżynierów jest zaprojektowanie i zbudowanie zdalnie sterowanego modelu tzw. samolotu udźwigowego. Wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze - przy jak najmniejszej masie własnej modelu. ..(jeszcze 2319)»

Technika
Kuloodporny garnitur wysadzany diamentami (16-04-2014)
Opracowany przez szwajcarską firmę SuitArt, garnitur o nazwie "Diamond Armor" jest prawdziwą zbroją. Wykonany z włókien UHMWPE ubiór jest niezwykle wytrzymały. Cena kuloodpornego, wysadzanego diamentami stroju z systemem chłodzenia szacowana jest na około 3,2 mln dolarów, co czyni go najdroższym na świecie garniturem szytym na miarę. Atrakcyjnie i stylowo wykonany kombinezon stanowi niekonwencjonalne połączenie luksusu, technologii i sztuki. Ze względu na swoje niecodzienne właściwości, diamentowy pancerz jest owocem współpracy wielu przedsiębiorstw. Pracownicy szwalni SuitArt, w której powstają garnitury są tylko i aż odpowiedzialni za ideę projektu, dobór ..(jeszcze 4653)»

Ekologia
Ptaki świadczą o ekologicznym zdrowiu krajobrazu rolniczego (15-04-2014)
Obecność zaledwie czterech gatunków ptaków na terenach rolniczych wystarczy, by stwierdzić, że okolica ma dużą wartość ekologiczną - wynika z polsko-włoskich badań opublikowanych na łamach pisma "Ecological Indicators". O dużym znaczeniu ekologicznym gruntów rolnych świadczy obecność czterech gatunków ptaków: kosa, wróbla apenińskiego, cierniówki i potrzeszcza - ustalili dr Federico Morelli z uniwersytetu we włoskim Urbino oraz prof. Leszek Jerzak z Uniwersytetu Zielonogórskiego i prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Gatunki te muszą występować jednocześnie. Jeśli tak jest, to dany teren rolny można uznać za cenny dla bioróżnorodności ..(jeszcze 3015)»

Medycyna
Alzheimer na celowniku w nowym laboratorium Instytutu Nenckiego (15-04-2014)
Pracownia Badań Przedklinicznych o Podwyższonym Standardzie, najnowsze laboratorium Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego, rozpoczyna badania podstawowe służące zrozumieniu molekularnych mechanizmów odpowiedzialnych za choroby neurodegeneracyjne. (Źródło: Instytut Nenckiego, Grzegorz Krzyżewski)1. Pracownia Badań Przedklinicznych o Podwyższonym Standardzie, najnowsze laboratorium Centrum Neurobiologii ..(jeszcze 6317)»

Technika
Studenci opracowali niedrogi system, który zastąpi klawiaturę i myszkę (14-04-2014)
Niedrogi system, który pozwoli na sterowanie komputerem bez użycia myszki czy klawiatury - tylko za pomocą mimiki, ruchów głowy i komend głosowych opracowali studenci z Politechniki Rzeszowskiej. System ma służyć m.in. osobom sparaliżowanym. Autorzy projektu Face Controller - zespół Power of Vision z Politechniki Rzeszowskiej dzięki swojemu rozwiązaniu zajęli pierwsze miejsce w kategorii "Projekty Społeczne" w polskiej edycji Imagine Cup. To największy na świecie konkurs technologiczny dla studentów, organizowany przez firmę Microsoft. Face Controller tworzony jest z myślą o osobach niepełnosprawnych - głównie z paraliżem, które nie mają ..(jeszcze 3004)»

Archeologia
Według archeologów Wieża Piastowska jest młodsza, niż sądzono: połowa XIV w. (14-04-2014)
<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/wiezapiastowska.jpg" alt="Pozostałość nieistniejącego obecnie Zamku Piastowskiego w Opolu. Zbudowano ją za rządów księcia Władysława Opolczyka. Była na owe czasy budowlą ogromną i nowoczesną, bo zbudowaną z cegły. Budowla jest postawiona na fundamencie z kamienia polnego, mającym głębokość 6 m. Szerokość murów w dolnej partii wieży dochodzi do 3 m. Do wieży pierwotnie wchodzono przez otwór na wysokości 9 m (obecnie zamurowany) po drewnianym ganku połączonym z murami zamku. Wewnątrz wieży mieściły się loch, kuchnia, ..(jeszcze 5688)»

Różności
Koń też może się uśmiać (13-04-2014)
Śmieją się goryle, szczury, a nawet pingwiny. Na psy, odgłos śmiechu innych psów, działa odstresowująco. Ludzie najczęściej jednak nie słyszą zwierzęcego śmiechu, bo część z nich śmieje się na częstotliwościach nieuchwytnych dla naszych uszu - wyjaśnia w rozmowie z PAP specjalistka. "Choć niektórzy ludzie uważają, że zwierzęta nie posiadają zdolności myślenia abstrakcyjnego czy poczucia humoru, to część z tych umiejętności - np. zdolność planowania - już udowodniono. Podobnie stało się ze śmiechem" - powiedziała PAP Katarzyna Zięba z Wydziału Psychologii Uniwersytetu ..(jeszcze 3450)»

Materiałoznawstwo
Brakujące ogniwo (słoneczne): Polka udoskonaliła produkcję perowskitów (12-04-2014)
Perowskity mają dużą szansę, by zastąpić krzem w ogniwach słonecznych. Dzięki nim elastyczne i cienkie ogniwa można będzie nanosić na ubrania czy plastik - uważa Olga Malinkiewicz, która opracowała prosty i tani sposób produkcji tego niezwykłego materiału. Perowskity to grupa nieorganicznych związków chemicznych, które znane są już od XIX w. (swoją osobliwą nazwę zawdzięczając rosyjskiemu mineralogowi Lwu Perowskiemu). Jednak dopiero kilka lat temu odkryto, że stanowią one wymarzony materiał do produkcji ogniw słonecznych. Perowskity występują w przyrodzie - np. w skałach, ale można je wytworzyć również w laboratorium. "Nie potrzeba do ..(jeszcze 4928)»

Wydarzenia
Bardzo młodzi naukowcy nagrodzeni w konkursie E(x)plory (06-04-2014)
Joanna Jurek, autorka bezinwazyjnej metody dostarczania leków do komórek nowotworowych, zwyciężyła w konkursie E(x)plory 2014. Biorą w nim udział młodzi naukowcy w wieku od 14 do 20 lat, którzy mimo młodego wieku prowadzą zaawansowane badania. Finał konkursu odbył się podczas 3-dniowego Międzynarodowego Festiwalu Naukowego E(x)plory w Gdyni. Wygrała go Joanna Jurek, uczennica I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Opracowana przez nią metoda bezinwazyjnej metody dostarczania leków do komórek nowotworowych, może znacząco zwiększyć skuteczność dotychczasowych terapii. W nagrodę siedemnastolatka otrzymała stypendium naukowe w wysokości 6 tys. ..(jeszcze 2900)»

Materiałoznawstwo
Najcieńsze na świecie wolne warstwy żelaza dzięki grafenowi (05-04-2014)
Po raz pierwszy udało się wytworzyć stabilne membrany z metalu (żelaza) o grubości jednego atomu. Takie dwuwymiarowe struktury - wytworzono je w porach grafenu - mają unikatowe właściwości, przydatne np. w elektronice. W badaniach uczestniczyła m.in. Polka. Osiągnięcie - opisane w marcu w tygodniku "Science" - jest wynikiem pracy międzynarodowego zespołu badawczego, którym kierował prof. Mark Rummeli. W badaniach uczestniczyli badacze z Niemiec, Polski i Korei Południowej - poinformowano na stronie Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Zabrzu (CMPW PAN). Grafen - struktura węgla o grubości jednego atomu - ma całkiem inne właściwości ..(jeszcze 3200)»

Paleontologia
Polacy odkryli struktury oczne sprzed 80 mln lat (03-04-2014)
Prymitywne oczy, należące do prehistorycznych szkarłupni, morskich bezkręgowców o promienistej budowie ciała, zidentyfikowali polscy naukowcy. O wynikach badań informują na łamach "Nature Communications". Struktury oczne zidentyfikowano w oparciu o badania skamieniałości z kamieniołomu Rzeżuśnia koło Miechowa (woj. małopolskie). Okazuje się, że szkarłupnie z czasów dinozaurów, sprzed 80 mln lat, podobnie jak dzisiejsze, miały tzw. oczy złożone, które występują również u owadów. Pozwalały one zapewne dostrzegać intensywność światła, ale już nie umożliwiały ostrego postrzegania kształtów.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/soczewkioczne.jpg"

..(jeszcze 2853)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26242 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365