Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
184.114.317 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7352 tekstów. Zajęłyby one 29008 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 4048 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Gdyby Bóg istotnie liczył się dla swych kapłanów wielokroć więcej od wartości doczesnych, nie zabiegaliby o nie aż tak łapczywie.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2015, Kwiecień (13)

Wydarzenia
Synchrotron Solaris przykryły betonowe płyty (27-04-2015)
Synchrotron, czyli serce powstającego w Krakowie Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris, przykryły betonowe płyty. Oznacza to, że dobiega końca budowa jedynego takiego ośrodka w Europie Środkowo-Wschodniej i najnowocześniejszego w świecie. Synchrotron Solaris to urządzenie, które jest akceleratorem elektronów i służy do wytwarzania promieniowania elektromagnetycznego, od podczerwieni do promieniowania rentgenowskiego. To promieniowanie prowadzić będzie docelowo do kilkunastu linii badawczych, umożliwiając realizację wielu różnorodnych badań, m.in. w fizyce, chemii, materiałoznawstwie, geologii, mineralogii, biochemii, farmakologii, ..(jeszcze 3698)»

Wydarzenia
Trzynaście złotych medali dla Polaków na wystawie Geneva Inventions (26-04-2015)
13 złotych medali, 22 medale srebrne i cztery brązowe zdobyli polscy naukowcy i wynalazcy podczas 43. Międzynarodowej Wystawy Wynalazczości Geneva Inventions. Pod względem liczby prezentowanych rozwiązań Polska zajęła na niej trzecie miejsce wśród państw obecnych na wystawie. Wystawa odbyła się między 15 a 19 kwietnia w Genewie. "Swoje wynalazki prezentowało 752 wystawców z 48 krajów, którzy łącznie zaprezentowali ponad tysiąc innowacyjnych rozwiązań. Przez pięć dni wystawę odwiedziło około 60 tys. zwiedzających" - informuje Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, które jest oficjalnym przedstawicielem Polski na wystawie.

<img

..(jeszcze 2986)»

Fizyka
Eksperyment kosmiczny AMS CERN prezentuje najnowsze wyniki (24-04-2015)
Najnowsze wyniki dotyczą zmierzonych przez AMS (Alpha Magnetic Spectrometer) strumieni protonów i helu oraz stosunku występowania protonów i antyprotonów w wysokoenergetycznym promieniowaniu kosmicznym: Uzyskane wyniki nie mogą być wytłumaczone poprzez istniejące modele teoretyczne i wskazują na nieznane dotąd źródła oraz mechanizmy przenoszenia wysokoenergetycznego promieniowania kosmicznego. Najnowsze wyniki AMS są w zgodzie z hipotezą zderzeń ciemnej materii kosmicznej.


NASA

"Te, na razie niewyjaśnione, wyniki są niezwykle stymulujące dla społeczności ..(jeszcze 485)»

Technika
Lab4MEMS II: Mikromechaniczne technologie optyczne dla czujników i smartfonów przyszłości (23-04-2015)
Smartfony, tablety i inny przenośny sprzęt elektroniczny zyskają niedługo nowe, spektakularne wizualnie funkcje - dzięki mikromechanicznym i optoelektronicznym urządzeniom MOEMS. Masowe wytwarzanie układów MOEMS stanie się możliwe po uruchomieniu pilotażowej linii produkcyjnej, powstającej w ramach europejskiego projektu Lab4MEMS II. W pracach uczestniczy warszawski Instytut Technologii Elektronowej. Za kilka lat standardowym wyposażeniem smartfonów będą znane z konsol do gier mikroskanery 3D na podczerwień, rejestrujące ruchy w swoim otoczeniu, oraz pikoprojektory zdolne wyświetlać obrazy komputerowe i filmy na ścianach i ekranach. Zanim urządzenia te ..(jeszcze 5364)»

Różności
Instytut Nenckiego czeka na doktorantów z Europy (23-04-2015)
Wkrótce w Instytucie Nenckiego ruszy nabór do kolejnej edycji Międzynarodowych Studiów Doktoranckich, organizowanych dzięki grantowi prestiżowego europejskiego programu Marie Curie COFUND. Ponad 20 doktorantów, w tym z zagranicy, zyska szansę uczestniczenia w projektach badawczych z biologii i medycyny, realizowanych przez Instytut Nenckiego w ścisłej współpracy z czołowymi ośrodkami naukowymi świata. Na początku maja Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie rozpocznie otwartą rekrutację do kolejnej edycji międzynarodowych studiów doktoranckich. Już za rok młodzi naukowcy z Polski i Europy będą mogli czynnie uczestniczyć w interdyscyplinarnych ..(jeszcze 4032)»

Wydarzenia
Uczniowie z Pomorza chcą wysłać rakietę do granic troposfery (23-04-2015)
Sonda o rozmiarach puszki po napoju wyniesiona zostanie rakietą na wysokość kilkunastu kilometrów, by przesyłać dane dotyczące pogranicza troposfery i stratosfery. Zabiegają o to uczniowie z Pomorza, którzy rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na realizację swojego projektu. Licealiści z Gdańska, Tczewa i Słupska w ramach projektu Pomeranian Space Team chcą zbudować rakietę oraz aparaturę, za pomocą której prowadzić będą badania naukowe na granicy między ziemską troposferą i stratosferą. Rakieta wzbić się ma w niebo z prędkością dwukrotnie większą od prędkości dźwięku, a kiedy osiągnie pułap 15 km, wyrzuci z siebie sondę CanSat, o wielkości puszki po napoju. Sonda ..(jeszcze 4833)»

Nauki o Ziemi
Cyrkon może wywodzić w pole badających początki Ziemi (16-04-2015)
Cyrkon - dzięki któremu ustala się czas powstania najstarszych skał na Ziemi - może sprowadzać badaczy na manowce. Przy datowaniu z użyciem tego minerału pomyłki mogą niekiedy sięgać nawet pół miliarda lat - pokazał zespół polskiej badaczki. ŚWIADKOWIE NARODZIN ZIEMI Wiadomo już, że Ziemia powstała ok. 4,6 mld lat temu, ale jest jeszcze wiele luk w wiedzy o tym, jak wyglądały początki naszej planety. "Świadkami" narodzin Ziemi mogą być najwyżej najstarsze minerały czy fragmenty skał. Poszukiwania takich pradawnych kamieni wcale jednak nie jest proste. Przez miliardy lat w skorupie ziemskiej zachodziły przecież ciągle reakcje chemiczne, ..(jeszcze 4085)»

Różności
Poznańscy etnolodzy udostępnili swoje zasoby w Internecie (15-04-2015)
Blisko 8 tysięcy nagrań video, plików dźwiękowych i fotografii w wysokiej rozdzielczości znajdujących się w archiwum Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (IEiAK UAM), upubliczniono na otwartej licencji w Internecie w ramach Cyfrowego Archiwum im. Józefa Burszty. Patronem cyfrowego zasobu jest prof. Burszta - wieloletni kierownik Katedry Etnografii na UAM, który w 1972 roku podjął decyzję o założeniu archiwum etnograficznego. Był to efekt nagromadzenia się licznych materiałów, będących rezultatem działalności naukowej placówki i prowadzonych od lat 50. XX badań terenowych. Cyfryzacja zasobów miała częściowo ..(jeszcze 1977)»

Astronomia
Polska specjalność: poszukiwanie planet (12-04-2015)
Pierwszy układ planet poza Układem Słonecznym odkrył Aleksander Wolszczan, otwierając nowy rozdział w astronomii. Od tego czasu poszukiwanie planet stało się niemal polską domeną, a nowe obiekty znajdują dziś nie tylko naukowcy, ale też polscy internauci, a nawet licealiści. Wszystko zaczęło się we wrześniu 1991 roku, kiedy prof. Aleksander Wolszczan odkrył pierwszy układ planet poza Układem Słonecznym. Informację o przełomowym dla światowej nauki odkryciu w styczniu 1992 roku opublikowało pismo "Nature". Samemu Wolszczanowi odkrycie zapewniło miejsce wśród najwybitniejszych naukowców w historii, a pismo "Nature" umieściło wśród najbardziej fundamentalnych ..(jeszcze 6263)»

Zdrowie
Prof. Tadeusz Trziszka: jajo to doskonały surowiec z natury (07-04-2015)
Cystatyna pozyskana z jaja jest świetnym produktem przeciwko nowotworom. Odkryty w żółtku kompleks białek o nazwie Yolkina daje fantastycznie wyniki m.in. w hamowaniu choroby Alzheimera. Jajo to doskonały surowiec z natury - ocenia prof. Tadeusz Trziszka. Kierowany przez prof. Trziszkę, prorektora ds. nauki i innowacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, projekt naukowy OVOCURA polegał na wyodrębnieniu z jaj komponentów biomedycznych, pomocnych w leczeniu i zapobieganiu chorobom. Jaja do badań nie były przypadkowe, ponieważ kury nioski były karmione preparatami huminowo-mineralnymi, które wyprodukowano z substancji pochodzących z alg - roślin bogatych ..(jeszcze 3583)»

Technika
Co widzi światło? Mikrosoczewki gradientowe z ITME (03-04-2015)
Mikrosoczewki gradientowe stosuje się w telekomunikacji w układach przełączników optycznych, w badaniach medycznych i w biotechnologii. Badaczom z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych z Warszawy udało się wykonać soczewki tak małe jak światłowód. Wynalazek może być zastosowany w bardzo tanich układach wprowadzania światła z lasera do światłowodu. Zwykła soczewka to kawałek szkła o zakrzywionej powierzchni, przez które przechodzą promienie światła. W soczewce gradientowej zmienia się gęstość szkła, z jakiego jest wykonana. W środku jest ono gęstsze, a na zewnątrz rzadsze. W związku z tym promienie zakręcają i skupiają się w jednym miejscu za ..(jeszcze 4767)»

Wydarzenia
Mapa Tatr uznana za najlepszą mapę 2014 r. przez pismo "Journal of Maps" (02-04-2015)
Mapa przedstawiająca topografię Tatr, stworzona przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego, została uznana za najlepszą mapę stworzoną w 2014 r. O wynikach międzynarodowego konkursu poinformowali PAP rzecznicy obu uczelni. Pracę pt. "The Tatra Mountains during the Last Glacial Maximum" wykonał dr inż. Jerzy Zasadni z Wydziału Geologii Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej oraz dr. Piotr Kłapyta z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

..(jeszcze 2590)»

Materiałoznawstwo
Młodzi metalurdzy z AGH nagrodzeni za stal damasceńską (01-04-2015)
Nóż typu handżar, wykonany z samodzielnie wytworzonej stali damasceńskiej, przyniósł studentom metalurgii na Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) wyróżnienie na międzynarodowej konferencji naukowej w USA - poinformował rzecznik prasowy AGH, Bartosz Dembiński. Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie zdobyli wyróżnienie podczas międzynarodowej konferencji naukowej TMS Annual Meeting and Exhibition, odbywającej się w połowie marca w Orlando (USA). Uznanie jury zdobył stworzony przez nich nóż typu handżar wykonany z samodzielnie wytworzonej stali damasceńskiej.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/damascenskaagh2.jpg"

..(jeszcze 3792)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25754 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365