Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
187.240.573 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7363 tekstów. Zajęłyby one 29029 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5309 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Bóg jest ujawnioną wewnętrzną istotą człowieka, wypowiedzianą jaźnią, religia – uroczystym odsłonięciem ukrytych skarbów człowieka, spowiedzią jego najtajniejszych myśli /.../ Religia jest dziecięcą istotą ludzkości."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Technika
Lab4MEMS II: Mikromechaniczne technologie optyczne dla czujników i smartfonów przyszłości (23-04-2015)

Smartfony, tablety i inny przenośny sprzęt elektroniczny zyskają niedługo nowe, spektakularne wizualnie funkcje - dzięki mikromechanicznym i optoelektronicznym urządzeniom MOEMS. Masowe wytwarzanie układów MOEMS stanie się możliwe po uruchomieniu pilotażowej linii produkcyjnej, powstającej w ramach europejskiego projektu Lab4MEMS II. W pracach uczestniczy warszawski Instytut Technologii Elektronowej.

Za kilka lat standardowym wyposażeniem smartfonów będą znane z konsol do gier mikroskanery 3D na podczerwień, rejestrujące ruchy w swoim otoczeniu, oraz pikoprojektory zdolne wyświetlać obrazy komputerowe i filmy na ścianach i ekranach. Zanim urządzenia te się upowszechnią, trzeba jednak opracować technologie pozwalające na ich dalszą miniaturyzację i rzeczywiście masową produkcję. Budowę prototypowej linii technologicznej realizuje europejski projekt Labs4MEMS II wartości 26 mln euro. W projekcie współpracuje ponad 19 partnerów europejskich, m.in. z Włoch, Francji, Austrii, Belgii, Finlandii, Malty i Rumunii. Jednym ze współwykonawców jest Instytut Technologii Elektronowej (ITE) w Warszawie.


Struktury MEMS/MOEMS do zaawansowanych systemów czujnikowych, wykonane w Zakładzie Technologii Mikrosystemów i Nanostruktur Krzemowych Instytutu Technologii Elektronowej w Piasecznie pod Warszawą. (Źródło: ITE)

Urządzenia MOEMS są mikroskopowymi układami mechanicznymi wytwarzanymi za pomocą wyrafinowanych technologii stosowanych przy produkcji krzemowych układów scalonych. W umiejętny sposób połączone z mikroczujnikami i mikrosiłownikami, MOEMS potrafią sterować matrycami mikrozwierciadeł, co umożliwia przeprowadzanie precyzyjnych operacji na sygnałach świetlnych.

"Nasz instytut ma spore doświadczenie w zakresie konstruowania i wytwarzania takich mikrostruktur jak membrany i belki mikromechaniczne oraz różnego typu czujniki biochemiczne i ciśnienia. Rozszerzenie naszych technologii o elementy optyczne jest w tej sytuacji naturalnym kierunkiem rozwoju obecnych prac badawczych", mówi dr inż. Piotr Grabiec, prof. ITE, zastępca dyrektora ds. Oddziału Technologii Mikrosystemów i Nanostruktur Krzemowych ITE w Piasecznie.

Projekt Lab4MEMS II powstał w celu budowy i uruchomienia do 2017 roku pilotażowej linii produkcyjnej najnowocześniejszych układów MOEMS. Linia jest konstruowana i uruchamiana w europejskich zakładach firmy STMicroelectronics, światowego lidera produkcji mikrosystemów półprzewodnikowych. Firma wytwarza ponad 4 miliony urządzeń mikromechanicznych MEMS dziennie i posiada niemal 1000 patentów związanych z ich wytwarzaniem. Nowe technologie, w rozwoju których uczestniczy Instytut Technologii Elektronowej, mają umożliwić masową produkcję układów MEMS i MOEMS.

"Układy MOEMS mają kilka cech szczególne ważnych, gdy myślimy o zastosowaniach optycznych w urządzeniach przenośnych: są niewielkie, zużywają relatywnie mało energii, a na dodatek wytwarzane masowo mogą być bardzo, bardzo tanie", podkreśla dr inż. Tomasz Bieniek, kierownik projektu Lab4MEMS II w ITE.

Efektownym przykładem zastosowań mikromechanicznych elektrycznych układów optycznych są pikoprojektory, które pozwalają rzutować jasne, kolorowe obrazy wysokiej jakości na powierzchnie odległe o kilka metrów, bez konieczności wyostrzania. Dzięki pikoprojektorowi każda płaska, biała ściana może być użyta jako komputerowy wyświetlacz. W przyszłości pikoprojektory mogą znaleźć zastosowanie w smartfonach, zegarkach, aparatach fotograficznych, kamerach filmowych, tabletach i laptopach. Sterowane mechanicznie układy mikrozwierciadeł to również kluczowy element operujących w podczerwieni laserowych skanerów ruchu. Obecnie są one montowane w niektórych konsolach do gier, gdzie pozwalają użytkownikowi wchodzić w interakcję z wirtualnym światem za pomocą gestów. Współpracując z pikoprojektorem, skaner 3D mógłby przekształcić bierny obraz wyświetlany na ścianie w element interaktywnego środowiska użytkownika. Innym interesującym zastosowaniem układów MOEMS są mikrourządzenia do analizy widmowej - mikrospektrometry.

Lab4MEMS II to rozszerzenie wcześniejszego, nadal realizowanego europejskiego projektu Lab4MEMS, dotyczącego masowej produkcji urządzeń mikromechanicznych (w którym ITE także uczestniczy). Oba projekty operują w ramach przedsięwzięć wspólnych inicjatywy ENIAC (European Nanoelectronics Initiative Advisory Council Joint Undertaking). ENIAC, zajmująca się rozwojem nanoelektroniki, jest jedną z Europejskich Platform Technologicznych powołanych przez Komisję Europejską by rozwijać partnerstwo między firmami publicznymi i prywatnymi a instytucjami naukowo-badawczymi w celu zwiększeniu konkurencyjności europejskiego przemysłu.

Instytut Technologii Elektronowej (ITE) w Warszawie prowadzi badania w dziedzinie elektroniki i fizyki ciała stałego oraz opracowuje, wdraża i upowszechnia nowoczesne mikro- i nanotechnologie w fotonice oraz mikro- i nanoelektronice. Instytut zajmuje się optoelektronicznymi detektorami i źródłami promieniowania, nowoczesnymi laserami półprzewodnikowymi, mikro- i nanosondami pomiarowymi, detektorami promieniowania jądrowego, mikrosystemami oraz czujnikami do zastosowań interdyscyplinarnych, a także specjalizowanymi układami i systemami scalonymi typu ASIC. W celu ułatwienia przemysłowi i jednostkom naukowo-badawczym dostępu do potencjału technologicznego, konstrukcyjnego i pomiarowego, w Instytucie utworzono Centrum Nanofotoniki, Centrum Nanosystemów i Technologii Mikroelektroniczych oraz Laboratorium Technologii Wielowarstwowych i Ceramicznych.

Instytut Technologii Elektronowej w Warszawie.


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25891 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365