Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.057.595 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 292 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Książki są lekarstwem dla umysłu."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Zdrowie
Sok z żurawiny jednak nieskuteczny w zapobieganiu zakażeniom układu moczowego (19-01-2011)

Owoce i liście żurawiny były od wieków używane w ziołolecznictwie do leczenia ran, dolegliwości ze strony układu moczowego, w przypadku biegunki, cukrzycy, dolegliwości żołądkowych i tzw. ''problemów z wątrobą''. Ostatnio wiązano z produktami z żurawiny pewne nadzieje w zapobieganiu i leczeniu zakażeń układu moczowego oraz zakażeń układu pokarmowego bakterią Helicobacter pylori, która może powodować wrzody żołądka, a nawet w zapobieganiu powstawania kamienia nazębnego. Donoszono również o antyoksydacyjnych i antyrakowych właściwościach żurawiny.

sxc.huNiezależnie od dość dyskusyjnej kwestii skuteczności żurawiny w zapobieganiu i leczeniu innych problemów zdrowotnych, wyniki ostatnich badań wskazują, że przynajmniej w profilaktyce nawracających zakażeń dróg moczowych domniemane lecznicze właściwości soku z tego owocu nie odbiegały istotnie od placebo.

Badania, przeprowadzone przez naukowców z University of Michigan i współfinansowane przez amerykańskie Narodowe Centrum Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej (NCCAM), zostały opublikowane na łamach pisma ''Clinical Infectious Diseases'' w styczniu bieżącego roku.

Osobami badanymi były młode kobiety, ponieważ rocznie właśnie w tej grupie odnotowuje się najwyższą zapadalność na zakażenia dróg moczowych. W badaniach wzięło udział 319 osób, których średni wiek wynosił około 21 lat i które wykazywały objawy ostrego zakażenia dróg moczowych. Losowo przydzielono je do dwóch grup: jednej grupie przepisano przyjmowanie 8 uncji (ok. 240 mililitrów, czyli w przybliżeniu jedna szklanka) koktajlu na bazie soku z żurawiny (27 procent soku), a drugiej przyjmowanie w podobnej ilości innego soku (placebo) dwa razy dziennie przez 6 miesięcy. Wraz z rejestracją udziału w badaniach, a także przy okazji wizyty kontrolnych 3 i 6 miesięcy później kobiety biorące udział w badaniach dostarczały próbki moczu do  analiz laboratoryjnych; wypełniały również kwestionariusze dotyczące objawów zakażenia dróg moczowych i innych problemów zdrowotnych, zmiennych behawioralnych i czynników ryzyka (związanych z nawracającymi zakażeniami dróg moczowych), stosowanej diety i historii choroby. Osoby badane wypełniały również kwestionariusze dostępne online w pierwszym, drugim, czwartym i piątym miesiącu trwania badań.

W wyniku badań ustalono, że zapadalność na zakażenia dróg moczowych wśród osób badanych była niższa niż oczekiwano (16,9 procent zamiast 30 procent). Badania wykazały również, że picie koktajli z soku żurawinowego w zaleconej dawce nie chroniło w istotnym stopniu przed zakażeniami dróg moczowych, a uzyskany efekt nie odbiegał istotnie od zastosowanego placebo. W dodatku, wbrew oczekiwaniom badaczy, w grupie kobiet, którym przepisano codzienne picie soku z żurawiny, zapadalność na zakażenia dróg moczowych była nawet nieco wyższa niż w grupie placebo (19 procent wobec 15 procent).

Autorzy zauważają, że wyniki tych badań różnią się od wcześniejszych doniesień badawczych prowadzonych na podobnej populacji, które wykazywały, że sok z żurawiny istotnie zmniejsza ryzyko ponownego zachorowania. Jednakże, jak podkreślają naukowcy z University of Michigan, w przypadku wcześniejszych badań zachodziły poważne wątpliwości natury metodologicznej. Natomiast najnowsze badania przeprowadzone były  z zachowaniem najwyższych standardów jako podwójnie ślepa próba z kontrolowaniem efektu placebo.

[Tłum./oprac. C. O. Reless]

Źródło: NCCAM

Dalsze informacje: Barbosa-Cesnik C, Brown MB, Buxton M, et al. Cranberry juice fails to prevent recurrent urinary tract infection: results from a randomized placebo-controlled trial. Clinical Infectious Diseases. 2011;52(1):23-30.


Caden O. Reless

Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26235 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365