Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.551.991 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 245 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie wiemy, skąd się wzięła w puli memów... Przypuszczalnie powstała wiele razy na drodze niezależnych mutacji. W każdym razie z pewnością jest bardzo stara. W jaki sposób się replikuje? Słowem mówionym i pisanym, wspomaganym przez wspaniałą muzykę i wielkie dzieła sztuki. Czemu ma tak wysoką przeżywalność?... Udziela prawdopodobnie brzmiącej odpowiedzi na głębokie i dręczące pytania o sens istnienia...
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wydarzenia
Europejska Rada ds. Badań Naukowych wybiera bazę Scopus (19-02-2011)

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) zdecydowała się na SciVerse Scopus. Scopus to największa baza abstraktowo-indeksowa literatury recenzowanej, która jako jedyna zawiera informacje na temat sztuki i nauk humanistycznych. SciVerse Scopus pomoże ERC monitorować i nagradzać pracę naukowców na całym świecie. ERC działa w ramach 7 Programu Ramowego Badań i Rozwoju Technologicznego (Seventh Framework Programme) w dziedzinie badań naukowych.

Przez najbliższe 4 lata konsultanci ERC będą korzystać z danych dostarczanych przez SciVerse Scopus, które w połączeniu z systemem informacji badawczej umożliwiają monitorowanie projektów badawczych fundowanych przez organizację. Informacje generowane przez SciVerse Scopus wspomogą również instytucję w doborze najlepszych prac, które w dłuższej perspektywie nadadzą i wzmocnią kształt systemu badań naukowych w Europie.

"Europejska Rada ds. Badań Naukowych, wdrażając programy badań naukowych, stara się odchodzić od korzystania z metod konwencjonalnych" - mówi dr Alexis-Michel Mugabushaka,  analityk ds. strategii programowej Europejskiej Rady. "Aby zapewnić właściwe i najbardziej efektywne wykorzystanie struktur i mechanizmów, powołano  niezależny zespół wysoko wyspecjalizowanych ekspertów, ściśle współpracujący z Radą.  Dzięki SciVerse Scopus nasze recenzje będą kompletne i oparte na niekwestionowanych faktach".

Martin O'Malley, dyrektor zarządzający departamentu Science & Technology Sales w wydawnictwie Elsevier powiedział: "Europejska Rada ds. Badań naukowych wspiera nowe  pomysły kreatywnych naukowców. Aby to urzeczywistnić umożliwić, należy oszacować wizje naukowców jeszcze przed podjęciem decyzji o ich finansowaniu, zarówno pod względem wykonywalności oraz efektywności projektów. Jesteśmy dumni z tego, że Europejska Rada ds. Badań Naukowych wybrała naszą bazę, która pomoże wspierać idee naukowe".

ERC zostało utworzone przez Unię Europejską w 2007 r. Jest to pierwsza europejska instytucja wspierająca projekty na pograniczu wiedzy. Jedynym kryterium wyboru projektów jest naukowa doskonałość badacza oraz innowacyjny potencjał przedstawionego pomysłu, niezależnie od narodowości i wieku naukowca. Europejska Rada ds. Badań Naukowych dąży również do przyciągnięcia najlepszych naukowców zewsząd z całego świata do Europy. ERC przyznaje znaczące granty naukowe badaczom znajdującym się na początkowym etapie kariery ("ERC dla początkujących naukowców") oraz wybitnym naukowcom, którzy są już liderami w swojej dziedzinie ("ERC dla doświadczonych naukowców"). ERC  działa zgodnie z zachowaniem "podejścia oddolnego" (jedna z zasad polityki Unii Europejskiej tj. partnerstwa, konsultowania działań z osobami zainteresowanymi) oraz zgodnie z zasadą  wspierania finansowego badań, o których kierunku decydują sami naukowcy (decydującym kryterium jest jakość naukowa). Europejska Rada ds. Badań Naukowych, która stanowi najnowszy, pionierski element  siódmego programu ramowego UE w dziedzinie badań naukowych (7. PR) posiada na lata 2007 - 2013 budżet w wysokości 7,5 miliardów euro. ERC jest prowadzone przez Radę Naukową składająca się z 22 najlepszych naukowców i uczonych.

Scopus to naukowa baza danych, prowadzona przez wydawnictwo Elsevier, zawierająca abstrakty (streszczenia) artykułów z 18000 czasopism naukowych z dziedziny nauk przyrodniczych, inżynieryjnych, medycznych oraz społecznych. Została ona utworzona na bazie wirtualnej biblioteki o nazwie ScienceDirect. Scopus powstał w 2002 r. jako odpowiedź wydawnictwa Elsevier na wzrastającą popularność i oddziaływanie analogicznego serwisu Instytutu Filadelefijskiego (ISI Web of Science). Według twórców, baza Scopus obejmuje 18 000 czasopism, łatwiejsza i przyjemniejsza w obsłudze i lepiej zintegrowana z elektronicznymi bazami danych wydawców poszczególnych czasopism. Posiada ona podobny system indeksowania cytowań jak baza ISI, który obejmuje także cytowania patentowe, podobnie jak w bazie ISI. ISI posiada jednak indeks cytowań od 1900 r., podczas gdy Scopus dopiero od 1996. Baza Scopus reklamuje się także jako mniej "amerykocentryczna". W bazie ISI ponad 70% indeksowanych czasopism jest wydawana w USA, podczas gdy w Scopus jest to 60%. Baza ta jest, podobnie jak ISI Web of Science, dostępna przez swoją stronę WWW po opłaceniu rocznej subskrypcji.

Elsevier to międzynarodowe wydawnictwo będące światowym liderem w publikacjach czasopism i książek naukowych. Firma współpracuje ze światowymi organizacjami naukowymi i wydaje rocznie ponad 2 tys. czasopism, włącznie z prestiżowymi Lancet i Cell  oraz 20 tys. tytułów książek naukowych, włączając w to główne recenzje prac z Mosbiego i Saunders.  Elektroniczne bazy wydawnictwa takie jak SciVerse Science Direct,  SciVerse Scopus, Reaxys, MD Consult i Nursing Consult, poprawiają wydajność pracy naukowców oraz  lekarzy, a SciVal suite i MEDai's Pinpoint Review pomagają  instytutom naukowym i badawczym w dostarczaniu najlepszych rozwiązań z zachowaniem optymalnych kosztów. Wydawnictwo Elsevier z siedzibą w Amsterdamie, zatrudnia 7 000 pracowników na całym świecie. Firma jest częścią Reed Elsevier Group PLC, światowego lidera w dostarczaniu informacji. Współwłaścicielami wydawnictwa są firmy Reed Elsevier PLC oraz Reed Elsevier NV, notowane na giełdach w Amsterdamie, Londynie i Nowym Jorku.

[Elsevier, Wikipedia]


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26226 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365