Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.201.476 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 309 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Gdy nie wolno wieszać fallusa na krzyżu, to czy wolno wieszać krzyże na fallusach?"
Nowinki i ciekawostki naukowe
Fizyka
Egzotyczne stany topologiczne materii (26-10-2011)

Naukowcy z Austrii przedstawili nowe pomysły na projektowanie egzotycznych, tak zwanych "topologicznych stanów materii" w kwantowo-mechanicznych układach wielociałowych. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Nature Physics, zostały dofinansowane z unijnych projektów NAME-QUAM (Nanoprojektowanie atomowej i molekularnej materii kwantowej) i AQUTE (Atomowe technologie kwantowe). Obydwa projekty uzyskały wsparcie odpowiednio na kwotę 2,09 mln EUR i 5,3 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu Ramowego (7PR).

Naukowcy z Uniwersytetu w Innsbrucku powiązali koncepcje optyki kwantowej i fizyki materii skondensowanej, wykazując jak można opracować komputer kwantowy "odporny na zakłócenia".

Fizycy Sebastian Diehl i Peter Zoller zaprezentowali w 2008 r. świeże podejście do projektowania stanów kwantowych w układach wielociałowych. Wykorzystali zjawisko fizyczne, które zazwyczaj znacząco intensyfikuje stopień nieuporządkowania w układzie, zwany dyssypacją. Eksperci definiują dyssypację jako koncepcję, która opisuje wytwarzanie ciepła poprzez tarcie.

Niemniej w fizyce kwantowej dyssypacja może przynieść porządek. Może pojawić się również czysty stan wielociałowy. Grupa z Innsbrucku, pracująca nad ostatnimi badaniami pod kierunkiem Rainera Blatta, wykazała doświadczalnie, że wiele efektów kwantowych można uzyskać i wzmocnić poprzez dyssypację.

We współpracy z Instytutem Optyki Kwantowej i Informacji Kwantowej przy Austriackiej Akademii Nauk, naukowcy z Innsbrucku dostarczyli kluczowych informacji o tym, jak dyssypację można wykorzystać do osiągnięcia innych korzyści.

Podkreślają, że porządek topologiczny pomaga wyjaśnić porządek w układach wielociałowych w dziedzinie fizyki materii skondensowanej. Na przykład efekt kwantowy Halla i izolator topologiczny to zjawiska topologiczne. Pierwszy został zaprezentowany w latach 80. XX w., a w przypadku drugiego odkryto, że zachowuje się jak izolator elektryczny wewnątrz, a na powierzchni umożliwia transport ładunków.

Zespół dr Diehla i dr Zollera proponuje tworzenie fermionów Majorany wzbudzonych dyssypacją w układzie kwantowym. To zjawisko topologiczne, nazwane od nazwiska włoskiego fizyka Ettore Majorany, opisuje cząstki, które są własnymi antycząstkami.

"Pokazujemy nowy sposób na tworzenie fermionów Majorany w sposób kontrolowany w układzie kwantowym" - stwierdza dr Diehl. "W tym celu wykorzystaliśmy dynamikę rozpraszającą, która wprowadza układ w ten stan w ukierunkowany sposób i zmusza go do powrotu, kiedy dozna zakłóceń."

Naukowcy twierdzą, że obydwie koncepcje są niezwykle odporne na zakłócenia, takie jak nieuporządkowanie. "Pracujemy na styku dwóch dyscyplin, co stwarza nowe, ekscytujące możliwości" - zauważa dr Diehl. "Jesteśmy w stanie odhaczyć wszystkie punkty na topologicznej liście kontrolnej i wykazać, że jej warunki wstępne obowiązują również w układzie o dynamice rozpraszającej".

© Unia Europejska 2005 - 2011

Źródło: CORDIS

Referencje dokumentu: Diehl, S., et al. (2011) 'Topology by dissipation in atomic quantum wires', Nature Physics, published 2 October. DOI: 10.1038/nphys2106.


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26236 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365