Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.555.357 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 246 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Być może religia jest martwa, a jeśli tak, lepiej przyjmijmy to do wiadomości i spróbujmy odkryć inne źródła siły moralnej, zanim będzie za późno".
Nowinki i ciekawostki naukowe
Zdrowie
Po co ta cała alternatywna medycyna? (03-11-2011)

Ostatnie doniesienia o decyzjach, podjętych przez Steve'a Jobsa w sprawie leczenia raka, ponownie zwróciły uwagę na kwestię, która ma wciąż aktualne i istotne znaczenie dla milionów osób, poszukujących różnych sposobów leczenia chorób o ciężkim przebiegu lub zagrażających życiu: Jaką właściwie rolę mają tu do odegrania medycyna komplementarna i medycyna alternatywna?

Wszystkie decyzje w dziedzinie opieki zdrowotnej i promocji zdrowia należy podejmować w oparciu o najlepsze dostępne dowody. W przypadku poważnych chorób ważne jest, aby rozważyć osobno dwa aspekty opieki medycznej: 1) leczenie samej choroby i 2) łagodzenie objawów lub skutków ubocznych, a także podejmowanie działań mających na celu poprawę jakości życia chorego i zapewnienie mu jak najlepszego samopoczucia.

Przy podejmowaniu decyzji o leczeniu niesprawdzone naukowo metody "medycyny alternatywnej" nie powinny w żadnym wypadku całkowicie zastępować metod współczesnej medycyny, o udowodnionej przydatności i skuteczności. Stawiając sprawę wprost, z pewnością nie tu należy poszukiwać uzasadnienia dla zainteresowania medycyną komplementarną i alternatywną.

Natomiast trzeba przyznać, że dążenie do całkowitego wyleczenia pacjenta jest tylko jednym z wielu elementów zajmowania się jego ciężką chorobą, a tradycyjne metody leczenia nie zawsze zaspokajają wszelkie potrzeby każdego człowieka. Jakość życia, a dla wielu pacjentów także poczucie aktywnego uczestnictwa w procesie leczenia i poczucie sprawstwa - są równie ważne. W tym miejscu dyskusja w sprawie medycyny komplementarnej (uzupełniającej) staje się bardziej doniosła. Niektóre metody medycyny komplementarnej wydają się całkiem obiecujące jeśli chodzi o skuteczność w łagodzeniu niektórych objawów i skutków ubocznych. Na przykład, osoby chore na raka mogą korzystać z akupunktury w leczeniu nudności, będących następstwem chemioterapii. Inni pacjenci mogą radzić sobie z bezsennością lub lękiem poprzez medytację. Nie są to środki, które mogłyby kogokolwiek naprawdę uzdrowić, ale z drugiej strony wskazują one na pewne obszary, w których uzupełniające podejście medycyny komplementarnej może mieć rzeczywisty wpływ na jakość życia ludzi.

Dyskusja, która ponownie rozgorzała wokół wykorzystania praktyk medycyny komplementarnej, uzupełniających proces leczenia, zwraca uwagę dlaczego ważne jest wprowadzenie do tej dziedziny nauki. Pacjenci i ich rodziny potrzebują wysokiej jakości informacji, która pomoże im w podejmowaniu świadomych decyzji w sprawie własnego leczenia, a także pomoże im odpowiedzieć na podstawowe pytania: Jak medycyna komplementarna może pomóc? Czy może również zaszkodzić? Konieczne jest zastosowanie najwyższych standardów naukowych, by dostawcom usług medycznych i decydentom w dziedzinie polityki zdrowotnej pomóc w określeniu, w jaki sposób tworzyć lepsze i bardziej zintegrowane, skoncentrowane na pacjencie podejście do leczenia i opieki.

Josephine P. Briggs jest lekarką; pełni obecnie funkcję dyrektora amerykańskiego Centrum Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej (NCCAM) - instytucji, której celem jest prowadzenie badań nad metodami tzw. medycyny alternatywnej z zachowaniem najwyższych standardów naukowych.

tłum. C. O. Reless

Źródło: A Role for Complementary Medicine?


Josephine P. Briggs

Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (7)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26226 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365