Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.131.519 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 302 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Nadanie winie zbiorowego atrybutu, ujmując krótko, jest niemoralne samo w sobie, co zresztą religia nie jeden raz przyznała, kiedy sytuacja przymuszała ją do tego.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2011, Listopad (35)

Wydarzenia
Przyznano 11 stypendia L’Oréal Polska dla Kobiet i Nauki (30-11-2011)
Jury pod przewodnictwem prof. Ewy Łojkowskiej wyłoniło, spośród kilkudziesięciu kandydatur nadesłanych z wielu ośrodków Polski, 5 laureatek. Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się 25 listopada, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Każdego roku 5 wybitych polskich badaczek otrzymuje stypendium naukowe L'Oréal Polska. Od 2010 roku stypendium wynosi: na poziomie doktoratu - 25.000 zł, habilitacji - 30.000 zł.

STYPENDIA DOKTORANCKIE
 
Anna Grochot-Przęczek z Krakowa
Dziedzina: biologia medyczna.
Temat: "Zastosowanie proangiogennych komórek pochodzenia szpikowego w terapeutycznej angiogenezie - rola oksygenazy hemowej-1".
Miejsce: Zakład Biotechnologii ..(jeszcze 3333)»

Ekologia
Korale pod presją kłusowniczą (30-11-2011)
Naukowcy pracujący pod kierunkiem hiszpańskiego Uniwersytetu w Barcelonie odkryli, że niemal 60% utraty biomasy korala czerwonego w rezerwacie morskim w rejonie wysp Medes jest wynikiem kłusownictwa. Opublikowane w czasopiśmie Conservation Biology wyniki badań zwracają uwagę na wpływ kłusownictwa na rezerwat morski i rzucają nowe światło na oddziaływanie nurkowania rekreacyjnego na populacje koralowców wokół wysp Medes. Zespół twierdzi, że stworzenie rezerwatu w rejonie wysp Medes poprawia ochronę rozmaitych gatunków morskich w ich naturalnym środowisku. Koral szlachetny, Corallium rubrum, który zasiedla Morze Śródziemne, jest poławiany wzdłuż katalońskiego ..(jeszcze 3621)»

Medycyna
Czy obrzezanie chroni mężczyzn przed HIV? (30-11-2011)
Wprowadzenie Tak zwana mądrość ludowa, akceptowana powszechnie w wielu krajach słabo rozwiniętych dotkniętych epidemią HIV/AIDS, jak również doniesienia z kilku badań naukowych sugerują, że zabieg obrzezania może stanowić dla mężczyzn ochronę przed zakażeniem wirusem HIV. W związku z tym nawet Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, by w krajach dotkniętych w wysokim stopniu problemem HIV/AIDS zalecać mężczyznom dobrowolne podanie się medycznemu zabiegowi obrzezania, traktowanemu jak jedna z metod profilaktyki zakażeń HIV. Bliższe przyjrzenie się badaniom, które stanowiły podstawę do podjęcia tej decyzji, wzbudza jednak wiele ..(jeszcze 9727)»

Różności
Cel: podnieść poziom edukacji i badań w dziedzinie medycyny w Afryce (28-11-2011)
Właśnie została uruchomiona przez Komisję Europejską nowa platforma na rzecz podniesienia poziomu edukacji i badań naukowych w dziedzinie medycyny w Afryce. Naukowcy zaangażowani w ten projekt pochodzą z Belgii, Egiptu, Ghany, Hiszpanii, Kamerunu, Mali i Szwajcarii. Projekt AFRICA BUILD ma na celu uruchomienie centrów doskonałości wspieranych przez technologie informacyjne i komunikacyjne (TIK), których głównym celem będzie budowanie sieci badawczych łączących realizowane w Afryce projekty współpracy w dziedzinie medycyny. Projekt ..(jeszcze 3072)»

Różności
Wzmacnianie edukacji na rzecz budowania spójności społecznej (28-11-2011)
Europejczycy podejmują wyzwanie przezwyciężenia nierówności i promowania spójności społecznej, niemniej istniejące różnice edukacyjne nie ułatwiają tego zadania. Finansowani ze środków unijnych naukowcy analizują strategie edukacyjne, które mogłyby pomóc Europejczykom pokonać te problemy. Projekt INCLUD-ED (Strategie inkluzji i spójności społecznej w Europie oparte na edukacji) otrzymał 3,36 mln EUR z tematu "Obywatele i sprawowanie rządów w społeczeństwie opartym na wiedzy" Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE. Konsorcjum INCLUD-ED, pracujące pod kierunkiem Uniwersytetu w Barcelonie w Hiszpanii, twierdzi że nierówności edukacyjne prowadzą do ryzyka ubóstwa, ..(jeszcze 2810)»

Neuronauki
Gra na instrumencie a integracja wielozmysłowa (28-11-2011)
Dawno już ustalono, że u pianistów wykształca się szczególnie wyraźne poczucie korelacji czasowej między ruchem klawiszy fortepianu a dźwiękiem wygrywanych nut. Niemniej naukowcy z Instytutu Cybernetyki Biologicznej im. Maxa Plancka w Niemczech odkryli, że w ocenie synchroniczności ruchu ust i mowy pianiści nie radzą sobie lepiej od niemuzykalnych osób. Autorzy raportu z badań HweeLing Lee i Uta Noppeney doszli do tego wniosku na podstawie wyników badań porównawczych równoczesnego przetwarzania przez mózg bodźców odbieranych za pomocą różnych zmysłów przez muzyków i osoby niezajmujące się muzyką. Naukowcy wykorzystali badania czynnościowe rezonansu magnetycznego, ..(jeszcze 2821)»

Neuronauki
Przeszczepione komórki naprawiają mózg – u otyłych myszy (26-11-2011)
Niewielka liczba odpowiednio dobranych komórek nerwowych, wprowadzonych do uszkodzonego obszaru mózgu myszy, przywraca jego utracone funkcje. Doświadczenia na myszach z defektem prowadzącym do otyłości oraz serię pomiarów dokumentujących skuteczność metody transplantacji neuronów przeprowadzono na Uniwersytecie Harwarda, w Massachusetts General Hospital oraz w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie. Mózg bez neuronów reagujących na poziom leptyny we krwi nie kontroluje uczucia głodu i sytości. Wada genetyczna tego typu prowadzi do znacznej otyłości u ..(jeszcze 8183)»

Wydarzenia
Young Researcher Award 2011 (25-11-2011)
Prestiżowe międzynarodowe wydawnictwo naukowe Elsevier B.V. i Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" zakończyły czwartą edycję konkursu Scopus-Perspektywy Young Researcher Award 2011. W ścisłym finale znalazło się aż dwóch młodych naukowców z Instytutu Chemii Fizycznej PAN: dr Marcin Gronowski, laureat nagrody głównej, oraz mgr inż. Krzysztof Churski. Nagroda Scopus-Perspektywy Young Researcher Award została ustanowiona w 2008 roku przez międzynarodowe wydawnictwo naukowe Elsevier B.V. i Fundację Edukacyjną "Perspektywy". Jej celem jest wspieranie i promowanie naukowców poniżej 30 roku życia, mających istotne osiągnięcia naukowe o oddźwięku międzynarodowym. ..(jeszcze 2601)»

Różności
IChF PAN pierwszym instytutem Polskiej Akademii Nauk w spółce spin-off (25-11-2011)
Dopiero od tego roku instytucje wchodzące w skład Polskiej Akademii Nauk mogą tworzyć spółki do komercjalizacji własnych osiągnięć naukowych. Obecne rozwiązania prawne pozwoliły Instytutowi Chemii Fizycznej PAN w Warszawie objąć udziały w firmie Scope Fluidics, młodym spin-offie przygotowującym nowatorskie technologie mikroprzepływowe. Instytut Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie został współwłaścicielem firmy Scope Fluidics, spin-offu zajmującego się badaniami naukowymi oraz projektowaniem urządzeń mikroprzepływowych do celów medycznych i biotechnologicznych. Wykupienie udziałów w spółce było możliwe dzięki zeszłorocznej nowelizacji ustawy ..(jeszcze 3909)»

Archeologia
W londyńskim mieszkaniu odkryto graffiti Sex Pistols - jaka jest jego wartość archeologiczna? (24-11-2011)
Zazwyczaj malowidła, pismo czy przedmioty artystyczne pozostawione przez naszych antenatów i odkrywane przez archeologów przywodzą na myśl hieroglify lub malowidła naskalne wykonane rękami pierwszych ludzi. Prawdopodobnie rzadziej kojarzymy te rzeczy z brytyjskimi grupami punkowymi lat 70. XX w. - tak przynajmniej było do tej pory. Do działania przystępuje grupa archeologów z Wlk. Brytanii. Co będzie badać? Graffiti wykonane przez grupę Sex Pistols na ścianach londyńskiego mieszkania, które muzycy wynajmowali w połowie lat 70. XX w. Prezentując swoje odkrycia w czasopiśmie Antiquity, zespół sugeruje, że graffiti odnalezione za szafami ..(jeszcze 3897)»

Medycyna
Mycie rąk naprawdę się opłaca (23-11-2011)
Zakażenia związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, w tym tzw. zakażenia wewnątrzszpitalne, stanowią na całym świecie poważny problem. W celu podniesienia jakości i bezpieczeństwa usług medycznych Światowa Organizacja Zdrowia uruchomiła w związku z tym w drugiej połowie 2004 roku specjalny program - Światowy Sojusz na Rzecz Bezpieczeństwa Pacjentów (World Alliance for Patient Safety). Jednym z głównych elementów przyjętej strategii działania była poprawa higieny rąk, ponieważ jest to cel stosunkowo łatwy do osiągnięcia, standardowo stosowany i niedrogi, a w dodatku oparty na solidnych naukowych podstawach. Niestety, co trudno sobie wyobrazić na początku ..(jeszcze 6961)»

Antropologia
Starożytne garnki zdradzają tajemnice kulinarne (23-11-2011)
Zespół europejskich naukowców, pracujący pod kierunkiem uczelni z Yorku i Bradford w Wlk. Brytanii, odkrył że ludzie modyfikowali swoje zachowanie raczej wolniej niż szybciej, jeżeli chodzi o przerzucanie się na inną metodę polowania czy zbieractwa. Odkrycia zaprezentowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) wyjaśniają tajemnicę tego przejścia na podstawie pozostałości w starożytnych garnkach. Naukowcy z Danii, Niemiec i Wlk. Brytanii przeanalizowali pozostałości potraw zachowane w 133 ceramicznych naczyniach z zachodnich regionów bałtyckich Europy Północnej, aby ustalić, czy te pozostałości pochodzą z organizmów lądowych, ..(jeszcze 3395)»

Ewolucja
Ewolucja roślin strączkowych przez pryzmat sekwencji genomu (23-11-2011)
Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził sekwencjonowanie genomu lucerny, członka dużej grupy bobowatych roślin kwitnących, który wykorzystywany jest od dawna jako organizm modelowy na potrzeby badań w dziedzinie biologii roślin strączkowych. Naukowcy zmapowali około 94% genów tej rośliny. Ich odkrycia dają nam wgląd w ewolucję motylkowatych, największej z trzech podrodzin bobowatych. Do podrodziny motylkowatych należą groch, soja i wszystkie uprawne rośliny strączkowe. Na badania, które zgromadziły 128 naukowców z Arabii Saudyjskiej, Belgii, Francji, Korei Południowej, Niemiec, Nigerii, USA i Wlk. Brytanii, przeznaczono 14.750.955 ..(jeszcze 2764)»

Psychologia
Dlaczego wcześniaki bardziej mozolą się nad matematyką? (21-11-2011)
Naukowcy z Wlk. Brytanii są gotowi do rozpoczęcia prac nad powiązaniem przedwczesnego porodu i uzdolnień matematycznych dziecka w późniejszym okresie życia. Zespół podda analizie 160 dzieci w wieku szkolnym z Londynu i Anglii środkowej, aby sprawdzić, czy istnieje jakiekolwiek wyraźne powiązanie między momentem urodzenia, a tym jak radzą sobie z matematyką. Spośród dzieci objętych testem, z których wszystkie są wieku od 8 do 10 lat, połowa urodziła się ponad 8 tygodni przed czasem, a połowa urodziła się o czasie. Psycholog, który nie będzie wiedzieć, kiedy urodziło się dane dziecko, złoży każdemu z nich indywidualną wizytę, aby ocenić jego postępy w nauce ..(jeszcze 4001)»

Różności
Z punktu widzenia naukowców "otwarty dostęp" niczego nie załatwia (20-11-2011)
Wprowadzenie Sposób publikowania prac naukowych ulega aktualnie głębokim zmianom ze względu na wzrost liczby publikacji dostępnych w internecie (online) i przyrost liczby czasopism o otwartym dostępie (open access), a także wskutek polityki instytucji finansujących i uniwersytetów, które wymagają od autorów, by rezultaty ich pracy były upubliczniane. Większość badań nad efektami obserwowanych przekształceń skupia się na samym zjawisku wzrostu ilości artykułów lub czasopism o otwartym dostępie. Natomiast naukowcy ze Stanów Zjednoczonych postanowili przyjrzeć się bliżej kwestii dostępu do publikacji naukowych w instytucjach ..(jeszcze 8188)»

Różności
W sieci globalnej kontroli? (19-11-2011)
Struktura sieci kontrolnej przedsiębiorstw międzynarodowych wpływa na konkurencyjność rynkową oraz na stabilność finansową na szczeblu globalnym. Naukowcy ze Szwajcarii przeanalizowali architekturę międzynarodowej sieci własności oraz zestawienie kontroli sprawowanej przez poszczególne podmioty globalne. Wyniki opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE pokazują, że przedsiębiorstwa międzynarodowe organizują się w ogromną strukturę w kształcie muszki przy koszuli, a spora część kontroli znajduje się w rękach niewielkiego, aczkolwiek silnego "rdzenia" instytucji finansowych. Naukowcy ..(jeszcze 4257)»

Biotechnologia
Naukowcy wykorzystali drożdże do ułożenia sekwencji genomu człowieka (17-11-2011)
Na podstawie analizy sekwencji genomu drożdży, wykorzystanych jako model, zespół hiszpańskich naukowców wysunął tezę na temat sposobu, w jaki poszczególne osoby różnią się od siebie. Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERBN) przyznała na realizację badań grant dla początkujących naukowców o wartości 1,1 mln EUR z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Genetics naukowcy podkreślają, że ich odkrycia mają istotne implikacje dla przyszłości medycyny zindywidualizowanej. Pogłębienie wiedzy przez ..(jeszcze 3719)»

Zdrowie
Oglądaj więcej TV i patrz, jak rośnie ci brzuch (17-11-2011)
Więcej ruchu i snu oraz skrócenie czasu spędzanego przed telewizorem pomoże waszym dzieciom utrzymać prawidłową wagę ciała - według wyników nowych badań finansowanych ze środków unijnych. Badania prowadzone w ramach projektu IDEFICS (Rozpoznanie i profilaktyka skutków zdrowotnych związanych z dietą i trybem życia u dzieci i niemowląt) pokazują, że im więcej czasu dzieci spędzają przed telewizorem lub monitorem komputera, tym bardziej prawdopodobne jest, iż przybiorą na wadze. Projekt IDEFICS uzyskał wsparcie ..(jeszcze 3721)»

Genetyka
Proces naprawy DNA a problem nowotworów (17-11-2011)
Naukowcy specjalizujący się w onkologii ustalili jak rekombinacja, kluczowy proces naprawy DNA (kwasu dezoksyrybonukleinowego), w trakcie którego materiał genetyczny ulega rozpadowi i jest dołączany do innego materiału genetycznego, pełni funkcję autokorekty i daje DNA szansę na nowy start. Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Nature mogą pomóc w pogłębieniu naszej wiedzy o podstawowej biologii nowotworów i przełożyć się na lepsze i skuteczniejsze terapie nowotworowe. Badania zostały dofinansowane z projektu GENINTEG (Kontrolowanie integracji genów - wymóg analizy genomu i terapii genowej), który otrzymał 1,85 mln EUR z tematu "Nauki o życiu, genomika i biotechnologia na rzecz ..(jeszcze 3442)»

Chemia
Niezwykłe struktury ciekłokrystaliczne na powierzchni wody (17-11-2011)
Niektóre ciekłe kryształy formują na powierzchni wody monowarstwy - pokrycia grubości pojedynczej cząsteczki. Ściskane z boków, monowarstwy mogą marszczyć się jak tkanina na płaskim, śliskim stole, zsuwana dłońmi jednocześnie z dwóch stron. Wraz ze wzrostem ciśnienia powierzchniowego, zmarszczki monowarstwy kładą się na niej i tworzą kolejne warstwy. Dzięki badaniom nowych związków, w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie odkryto mechanizmy powstawania wielowarstw odpowiedzialne za tworzenie się na wodzie powłok ciekłokrystalicznych o wcześniej nieobserwowanej budowie. ..(jeszcze 7025)»

Medycyna
Prześwietlać czy nie prześwietlać? (15-11-2011)
Wyniki szeroko zakrojonych badań wieloośrodkowych wskazują, że profilaktyczne poddawanie się corocznemu rentgenowskiemu prześwietleniu klatki piersiowej wcale nie jest bardziej skuteczne w zapobieganiu zgonom z powodu raka płuc niż standardowa opieka medyczna. Tym samym potwierdzono wyniki wcześniejszych, ale mniejszych badań, które sugerowały, że rentgenowskie prześwietlenie klatki piersiowej nie jest zbyt skutecznym narzędziem zmniejszania ilości zgonów na raka płuc. Rak płuc jest jedną z głównych przyczyn zgonów z powodu nowotworów w Stanach ..(jeszcze 5276)»

Psychologia
Aspołeczni członkowie gangów (15-11-2011)
Wyniki nowych brytyjskich badań pokazują, że skrajnie aspołeczna osobowość wpływa na decyzję danej osoby o przyłączeniu się do gangu. W toku badań przeprowadzonych przez dwuosobowy zespół z Uniwersytetu w Leicester i University College London odkryto, że w grupach przestępczych wprawdzie niektóre osoby pozostają z łatwością w dobrych stosunkach z innymi, ale większość aspołecznych typów przyłącza się do gangów lub je zakłada próbując znaleźć swoje miejsce na świecie. Te typy nawiązują "przyjaźnie" z innymi osobami, które myślą i działają jak oni. Odkrycia opublikowano w czasopiśmie Personality and Individual Differences. Jak wskazują badania, jednostki aspołeczne ..(jeszcze 3612)»

Medycyna
Zwykły komin skutecznym lekarstwem na zapalenie płuc? (14-11-2011)
Wyposażenie palenisk w zwykły komin może istotnie obniżyć poziom narażenia dzieci na kontakt z dymem z palonego drewna i tym samym zmniejszyć o blisko 30% zapadalność na ciężkie zapalenie płuc w grupie dzieci poniżej 18 miesiąca życia. Otwarte paleniska usytuowane wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych ciągle jeszcze są wykorzystywane w wielu krajach jako główne źródło ciepła do przygotowywania potraw i ogrzewania. Badania dotyczące wpływu zanieczyszczenia powietrza na stan zdrowia dzieci sfinansował amerykański Narodowy Instytut Nauk o Zdrowiu Środowiskowym (NIEHS), ..(jeszcze 4333)»

Biotechnologia
DNA pradawnego konia potwierdza realizm malowideł naskalnych (12-11-2011)
Czy dzieła sztuki z paleolitu stanowią odzwierciedlenie środowiska naturalnego? By odpowiedzieć na pytanie, czy konie przedstawione na prehistorycznych malowidłach naskalnych wyglądały jak prawdziwe w naturze, międzynarodowy zespół naukowców posłużył się pradawnym kwasem dezoksyrybonukleinowym (DNA). Wyniki zaprezentowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) pokazują, że w populacjach koni przed udomowieniem występowało zróżnicowanie kolorystyki obserwowane w paleolitycznych malowidłach naskalnych - nawet "lamparcie" ..(jeszcze 3511)»

Medycyna
Rola komórek macierzystych w rozwoju gruczołu sutkowego (11-11-2011)
Zespół europejskich naukowców zidentyfikował nowe populacje komórek macierzystych sutka, które zapewniają powstawanie, rozwój i utrzymanie różnorodnych linii komórkowych gruczołu sutkowego w trakcie ciąży i przez całe życie. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Nature, zostały dofinansowane z projektu CANCERSTEM (Komórki macierzyste w zapoczątkowywaniu i rozwoju nabłoniaka), który otrzymał grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych dla początkujących naukowców o wartości 1,6 mln EUR z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Biologowie od dawna starali się ustalić, które komórki macierzyste są odpowiedzialne za morfogenezę i regenerację ..(jeszcze 2766)»

Medycyna
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną – wielokrotnie pokrzywdzone (11-11-2011)
Wprowadzenie Poprzez niepełnosprawność intelektualną rozumiemy istotnie obniżone ogólne możliwości umysłowe (co wynika przede wszystkim z czynników konstytucjonalnych), które wpływają na ograniczenie zdolności normalnego samodzielnego funkcjonowania osoby w życiu codziennym. W zależności od przyjętych kryteriów, osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą stanowić od ułamka procenta do nawet kilku procent populacji. Niepełnosprawność intelektualna przyjmuje różne formy i nasilenie: od lekkiego upośledzenia umysłowego, wiążącego się przede wszystkim z trudnościami w uczeniu się i wymagającego specjalnych warunków organizacji ..(jeszcze 8286)»

Antropologia
Badanie nawyków współpracy u dzieci i szympansów (09-11-2011)
Naukowcy dawno już zauważyli bliski związek ludzi i szympansów. Szczególnie interesujące są kognitywne wymogi podobnej do ludzkiej współpracy między szympansami. Niemniej w ramach badań europejskich odkryto, że koncepcja współpracy znacznie się różni w przypadku ludzi i szympansów. Odkrycia zaprezentowano w czasopiśmie Current Biology. Naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka (MPI) w Lipsku, Niemcy i Instytutu Psycholingwistyki (MPI) w Nijmegen, Holandia, zaobserwowali, że dzieci wolą pracować razem nad łamigłówką, niż głowić się nad nią samodzielnie. Szympansy nie wykazują takiej skłonności. W toku badań naukowcy ..(jeszcze 3094)»

Zdrowie
Spór słoweńskich naukowców o "Eliksir młodości" (08-11-2011)
Nowina naukowa została oparta na artykule ScienceInsider. Słoweńska firma Regiofarma produkująca suplement diety ogłoszony przez tamtejsze media "eliksirem młodości" zagroziła, że pozwie do sądu każdego naukowca, który publicznie skrytykuje ich produkt (to jest stwierdzi, że, na przykład, jest niewystarczająco przetestowany). Produkt, o którym mowa jest mieszaniną 4 antyoksydantów - resweratrolu, oligomerycznej proantocyjanidyny, likopenu i EGDG (ekstraktu zielonej herbaty) i nosi nazwę Energiser HPE 40 lub ADR. Został on po raz pierwszy zaprezentowany na konferencji w Zagrzebiu 20 października. Swoje wsparcie dla produktu wyraził ..(jeszcze 2808)»

Paleontologia
Pradawne gatunki ssaków odczuły obecność człowieka (07-11-2011)
Międzynarodowy zespół naukowców, pracujący pod kierunkiem Uniwersytetu w Kopenhadze w Danii sugeruje, że działalność człowieka i zmiana klimatu wprowadziły zamęt w historii genetycznej 6 dużych roślinożerców, potencjalnie doprowadzając w ciągu ostatnich 10.000 lat populacje dużych ssaków do wymarcia lub do stanu bliskiego wymarciu. Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Nature, pomagają zobaczyć prawdopodobny los żyjących gatunków ssaków w obliczu zmagań Ziemi z globalnym ociepleniem. "Nasze odkrycia kładą ostateczny kres jednoprzyczynowym teoriom wymierania" - wyjaśnia autor naczelny, profesor Eske Willerslev z Centrum Geogenetyki Uniwersytetu w Kopenhadze. ..(jeszcze 4913)»

Różności
BioNOT – nowa wyszukiwarka artykułów istotnych, ale nie statystycznie (05-11-2011)
Mogło Ci się nie raz zdarzyć być poirytowanym z powodu 'pozytywnego' oblicza wyszukiwarek akademickich takich jak choćby PubMed, a mam przez to na myśli ich skłonności do znajdowania takich artykułów, w których wykazano jakiś konkretny efekt czy tendencje, koniecznie statystycznie istotne. Choć problem niepublikowania negatywnych wyników jest dobrze znany nauce, nikt do tej pory wydawał się nie przejmować promocją już opublikowanych 'negatywnych' artykułów. Przynajmniej aż do teraz - BMC Bioinformatics zamieścił w zeszłym tygodniu artykuł opisujący nową wyszukiwarkę akademicką o nazwie BioNOT stworzoną przez informatyczkę biomedyczną Hong Yu oraz jej doktoranta Shashank Agarwala ..(jeszcze 1237)»

Kosmologia
Rozbłyski gamma pomagają w odkryciu składu odległych galaktyk (04-11-2011)
Kosmologowie badający skład bardzo odległych galaktyk odkryli dwie galaktyki w młodym wszechświecie, które posiadają więcej ciężkich pierwiastków chemicznych niż Słońce. Międzynarodowy zespół, pracujący pod kierunkiem Instytutu Fizyki Pozaziemskiej im. Maxa Plancka w Niemczech, wykorzystał w badaniach krótkie, ale olśniewające światło odległych rozbłysków gamma. Zdaniem astronomów być może mamy tu do czynienia z fuzją dwóch galaktyk. Tego typu wydarzenia we wczesnym wszechświecie mogą pomóc w powstaniu nowych gwiazd i być zapalnikiem rozbłysków gamma. Rozbłyski są związane z wyjątkowo dynamicznymi eksplozjami obserwowanymi w odległych galaktykach i są najjaśniejszymi ..(jeszcze 4220)»

Zdrowie
Po co ta cała alternatywna medycyna? (03-11-2011)
Ostatnie doniesienia o decyzjach, podjętych przez Steve'a Jobsa w sprawie leczenia raka, ponownie zwróciły uwagę na kwestię, która ma wciąż aktualne i istotne znaczenie dla milionów osób, poszukujących różnych sposobów leczenia chorób o ciężkim przebiegu lub zagrażających życiu: Jaką właściwie rolę mają tu do odegrania medycyna komplementarna i medycyna alternatywna? Wszystkie decyzje w dziedzinie opieki zdrowotnej i promocji zdrowia należy podejmować w oparciu o najlepsze dostępne dowody. W przypadku poważnych chorób ważne jest, aby rozważyć ..(jeszcze 2922)»

Ekologia
Miejskie zanieczyszczenie światłem i jego wpływ na aktywność nocną (01-11-2011)
Naukowcy z Niemiec odkryli, że miejskie zanieczyszczenie światłem nie tylko ogranicza widzialność gwiazd, ale również wprowadza zamęt wśród zwierząt żerujących nocą, których aktywność opiera się na przypominającym kompas układzie światła spolaryzowanego. Wyniki badań, które mają niebawem ukazać się na łamach czasopisma Journal of Geophysical Research, ostrzegają że przesłanianie niebieskiego kompasu może obniżyć ewolucyjną sprawność wielu organizmów nocnych, takich jak pająki, ćmy, chrząszcze i świerszcze. Może to spowodować zakłócenia w sieciach troficznych i wpłynąć na całe ekosystemy. Naukowcy z Freie Universität Berlin i Instytutu Ekologii Słodkowodnej ..(jeszcze 3708)»

Różności
Uwielbiają ryzyko, dlatego umierają młodo (01-11-2011)
W grupie świeżo upieczonych nastoletnich kierowców wskaźniki wypadkowości są istotnie wyższe niż wśród starszych kierowców, a nastolatki są bardziej skłonne do podejmowania ryzykownych manewrów, które zwiększają przeciążenia pojazdów, poinformował zespół naukowców z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH). Raport z badań opublikowano w American Journal of Public Health. Mimo że skłonność do ryzykownej jazdy spada wkrótce po otrzymaniu przez nastolatki pierwszego prawa jazdy, ryzykowne zachowania na drodze są w tej grupie wiekowej znacznie bardziej ..(jeszcze 5656)»

Medycyna
Przechytrzyć raka skóry – nie tylko naczynia (01-11-2011)
WikipediaRaki skóry, choć rzadziej goszczące w mediach niż nowotwory innych narządów, to najczęstsze złośliwe nowotwory gnębiące człowieka. Znaczna ich część (tzw. raki podstawnokomórowe) to guzy relatywnie niegroźne, jednak stanowiące ok. 1/5 tej grupy raki płaskonabłonkowe to nowotwory związane ze sporym ryzykiem nawrotów i przerzutowania. Jak w wielu innych nowotworach, naukowcy w raku płaskonabłonkowym skóry doszukują się szczególnej populacji komórek - tzw. "nowotworowych komórek pnia" ("nowotworowych komórek macierzystych"), komórek progenitorowych, z których ..(jeszcze 5323)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26235 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365