Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.033.513 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 289 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Człowiek jest z pewnością kompletnie szalony; nie potrafi stworzyć robaka, a dziesiątkami tworzy bogów ".
Nowinki i ciekawostki naukowe
Technika
600 km na 1 litrze czyli eko-maraton 2014 (03-03-2014)

10 studenckich drużyn z Polski będzie uczestniczyło w zawodach Shell Eco-marathon 2014. Zawodnicy, których zadaniem będzie pokonanie jak najdłuższego dystansu na jednym litrze paliwa, będą reprezentowali sześć uczelni. Najwięcej - cztery z nich - na zawody wyśle Politechnika Warszawska.

Trzydziesta edycja wyścigu Shell Eco-marathon odbędzie się między 15 a 18 maja na torze ulicznym w holenderskim Rotterdamie. W zawodach wystąpi ponad 3 tys. studentów z 200 drużyn reprezentujących 27 krajów. Każdy z nich wraz ze swoją drużyną będzie starał się przejechać możliwie najdalej na 1 litrze paliwa lub proporcjonalnie 1 kilowatogodzinie w zaprojektowanym i zbudowanym przez siebie pojeździe.


PAKS - samochód wyścigowy Formula Student zaprezentowany przez jego twórców wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi w Studenckim Kole Aerodynamiki Pojazdów Politechniki Warszawskiej. Kropelka na jednym litrze paliwa przejechała 659 km. Z kolei PAKS w klasie pojazdów miejskich na imprezie Shell Eco-marathon przejechał na jednym litrze 300 km.

Politechnikę Warszawską będą reprezentowały cztery zespoły: Green Arrow - Koła Naukowego Mechaników Pojazdów z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych; SiMR Team z pojazdem Hussar; SKAP oraz SKAP2 - Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa.

Po raz trzeci w wyścigu Shell Eco-marathon wystartuje zespół Eco-Zone 505 z Politechniki Lubelskiej. Studenci Politechniki Gdańskiej wystąpią w zespole Hydrogen CarPG. Politechnikę Łódzką będzie reprezentował zespół Iron Warriors. W tym roku zadebiutuje zespół WAT ECO TEAM, złożony ze studentów Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego. Po raz pierwszy swój pojazd o nazwie Bytel zaprezentuje też drużyna Smart Power Urban z Politechniki Śląskiej. Kolejnym reprezentantem tej uczelni będzie zespół Smart Power.


Tylne koło nowej Kropelki, foto: SKAP

Uczestnicy będą rywalizować w dwóch kategoriach: futurystycznej "Prototype" i bardziej konwencjonalnej "UrbanConcept". Chociaż większość uczestników miała już szansę ścigać się na torze w Rotterdamie, to w tym roku czeka na nich kolejne wyzwanie. Pojazdy będą musiały zmienić kierunek jazdy podczas wyścigu, co wymusi przemyślenie nowej strategii prowadzenia bolidów.

W ubiegłorocznej edycji zawodów zespół SKAP z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej wygrał w kategorii Urban Concept Gasoline. Ich pojazd - Paks - uzyskał wynik 334,2 kilometra jazdy na jednym litrze paliwa. "W ubiegłym roku byliśmy niezwykle dumni z profesjonalizmu polskich drużyn. W tym roku ponownie liczymy na sukcesy i fantastyczne popisy naszych reprezentantów. To wspaniale móc zobaczyć w wyścigu tak zdolnych młodych ludzi, którzy dokładają swoją cegiełkę do tworzenia energooszczędnych pojazdów przyszłości" - mówi prezes zarządu Shell Polska Piotr Dziwok.

Shell Eco-marathon odbywa się co roku w Europie, Stanach Zjednoczonych (25-27 kwietnia, Houston) i Azji (6-9 lutego, Manila).

PAP - Nauka w Polsce

Komentarz: Wyobrażacie sobie na polskich drogach minisamochody palące np. 0,5 l/100 km? Byłoby to bez mała przestępstwo. Wobec koncernów paliwowych.


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (5)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26234 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365