Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.562.743 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 246 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Przypominam, że Francja jako kraj laicki i liberalny respektuje, a nawet popiera wszystkie religie, ale jednocześnie podkreślam, że rząd, który reprezentuję, dołoży wszelkich starań, by przejawy życia religijnego nie ujawniały się w życiu publicznym. Religia musi pozostać sprawą indywidualną każdego człowieka.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Materiałoznawstwo
Studenci Politechniki Warszawskiej zaprojektowali nowoczesny beton (14-05-2014)

Zespół studentów Politechniki Warszawskiej w ramach konkursu finałowego II edycji Uniwersytetu Betonu Grupy Górażdże zaprojektował nowoczesną mieszankę lekkiego betonu, z którego - zdaniem naukowców i fachowców - można wykonywać np. mosty czy wysokie budynki.

W Uniwersytecie Betonu oraz finałowym konkursie II edycji tego projektu wzięło udział blisko 300 studentów i naukowców z 23 uczelni technicznych z całej Polski. Ich zadaniem było zaprojektowanie mieszanki o najwyższej wytrzymałości i jak najmniejszej gęstości. Najlepiej wywiązali się z tego zadania studenci Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

Wykładowca Politechniki Śląskiej w Gliwicach i prezes Centrum Technologicznego BetoTech Grupy Górażdże i prof. Zbigniew Giergiczny ocenił, że poziom prac zespołów studenckich był bardzo wysoki.


II Edycja Uniwersytetu Betonu Grupy Górażdże. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Oceniając wynik, jaki udało się osiągnąć zwycięskiej drużynie uznał, że "takie efekty niełatwo byłoby osiągnąć nawet profesjonalistom". "Z takiej jakości betonu - o wytrzymałości ponad 70 megapascali - można wykonywać mosty czy budynki wysokie. Dla przykładu powiem, że pylon mostu Rędzińskiego we Wrocławiu, który ma 122 metry wysokości, został wykonany z betonu o wytrzymałości 60 megapascali" - podkreślił w rozmowie z PAP.

Dodał, że studentom udało się także stworzyć materiał o wyjątkowo niskiej gęstości. Zdaniem prof. Giergicznego wykorzystany przy budowie np. mostu byłby on o ok. 20 proc. lżejszy od przeciętnych, wykorzystywanych przy takich budowlach betonów. Dzięki temu można by zaoszczędzić np. na stali.

Specjalista zaznaczył, że zadanie finałowe nie było łatwe, bo beton lekki w Polsce jest materiałem "nieco zapomnianym". "Wynika to z faktu, że jesteśmy krajem bogatym w kruszywa naturalne, które są stosunkowo tanie. Natomiast wytwarzanie dobrej jakości kruszywa, które było przedmiotem badań studentów, kosztuje. Jest ono doceniane przez kraje Skandynawskie, Wielką Brytanię, gdzie budownictwo energooszczędne jest bardziej rozwinięte i energia jest bardziej w cenie i ten styl budowania się tam rozwinął" - powiedział PAP prof. Giergiczny.

Przedstawiciele zwycięskiej drużyny - Michał Młynarczyk i Łukasz Żychowski z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej - opowiedzieli, że aby stworzyć zwycięską mieszankę, wiele tygodni spędzili w bibliotece oraz w laboratorium, tworząc najbardziej optymalny skład mieszanki. Przyznali, że spodziewali się dobrego wyniku, ale wygrana była dla nich zaskoczeniem.

Opiekunka grupy dr inż. Wioletta Jackiewicz-Rek z Politechniki Warszawskiej dodała, że do opracowania takiego materiału studentom potrzebna była wiedza akademicka uzupełniona studiami własnymi. "Uczymy o betonach specjalnych, również o lekkim. Ale do tego projektu potrzebna była wiedza znacznie szersza - o aktualnych właściwościach materiałów, możliwościach jego projektowania, a to nie jest łatwy beton (...), trudny przy projektowaniu, a jeszcze trudniejszy w wykonawstwie" - mówiła.

Dr Jackiewicz-Rek zaznaczyła też, że efektem udziału w projekcie, jakim był Uniwersytet Betonu będzie kontynuacja badań dotyczących betonu lekkiego, a biorący w nim udział studenci piszą lub już napisali prace dyplomowe z tego tematu.

Prezes zarządu i dyrektor generalny organizatora Uniwersytetu Betonu - Górażdże Cement SA Andrzej Balcerek podkreślał podczas gali finałowej, że projekt ten jest pomostem między nauką a przemysłem. A wzajemne relacje nauki i biznesu mają duże znaczenie, bo - zdaniem Balcerka - nie da się dziś produkować, wytwarzać i zarządzać przedsiębiorstwem produkcyjnym bez ścisłej współpracy z nauką.

Drugie miejsce w konkursie zespołowym zajęli studenci Politechniki Rzeszowskiej, a trzecie - Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Podczas finału Uniwersytetu Betonu odbył się także konkurs indywidualny, w którym wzięło udział po jednym przedstawicielu każdej z 23 uczestniczących w projekcie uczelni. Największą wiedzą - m.in. dotyczącą technologii produkcji materiałów budowlanych - wykazał się Arkadiusz Janic z Politechniki Częstochowskiej i to on zdobył pierwsze miejsce. Druga była Magdalena Barna z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a trzeci Andrzej Tarasewicz z Politechniki Białostockiej.

PAP - Nauka w Polsce


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26226 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365