Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.033.089 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 288 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nierozsądny byłby zamiar odebrania ludowi jego szaleństwa! Można jednak wyleczyć z szaleństw tych, co rządzą ludem; nie pozwolą na to przynajmniej, by szaleństwa ludu stały się niebezpieczne. Zabobon wówczas tylko jest groźny, gdy ma za sobą monarchów i żołnierzy, wtedy bowiem staje się okrutny i krwiożerczy."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wydarzenia
Studenci z PW zwycięzcami w zawodach robotów głębinowych (22-08-2014)

Studenci z Politechniki Warszawskiej walkowerem zdobyli złoty medal w zawodach robotów głębinowych Black Sea ROV w Rumunii. Bardzo złe warunki - duże fale - odstraszyły konkurentów. Zespół z Warszawy jako jedyny w swojej kategorii zdecydował się na udział w zawodach.

Jak w rozmowie z PAP przyznał koordynator prac nad robotem głębinowym ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej, Błażej Żyliński, zawody odbywały się w rumuńskiej Konstancy nad Morzem Czarnym w bardzo ciężkich warunkach. Z powodu sztormu rywalizację opóźniono o jeden dzień (zawody odbyły się w poniedziałek), ale fale i tak były bardzo silne. "Chociaż w naszej kategorii było pięć zespołów, na start w zawodach zdecydowaliśmy się tylko my" - opowiada Żyliński. Przyznaje, że warunki były tak trudne, że polski robot o mało nie roztrzaskał się o brzeg. Z zawodów wyszedł jednak bez szwanku. Drużyna z PW zdobyła złoty puchar oraz nagrody rzeczowe.

Zawody odbywały się również w kategorii dla szkół. Tam pierwszą nagrodę zdobyły zawodniczki Atlantis Team reprezentujące Stany Zjednoczone.

Maszyny startujące w zawodach Black Sea ROV (Remotely Operated Vehicle - zdalnie kierowany pojazd podwodny) miały m.in. przepłynąć tor przeszkód pod wodą, "rozminowywać" obiekty, a więc wykonywać pewne precyzyjne zadania pod wodą czy wyławiać z dna zbiornika nieduży obiekt. Organizatorzy zdecydowali jednak, że w kategorii dla studentów - z uwagi na pogarszające się warunki na morzu - nie odbędą się wszystkie zaplanowane konkurencje. Wystarczyło, by robot głębinowy w czasie zawodów dotarł do bramek umieszczonych na pewnej głębokości.

Żyliński opisywał w rozmowie z PAP, jak wygląda zbudowany na PW robot. Do prostokątnej, czarnej ramy robota przymocowane są podzespoły: zbiorniki balastowe - podłużne tuby z tłokami, a także 8 pędników wielkości pięści, które sprawiają, że robot może się zanurzać, pochylać i wykonywać manewry. Poza tym w centralnej części urządzenia znajduje się obudowa z elektroniką i kamerą. Koordynator wyjaśniał, że dużym wyzwaniem było zapewnienie tej obudowie szczelności.

Do robota przymocowana jest 60-metrowa kablo-lina. Za jej pośrednictwem robot jest zasilany i są do niego przesyłane polecenia. Żyliński przyznał, że bezprzewodowe przesyłanie danych na urządzenie głębinowe jest niezwykle trudne - problemem jest nawet uzyskanie na żywo obrazu z kamery umieszczonej na robocie.

"Dla nas konkurs jest przygotowaniem do zawodów +Marine Advanced Technology and Education+, które odbędą się latem 2015 r." - podkreślił Żyliński i wyjaśnił, że to najbardziej prestiżowe zawody robotów głębinowych typu ROV. Oprócz udziału w przyszłorocznym konkursie studenci planują też budowę robota, który mógłby wykonywać zadania na głębokości 100 metrów.

PAP - Nauka w Polsce. Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26234 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365