Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
193.512.838 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 233 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Zakazy mogą tylko opóźnić postępy badań naukowych, nie mogą im zapobiec. Byłoby to odwlekanie nie tylko zagrożeń, lecz także pożytków ze wzrostu wiedzy, w tym takich, których z góry nie potrafimy dostrzec i docenić. Larum wobec klonowania jest reakcją irracjonalną, choć nietrudną do wyjaśnienia. Jednym z jej źródeł są zaburzenia w wyobraźni człowieka nękanego obrazami filmowymi, które łączą gatunek..
 Religie i sekty » Chrześcijaństwo » Protestantyzm » Adwentyści

Uwagi do dzieła E.G.White [2]
Autor tekstu:

Rozdział IStrona

"U niego (Boga) nie ma żadnej odmiany ani nawet chwilowego zaćmienia" Bóg jest miłością. Cała jego natura i prawo — to miłość.

17

Co to jest zaćmienie ? — chodzi o umysł. Czy wobec Boga można w ogóle tymi kategoriami operować. Jak długo miłość u Boga była cechą dominującą? Do pierwszych niewinnych ofiar wyrokiem Jahwe na śmierć skazanych ?

Nie było niezgody, zakłócającej harmonię niebieską. Lecz ktoś zmącił te szczęśliwość, zniszczył wonność, którą Bóg obdarował swoje stworzenia.

18

Nikt nie ma mocy "mącenia bożej szczęśliwości" - Bóg jest wszechmocny i co ustanowi tak trwa. Kto zresztą zmącił ?

Doskonała harmonia niebieska została teraz zakłócona. (Działalnością Lucyfera).

19

Nikt nie jest w stanie zakłócić doskonałej, bo bożej harmonii niebieskiej (winno być niebiańskiej). Inną harmonię można zakłócić — ale nie doskonałą! Chyba to logiczne. Ona jest niezakłócalna.

Niewyobrażalna miłość opanowała całą istotę Lucyfera. Jego dusza wzniosła się ...

20

Lucyfer ma duszę ? Czy duchy mają duszę ?

Działał (Lucyfer) w zupełnej tajemnicy przez długi czas ukrywając swoje zamiary pod osłoną czci okazywanej Bogu.

20

Czy ktokolwiek jest w stanie cokolwiek przed Bogiem ukryć, nawet jeżeli czyni to „pod osłoną czci" ?

Podczas gdy w tajemnicy podjudzał do niezgody i buntu, z doskonałą zręcznością pokazywał jakoby jego celem było popieranie lojalności i utrzymywanie harmonii i spokoju.

21

Bóg dał się oszukać ? A co z lojalnymi Bogu aniołami, ani jeden nie doniósł o zamiarach Lucyfera ? Czyli całe Niebo z nim współdziałało, albo tolerowało milcząco. Mahomet czy jaki bożek hinduizmu z pewnością oszukać by się nie dał. A tak naprawdę, chyba większość aniołów przeszła na stronę Lucyfera — bo tak mało na świecie jest miłości, mądrości i sprawiedliwości.

Bóg pozwolił szatanowi prowadzić nadal swe dzieło do chwili, gdy duch niezadowolenia nie dojrzał do otwartego buntu. Rozwiniecie się buntu było konieczne dla planów Bożych po to, aby wszyscy mogli zobaczyć prawdziwą naturę i intencje Lucyfera.

23

Przecież takie cechy może mieć tylko kobolt, pogański bożek plemienny, a nie Bóg Stwórca. Niegodziwe to boskie postępowanie, fałszywe z natury i pokrętne. Chociaż kwestionowanie bożej mądrości okazało się słuszne. Boże argumenty nie zdołały przekonać wielkiej rzeczy zbuntowanych aniołów.

Nie ma w Księdze Genesis żadnej wzmianki o jakimś buncie aniołów, jeszcze przed stworzeniem człowieka, czy nawet świata. Bóg stworzył „zło" i wcielił je początkowo w węża — bo nic innego lepszego twórcom Biblii w tym czasie nie przyszło do głowy. Dopiero później gdy zorientowano się, że trzeba wprowadzić osobowość dewiczną — bo przecież od Boga tylko dobro — stworzono mit o buncie aniołów. Nie zwalnia to i tak Boga od odpowiedzialności chociażby za brak przypisywanego Bogu daru przewidywania i wyobraźni. Ktoś kto pała miłością do rodzaju ludzkiego i wszystkiego co stworzyłnie dopuści do zrodzenia się — u swojego podnóżka — takiej osobowości jak Szatan.

Rozdział II

Chociaż Adam powstał z prochu

27

Zależy jaką wersję się przyjmuje. W wersji (Genesis 1.27) Bóg stworzył od tak sobie z niczego człowieka na swój obraz. Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich.

Nawet obcowanie z aniołami nie zaspokoiły tęsknoty człowieka (Adama) za uczuciem i towarzystwem.

28

Jakie uczucie i jaka tęsknota, skoro popęd płciowy „wszczepił" Bóg dopiero kiedy stworzył Ewę. Kiedy zlecił prokreację płciową. Wcześniej takie uczucia były bezprzedmiotowe, chyba że sodomistyczne czy narcystyczne.

Jak długo Adam i Ewa żyli w raju? Jaki czas upłynął do ich wyrzucenia „na zbitą twarz". Czym Bóg przykrył „wstydliwość", jaką skórę? Jakie zwierzę Bóg pozbawił życia i jakie odarł że skóry? Czy byłą to pierwsza krwawa ofiara? Czy już wówczas Bóg miał przyjemność w widoku krwi? Kiedy urodził się Kain starszy i Abel młodszy? Kain złożył ofiarę z płodów rolnych a Abel z trzody! Bóg wybrał krew, taka ofiara była milsza Bogu! — bo we krwi miał upodobanie. Wzbudził zazdrość i był powodem pierwszego zabójstwa. Ciekawe — Kain za spowodowanie śmierci wbrew bożemu prawu nie poniósł śmierci! Gdyby go Bóg zgładził — co mu się zresztą należało — nastąpiłby koniec biblii i boskiego mitu Jahwe.

Rozdział III

Prawo boskie jest tak święte jak sam Bóg. Jest objawieniem jego woli, odzwierciedleniem jego charakteru, wyrazem jego miłości i rozumu.

33

Po wybryku Kaina i innych niekonsekwencjach bożego postępowania trudno to twierdzenie „świętości" uznać za trafne. Pozostałe określenia można uznać w pełni za prawdziwe. Za zabójstwa byłą w bożej sprawiedliwości tylko jedna kara. Gdyby ją zastosował do Kaina — to Biblia by się skończyła, bo nie byłoby potomstwa ludzkiego. Pisarze zatem wiedzieli, że Kain musi przeżyć. I nie rozumu — Bóg ma mądrość, a nie rozum.

Szatan wybrał węża — jako swoją maskę

34

Nie Szatan wybrał, tylko Bóg wcielił nieodpowiedzialnie diabła w postać węża. Nieodpowiedzialnie, bo to boże stworzenie do dzisiaj nie cieszy się sympatią i jest tępione — wszystko co pełza.

Wąż zerwał piękny owoc z zakazanego drzewa i włożył w ręce wahającej się Ewy.

36

Gdzie autorka książki te bzdury wyczytała? W jakiej Biblii? Owoc zerwała Ewa i nie ma potrzeby usprawiedliwiać tej płci przed mającą nastąpić religijną dyskryminacją. Dosyć dyskryminacji nawprowadzali ewangeliści.

Owoc miał smak znakomity, a jedząc Ewa czuła wstępującą w nią życiodajną moc i wyobrażała sobie, iż osiąga jakiś wyższy stan bytu. … odczuwała jakiś radosny, rozkoszny zew, jakiś prąd, napełniający ją całą nowym życiem, który — jak wyobraziła sobie — jest istotą wysłanników niebieskich.

Kolejne brednie nawiedzonej E.G. White. Chyba to wynika z biblii przez nią napisanej albo jej chorych, urojonych domysłów. Chyba autorka po zażyciu wiadomych środków "osiągnęła jakiś wyższy stan bytu…"

Okazała mu (Adamowi) nawet więcej miłości niż przedtem

37

Czy ta E.G. White nie była czasami w życiu prywatnym seksualnie zaniedbywana ?

"Dlaczego stworzyłeś węża? Dlaczego pozwoliłeś mu wejść do Edenu?" - oto pytania które Ewa zadawała (Bogu) na swoje usprawiedliwienie.

38

Faktycznie, ale autorka musiała być i to „zdrowo" nawiedzona. Gdzie ona ten dialog z Bogiem znalazła ?

Ogród rajski istniał na ziemi jeszcze przez długi czas po opuszczeniu przez człowieka jego pięknych ścieżek.

41

Biblia stanowi, że straż anielską Bóg wystawił tylko od wschodu ? A z innych stron nie było obaw wejścia, czy powrotu. Jak długo Eden był na ziemi pod nadzorem anielskim ?

Po rozejściu się z Lotem Abraham powtórnie otrzymał od Pana obietnicę objęcia ziemi kananejskiej.

96

Czy zatem poprzednią obietnicę Bóg anulował, zapomniał, czy może nie dotrzymał ? — co do Boga niepodobne !

Abraham nie ukrywał swej wiary...

96

A czy ktokolwiek w przekazach biblijnych swoją wiarę — jak już ją miał — przed kimkolwiek ukrywał ?

Wrogowie, poniósłszy porażkę, niewątpliwie wznowią swe ataki... Na pewno będą chcieli się zemścić.

98

A Bóg z pewnością ich w tym zamiarze utrzyma, bo lubi przelew krwi i ludzkie nieszczęścia. Podżeganie do wojen to też Jego hobby.

Abraham ofiarował trzyletnie zwierzęta: jałówkę, kozę i barana.

99

Bóg — niczym wampir — uwielbia krew i swąd spalenizny pieczonego mięsa.

Obrzezanie. Obrządek ten miał być ściśle przestrzegany przez patriarchę (Abrahama) i jego potomków. (Ks. Rodzaju 17)

100

Dlaczego obrządek ten już nie obowiązuje ?

Patrzył na piękny krajobraz … i spostrzegł trzech idących wędrowców...

100
101

Na następnej stronie — ...oddala się dwóch wysłańców (tych samych wędrowców) — gdzie zatem zgubiła autorka trzeciego ?

Szatan oskarżył Abrahama przed Bogiem i aniołami… Tajemnica odkupienia nie była zrozumiana nawet dla aniołów.

112

1 2 3 4 Dalej..

 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Kościół Adwentystów Dnia 7-go
Od Millera do Adwentystów 7th Day

 Zobacz komentarze (17)..   


« Adwentyści   (Publikacja: 17-05-2002 Ostatnia zmiana: 06-09-2003)

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Michał Apostata
Publicysta.

 Liczba tekstów na portalu: 4  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Czego uczą na religii?
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 138 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365