Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
193.432.790 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 219 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Mam podobny do Lukrecjusza pogląd na religię. Uważam ją za chorobę zrodzoną ze strachu i za źródło niezliczonych nieszczęść dla gatunku ludzkiego".
« Ludzie, cytaty  
Bertrand Russell

Zob. biogr. Nota biograficzna

fragment "Bertrand Russell's Best"

Koncepcja grzechu wydaje mi się doprawdy bardzo osobliwa (bez wątpienia za sprawą mojej grzesznej natury). Gdyby grzechem było powodowanie niepotrzebnego cierpienia, mógłbym to jeszcze zrozumieć, ale przeciwnie, za grzeszne często uważa się dążenie do uniknięcia niepotrzebnego cierpienia. Przed kilku laty w angielskiej Izbie Lordów przedstawiono projekt ustawy legalizującej eutanazję w przypadkach nieuleczalnej choroby, której towarzyszy nieznośny ból i cierpienie. Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu miała być zgoda pacjenta i kilka zaświadczeń lekarskich. Dla mnie, w całej mej prostocie, wymóg uzyskania zgody pacjenta wydawał się całkiem naturalny, ale nieżyjący już Arcybiskup Canterbury, angielski oficjalny ekspert w sprawach grzechu wyjaśnił, na czym polega błędność takiego poglądu. Otóż zgoda pacjenta sprawia, że eutanazja zamienia się w samobójstwo, a samobójstwo jest grzechem. Lordowie wysłuchali opinii autorytetu i odrzucili projekt. W wyniku takiego obrotu rzeczy, tylko po to, by zadowolić arcybiskupa i jego boga, jeśli arcybiskup wiernie przedstawia jego wolę, chorzy na raka nadal będą musieli cierpieć przez długie miesiące, chyba że ich lekarz lub pielęgniarka okażą się dostatecznie ludzcy, by zaryzykować oskarżenie o morderstwo. Koncepcja boga, który czerpie przyjemność, kontemplując takie tortury wydaje mi się trudna do przyjęcia, a gdyby rzeczywiście istniał bóg zdolny do tak bezsensownego okrucieństwa, z pewnością nie uznałbym go za godnego czci. Ale to oczywiście tylko dowodzi, jak daleko posunęła się moja moralna deprawacja.

***

Mój pogląd na religię jest taki jak Lukrecjusza. Religię uważam za zrodzoną z lęku chorobę i źródło niewypowiedzianych cierpień rodzaju ludzkiego.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Fryderyk Nietzsche
Anja Orthodox

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (4)..   


« Ludzie, cytaty   (Publikacja: 28-07-2002 )

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 1564 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365