Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
196.243.111 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29023 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 632 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Pasji muszą uczyć pasjonaci znający tajniki sztuki i szukający piękna w żmudnej praktyce. Leniwi nauczyciele uczą wiary w cuda, hodując tylko zniechęcenie i frustrację."
 Społeczeństwo » Służba Zdrowia

NFZ. Inaczej, nie działa
Autor tekstu:

Ludzie zdecydowali się na uspołecznienie systemu opieki zdrowotnej z pobudek czysto ekonomicznych. Uznali bowiem, że ze względu na efekt skali, opieka skolektywizowana będzie tańsza niż gdyby była kupowana indywidualnie. Sprowadzało się to do wprowadzenia kontroli cen, która ma wpływać na podaż i jakość usług zdrowotnych. Kontrola taka, jak każda inna forma kontroli czegokolwiek, doprowadziła do:

1. nadużywania usług kontrolowanych;

2. zmniejszenia ich podaży;

3. pogorszenia się ich jakości;

4. czarnego rynku.

Efekt skali w przypadku przedsięwzięć państwowych, pod nieobecność konkurencji, której miejsce zajął monopol państwa, nie działa. I choćbyśmy stawali na głowie i zmieniali ustawy co dwa tygodnie, sytuacja się nie zmieni. Podobne problemy mają Niemcy, Francuzi, Anglicy a w mniejszym stopniu nawet Amerykanie. Oni jednak mają prywatną służbę zdrowia, mocne firmy ubezpieczeniowe i więcej pieniędzy. Dla nas jedynym wyjściem jest uwolnienie służby zdrowia spod kontroli państwa, wprowadzenie konkurencji na rynku usług medycznych, przywrócenie „archaicznego" systemu, w którym pacjent (lub firma ubezpieczeniowa) płaci temu, kto go leczy, a zwłaszcza zrozumienie, że liczenie na to, iż dzięki kolektywizacji czegokolwiek Kowalski zapłaci za Nowaka, dzięki czemu ten ostatni na Kowalskim skorzysta, jest iluzją.

Usługi medyczne są takim samym towarem, jak mleko, benzyna czy ziemniaki, a skoro tak, płaćmy za nie tak, jak płacimy za mleko, benzynę czy ziemniaki. Abyśmy byli zdrowi, lekarz musi czuć w portfelu stan zdrowia swego pacjenta, pacjent zaś w trosce o ten portfel musi o to zdrowie dbać. Pośredników nie potrzeba.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Reforma służby zdrowia według Solidarności
Darmocha

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (2)..   


« Służba Zdrowia   (Publikacja: 02-09-2004 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Jan M. Fijor
Ekonomista; publicysta "Wprost", "Najwyższego Czasu", "Życia Warszawy", "Finansisty" i prasy polonijnej; wydawca (Fijorr Publishing). Były doradca finansowy Metropolitan Life Insurance Co. Ekspert w dziedzinie amerykańskich stosunków społeczno-politycznych. Autor dwóch książek: "Imperium absurdu" i "Metody zdobywania klienta, czyli jak osiągnąć sukces w sprzedaży".

 Liczba tekstów na portalu: 36  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Keynes i jego ludzie
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 3595 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365