Złota myśl Racjonalisty: "- Zapomina pan o Bogu.
- On mnie nie interesuje. Bóg toleruje rzeczy, których nie sposób tolerować. Jest nieodpowiedzialny i niekonsekwentny. Nie jest dżentelmenem."
W Irlandii kolejny raport o wyczynach katolickiego kleru wywołał kolejny szok. Wiosną 1993 roku londyński „Sunday Times" opublikował fragmenty książki wieloletniej kochanki i matki dziecka jednego z najbardziej znanych biskupów irlandzkich i to był początek. Do tego momentu Irlandia uważana była za najbardziej katolicki kraj Europy Zachodniej. Dziś, po szesnastu latach, Irlandia jest krajem, w którym oblicze Kościoła katolickiego zostało w najbardziej dramatyczny sposób obnażone i krajem w którym obserwujemy lawinowy odwrót od wszelkiej religii.
W październiku 1995 roku ksiądz Brendan Smith skazany został na kare więzienia za szereg przestępstw o charakterze pedofilskim. Zwlekanie z postawieniem go przed sadem doprowadziło do upadku ówczesnej partii rządzącej. Prasa irlandzka zaczęła masowo publikować zeznania ofiar księży.
W kolejnych latach gwałtownie zaczęła spadać liczba powołań kapłańskich, a kościoły katolickie zaczęły pustoszeć.
W październiku 2005 opublikowano raport dokumentujący powszechne molestowanie seksualne dzieci i przypadki ukrywania tego procederu w południowo-wschodniej Irlandii. Przesłuchiwany w tej sprawie ksiądz Sean Fortune popełnił samobójstwo.
W 2005 roku, po dziesięciu latach od złożenia skarg przez 400 osób przeciwko 43 księżom z diecezji dublińskiej, powołana zostaje Komisja Murphiego. Komisja opublikowała raport po czterech latach.
Maj 2009 — opublikowany zostaje Raport Ryana ukazujący nieprawdopodobne rozmiary okrucieństwa wobec dzieci w prowadzonych przez Kościół szkołach, sierocińcach i innych instytucjach. Krytyka koncentruje się w dużej mierze na Zakonie Braci Chrześcijańskich, który zajmował sie prowadzeniem szkół. Raport przedstawia setki dowodów przestępstw seksualnych i brutalnego okrucieństwa wobec dzieci.
Listopad 2009 — opublikowano raport o molestowaniu dzieci przez księży w Dublinie od początku lat 70. do dziś. Raport oskarża kościelną hierarchię o ukrywanie doniesień o przestępstwach i stwierdza, że policja irlandzka pomagała przy ukrywaniu tych przestępstw.
Kilka dni temu podczas konferencji prasowej,w której uczestniczył prymas Irlandii i arcybiskup Dublina, Diarmuid Martin, obecna na tej konferencji Nell McCafferty zadała mu kilka pytań. Poniżej przedstawiamy wideo z jej pytaniami i reakcjami prymasa (tłumaczenia napisów Małgorzata Koraszewska).
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl.
Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie,
bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w
kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.