Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.558.556 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 246 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia.
 Państwo i polityka » Ekonomia, gospodarka, biznes

KGHM odbudowuje fundamenty państwa [3]
Autor tekstu:

Tzw. podatek od KGHM pojawił się jako „nagroda" tuż po historycznym przyjaznym przejęciu przez KGHM kanadyjskiej firmy Quadra FNX Mining Ltd co miało miejsce 5 marca 2012. Dzięki temu lubińska firma pozyskała złoża miedzi, niklu, platyny, palladu, złota, kobaltu i molibdenu w Nevadzie, Arizonie (Stany Zjednoczone), w Chile, na Grenlandii. Była to największa zamorska akwizycja polskiej firmy w historii. [ 1 ] W ten sposób pierwsza polska firma stała się koncernem globalnym i była to firma państwowa:



— To jest, patriotyzm gospodarczy, duma z faktu, że wreszcie polska firma wyszła za granicę i pokazała, że też możemy, że nie tylko nas się przejmuje, ale właśnie my też potrafimy przejąć kogoś, z pożytkiem dla akcjonariuszy, bo to nie jest przejmowanie dla przejmowania — podkreśla Herbert Wirth.



Kopalnia Sierra Golda im. Ignacego Domeyki w Chile

Dało to też KGHMowi dywersyfikację pozwalającą lepiej radzić sobie z próbami zatapiania przez prywatyzatorów. W Chile, które świetnie się rozwija, koszty wydobycia są o 40% niższe niż w rodzimym kraju. Minister skarbu był bardzo niezadowolony z tej umowy, być może dlatego, że władze spółki realizowały ją w pewnej dyskrecji przed „ważnymi osobami", zapewne obawiając prób torpedowania.

Na tym nie koniec. W 2014 Minister Korolec podarowuje kanadyjskiej firmie Miedź Copper, należącej do grupy kapitałowej Lumina Capital bardzo cenne złoża miedzi i złota w dolnośląskim zagłębiu miedziowym. Tuż pod bokiem świetnie działającej państwowej firmy, rząd warszawski zamierza zainstalować globalnego konkurenta KGHMu, i to pomimo tego, że polska firma złożyła lepszą ofertę. Oto paradoks: kanadyjska spółka prywatna uchwaliła, że chce być wchłonięta przez firmę należącą do państwa polskiego, które wali w KGHM jak w bęben. Odwołanie podważyło decyzję Korolca. Nie zamknęło to jednak tematu, gdyż rozpoczęła się kampania medialna lobbująca na rzecz Kanadyjczyków. Gazeta Wyborcza i Wadim Tyszkiewicz zaczęli cisnąć KGHM. Problem KGHMu polega na tym, że złupiony superpodatkiem nie może altualnie porwać się na budowę nowej kopalni. Warszawa chce to wykorzystać, by zainstalować na złoto-miedzianych złożach kanadyjskich prywaciarzy.



To co nie chce upaść po dobroci, ma być zgniecione siłą. Warszawa walczy o interesy globalnych koncernów z całego świata.

To KGHM powinien być teraz w centrum uwagi społecznej. Wydaje mi się nader znamienne, że Paweł Kukiz, który postuluje obalenie i przebudowę systemu, skoncentrował swoją kampanię wokół dolnośląskiego Lubina, czyli siedziby głównej KGHM. Jego wieczór wyborczy miał miejsce właśnie w Lubinie.

Próba podminowania KGHM przez koalicję rządzącą jest wydarzeniem kluczowym, gdyż KGHM wydaje się ewenementem polskiej gospodarki, czymś niezatapialnym, polską dumą wśród firm publicznych. Jednak ministerstwo oddaje Kanadyjczykom na zwykły handel bogate złoża polskiego złota, które w przyszłości KGHM może wydobyć dla wzmocnienia polskich rezerw po upadku panowania dolara.



Otwarcie rabunkowa polityka rządu wobec ostatnich znaczących składników majątku oznacza, że obecnie mamy ostatni gwizdek, by zatrzymać to szaleństwo. W 2014 również koncerny paliwowe — PGNiG, Orlen, Lotos — zostały obłożone wielkimi daninami. Tzw. podatek węglowodorowy objął nie tylko gaz łupkowy, ale i konwencjonalny. Dla PGNiG oznaczało to podatek 1,2 mld zł rocznie. Ryzyko inwestycji i rozwoju zostało opanowane.

Najpilniejszą zatem dla naszej gospodarki rzeczą jest powstrzymanie prywatyzacji strategicznych przedsiębiorstw i pousuwanie z nich tych, którzy prowadzą je na kursie kolizyjnym


1 2 3 
 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (13)..   


 Przypisy:

« Ekonomia, gospodarka, biznes   (Publikacja: 17-05-2015 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Mariusz Agnosiewicz
Redaktor naczelny Racjonalisty, założyciel PSR, prezes Fundacji Wolnej Myśli. Autor książek Kościół a faszyzm (2009), Heretyckie dziedzictwo Europy (2011), trylogii Kryminalne dzieje papiestwa: Tom I (2011), Tom II (2012), Zapomniane dzieje Polski (2014).
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 952  Pokaż inne teksty autora
 Liczba tłumaczeń: 5  Pokaż tłumaczenia autora
 Najnowszy tekst autora: Oceanix. Koreańczycy chcą zbudować pierwsze pływające miasto
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 9851 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365