MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #125
Nakład: 21400 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości serwisu z okresu od 2008-09-13 do 2008-10-24


Spis treści:


Cytat tygodnia


Cuius regio, eius religio?

" Zauważyłem, że kilka razu w komentarzach pojawiła się opinia krytykująca zaangażowanie kleru w system edukacji i dająca pełne prawo rodzicom do wychowywania swoich dzieci w wierze w jakiej oni (rodzice!) chcą. Indoktrynacja przez kościół nie wymaga chyba komentarza. Przeraża mnie jednak, że można dopuszczać indoktrynację przez rodziców i to w komentarzach, które mają uchodzić za postępowe. Nie ma dzieci katolickich, islamskich czy prawosławnych. Są tylko dzieci rodziców wyznających religię katolicką, islam lub prawosławie. Dzieci nie mają poglądów religijnych tak samo jak nie mają poglądów politycznych, gospodarczych czy filozoficznych. Dzieci są indoktrynowane lub nie [1]. Uważam, że w tym zakresie, kochani rodzice, macie takie same prawo do narzucania swojej religii swoim dzieciom jak kościół... czyli żadne. Niech w końcu modlący się sześciolatek źle świadczy o swoich rodzicach.

[1] inspired by Richard D. ;) "


Czytelnik


Aktualności i ogłoszenia


W dniach 5-7 grudnia 2008 w Krakowie odbywać się będzie III Festiwal Racjonalistyczny, ogólnopolska impreza organizowana przez PSR. Tegoroczny festiwal odbywać się będzie pod hasłem „Nauka jako fundament cywilizacji XXI w.” i patronat medialny nad nim objął m.in. tygodnik Polityka. Wkrótce udostępnimy program oraz zaczniemy przyjmować zgłoszenia udziału.

Zbliża się ku końcowi pierwszy etap badań ateistycznych. Brakuje już całkiem niewiele. Prosimy o pomoc: http://www.racjonalista.pl/forum.php/s ,140354

Wpisz się:

Internetowa Lista Agnostyków i Ateistów http://lista.racjonalista.pl/ (mamy już ok. 12,7 tys. wpisów)

Zmieniamy artykuł o obrazie uczuć religijnych! http://art196kk.psr.org.pl/ (mamy już ok. 3,4 tys. wpisów). Dziękujemy w szczególności tym, którzy biorą udział w zbieraniu podpisów na kartach, które zmierzają do złożenia obywatelskiego projektu zmiany ustawy. Prosimy o więcej…

Protest młodych przeciwko klerykalizacji polskiej oświaty http://mlody.racjonalista.pl/protest/ (mamy już 650 wpisów)

Najbliższe spotkania:

25 października, godz. 18, klub Akcent – spotkanie młodzieży racjonalistycznej w Grudziądzu, więcej szczegółów…

26 października, godz. 15, Szczawno Zdrój, Bohema, szczegóły

26 października, godz. 18, Jelenia Góra, 1. Maja 5, szczegóły

5 listopada, godz. 17.30, Warszawa, Koszykowa 24


Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
psr.racjonalista.plPSR Blisko Ciebie

Trójmiasto: Spotkanie 10.10.2008
Trójmiasto: Wrześniowe spotkanie 12.09.2008
Szczecin: Spotkanie wrzesień
Poznań: Spotkanie - 20 września 2008


Forum dyskusyjne PSR

Racjonalista Roku 2008
Powołano oddział warszawski PSR
Szukam pomocy z etyką w szkole
XI posiedzenie ZG PSR
X posiedzenie ZG PSR
PSR Dolny Śląsk - zebranie w Sektorze3
Propozycja spotkania na górze Ślęża
PSR Warszawa przekształca się w oddział
PSR trójmiasto
PSR w Krakowie
Spotkanie PSR Warszawa
W obronie prof. Wolszczana
Zebranie dolnośląskiego PSR
Akcje edukacyjne
Spotkanie PSR PoznańNowości w serwisie PSR

Obrażalskość - (21-10-2008)

Jesteśmy bardzo obrażalskim religijnie narodem. Katolików oburzyła właśnie okładka zeszytu do religii przedstawiająca lwicę w białym, jakby katolickim, czadorze. Grafik się tłumaczy, że chciał pokazać, że Duch Święty może i na zwierzęta zstąpić. Autor to pewnie jakiś dowcipny ateista, choć oczywiście niczego nie można jego wyjaśnieniu zarzucić. Tyle że sposób wykonania jest wybitnie ironiczny. No chyba że w ten sposób chciał przybliżyć ateistom istotę Ducha Świętego i zachęcić ich do wiary. Ale nie powinniśmy się od razu na to obrażać. W ogóle brak nam często zdrowego dystansu do narodowych świętości, jaki mają np. Czesi. Jesteśmy strasznie nadęci i i za byle drobnostkę gotowi do obrazy i świętego oburzenia. O tym, co na ten temat ma do powiedzenia PSR przedstawia Ela Grabarczyk w kolejnym filmiku.
Czytaj...

Tak było... - (19-10-2008)

Video opowieść o początkach Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Od pierwszych spotkań w legendarnym klubie warszawskim Le Madame, przez pierwsze zjazdy w Bełchatowie i Radzikowie, po najbliższe plany. Kim byliśmy, kim jesteśmy i kim chcemy być. Zapraszamy do PSR!
Czytaj...

Postulaty PSR w zakresie edukacji drogowej - (19-10-2008)

Szanowny Panie Pośle, dziękujemy za zwrócenie się do nas o opinię w sprawie form finansowania budowy i rewitalizacji dróg lokalnych. Postulujemy, by 5% z zaplanowanych na projekt kwot przeznaczyć na edukację drogową. Oto nasze propozycje: Po pierwsze - obowiązkowe lekcje ruchu drogowego już od przedszkola. Po drugie - wprowadzenie egzaminu na prawo jazdy jako obowiązku szkolnego dla każdego ucznia. Po trzecie - popularyzacja noszenia odblasków. Po czwarte - budowa miasteczek ruchu drogowego, budowa torów kartingowych (żeby młodzież nie musiała szaleć po drogach publicznych). Po piąte - ograniczenie przeregulowania ruchu drogowego.
Czytaj...

Urząd Miasta czy Urząd Inkwizycji? Pismo do Prezydenta Koszalina - Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów (19-10-2008)

Działalność Dominikańskiego Ośrodka Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach stoi w jaskrawej sprzeczności z celami władzy publicznej. Stawia on pod pręgierzem zarejestrowane związki wyznaniowe, walczy z ich doktrynami religijnymi, nobilituje pseudonaukę i szarlatanerię oraz nie jest obiektywny stawiając te z zarzutów, które się bronią na płaszczyźnie świeckiej. Urząd Miasta w Koszalinie w najlepszym wypadku staje się zaś stroną w dysputach religijnych. Szczerze wierzymy, że Pańskie poglądy na Trójcę Świętą nie mają wpływu na działalność Urzędu Miasta w Koszalinie.
Czytaj...

Zgromadzenie delegatów PSR - (18-10-2008)

Od 2008 r. Walne Zgromadzenie PSR zostało zastąpione zgromadzeniem delegatów w związku z przekroczeniem liczby 100 członków i decyzją Walnego Zgromadzenia z 2007. 1 delegat reprezentuje przynajmniej 5 członków stowarzyszenia. Delegaci wyłaniani są z ośrodków lokalnych oraz z jednego wspólnego ośrodka wirtualnego.
Czytaj...

Prawa młodzieży. Kiedy dyrektor szkoły dba o zbawienie dusz - Mariusz Agnosiewicz (17 -10-2008)

Rozmawiałem z dyrektorką, która uchyla się od organizowania zajęć z etyki powołując się na brak nauczyciela. Po krótkiej i absurdalnej dyskusji okazało się, że problem nie leży w obiektywnych trudnościach, ile w tym, że pani dyrektor po prostu zależy na zbawieniu dusz uczącej się u niej młodzieży. - Ale u nas nie ma osób potrzebujących etyki. Innowiercy mają alternatywne katechezy, zaś cała reszta chodzi na religię. Pomysł zrezygnowania z religii wydał się jej bardzo podejrzany: - Przecież później będą chcieli iść do bierzmowania i ślubu kościelnego. I co wtedy? W tym miejscu poczułem się, jak gdybym rozmawiał z astrologiem o budowie i ewolucji gwiazd... Parę słów o tym, jak sobie radzić z tego rodzaju sytuacjami
Czytaj...

Nasza szkoła - (17-10-2008)

"Chcemy pokazać nasz sprzeciw, zwłaszcza, że problem religii dotyczy nas bezpośrednio. Pomimo naszego młodego wieku, pragniemy zmienić tę sytuację i wykazać, że sprawy ojczyzny są także naszymi sprawami. Będąc świadomą i pełną energii społecznością odważnie występujemy przeciwko czynnikowi, który hamuje postęp społeczny i negatywnie wpływa na rozwój osobowości młodego człowieka. Mamy nadzieję, że prowadząc tę akcję uda nam się zebrać grupę osób, którym tak jak nam nie obojętne są sprawy dotyczące przyszłości naszego kraju."
Czytaj...

Lobbing PSR w sprawie finansowania KUL - (27-09-2008)

Na podstawie art. 7 ustawy z 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa, Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów przekazuje sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży zgłoszenie zainteresowania pracami nad projektem ustawy o zmianie ustawy o finansowaniu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z budżetu państwa. Wnosimy o odrzucenie w całości proponowanego projektu ustawy i utrzymanie obecnych regulacji w zakresie finansowania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uzasadnienie...
Czytaj...

Homeopatka pokonana - Mariusz Agnosiewicz (27-09-2008)

Wreszcie otrzymaliśmy od dziekana wrocławskiej farmacji odpowiedź, która w dużej mierze jest zadowalająca. Wprawdzie utkana z nieuprzejmości ("niewiele Pan zrozumiał", "nie oczekuję od Pana odpowiedzi" - daj mi już święty spokój!), lecz istotne, że sformułowano zapewnienie, iż Wydział nie indoktrynuje z homeopatii, a przede wszystkim zmuszono homeopatkę do usunięcia zapisu w bazie Synaba, że homeopatia jest jej specjalnością naukową.
Czytaj...

Do Przyjaciół Francuskich Wolnomyślicieli - (26-09-2008)

Ataki przeciwko ustawie z 1905 r. o rozdziale kościoła i państwa mnożą się, przywódcy polityczni i przedstawiciele struktur religijnych chcą zastąpić model laicki Republiki Francuskiej, zagwarantowany przez Francuską Konstytucję, modelem laicyzmu pozbawionego jego sensu. Chcą laicyzmu otwartego, wielorakiego, włączającego, itd. Wszystkie zachęcające epitety dołączane do słowa "laicyzm" mają jeden cel: sprawić, by zostało jak najmniej laicyzmu!
Czytaj...

List otwarty do Profesora Aleksandra Wolszczana - Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów (26-09-2008)

Jesteśmy pełni podziwu dla Pana jako naukowca. Pan, wybitny astronom, odkrywca pulsara PSR 1257+12, znany na całym świecie jako odkrywca światów przewidzianych przez Giordana Bruna, nie tylko przynosi Polsce zaszczyt, ale i jest dobrem narodowym. Podobnie jak tysiące ludzi odczuwamy dumę z Pana dokonań i myślimy ze zgrozą o tym, że możemy stać się świadkami pożegnania z Polską uczonych Pańskiego formatu.
Czytaj...

Kodeks przeciw sumieniu - (23-09-2008)

Kampania w sprawie nadmiernej ochrony "uczuć religijnych". Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów rozpoczęło zbiórkę 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zmiany art. 196 kodeksu karnego o prawnej ochronie tzw. uczuć religijnych. Przepisu, który w polskiej rzeczywistości stał się pałką na artystów, publicystów i pisarzy krytykujących Kościół katolicki oraz sprzeciwiających się wszechobecności tzw. wartości chrześcijańskich w sferze publicznej. Więcej w serwisie Onetu...
Czytaj...

W obronie świeckiej szkoły - Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów (22-09-2008)

Ugruntowywanie złej praktyki jest świadomą strategią polityczną mającą na celu zatarcie wszelkich wyraźnych granic między sacrum a profanum, i zniesienie i tak słabych bądź niejednoznacznych gwarancji ochrony tych wolności. Przekraczając dzięki temu zasady na jakich powinno opierać się państwo w ostateczności prowadzi to do władzy nad innymi ludźmi, a w tym przypadku - do władzy nad dziećmi i młodzieżą. Wyjaśnia to tak zmasowany atak na zasadę neutralności światopoglądowej oświaty, ale nie wyjaśnia współdziałania w tym procederze urzędników wszystkich szczebli.
Czytaj...

Widziane zza Wielkiej Wody - Stanisław Hałewer (21-09-2008)

Na poważną pracę legislacyjną nie mają nasi posłowie czasu. Co zresztą widać po wytworach ich pracy. I to u tych ludzi racjonaliści chcą zabiegać o przychylność w rozpatrzeniu ich postulatów. Szczyt naiwności! Może jednak znalazłby się choć jeden poseł, który poparłby nasze postulaty, może ktoś na lewicy (cokolwiek słowo to znaczy w XXI wieku)? Ostatnio ktoś tam bohatersko wstrzymał się od głosu w sprawie finansowania KUL, zupełnie jak poseł Stomma w 1976 r. w sprawie sojuszu z ZSRR. Proszę mi odpowiedzieć z ręką na sercu, kto tam na Wiejskiej reprezentuje polskiego inteligenta XXI wieku?
Czytaj...

Poland needs separation of church and state - Polish Rationalist Association (26-09-2008)

The Polish Rationalist Association advocates separation of State and Church. Religious belief or non-belief should be the private matter of each citizen. Combining religion and politics leads inevitably to abuse and threatens to divide citizens against each other. In recent years the Catholic Church has been increasing its influence and public profile. What's worse, politicians seem to be seeking the favour of the Church, rather than considering themselves accountable only to the citizens who have elected them. Polish society however, is mature enough to conduct public discussions about the challenges and problems they face without uninvited "spiritual guidance".


Nowe teksty

Wolni, by myśleć samodzielnie - Anthony C. Grayling (24-10-2008)

10 października br. odbyła się w Londynie konferencja Rady Byłych Muzułmanów. Członkowie tej Rady to ludzie, którzy samodzielnie przemyślawszy sprawy, odrzucili religię, którą musieli zaakceptować, kiedy byli dziećmi - ale w tym wypadku religią jest islam, który uważa apostazję za przestępstwo karane śmiercią. Koszmarne jest to, że to niebezpieczeństwo jest rzeczywiste. Dlatego też niektóre przemowy podczas tej konferencji i niektóre uwagi z sali pełne były pasji i niepokoju, równie rzeczywistego co poruszającego.
Czytaj...

Katolicyzm z Kingsajzu czyli 'Zasady chrzczenia' na wesoło - Maciej Psyk (23-10-2008)

Jak wiadomo w Szuflandii (Kościele) pojawiła się grupa rewolucjonistów (apostatów), która chciała przedostać się do Kingsajzu (świeckości) przy użyciu Polo-Cocty (apostazji) żeby uciec od groteskowego Szyszkownika Kilkujadka. "Czemu nie dać Polo-Cocty wszystkim? Prawdziwi krasnoludowie by zostali a tych, którzy się wahają nam nie potrzeba" - pyta Adaś Habs krasnoludzką bezpiekę. "Problem w tym, że my chcemy wszystkich. I tych co chcą być krasnoludami i tych, co się wahają" - odpowiada grobowym głosem Szyszkownik Kilkujadek
Czytaj...

W pół do piątej w Polsce, na co czekamy? - Przemysław Piela (23-10-2008)

Która to już? Po trzeciej, czy może to już piąta za pasem? Rzeczpospolite, zwłaszcza te oznaczone numerami trzy i cztery zdają się należeć już do przeszłości. Ich związek z pewnymi liczebnikami odszedł do lamusa - przynajmniej medialnie - zaraz po przyśpieszonych wyborach parlamentarnych. Przyszedł też czas na refleksje i pierwsze "podręczniki" do historii najnowszej. "Krótki kurs IV RP" to zbiór wywiadów przeprowadzonych w okresie dwuletnich rządów Prawa i Sprawiedliwości przez Kamila Durczoka i Piotra Mucharskiego
Czytaj...

Berlusconi chce wojny ze studentami - Agnieszka Zakrzewicz (23-10-2008)

W Mediolanie studenci zablokowali ruch uliczny. We Florencji odbyła się publiczna lekcja fizyki na placu, prowadzona przez Margherite Hack. Studenci okupują dniem i nocą niektóre wydziały na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie. Protest przeciwko reformie szkolnictwa trwa w całym kraju. Premier Silvio Berlusconi zagroził, że wyśle policję przeciwko młodzieży.
Czytaj...

Społeczeństwo amorficzne - Almantas Samalavicius (22-10-2008)

Okres "górnego post-komunizmu" we wschodniej Europie charakteryzują próby kontrolowania zbiorowej pamięci, pełen abstrakcji i 'plastikowych słów' język 'dyskursu' politycznego, dyletantyzm, i kult rozrywki. Postrzegana z zewnątrz, Litwa wydaje się być przykładem błyszczącym - jako pierwszy z krajów nadbałtyckich uwolniła się z uścisku sowieckiego reżymu i jako jedno z pierwszych państw dawnego bloku została przyjęta w poczet krajów UE. Wiele oznak wskazuje jednak na to, że Litwa weszła w fazę post-komunistycznej czkawki.
Czytaj...

Pan Bóg cię zaszczepi - Mariusz Agnosiewicz (21-10-2008)

W ostatnim czasie coraz intensywniej organizowany jest sprzeciw katolicki wobec szczepionek nowej generacji a Papieska Akademia Życia apeluje o "odważne korzystanie z prawa do sprzeciwu sumienia". Księża otóż wykryli, że wiele szczepionek aplikowanych nieświadomym duszyczkom pochodzi z czeluści piekielnych klinik parających się postaborcyjnymi plantacjami. Z różnymi szczepionkami kler wojował, w ostatnim czasie zwłaszcza z tą chroniącą przeciwko rakowi szyjki macicy. Kler i konserwatyści obawiają się, że dziewczęta bez rakowego straszaka chętniej i szybciej będą współżyły seksualnie, że rozpleni się promiskuityzm. Jak wiadomo wirusem HPV można się zarazić najłatwiej przez stosunek, a katolickim zabezpieczeniem nie jest szczepienie, lecz abstynencja. Kler na całym świecie organizuje "sprzeciw sumienia". Także w Polsce, gdzie szczepionka ma być aplikowana gimnazjalistkom, kler obawia się wzmożenia stosunków seksualnych uczennic. Do czego to doprowadzi?
Czytaj...

Portal młodych racjonalistów - Andrzej Kierski (21-10-2008)

Głosimy we wprowadzeniu, że "nie mamy wersji light". Od niedawna mamy jednak wersję młodzieżową - Młody Racjonalista. Serwis powstał z inicjatywy młodych użytkowników Racjonalisty. Mlody.Racjonalista.pl ma umożliwić młodzieży twórcze zaangażowanie się w promocję swoich przekonań i światopoglądu, dzięki możliwości publikacji własnych artykułów w portalu oraz rozbudowanej opcji Forum Dyskusyjnego. Dzięki temu młodzież ma możliwość zdobywania doświadczenia w argumentowaniu swych przekonań. Niewątpliwie ta umiejętność w życiu racjonalisty jest jedną z najważniejszych
Czytaj...

To oni dają mi wiarę... - Sławka Zielińska (21-10-2008)

Żyjemy w czasach szybkich zmian. Przed 1989 rokiem status społeczny Polaków był mniej zróżnicowany. Teraz różnice wciąż się pogłębiają, a główna linia podziału wynika z zasobności materialnej. Widać to wszędzie. W Warszawie idąc ulicą widzi się dwa światy. Najbardziej różnią się prędkością. Biegnący, wiecznie zapracowani ludzie sukcesu i nieruchomi lub prawie nieruchomi "inni"
Czytaj...

Czy nauka zabija duszę? - Richard Dawkins i Steven Pinker (20-10-2008)

Dziesiątego listopada 1999 roku w Westminster Centrreal Hall w Londynie odbyła się prowadzona przez redaktora działu naukowego "The Guardian" dyskusja między Richardem Dawkinsem i Stevenem Pinkerem. Bilety na to spotkanie wyprzedane były od wielu tygodni, a mimo to kilkaset osób czekało jeszcze przed wejściem, mając nadzieję, że jednak uda im się dostać do środka. Temat spotkania: "Czy nauka zabija duszę?" ukrywa - jak stwierdził Richard Dawkins - dwa różne znaczenia określenia dusza. Jedno rozumienie to "coś", co kieruje naszymi postępkami i będzie żyło również po naszej śmierci, a drugie, to siła intelektualna, uczucia i wrażliwość.
Czytaj...

Żyj długo i szczęśliwie – ale wpierw upewnij się, że masz odpowiednie geny - Daniel MacArthur (20-10-2008)

Mam szczerą chęć, aby nigdy nie umierać, ale jestem również świadomy wielu czynników, które utrudniają osiągnięcie tego celu. Mój obecny plan działania sprowadza się zasadniczo do liczenia na postępy nauk medycznych oraz żywienia nadziei, że posiadam właściwe geny - pamiętając o tym, że przynajmniej 25% zmienności oczekiwanej długości życia jest zdeterminowane genetycznie.
Czytaj...

O lepszą wydajność podatkowej złotówki - Andrzej Koraszewski (20-10-2008)

Patrząc z polskiej perspektywy można się zastanawiać nad pytaniem, czy w ogóle istnieje coś takiego jak racjonalizm polityczny i jakimi metodami można go zwiększać? Sytuacja obecna nie skłania tu do żadnego optymizmu. Na dłuższą metę warto się zastanowić nad możliwością stopniowego przesuwania akcentów w debatach między zwolennikami różnych opcji z walki na hasła i głębokie przekonania na analizę ekonomicznej efektywności inwestycji z środków publicznych. Ważne jest nie tylko ustalenie co winno być opłacane z środków publicznych, ale i czy finansowane z tych środków dobra i usługi mogą być dostarczane taniej.
Czytaj...

Starzy naukowcy nigdy nie czyszczą swoich lodówek - PZ Myers (20-10-2008)

W 1953 roku młody student Stanley Miller przeprowadził zwariowany eksperyment: do zalakowanej butelki z wodą, metanem, amoniakiem i wodorem dołączył parę elektrod, żeby spowodować iskrę, i odkrył, że z tych prostych cząsteczek spontanicznie powstawały złożone związki, takie jak aminokwasy. Stanley Miller zmarł w 2007 roku i podczas przeglądania jego rzeczy odkryto oryginalny aparat, a ponadto kilka małych zalakowanych fiolek zawierających osad wyprodukowany w pierwotnym eksperymencie.
Czytaj...

Kaczyński – poputnik islamistów - Maciej Psyk (18-10-2008)

W 2005 roku urzędujący prezydent, walcząc o głosy słuchaczy Radia Maryja w wyborach prezydenckich, zabronił demonstracji mniejszościom seksualnym. Na marginesie, Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał to później za poważne naruszenie praw człowieka (sprawa nr 1543/06 - orzeczono złamanie aż trzech artykułów prawa międzynarodowego) a organizacja Human Right Watch umieściła go w Sali Wstydu razem z - podobnie broniącym wartości chrześcijańskich - prezydentem Ugandy. Najważniejsza była jednak towarzysząca temu (pseudo)argumentacja: demonstracja może wzbudzić gwałtowne protesty i zamieszki, ergo - naruszałaby porządek publiczny.
Czytaj...

Walki kaczorów, czyli o polityce słów kilka - Maciej Twardowski (16-10-2008)

Mimo sondaży, tak negatywnie oceniających istniejący konflikt, mam wrażenie, że w głębi serca mieszkańcom naszego kraju istniejąca sytuacja przypadła bardzo do gustu. Możemy do woli wyzywać się od "PISuarów" ewentualnie "POpaprańców". Duchowa pożywka dla naszej mentalności w najczystszej formie. Niepokojące jest jednakże coś innego, zatopieni w furii zwalczania politycznych oponentów zapominamy, o co właściwie w tym wszystkim chodzi. Szczyt UE nie został zwołany jako arena walki dwóch gladiatorów polskiej sceny politycznej. Niestety media jakby o tym zapominają.
Czytaj...

Nietzsche - biografia myśli - Mateusz Banasik (16-10-2008)

Interpretacja myśli Nietzschego obraca się wokół jednego, kluczowego pojęcia: Ogromu (das Ungeheure). Ów Ogrom jest dla Nietzschego światem, którym nie kieruje żadna wyższa siła, wszelkie stawanie się jest dziełem przypadku; w obiektywnie istniejącej rzeczywistości nie istnieje żaden moralny ład. Świadomość tego jest dla naszego filozofa przerażająca, skazuje bowiem jego jak i całą ludzkość na bezsensowne odgrywanie sztuki, której nie ogląda żaden widz, na upiornej i niezgłębionej scenie. Cała praca myślowa Nietzschego jest tedy skierowana na wynalezienie jakiejś formuły, która objaśniłaby człowiekowi sens jego egzystencji, pomagając mu w ten sposób przetrwać.
Czytaj...

Nadczłowiek w polskiej recepcji nietzscheanizmu - Karolina Forbes (15-10-2008)

Współczesna tendencja interpretowania nadczłowieka, która stała się obecnie obowiązującą, jest: po pierwsze - aktywistyczna; nakierowana na proces "stawania się" i doskonalenia, po drugie - optymistyczna; nadczłowiek to wyraz dbania o dobro swoje, ale również nie szkodzenia innym; nadczłowiek w skrajnych przypadkach przedstawia się jako wyraz postawy moralnej, po trzecie - psychologiczna; nadczłowiek to typ psychologiczny, odnosi się do sfery psychiki człowieka.
Czytaj...

Jezus w filozofii Nietzschego - Katarzyna Rymarek (15-10-2008)

Nietzsche nie atakuje Jezusa jak robi to w stosunku do chrześcijaństwa. Raczej pochyla się nad nim z pobłażliwym uśmiechem jak nad niedojrzałym młodzieńcem targanym Weltschmerzem. Można też odczuć nutkę żalu, żalu, że tak dobry człowiek nie zdołał odkryć swojej mocy i doprowadził się do cierpienia, żalu, że został tak ohydnie zbezczeszczony po śmierci.
Czytaj...

Nietzsche. Poglądy na chrześcijaństwo oraz krytyka moralności chrześcijańskiej - Karolina Forbes (15- 10-2008)

Recepcja poglądów na chrystianizm oraz krytyki moralności chrześcijańskiej, jaką przeprowadził Nietzsche ma zupełnie inny charakter niż recepcja nadczłowieka czy woli mocy. Komentatorzy, uwzględniając negatywne wypowiedzi Nietzschego starają się albo odeprzeć zarzuty filozofa kierowane przeciwko religii i jej moralności, dowodząc, że Nietzsche w istocie nie miał racji, albo akceptują ową krytykę, udowadniając jednocześnie, że filozofia autora Zaratustry sama zawiera wiele z idei chrześcijańskich, w postaci szacunku do osoby ludzkiej, czy idei cierpienia w imię wyższych wartości. Trzecią tendencją jest próba osłabienia doniosłości tej krytyki.
Czytaj...

Obrona Nietzschego - Mateusz Banasik (15-10-2008)

Co do uwielbiania przez nazistów pism Nietzschego to krytycy niewątpliwie mają rację - zapominają niestety dodać, że to uwielbienie spowodowane było zupełną nieznajomością nietzscheańskich pism, jak również sfałszowaniem ich przez siostrę Fryderyka. Była ona bowiem antysemitką i zwolenniczką ruchów narodowych, wyszła za mąż za znanego w ówczesnych Niemczech antysemitę Bernharda Foerstera i w ten sposób chciała przysłużyć się swojej sprawie.
Czytaj...

Idea woli mocy w polskiej recepcji pism Nietzschego - Karolina Forbes (15-10-2008)

Pojęcie woli mocy zmieniało swe znaczenie w zależności od interpretatora i powstałej interpretacji. W obrębie recepcji koncepcji woli mocy, podobnie jak w przypadku koncepcji nadczłowieka, możemy dostrzec kilka tendencji. W Młodej Polsce wyraźnie zaznaczyła się interpretacja w kontekście filozofii czynu, w międzywojniu - w kontekście politycznym. Współcześnie powstałe interpretacje przedstawiają wolę mocy pod kątem historycznym, nakierowane są na wyjaśnienie tej koncepcji w oparciu o empiryczne źródło.
Czytaj...

Dlaczego trzeba bać się Michela Onfraya? - Paweł Koperski (14-10-2008)

Książkę, której lekturze postanowiłem niedawno poświęcić dwa dni a dwa następne na napisanie tej oto napastliwej recenzji pozwolę sobie porównać, posługując się dość śmiałą przerzutnią, do kobiety-wampa, czyli, jak mówią femme-fatale. Tak jak ona fascynuje i nie pozwala się od siebie oderwać a równocześnie swą ofiarę (w tym przypadku czytelnika) odrzuca, irytuje a wreszcie doprowadza do furii. Jeśli chodzi o to pierwsze, to "Traktat ateologiczny" fascynuje odwagą i radykalizmem, przy czym krytyka monoteizmów w wykonaniu Autora jest tyleż bezkompromisowa, co oparta na faktach i, w niektórych przypadkach, wręcz błyskotliwa.
Czytaj...

Ateizm walczący i deliberujący - Mariusz Agnosiewicz (14-10-2008)

Etyka dekalogu, nawet po odrzuceniu pogróżek Zazdrosnego Boga, które są w niej formalnie priorytetowe (pierwsze przykazania), nie jest etyką uniwersalną, lecz trybalistyczną i minimalistyczną etyką zakazów: nie cudzołóż, nie kradnij, nie pożądaj. Po bulgoczącym oceanie idei naszej cywilizacji należałoby oczekiwać człowieka o nieco bardziej rozwiniętym zmyśle etycznym, dla którego etyka dekalogu jest już nieadekwatna. Oczywiście dla człowieka prymitywnego potrzeba przede wszystkim zakazów. Nam jednak potrzeba takich bodźców etycznych, które wznoszą nas coraz wyżej.
Czytaj...

Kamienne tablice - Andrzej Koraszewski (14-10-2008)

O różne rzeczy możemy się spierać, ale moralny fundament mamy wspólny, a zdaniem wielu kamieniem węgielnym moralności były po dwakroć dźwigane przez Mojżesza kamienne tablice. Okoliczności przekazania tego dokumentu są nieco podejrzane, ale i one dodają owym wskazaniom moralnym osobliwego smaczku. Inni bogowie też dawali różne wskazania moralne, ale wydaje się, iż byli mniej pryncypialni, a z pewnością mniej skuteczni. Można się zastanawiać, czy naprawdę do przekazania tych wskazań konieczne były aż tak teatralne okoliczności? Interesująca jest wszelako treść, ta zaś, jak się jej uważnie przyjrzeć, nie była specjalnie oryginalna.
Czytaj...

Jadowite węże, śliskie węgorze i Harun Yahya - Richard Dawkins (14-10-2008)

W 2006 roku byłem jednym z tysięcy naukowców z całego świata, którzy otrzymali niezamówioną i całkowicie darmową ogromną i bogato ilustrowaną książkę pod tytułem Atlas of Creation tureckiego apologety islamu Harun Yahaya. Główną tezą tej opublikowanej w jedenastu językach książki jest, że ewolucja jest fałszem. Krótka krytyka tego "dzieła" stała się podstawą wystąpienia jego autora do sądu i zablokowania dostępu do strony internetowej Richarda Dawkinsa w Turcji.
Czytaj...

Liryka, liryka, tkliwa dynamika… (wywołany do tablicy) - Jacek Kozik (13-10-2008)

Etyka nie powinna mieć na celu wychowania człowieka akceptującego jedną opcję (a tym bardziej moralność nauczyciela) - ale kogoś, kto wyjdzie ze szkoły z przeświadczeniem, że życie moralne jest fascynującą i trudną przygodą, do zmierzenia się z którą został wyposażony w narzędzia mające mu dopomóc w dokonywaniu przemyślanych wyborów. Jednym słowem chodzi o wychowanie człowieka myślącego, umiejącego jak najlepiej rozwiązywać napotykane trudności, a nie uzbrojonego w gotowe odpowiedzi. Odpowiedzialność bowiem za swoje postępowanie ponosi każdy z nas z osobna i młody człowiek do brania takiej odpowiedzialności za siebie powinien zostać jak najlepiej przygotowany.
Czytaj...

Polska plama na aureoli Piusa XII - Dirk Verhofstadt (13-10-2008)

Pomimo ciągłych próśb ze strony aliantów, a szczególnie rządu francuskiego i polskiego emigracyjnego, papież Pius XII milczał i nie potępił niemieckiej i sowieckiej agresji. Francuski ambasador François Charles-Roux prosił o to w liście z dnia 11 września monseigneur Domenico Tardini, który przedstawił ten list dzień później papieżowi. Z raportu Diego von Bergena, niemieckiego ambasadora w Watykanie, do Ernsta Woermann, wyższego urzędnika politycznego oddziału Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Berlinie, wynika nawet, że papież celowo nie chciał wypowiadać się przeciwko atakowi Niemiec na Polskę.
Czytaj...

Zgadzając się, że się nie zgadzamy - Dan Gardner (12-10-2008)

"Rozum ludzki umysł skoro raz przyjął pewien pogląd, (...) wszystko inne ściąga na jego poparcie i potwierdzenie" - pisał Francis Bacon 400 lat temu - "I choć większa jest może siła i liczba wypadków, które przemawiają przeciwko temu poglądowi, mimo to jednak nie zwraca na nie uwagi i albo lekceważy je, albo wprowadzając pewne drobne rozróżnienie usuwa je i odrzuca" Tendencja, którą zidentyfikował Bacon nazywa się w mowie współczesnych psychologów "confirmation bias" (stronnicza akceptacja dowodów). Kiedy już wyrobiliśmy sobie jakąś opinię, staramy się ją potwierdzić. Jest to uniwersalna tendencja ludzka.
Czytaj...

O czym informują programy informacyjne? - Marcin Łętowski (12-10-2008)

Telewizyjne programy informacyjne pokazują, czy też kreują społeczeństwo jako spragnione informacji, szukające najnowszych wieści, pragnące być na bieżąco informowane o wszystkim i uznające telewizję za najbardziej do tego celu kompetentną, pośrednika pomiędzy światem "my", a "oni" (świat polityki, gospodarki). W czasach zaniku wielkich narracji programy informacyjne codziennie snują, tworzą telewidzom nową opowieść: postępująca popularyzacja, uwidowiskowienie rzeczywistości społecznej i politycznej, poddanie się regułom medialnej rozrywki, przyjemności kultury popularnej.
Czytaj...

Pogańskie praktyki Słowian w świetle odkryć archeologicznych w roku 2007 - Grzegorz Antosik (12-10-2008)

Niniejszy tekst poświęcony jest tylko odkryciom związanym z pogańskimi wierzeniami Słowian. Temat jest intrygujący ze względu na wciąż niedostateczną liczbę źródeł mogących umożliwić jego poznanie a jednocześnie silną potrzebę poznawania z powodu jego znaczenia dla naszej tożsamości. Każde nowe odkrycie przybliża nas więc do owej tajemniczej religii ojców. W roku 2007 udało mi się odnotować kilkanaście odkryć archeologicznych o różnej istotności.
Czytaj...

Bądź hedonistą: to jest naturalny sposób czynienia dobra w świecie - Anthony C. Grayling (12-10-2008)

Czy "dobre życie" jest nie do pogodzenia z dobrym życiem? Większość ludzi chce w swoim życiu przyjemności, osiągnięć i wygód materialnych, ale przecież chce także żyć moralnie "dobrym" życiem: stąd sukces powieści Nicka Hornby'ego How to be Good (Jak być dobrym) i nasz entuzjazm do ratowania planety. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie ma przyczyny, dla której te ambicje miałyby przeczyć sobie wzajemnie, a jednak przeważa pogląd oparty na religii, że "dobre życie" nie może być moralnie dobre w myśl zasady, że przyjemność i pragnienie dóbr materialnych podważa nasz moralny charakter.
Czytaj...

Religia i przemoc - Radosław S. Czarnecki (12-10-2008)

Można polemizować z H.Kuengiem, gdyż widać wyraźnie, że mimo 2000 lat głoszenia "Dobrej Nowiny" potrzeba krwi, ofiary i kanalizacji istniejącej zbiorowo bądź personalnie przemocy istnieje nadal: obecnie w symboliczno-liturgicznej formie. Ale ponieważ kanon każdej religii jest zawsze "wspólnotowy", więc wskazuje wyraźnie tym samym "Innego". Potencjalnego "kozła ofiarnego". Wiara religijna ze swej bowiem natury musi opierać się na emocjach, afektach, namiętnościach. Czyli na tym o czym wspomina cytowany H.Kueng. Nie na rozumie i wynikającym z niego człowieczeństwie.
Czytaj...

Maluję ciałem. Rozmowa z Anną Leśniak - Wojciech Rudny (12-10-2008)

W Polsce, chyba trudniej jest być artystką niż artystą. Jeśli kobieta dokonuje przekroczeń to spotyka ją los Nieznalskiej, Janin, Żebrowskiej, jest obrażana personalnie, wyzywana, a sztuka sprowadzana jest do skandalu. Poza tym w Polsce świetnie ma się cenzura, nie ta oficjalna, ale powodowana zastraszeniem, obawą dyrektorów publicznych galerii przed wystawianiem sztuki tzw. "kontrowersyjnej". Bo to często grozi interwencją z urzędu miasta lub zwolnieniem dyrektora.
Czytaj...

Etyka, etyka, tkliwa dynamika, angelologia i dal - Andrzej Koraszewski (04-10-2008)

Toczące się na łamach prasy spory o wyższość przestarzałej etyki nad angelologią stosowaną jakoś nie budzą fascynacji młodych ludzi. Wydają się cieszyć z możliwości ewentualnego rozstania z opowiadającym kompletne bzdury księdzem, ale niewielu cieszy się perspektywą zastąpienia księdza socjologiem czy filozofem, który wprowadzi ich na nowe wyżyny scholastycznej abstrakcji. Etyka oparta na dzisiejszej wiedzy nie może ignorować darwinowskiego przewrotu, osiągnięć genetyki, neurobiologii, kognitywistyki, nie może ograniczać się do staroświeckich filozoficznych rozważań
Czytaj...

Moja wieś. Katolicka? - Sławka Zielińska (03-10-2008)

Właśnie wróciłam ze wsi. To moja własna wieś, wybrana, jedyna. Czasem mnie irytuje, czasem podskakuję przez nią ze złości. Przez nią, a właściwie przez ludzi, z którymi w niej mieszkam. Jednak, zawsze jest mi bliska i zawsze wiem, że to moje miejsce. Miejsce, które należy do mnie i do którego ja też należę. Jestem podzielona: część mnie, ta biegnąca, walcząca, pośpieszna - to Warszawa, ta część oddychająca, nieśpieszna - to właśnie moja wieś.
Czytaj...

Sztuka szczęścia – czyli dlaczego lubimy kicz? - Katarzyna Płóciennik (03-10-2008)

Słowo "kicz" jest nam doskonale znane. W najprostszym rozumieniu kicz staje się tandetnym przedmiotem, wytworem, sztuką najniższą z najniższych. Często przed nim uciekamy, publicznie nie przyznając się do fascynacji tzw. tandetnym dziełem sztuki, które w opinii większości uchodzi właśnie za całkowicie bezwartościowe, wręcz "obciachowe". Zanim jednak podejmiemy próbę ucieczki, zanim całkowicie odetniemy się od kiczu, by ruszyć w stronę wyrafinowanych i cenionych przez krytyków przedmiotów, może warto bliżej przyjrzeć się "kiczowatym" dziełom, by móc je lepiej zrozumieć.
Czytaj...

Czy nauka czyni zbędną wiarę w Boga? - Victor J. Stenger (03-10-2008)

Czy nauka czyni wiarę w Boga zbędną? Tak. Kiedyś, dawno temu, istniał szereg naukowych argumentów za istnieniem Boga. Jednym z najstarszych i nadal rozpowszechnionym jest argument dotyczący projektu. Większość ludzi patrzy na złożoność świata i nie może pojąć, jak mogłaby ona powstać, poza działaniem niezmiernie potężnego i inteligentnego bytu czy siły. Dziś nauka nie tylko uczyniła zbędną wiarę w Boga. Zmieniła ją w bełkot.
Czytaj...

Ultimatum FIFA: straszak władz światowej piłki - Dawid Bunikowski (02-10-2008)

W dniu 2 października ogłoszono w PZPN pismo prezydenta FIFA J. Blattera informujące, że jeśli do 6 października 2008 r., do godz. 12 nie przywróci się pełni kompetencji dotychczasowych władz PZPN z Prezesem Listkiewiczem na czele i nie odwoła się kuratora, to polska reprezentacja narodowa nie zagra w dwóch meczach eliminacji MŚ. To ultimatum dotyczy zarówno ministra i tego, co zrobi ze swoim wnioskiem, jak i Trybunału Arbitrażowego, który jest niezależny od władz państwowych, a jego orzecznictwo nie podlega bezpośredniemu nadzorowi nawet PKOl czy MKOl.
Czytaj...

Organizacja Konferencji Islamskiej nie przemawia w imieniu muzułmanów - Tarek Fatah (02-10-2008)

Dziś ci sami ludzie, którzy żelazną ręką niszczą prawa człowieka w miejscach którymi zarządzają, gnębiąc jednocześnie muzułmanów swoimi rządami, mają czelność żądać od ONZ, by ich okrutna polityka była akceptowana przez Komisję ds. Praw Człowieka, oraz żeby każdy, kto krytykuje ich jako władców absolutnych, dyktatorów, czy samozwańczych strażników Allacha został uciszony. Jako muzułmanin, proszę was, nie opuszczajcie milionów muzułmanów, którzy nie mają prawa głosu. Sugerowanie, że jakakolwiek krytyka islamu, Bractwa Islamskiego czy irańskich ajatollahów jest anty-islamska to fałszywa i nieuczciwa opinia.
Czytaj...

Jedyny (w swoim rodzaju) podręcznik do etyki - Jacek Kozik (02-10-2008)

W czerwcu przedstawicielka Ministerstwa Edukacji Narodowej, Barbara Milewska, poinformowała oficjalnie, że książka księdza Andrzeja Szostaka została zatwierdzona jako podręcznik nauczania etyki w szkołach ponadgimnazjalnych. Lektura tego podręcznika nie pozostawia wątpliwości - jest to próba zastąpienia indoktrynacji religijnej w szkole podobną indoktrynacją religijną w szkole. Motywy tej ministerialnej decyzji wydają się nie pozostawiać żadnej wątpliwości. Jest to oczywista próba manipulacji.
Czytaj...

Biskupi osaczają apostatów - Mariusz Agnosiewicz (02-10-2008)

Od dawna mówiło się, że polski Kościół zamierza watykańskie wytyczne o apostazji "dostosować do polskich realiów". Gdy się coś takiego słyszy z ust polskich biskupów, znając "polskie realia", należy być jak najgorszej myśli. Szanująca się organizacja działa tak, że nie jest łatwo do niej wejść, lecz łatwo wyjść. Kościół made in Poland nie jest szanującą się organizacją a ostatni dokument biskupów na temat apostazji zbliżył tę instytucję do modelu typowej małej sekty: łatwo wejść, a raczej wpaść, bo wchodzi się jakby z automatu, bardzo natomiast trudno jest z tego wyjść. To zresztą nie tylko kwestia wydłużenia czasu.
Czytaj...

Inteligentne formy życia - (01-10-2008)

W Polsce o polityce rozmawia się często jak o serialu, w kategoriach "co tam się komu przydarzyło". Polityków ogląda się chętnie, ale raczej nie mają na nas większego wpływu. Gdyby mieli, ludzie garnęliby się do aktywności politycznej, a Polska pośród wszystkich krajów UE ma jeden z najniższych odsetków ludzi aktywnych społecznie. Zresztą widzowie nie rozumieją średnio od 65 do 75 proc. materiału pokazanego w programach informacyjnych. Pamiętają jedną trzecią informacji, i to w zniekształconej formie - mówi dr Lucyna Kirwil. Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów przedstawia...
Czytaj...

Międzynarodowy Dzień Ludzi Starszych - Grażyna Latos (01-10-2008)

14 grudnia 1990 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło dzień 1 października Międzynarodowym Dniem Osób Starszych. Celem rezolucji 45/106 jest uwrażliwienie społeczeństwa na problemy ludzi starszych. Starzenie się społeczeństw, to jeden z wielu problemów współczesnego świata. Problemem nie jest oczywiście samo starzenie się ludzi jako naturalny proces a wykluczanie osób starszych, spychanie ich na margines jako "nieprzystosowanych" do współczesnego świata. Właśnie to społeczne odrzucenie jest często najdotkliwsze.
Czytaj...

Ewangelia według Judasza - Henryk Jasiczek (30-09-2008)

Przypuszczam, że nawet Mateusz, Łukasz, Jan i Marek nie lubili mnie, bo ja byłem innego usposobienia i raczej inaczej zapatrywałem się na życie. Ojciec wychowywał mnie surowo, chociaż rzadko mnie karał. Uczył mnie własnym przykładem. Nauczył mnie oszczędności, gospodarności, racjonalnego patrzenia na świat i ludzi. Nauczyłem się podnosić każdy upadły kłos, ziarnko prosa i soczewicy, nauczyłem się tej prawdy, że nawet najpiękniejsza pieśń nie zagłuszy burczenia żołądka. Nie miałem im za złe, że byli marzycielami, entuzjastami, trochę lekkoduchami
Czytaj...

Powielacze na szmuglerskim szlaku. Fragmenty wspomnień emigracyjnych - Marian Kaleta (29-09-2008)

Byliśmy jedynymi ludźmi, którzy mieli kanał przerzutowy do kraju. Dziś okazuje się, że niemal nieprzebrany tłum patriotów zajmował się działalnością opozycyjną na rzecz kraju. Jest to wierutne kłamstwo i po prostu bezczelność. Było wręcz odwrotnie. Na palcach dwóch rąk można zliczyć tych, którzy coś robili. Przeciętnego polskiego emigranta, choć najczęściej uważał się on za uchodźcę politycznego, sprawy kraju nie interesowały. Hasłem dnia było "dorobić się". Zabawa w politykę to było zajęcie dla wariatów, bo przecież pieniędzy z tego nie było, a pochłaniało jeszcze masę czasu. Działalność komplikowały dodatkowo podziały i zawiść... Najłatwiej jest krytykować innych, a samemu nic nie robić. Niestety jest to niemal nasza cecha narodowa. Nie chciałbym się autorytatywnie wypowiadać o chorobach polskiego społeczeństwa, ale red. Giedroyć uświadomił mnie, że tak naprawdę to jest bagatela, a należy spodziewać się rzeczy gorszych, czyli oskarżeń o sprzeniewierzenie pieniędzy, agenturalność itd. Dał mi dobrą radę na przyszłość, że jeśli mam zamiar kontynuować moją pracę dla kraju to w ogóle nie należy się tym przejmować.
Czytaj...

Myśli na przyzbie - Andrzej Koraszewski (28-09-2008)

Kiedy kanalie dyszą miłością do ojczyzny, zanosi się na burzę.
Wiara akceptuje tylko myśl poczętą w legalnych związkach religijnych.
Zaślepieni ideologią nie używają białych lasek. Prowadzą ich przydrożne autorytety.
Panie, zabierz im i daj mnie, będzie sprawiedliwiej.
Bóg jest adaptacją ignorancji do potrzeby posiadania byle jakiej odpowiedzi.
Nigdy jeszcze tak wielu nie oszukiwało się wzajemnie.
Chciałbym mieszkać w Zjednoczonych Krajach Europy, boję się tylko, że wojna secesyjna będzie się rozgrywać na terenach dzisiejszej Polski.
Czytaj...

Prawo hegemona. Piłusudski a Łukaszenko - Dawid Bunikowski (28-09-2008)

Sytuacja młodej demokracji na Białorusi inspiruje do bardziej ogólnej refleksji filozoficzno-prawnej, również w kontekście polskich doświadczeń. "Ucieczka od wolności" społeczeństwa - jak pokazuje historia i praktyka - jest drogą do nikąd. Społeczeństwa nie mogą być bezkrytyczne wobec manipulacji społecznych czy tendencji autorytarnych. Polityka władzy musi spełniać warunki racjonalności, jawności i przejrzystości działania. Musi unikać quasi-monarchiczno-feudalno-mistycznej atmosfery tajemniczości, niepewności i magii, tworzonej przez tendencje hegemońskie, gdyż stoi to w sprzeczności z istotą demokracji, w której władza odpowiada przed narodem.
Czytaj...

Odwołajcie hobbitów! Naturalizm nie jest zagrożeniem dla Shire’u - Tom Clark (28-09-2008)

Amanda Witt, autorka bloga Wittingshire, przyrównuje bitwę, którą widzi między naturalizmem i ludzką wolnością do epickich zmagań we "Władcy Pierścieni". Misją hobbitów jest zniszczenie Jedynego Pierścienia Pana Ciemności. Dla Witt celem jest zniszczenie Pierścienia Naturalizmu. Jak pisze: "Materializm (znany również jako naturalizm) zaprzecza istnieniu wolnej woli, tj. odbiera wolność, stwierdza, że nasza wola nie istnieje, a wszystko co robimy nie jest wyborem lub aktem twórczym, a jedynie nieuchronnym następstwem przyczyn, nad którymi nie mamy żadnej kontroli. Materializm mówi, że nie jesteśmy niczym więcej jak kukiełkami".
Czytaj...

Zaangażuj się - Agnieszka Lisewska-Hasulak (28-09-2008)

Badania wskazują, że odnotowano spadek postaw prospołecznych choć nie aktywności w ogóle. Statystycznie jedynie co dziesiąty Polak ufa innemu człowiekowi, lokując tym samym nasz kraj na ostatnim miejscu wśród krajów objętych badaniem European Social Survey (2003 i 2005), zaś 75% badanych naszych rodaków stwierdza, że odpowiedzialność za ich osobisty los spoczywa w rękach Opatrzności. To przerażające. Będąc obywatelem danego społeczeństwa biernie lub czynnie, ale bierze się udział we wspólnym budowaniu. Wiele jest do zrobienia.
Czytaj...

Po drugiej stronie lustra - Anthony C. Grayling (27-09-2008)

John Gray jest dziwną postacią. Swoje notoryczne ataki na humanizm prowadzi z taką śmiałą pewnością siebie i takimi uogólnieniami, że strój błazna okrywa leżący u podstaw gorzki pesymizm. Bo jest on arlekinem: w jego pracach wszystko jest albo czarne, albo białe, a ponadto, kiedy jest czarne, to jest białe i odwrotnie. W swojej ostatniej książce, trafnie zatytułowanej Black Mass, wszystko jest stosownie ciemne. Powiada nam, że świat jest w złym stanie i nic nie możemy na to poradzić.
Czytaj...

Zagłębie laureatów Templetona - Mariusz Agnosiewicz (26-09-2008)

Technika może odebrać upośledzonych Kościołowi. Oto widzę na blogu jakiegoś natchnionego katolika obrazek hostii podpisany "Panaceum - panis vitae", pod którym znajdujemy instrukcję: "Wskazania: leczy ślepotę, głuchotę, krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, chromość, trąd a nawet śmierć. Przeciwwskazania: Brak. Skutki uboczne: pożądane: Życie wieczne. Dawkowanie: Spożywać przynajmniej raz dziennie. Adorować bez ograniczeń". Cena ponoć promocyjna, ale jak to z promocjami bywa - nie za tanio, nie za dobrze. Dzięki technice człowiek chromy miast ślęczeć w kościelnej ławce i modlić się o nową nogę, lub jeśli ma mniej wiary - o przyszłe słodkości niebieskie z anielicami lub aniołami, będzie mógł sobie taką nogę naprawić i iść się bawić już tutaj. Poza tym jest jeszcze cyberprzestrzeń.
Czytaj...

Drugie życie homofobów - Bogusław Siemiątkowski (26-09-2008)

Żaden z przyjaciół nie uznał go za zbyt zarozumiałego, gdy ogłosił im, że pewnego dnia zostanie ministrem. Gdy odmówił udzielania ślubów homoseksualistom, pomimo tego, że prowadzenie ceremonii było jego obowiązkiem, koledzy z partii stanęli za nim murem. Podziwiany za odwagę głoszenia konserwatywnych idei w rządzonej przez socjalistów Hiszpanii i za przebojowość w radzie miejskiej Palmy de Mallorca, Javier Rodrigo de Santos nie zamierzał jednak pozostać na stale lokalnym politykiem. Marzył mu się Madryt.
Czytaj...

Epigenetyka - PZ Myers (26-09-2008)

Epigenetyka jest badaniem cech dziedzicznych, które nie zależą od pierwotnej sekwencji DNA. To jest krótka, prosta definicja i jest bardzo niezadowalająca. Po pierwsze, włączenie słowa "dziedziczne" wyłącza pewnych istotnych graczy - zróżnicowanie neuronów wymaga wielkich przekształceń epigenetycznych, ale te komórki przeszły ostateczny podział i nigdy więcej się nie podzielą - równocześnie jednak dziedziczność cech, które nie są zdefiniowane przez pierwotne sekwencje, jest prawdopodobnie pierwszą rzeczą, jaka przychodzi na myśl w każdej dyskusji o epigenetyce.
Czytaj...

Co tu się dzieje? - Austin Dacey (26-09-2008)

Specjalny sprawozdawca ONZ ds. wolności religii i wyznania wyraził obawę, że "penalizacja 'obrazy na tle uczuć religijnych' może przynosić efekty odwrotne od zamierzonych. Ponieważ może tworzyć atmosferę nietolerancji i strachu". Oskarżenia o obrazę uczuć religijnych "mogą tłumić możliwość krytyki lub nawet badań nad określonymi praktykami i zasadami, które łamią prawa człowieka a są jednocześnie dopuszczone przez religię". Zauważył także niepokojące trendy w których zakazy związane z "obrazą na tle uczuć religijnych" są wprowadzone w "sposób dyskryminujący", który będzie "działał w sposób negatywny względem mniejszości religijnych, tworząc różnice między wierzącymi a niewierzącymi czy ateistami". To zła wiadomość dla wątpiących i dysydentów. Ale to także zła wiadomość dla religii.
Czytaj...

Złota Księga moich spotkań z filozofią XX w. - Andrzej Rusław Nowicki (25-09-2008)

"Książka - taka jak ta - ma sens tylko wówczas, gdy (...) jest traktowana jako przedmiot myślowy do atakowania, przekształcania, niszczenia, re-kompozycji (...) Ważniejsze od tego, co zostało napisane są puste miejsca pomiędzy numerami: miejsca dla możliwej interwencji czytelnika" pisze Boris Porena. Podobne stanowisko deklarowałem w pisanej - w tym samym czasie - książce "Człowiek świecie dzieł". Pozwolę sobie przytoczyć kilka zdań z zakończenia, pisanego w lipcu 1972: "do pełnego, rzeczywistego istnienia książki potrzebna jest aktywność czytelnika, który aktualizuje to, co w niej tkwi potencjalnie, wypełnia własnym wysiłkiem intelektualnym miejsca niedookreślone, nasyca ja nowymi znaczeniami i traktuje ją jako pola wyjścia dla własnych rozważań (...)" .
Czytaj...

Nepotyzm i ewolucja - Andrzej Koraszewski (25-09-2008)

Korelacja między religią a uczciwością w życiu publicznym jest bardzo silna, ale zależności są dość skomplikowane. Wiele wskazuje na to, że katolicy z Ameryki Łacińskiej pod względem korupcji w życiu publicznym biją na głowę europejskich prawosławnych, a już katolicy z Ameryki Środkowej to mogą na polu nieuczciwości w życiu publicznym konkurować z muzułmanami, hinduistami, a nawet z animalistami. Pytanie o źródła tej korelacji jest bardzo trudne i być może należałoby po odpowiedź udać się do Ducha Świętego, co jednak na łamach Racjonalisty mogłoby być źle widziane.
Czytaj...

Schemat werbowania do Opus Dei - Bruno Devos (25-09-2008)

Dyrektor cytuje słowa założyciela: "Każdy człowiek jest jak lampa. Normalny człowiek jest jak zgaszona lampa, natomiast członek Opus Dei różni się tym, że świeci". Nie rozumiesz tego porównania. Po raz pierwszy słyszysz w odpowiedzi zdanie, które będziesz bardzo często słyszał: "Teraz tego nie rozumiesz, bo masz za małą formację. Później zrozumiesz. Zaufaj". Dyrektor zadaje Ci różne pytania. Sprawdza, czy nie masz objawów nierównowagi psychicznej i czy nie masz widocznych wad fizycznych. Pyta, czy przypadkiem nie cierpisz na lunatyzm. Takie dolegliwości znacznie by utrudniły Twoje przyjęcie do Opus Dei. Jeżeli byłeś choć przez krótki czas w seminarium duchownym, musiałoby minąć przynajmniej 15 lat, zanim mógłbyś przystąpić do Opus Dei.
Czytaj...

Niewesoły los samozatrudnionego galernika IV RP - Wojciech Rudny (25-09-2008)

Samozatrudnienie - od tego etapu zaczyna się zwykle prowadzenie działalności na szerszą skalę. Kiedy jednoosobowa firma stopniowo przekształca się w przedsiębiorstwo zatrudniające coraz większą liczbę pracowników. Tak zaczynało wiele firm. Samozatrudnienie jest jednak najbardziej niewdzięczną formą zatrudnienia. Samozatrudniony, pomimo tego że płaci wszystkie obowiązujące w Polsce przedsiędsiębiorców, a nawet pracowników etatowych podatki, nie ma żadnych przywilejów przysługujących normalnie zatrudnionym (w tym przedsiębiorcom).
Czytaj...

O martwych gejach i żywych lesbijkach w REDakcji - Sławka Zielińska (25-09-2008)

Wróciłam właśnie z pokazu filmu. Filmu o bliskości, o samotności. O tym, że niezależnie od orientacji seksualnej, potrzebujemy drugiego człowieka. O tym, jak w tej potrzebie i poszukiwaniu jesteśmy podobni, bez względu na poglądy, sympatie i łóżkowe upodobania. Rzeczywiście, zgodnie z tytułem filmu, geje wydają się "martwi" - wycofani, bardziej skupieni na przeszłości, oglądający dawne dni jak koraliki sprzedanego właśnie naszyjnika - piękne, znajome, ale już pożegnane, dające tylko złudzenie dawnych emocji... Rzeczywiście lesbijki na ich tle są pełne życia, planów, skoncentrowane na realizacji celów.
Czytaj...

Świadectwo – z dziennika abiturienta - Przemysław Piela (23-09-2008)

Czy to Polska taka, czy może region specyficzny? Poczułem jednak sympatię do ucznia, który poinformował nas, że moja dawna szkoła w Nowym Targu zamieszcza na swojej stronie internetowej informację o mszy świętej. Co z tego? - ktoś mógłby zapytać, przecież niemal wszystkie szkoły w tym kraju tak robią. Zgoda, sam z zaciśniętymi zębami znosiłem święcenia tablic pamiątkowych, krzyże w klasach, wspólne modlitwy na apelach i reklamę szkolnej kaplicy w piwnicach, gdzie na długich przerwach spowiadał jeden z katechetów. Dziś wystawiam swoje świadectwo i apeluję do młodszych. Nie lękajcie się!
Czytaj...

Katolicka homeopatia - Mariusz Agnosiewicz (23-09-2008)

Katolickie ośrodki antykultowe wytropiły skutki uboczne homeopatii - degrengolada duchowa, nieufność do Boga Ojca, opór przed modlitwą. Jest to paradoks, który stawia historię homeopatii na głowie. Początki homeopatii bardzo mocno związane są z Kościołem i papiestwem. Homeopatię i katolicyzm łączył wówczas sojusz przeciwko Oświeceniu. Papieże zaś byli gorliwymi protektorami homeopatów i jak Ostatni Mohikanie leczyli się homeopatycznie nawet wówczas, kiedy wszyscy inni już przestali. Homeopatia upadła niemal całkowicie ok. 1870 r., kiedy ostatecznie obalono Państwo Kościelne, i kiedy Garibaldi dokonał zjednoczenia Włoch. Homeopatia upadła wówczas, bo za bardzo kojarzyła się z papiestwem, klerem i katolicyzmem.
Czytaj...

Ratzinger czyta Orwella - Maciej Psyk (22-09-2008)

W III RP zastąpiono neutralne terminy, zwłaszcza medyczne, nacechowanymi ideologicznie. I tak zamiast aborcji mamy "zabijanie dzieci nienarodzonych", zamiast walki o prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego - "walkę o prawo do zabicia swojego dziecka", zamiast eutanazji - "zabijanie emerytów", zamiast świeckiej demokracji - "cywilizację śmierci" a zamiast "Jego Świątobliwości" - "Ojca Świętego". Okazuje się, że zmiana języka to łakomy kąsek także dla Watykanu. Podczas wizyty apostolskiej we Francji Benedykt XVI osiągnął wielki sukces skłaniając prezydenta Sarkozy'ego do żonglerki słowem "laicite"
Czytaj...

Negacjoniści wolności słowa - Edmund Standing (22-09-2008)

W Iranie przestępstwem jest zaprzeczanie istnieniu Boga; kiedyś tak było również w Europie, niemniej wraz z pojawieniem się świeckiej kultury praw człowieka ustanowiono prawo do zaprzeczania prawdy czegokolwiek, niezależnie od tego, jak szeroko jest to akceptowane jako fakt, i niezależnie od tego, jakie emocje mogłoby takie zaprzeczanie wzbudzić. Mamy tu także problem państwowej interwencji w narrację historyczną. Nie jest rolą rządu prawne stanowienie o statusie faktu historycznego. Jak to ujęła D. Lipstadt: "Wstrząsa mną myśl, że politycy mieliby dostać władzę prawnego stanowienia historii. Nie potrafią naprawić dziur w naszych jezdniach. Jak możemy oczekiwać, że zdecydują, która wersja historii jest poprawna?"
Czytaj...

O tym jak Rambo i macho mają się dobrze - Radosław S. Czarnecki (22-09-2008)

Tekst A.Koraszewskiego pt. "Utwardzanie trzeciej drogi" jest niezwykle logicznym i realistycznym materiałem, zwłaszcza iż poparty został m.in. personalnymi doświadczeniami życiowymi Autora oraz jego przemyśleniami czy studiami nad istotą, historią i schyłkiem tzw. Welfare State. Jako adresat krytyki i poniekąd obśmiania (za tekst pt. "Kult macho a wzorzec Rambo") pragnę podzielić się w tym miejscu garścią refleksji jako wywołany do tablicy i z pozycji patriarchalnych oraz jedynie słusznej drogi, zasadnie skarcony zwolennik lewicy.
Czytaj...

Anatomia mafii - Agnieszka Zakrzewicz (22-09-2008)

Legenda głosi, że mafia narodziła się we Włoszech, w XII wieku, z sekty braci zakonnych Błogosławionych Paulinów i na początku miała szczytne cele - przeciwstawiać się możnowładcom, uciskającym lud. W rzeczywistości - jako datę narodzin mafii należy przyjąć rok 1860 - zjednoczenie Włoch. Kryzys ekonomiczny lat 20. i nastanie dyktatury faszystowskiej oraz twarde rządy Mussoliniego, spowodowały spadek aktywności mafijnej. Sycylijczycy masowo emigrowali do Ameryki, gdzie narodziła się Cosa Nostra. W latach 70. słoneczna Italia na nowo stała się ojczyzną mafii - ta jednak, nieodwracalnie zmieniła swoje oblicze. Stare, honorowe reguły skończyły się, ustępując miejsca krwawym morderstwom bez precedensu.
Czytaj...

Śladami angielskiego poety - William Blake i Emanuel Swedenborg - Olga Jabłonko (22-09-2008)

Chrześcijaństwo interpretował Blake jako religię powszechnego i bezwarunkowego przebaczania. Nie dopuszczał istnienia piekła, sądu i kary, w piekle zaś nie płoną ciała grzeszników, ale ludzkie błędy. Piekło jest bowiem stanem duszy człowieka. U Swedenborga piekło nie oznaczało miejsca, lecz sui generis projekcję określonych stanów np. egoizmu, złości, pychy, a więc właściwości charakteru różniące jednego człowieka od drugiego. Angielski poeta zakwestionował pojęcie osobowego Boga i odwrócił system norm etycznych: Boga nazywał szatanem, Szatana Bogiem, zło dobrem, dobro złem.
Czytaj...

Dlaczego badania wykorzystujące skanowanie całego genomu zawodzą? - Daniel MacArthur (21-09-2008)

Po raz pierwszy w historii posiadamy możliwości dokładnego zidentyfikowania międzyludzkich różnic genetycznych, które kształtują zmienność w zakresie podatności na choroby. Każdy sukces badań typu genome-wide association przybliża nas do, od dawna oczekiwanej, ery medycyny spersonalizowanej. Wraz z rozwojem nauk medycznych będziemy mieli bezprecedensową w dziejach możliwość przewidywania, leczenia i być może całkowitego eliminowania dużej części powszechnych chorób. Tym niemniej, pomimo setek milionów dolarów wydanych na GWAS większość genetycznej zmienności ryzyka chorób powszechnych wciąż pozostaje niewyjaśniona.
Czytaj...

Ameryka zbuntowana - Marcin Punpur (21-09-2008)

Czy świat w ogóle potrzebuje lidera, międzynarodowego arbitra? Uważam, że póki istnieją dyktatury i kraje o skłonnościach imperialistycznych, to tak. Pytajmy dalej: czy USA sprawdzają się w roli takiego arbitra? B. Barber widzi to tak: "czy nam się to podoba czy nie, Ameryka jest żandarmem i nim będzie, bo ma najpotężniejszą armię i interesy na całym świecie. Nie ma ucieczki od tej roli Ameryki. Problemem jest to, jak będziemy tę rolę odgrywać. To tak jak z policjantem we wspólnocie mieszkańców: dobrze jest mieć wśród nich przyjaciół, a wszystkim będzie lepiej; lepiej być policjantem, który jest traktowany jako część wspólnoty, a nie jej prześladowca."
Czytaj...

Nie warto uczyć ewolucji - Andrzej Koraszewski (19-09-2008)

Richard Dawkins jest nie tylko światowej sławy biologiem, jest również niezmordowanym popularyzatorem teorii ewolucji, zaś jego cykl wykładów z 1991 roku dla dzieci i młodzieży cieszy się niesłabnącym powodzeniem na całym świecie. Chcielibyśmy, aby te wykłady dotarły do wszystkich szkół w Polsce. Przygotowaliśmy polskie napisy do tej serii, popularyzowaliśmy je na naszych łamach. Nasze możliwości oddziaływania są jednak ograniczone, dlatego marzyliśmy, że włączą się w tę akcję inni. Nasze wysiłki spełzły jednak na panewce.
Czytaj...

Hegemoni i ich prawo w czasach polskiego komunizmu - Dawid Bunikowski (15-09-2008)

Konstytucja PRL nie wymieniała stanowiska sekretarza partii w żadnym punkcie, a w praktyce byli oni władcami kraju. Komunizm jako ustrój polityczny i społeczno-gospodarczy miał stworzyć poprzez swą rewolucyjność nowe stosunki społeczne. Udało mu się także stworzyć (i kontynuować za Rosją radziecką) nową tradycję polityczną - władzy hegemońskiej sekretarzy partyjnych, politbiur i dworu partyjnego. Rozdźwięk między prawem najwyższym a prawem nieoficjalnym, partyjnym, wydawał się być ogromny, wzorowany na doświadczeniach sowieckich.
Czytaj...

Prawdziwi uczniowie Chrystusa - Lucjan Ferus (15-09-2008)

Nie wiem jak rozumieją to potencjalni uczniowie Chrystusa, ale ja - zwykły zjadacz chleba - czegoś tu nie rozumiem; jak to w końcu jest z tymi uczynkami? Mają one wpływ na nasze zbawienie, czy nie? Czy "List do Koryntian" mówi prawdę, czy raczej "List do Efezjan?" Skoro Bóg sam w swoim Słowie mówi: "Ja wyświadczam łaskę komu chcę i miłosierdzie nad kim się lituję. (Wybranie) więc nie zależy od tego, kto chce lub o nie się ubiega, ale od Boga /.../ A zatem komu chce, okazuje miłosierdzie, a kogo chce czyni zatwardziałym".
Czytaj...

W Polsce jak u Pana Ceauşescu za piecem - Grażyna Latos (15-09-2008)

W czwartek 11 września w "Dzienniku" ukazała się informacja o nowym pomyśle Ministerstwa Zdrowia. Jak dowiedziało się radio RMF FM, minister zdrowia Ewa Kopacz zaplanowała walkę z aborcyjnym podziemiem. Sposób: rejestrowanie, monitorowanie i sprawdzanie kobiet w ciąży. Odpowiedzialność za wykonanie planu spadłaby na specjalnie w tym celu powołany departament matki i dziecka. Groźne jest, że takie pomysły się pojawiają, dobrze jednak, że żyją krótko.
Czytaj...

Ateiści najinteligentniejszą grupą światopoglądową - badania 137 krajów - Richard Lynn, John Harvey, Helmut Nyborg (14-09-2008)

Analiza IQ wykazała, że inteligencja wśród agnostyków jest wyższa o średnio 4 punkty niż w przypadku teistów (Verhage, 1964). W nowszych badaniach, Kanazawa przeanalizował dane z ogólnokrajowego badania grupy 14,277 osób. Jedno z pytań dotyczyło religijności: "Do jakiego stopnia uważasz się za osobę religijna?", możliwe były 4 odpowiedzi "nie jestem religijny", "jestem trochę religijny", "średnio religijny", oraz "bardzo religijny". Wyniki były jednoznaczne, grupa osób, która wskazała jako odpowiedź brak religijności okazała się najbardziej inteligentna z IQ na poziomie 103,09 punktów. Średnia punktów w badaniach malała wraz z wzrostem religijności. W 1965 Roe zwrócił uwagę, że w grupie 64 wpływowych naukowców, jedynie 4,8% a więc 3 osoby przyznały się do wiary w Boga. Publikujemy tekst naukowy z komentarzem prof. Lynna: "You Poles need education on atheism!"
Czytaj...


Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia


Głódź chce mówić wiernym jak głosować - sprzeciw SDPL i SMS
Wykład o pseudonauce
Spotkanie PSR Wałbrzych
spotkanie PSR w Jeleniej Górze
Racjonalistyczna grupa młodzieżowa w Grudziądzu.
Kino Racjonalistów, Kraków
INFOBAZA 2008
Film dokumentalny 'Kłopot z Ateizmem' środa 15.X, g.21.45
Pomoc w Organizacji Debaty
Konferencja "CZY MOŻNA ZASTĄPIĆ BOGA NAUKĄ?" w Krakowie
Internetowy protest przeciwko klerykalizacji polskiej oświaty
Koncert Kultu w Warszawie
Petycja w sprawie praw kobiet w Iranie
Spotkanie z Frondą
Komuna Otwock zaprasza na Domówkę'08: koncerty,akcje, wystawy i in.
REDakcja: Klub Filmowy LGBT: Martwi geje i żywe lesbijki
Debata o służbie zdrowia: Marek Balicki - Witold Gadomski
Kawiarnia Naukowa


Księgarnia Racjonalisty


Nowości:

Strona główna Księgarni


Nowiny naukowe

Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe.


Nowe wiadomości z kraju i ze świata

Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej tylko niektóre.


Ciekawostki

Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Redaguje: Powyżej tylko niektóre.


Znalezione w sieci


O Agnostykach (17-09-2008)
Autor:
Źródło: TOK FM
Z Mariuszem Agnosiewiczem rozmawiała Anna Laszuk
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Dzieci coraz częściej rezygnują z lekcji religii (18-09-2008)
Autor: Magdalena Hodak
Źródło: Polska - The Times
Oficjalnie o problemie Kościół nie mówi, ale z naszych ustaleń wynika, że w szkołach w Łodzi, Warszawie czy we Wrocławiu aż połowa uczniów nie chodzi na katechezę.
Zgłoszone przez: Pawel_L
Czytaj..

Wolszczan Schroedingera (22-09-2008)
Autor: Wojciech Orliński
Źródło:
Afera związana z teczkami Wolszczana to najbardziej spektkakularny przykład ilustrujący to, jak bardzo niepotrzebnym złem jest lustracja. Na każdego PRL-owskiego naukowca wyjeżdżającego na zagraniczne stypendia można pewnie coś wygrzebać w IPN - skoro SB dysponowała wygodnym paszportowym szantażem, nie mieli powodu po niego nie sięgać. No więc sięgali, delikwent coś tam im podpisywał i zgadzał się spotykać, by opowiedzieć agentowi jakieś dyrdymały. Takie czasy.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Czy Kościół odgrodzi wiernych od parku? (25- 09-2008)
Autor:
Źródło: Stara Oliwa
Arcybiskup Głódź chce części Parku Oliwskiego ... już poczyniono pierwsze kroki...
Zgłoszone przez: hez
Czytaj..

Sekularyzacja zsekularyzowanych mediów (29-09 -2008)
Autor: Alicja Rakowska
Źródło: http://dziennikarze.info/
W polskiej telewizji publicznej „sekularyzacji” - cokolwiek to znaczy – nie widać na pewno, ale można za to zauważyć proces odwrotny. Wiceprezes telewizji publicznej Sławomir Siwek zawarł z episkopatem umowę na mocy której obecność kościoła w telewizji publicznej ma wzrosnąć trzykrotnie. Jest to dosyć niepokojące, bo - jak czytamy na onet.pl - „Z opublikowanego w kwietniu sprawozdania TVP na temat wykorzystania publicznych pieniędzy w 2007 r. wynika, że audycje religijne emitowane na poszczególnych kanałach w sumie zajmowały dwa razy więcej czasu niż spektakle Teatru Te
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Przepis na apostazję (29-09-2008)
Autor: Krzysztof Lubczyński
Źródło: Trybuna
Kościół niechętny był do tej pory rezygnacji z zasady osobistego stawiennictwa apostaty, ponieważ obawiał się, że może to zwiększyć liczbę przypadków formalnego odejścia z kręgu wiernych. Stanowisko w tej sprawie będzie więc testem na czytelność i uczciwość intencji Episkopatu w tej kwestii. Kościół od dawna bowiem stara się unikać sytuacji, które mogłyby podważyć powszechnie przyjęty pogląd, że ponad 90 procent Polaków zarejestrowanych w parafiach jako rzymscy katolicy, to w pełni wierna i podporządkowana mu społeczność.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Myśl sam za siebie (30-09-2008)
Autor: varie
Źródło: www.joemonster.org
Rzadka dzisiaj kampania reklamowa, która jest jednocześnie wezwaniem do samodzielnego myślenia.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Nie dajmy się zwariować (01-10-2008)
Autor: Wiola Mróz
Źródło: Interia360
W telewizji podają, że ojciec zamordował własne dzieci. Przypomina się sprawa dzieci w beczkach, jeszcze niedawno przerabiana przez media, aż włos na głowie jeży się z przerażenia. Prasa rozpisuje się na temat ujęcia siatki pedofilii. Dreszcz przebiega po kręgosłupie. "Rodzice chcieli sprzedać własne dziecko" - trąbi radio - "a ojciec wykorzystywał własną córkę od lat". Łzy potokiem cisną się do oczu. Reklamy krzyczą o pneumokokach i raku szyjki macicy. A świat w głowie przybiera wizerunek piekła z królującym lękiem i przerażeniem.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

"Więź": problem Polski to klerykalizm! (01-10 -2008)
Autor: Magda Hartman
Źródło: www.pardon.pl
Katolicki miesięcznik przyznaje rację "Faktom i Mitom"? A to dopiero. Sążnisty raport "Dziś i jutro polskiej wiary" z nowego numeru "Więzi" to tekst ciekawy. A nawet - jak na "WIĘŹ" - dość bezkompromisowy.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Richard Dawkins - Wrogowie rozsądku (Enemies of reason) (08-10-2008)
Autor:
Źródło: Blog Atopowy
W dzisiejszym wieczorze filmowym przedstawiamy film pt. "Enemies of Reason: The Irrational Health Service", przetłumaczony specjalnie dla Was! :)
Zgłoszone przez: TyDraniu
Czytaj..

"Newsweek": narasta sprzeciw wobec Kościoła! (11-10-2008)
Autor: Magda Hartman
Źródło: Pardon
To już nie mrzonki niszowych pism lewicowych. O rosnącym oporze społecznym wobec Kościoła w Polsce pisze tygodnik głównego nurtu - sprzedający ponad 120 tys. egzemplarzy w tygodniu.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

"Religulous" - film o absurdach religii (15-10-2008)
Autor: Stephen Holden
Źródło: The New York Times/ gazeta.pl
Sprawy wiary podobno nie podlegają dyskusji. Bill Maher, amerykański satyryk oraz zdeklarowany agnostyk wybrał się w podróż, podczas której przeprowadził rozmowy z chrześcijanami, żydami i muzułmanami, a jego wywiady uwiecznione zostały w zabawnym filmie dokumentalnym zatytułowanym "Religulous".
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Namiestnik Pana Boga (15-10-2008)
Autor: Krzysztof Lubczyński
Źródło: Trybuna/Onet
Pius XII - papież Hitlera czy ratownik Żydów? Proces beatyfikacji papieża Piusa XII (1939 - 1958) jest bardzo zaawansowany. Miałby być on wyniesiony na ołtarze równocześnie z błogosławionymi Pawłem VI i Janem Pawłem II. Wzbudziło to silne emocje, zwłaszcza w środowiskach żydowskich.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Ministerstwo obrony ujawnia prawdę o UFO (20- 10-2008)
Autor:
Źródło: bbc.co.uk, nationalarchives.gov.uk, tvn24
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii opublikowało właśnie w internecie akta z zeznaniami świadków, którzy doznali objawień UFO.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

kolejny pomysł GŁÓDZIA... (21-10-2008)
Autor:
Źródło:
kolejny projekt świątyni... co na to GDAŃSK ????
Zgłoszone przez: www.czolgisci.prv.pl
Czytaj..

Cała klasa nie chce religii (21-10-2008)
Autor: Marcin Markowski
Źródło: Gazeta Wyborcza/Duży Fromat
W IX LO w Łodzi 32 uczniów nie chodzi na religię. Ksiądz najpierw trzasnął drzwiami, a potem kazał zdjąć krzyż. W kurii robią śledztwo na temat wychowawczyni klasy, dyrektor nie chce rozmawiać z prasą, ale rodzice popierają młodzież.
Zgłoszone przez: Andrzej Koraszewski
Czytaj..

Katolicy obrażają się na okładkę zeszytu do religii (22-10-2008)
Autor: Anna Sztandera
Źródło: Wirtualna Polska
„To profanacja!”, „głupota” i „obraza uczuć religijnych” – odpowiadają rodzice, poproszeni przez Wirtualną Polskę o ocenę okładki jednego z zeszytów szkolnych do religii. Zdaniem zdecydowanej większości wizerunek lwicy z białą płachtą na głowie jest „obrazoburczy”, „głupi” i „może kojarzyć się z tradycją Ku Klux Klanu”. Nieliczni opiekunowie są skrajnie odmiennego zdania: „taka okładka to dowcipny ateizm”, „urokliwe dziwactwo” czy „genialny chwyt marketingowy”.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...

Powyżej tylko niektóre, reszta w serwisie.


Forum Dyskusyjne


Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...


Polecane watki:
Nie cudzołóż, ani nawet nie pożądaj
Dowcipy o kobietach
Powołanie
Odp: Prawdziwa łamigłówka, tylko dla mądrych racjonalistów.
Rządy bezprawia czy zwykła głupota?
Kryzys, czy dla każdego?
Czy historia (do czasów średniowiecza) to fikcja? Czy historia to nauk
Prawdziwa łamigłówka, tylko dla mądrych racjonalistów.
Jak ich powstrzymać - dodatek
Archeologia XXVII wieku.
Po siódme: Poseł nie kradnie
"Tanie ubezpieczenie samochodowe, doskonałe dla ciebie i twojej w
MY QUEST - nowe oblicze gry internetowej
Patron
W IX LO cała klasa rezygnuje z religii
Jak ich powstrzymać?
Czy Bóg jest sprawiedliwy?
Cenzura Dworska...?
Mojżesz to mały pikuś!
Wałęsa - mędrzec, czy trol?
Racjonalnie o feminizmie
Kura czy jajko itp. "trudne pytania"
Dobre pytania?
Czy naprawdę istniał Jezus ?
Czy można udowodnić istnienie Jezusa ??
Polacy, to najdowcipniejszy naród na świecie.
Globalnego "ocipienia" ciąg dalszy.
Jezus nie był pierwszym zmartwychwstańcem - obalamy główny dogmat
Zagapiła się i wpuściła Intercity na zły tor
"Niedźwiedzia przysługa".
Etyka- in vitro, klonowanie, komórki macierzyste
"Kaleka społeczny"...
Bóg i materia
Globalne Oc***enie
Umysl nad materia
Zapomniano o papieżu?
Trudne pytanie dla ateistów.
Rewolucja w szkołach?
Sen?
Prawo do demonstracji
Nauka i etyka
Dowcipy o mężczyznach
Prośba o wyjaśnienie
Kabaretowa hossa
Należenie do Kościoła
Dlaczego ewolucja?
"Nadzieja" Rydzyka
Przykazania...
Kto to taki RACJONALISTA
Co sądzicie o wypowiedziach tego Pana?
Świadek Jehowy jako wychowawca w szkole, jego prawa i obowiązki
Papież wiecznie żywy
Cuda eucharystyczne
Świat jest strukturą - CREDO.
1 000 000 punktów
Czy niemożliwość niemożliwości jest prawdziwa???
Nietolerancja religijna w Polsce
Nowe zasady nauczania o ewolucji biologicznej
Propozycje trzy odnośnie Forum
Zwielokrotnianie umysłu - znacie?
Feminizm a macierzyństwo
Taoistyczne Tai Chi
Dlaczego lekarze bezkarnie uchylają się od ratowania życia?
TV orędzie... Prymasa Polski.
Centralne obchody VIII Dnia Papieskiego na świeckim uniwersytecie
Jak upowszechnic wiedzę o zagrożeniu ISLAMIZMEM?
Stan ruchów racjonalistycznych
Czy nauka uczyniła zbytecznym istnienie Boga?
Czy nauka uczyniał zbędną wiarę w Boga?
KUL finansowany z NASZEGO PORTFELA ...
Ministerstwo oświaty wciąż pełne patologii
260 tys. euro czyli... nasz drogi JPII!
The Man from Earth
Prawda
Mózg a umysł - z perspektywy życia po śmierci...
Bożena - ostatnie pożegnanie
"Niech żywi nie tracą nadziei".
Religia w szkole
Nobel nie dla Polaka
PONIEDZIAŁEK czyli sztuka prowadzenia dyskursu
Nowy pomysł Platformy Obywatelskiej
YouTube: sekcja zwłok hostii
Przestrogi co do praktyki spalania zwłok (kremacji)
Teatr TV "Złodziej w sutannie".
Zbędne szopy
Lee Smolin - "Kłopoty z fizyką" - polecam!
B 16 ma przerąbane u moherów
Emblemat ateisty
Jak toczy się światek?
Nowe idealne zasady dokonywania apostazji
Trudne pytania dla racjonalistów
Niedziela
Kilka tekstów jesiennych
Patriotyzm, nacjonalizm, suwerenność itp.
Czego nam brakuje zdaniem wierzących
Cenzura
O co oprzeć etykę?
JP2 święty, ale nie na pewno.
Powstanie Warszawskie w opinii Leszka Millera
Spór o Humanae vitae
Fuck religion - listen to Johny Cash
Trudne pytania dla katolików...
Muzyczny zakątek Racjonalisty
Podpowiadam jak podglądać
Kościół wie, że słabnie?
Jak to jest
Kapitalizm
Nieruchomości w Polsce wreszcie tanieją
Apostazja a ślub
Jak zostałeś(aś)/nie zostałeś(aś) ateistą(tką)/agnostykiem(czką)
Unieważnienie chrztu
"T.rex nie był krewnym kurczaka"--kreacjoniści domagają się
O co chodzi w tym konflikcie wokół PZPN?
Jak szukać?
Ciekawe czy idiotyczne?
Program niemieckiej stacji ARD na temat apostazji, ateistów
Polska XXI
Religulous
Religijne trzęsienie ziemi
Pożegnanie racjonalistów
Gaudeamus Jezus Chrystus
Błagam!
Kto byl ojcem Jana Chrzciciela i Jezusa
Natural Born Racists
cocarta.pl - artystyczny serwis społeczności internetowej CSW w Toruni
Noc długich minusów?
Biblia od tego zaczely sie moje watpliwosci.
Zjawiska paranormalne
Co tam mróweczki? Znowu śpicie?
Prawa ojca do wyrzeczenia się dziecka
Moja teoria nie wierzę że Jezus byl bogiem
Potrzebuję najlepszych informacji
Czym się różni Człowiek?
Trochę żaluję że poznałem ten Portal Racjonalisty.
Kościół rośnie w siłę
Ateizm według Kościoła
Czym sobie zasłużyły?
Rozważania nad wolną wolą
racjonalista.pl - oaza spokoju
Polskie znaki diakrytyczne
Artykuły w PDF
Jak robić Schetynówki
Matura
CU czyli: do zo
KK polskim parlamentem.
Odpowiedź Kościoła na apostazję
Ta żenująca cenzura portalu
Objawienia prywatne w różnych religiach ???
AUTOeliminacja idiotów
Pogromy katolików w Indiach
Jak rzucić palenie?
"Szukaj na Forum" bez jednego oczka.
Prośba o pomoc
Coś się niedobrego dzieje...
Na lekcji Religii
Indenterminizm, a Darwin.
Trójpodział władzy???
Pokolenie końca nędzy
Powiedzcie mi prosze, że to kaczka dziennikarska...
Pierwsza jaskółka.
Czy mamy już państwo wyznaniowe?
Popowy antysemityzm
Szamanizm w Instytucie Psychologii
Szczepienia przeciw grypie
Religia, sztuka i irracjonalizm
Pytanie
Kobieta w domu, to jest "to" ?
I jak forumowicze, zbieracie podpisy pod Kampanią 196 ? ;)
Olimpiada Astronomiczna
Reinkarnacja
Media kreują rzeczywistość?
Gorzka pigułka.
Cenzura internetu w UE?
Małżeństwo z konieczności.
Merde!
W obronie świeckiej szkoly - pytanie polityczne
Racjonalnie o współpracy z SB
Obowiązkowy test na HIV dla ciężarnych?
Świętych świętowanie
Do PSR. Czy PSR popiera kapitalizm?
Z jakiej to religii?
Kłopot z datami?
"Syndrom" 4 piętra, czyli wady wzroku.
A nuż by tak zrobić?
Czy komunizm był religią?
Zapytanie
Czytelność forum
Niemiec też potrafi.
Polak potrafi.
Przymusowa cytologia , mamografia, badanie prostaty i co dalej ???
Wielki, mały człowiek, albo odwrotnie
Super medalik
Lewak i lewactwo: co to właściwie jest?
LHC Song
Dzieci mądrzejsze od rodziców
Kościół Latającego Potwora Spaghetti w Polsce?
Makulatura.
Święty ateusz.
Piraci drogowi
Ateizm, wiara i IQ
Wyznaczanie ciężaru i ładunku protonu
Boga stworzył człowiek tysiace lat temu
Laicyzacja państwa jest niepotrzebna
Moralność matki
Głupie pytania.
Przepraszam
Jaka to różnica?
Mój sąsiad... kościół.
Grabieżom nie ma końca.
Czy istnieje Bóg?
Globalne ochłodzenie...
Bóg Chrzestny
Programy telewizyjne
Akt Apostazji - ortografia!
Szatan
Wkurzacz czeski
Apostazja chrzestnej

Strona główna Forum


Ostatnio dodane linki

Ranking linków


Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst


Przydatne linki

Racjonalista na DVD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nas


Found in The Web


Judgment Day -- Intelligent Design on Trial: Nova (27-09-2008)
Author:
Source: Google Video
PBS Nova Documentary on the Dover school district trial (Kitzmiller v. Dover) and the ramifications it has for being able to keep Intelligent Design (creationism) out of science classrooms. Ken Miller and many others
Announced by: Wojciech Kucharz
Read..

Tell us about interresting texts from other Internet sources! Add your one...


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY

/^~-Baza intelektualna polskich racjonalistów-~^\
{- www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org -}
[info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl]
\_.= European forum for reason and rationality =._/Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.