MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #152
Nakład: 33480 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2011-01-19 do 2011-02-12

Spis treści:

Cytat tygodnia

Z okazji Dnia Darwina 2011

"Nie wiem, ile wytworzyliśmy niedorzecznych kodeksów postępowania i bezsensownych wierzeń religijnych; nie wiem też jakim sposobem wryły się tak głęboko we wszystkich krajach w umysł człowieka; warto jednak zaznaczyć, że wierzenie wpajane w pierwszych latach życia, gdy mózg jest wrażliwy, staje się niemal instynktem; a zasadniczą cechą instynktu jest to, że się go słucha niezależnie od tego, co mówi rozum"

"Rozprawienie się z błędem przynosi równe, a czasem nawet większe korzyści, niż odkrycie nowej prawdy lub faktu."

"W budowie ciała człowieka wciąż widzimy niezatarte ślady naszego zwierzęcego pochodzenia"

Karol Darwin

"Kiedy kreacjoniści przypisują powstanie każdego gatunku Bogu, który miał je powołać do istnienia, każdy gatunek osobno, w oddzielnym akcie stworzenia zawsze mają na myśli coś tak pięknego jak np. koliber, orchidea czy słonecznik. Ale ja wtedy myślę o pasożycie, który drąży oko chłopca siedzącego na brzegu rzeki w Zachodniej Afryce i po jakimś czasie go oślepi; chcę zapytać ich, czy chcecie mi powiedzieć, że Bóg, w którego wierzycie i o którym mówicie, że jest miłosierny wobec wszystkich i o wszystkich się troszczy stworzył to zwierzę, które nie może żyć inaczej jak w oku niewinnego dziecka? Bo mi to nie wygląda na dzieło Boga, który jest pełen miłosierdzia".

Sir David Frederick Attenborough, brytyjski popularyzator wiedzy przyrodniczej na świecie, pisarz, narrator i podróżnik

Ilustracja tygodnia


Aktualności i ogłoszenia

AFTERPARTY PO KOŃCU ŚWIATA

Popularnym nurtem bieżącego irracjonalizmu jest wiara w koniec świata 21 grudnia 2012, bo tak "przepowiedzieli Majowie", Nostradamus, Kaszpirowski i cała czereda innych synów Apokalipsy. Jedna ze stron internetowych zawiera w winiecie zegar informujący mnie, że do końca pozostało już tylko 708 dni, 9 godzin, 30 minut, 45 s... 44, 43, 42 itd.

Człowiek to zwierzątko lubujące się w strachu. Zapraszamy was do racjonalistycznego wyśmiania tej naszej słabości. Już teraz zapraszamy Was na AFTERPARTY PO KOŃCU ŚWIATA :) Do końca roku czekamy na propozycje imprez/imprezy!

Kampania 10:23 w Polsce

Po raz pierwszy w Polsce odbyła się u nas kampania społeczna przeciw homeopatii: akcja 10:23. Wideorelację z Wrocławia można obejrzeć tutaj: Zbiorowe samobójstwo homeopatyczne polskich sceptyków. Polska akcja była częścią międzynarodowej kampanii sceptyków z całego świata. Polskie wideo z kampanii zostało włączone do ogólnoświatowej playlisty z relacjami z wielu miast, krajów i kontynentów.

Reklama społeczna etyki

Gorąco zachęcamy Was do reklamowania etyki w Waszych szkołach i poza szkołami. Aby ułatwić Wam to zadanie portal etykawszkole.pl przygotował piękne plakaty "etyczne", które wystarczy wydrukować, pokserować i porozwieszać tam, gdzie mogą przebywać uczniowie. Plakaty można znaleźć tutaj.

Koszulki Racjonalisty

Swego czasu w warszawskim Klubie Le Madame można było cieszyć oko kampanią przeciw dyskryminacji - "Tiszert dla wolności". Na ścianach powywieszane były prowokujące i intrygujące koszulki, takie jak: „Nie chodzę do kościoła” – Agnieszka Holland, „Nie lubię seksu” – Marcin Prokop, „Byłem w więzieniu” – Władysław Frasyniuk. Także chcemy powiedzieć coś na ten temat, poprzez ten sam środek wyrazu... Mądrze, prowokująco, ale i praktycznie...

Koszulka Wiara w człowieka

Wiara - Nadzieja - Miłość: Wiara w Boga zostaje zastąpiona wiarą w człowieka, w naturę człowieka, w jego możliwości i potencjał. Nadzieja na lepsze jutro wyraża humanistyczną postawę zdrowego optymizmu, odrzucającą defetyzm, malkontenctwo i poczucie beznadziei. Miłość do wiedzy to deklaracja racjonalistyczna, wyrażająca szacunek dla nauki i filozofii. Tylko bowiem dzięki wiedzy możemy rozwiązać nasze palące problemy.

Zobacz koszulkę

Koszulka Dumny ateista

Ateizm jest cool.tem samodzielności egzystencjalnej i moralnej.
Ateizm wymaga tworzenia własnych sensów egzystencjalnych.
Ateizm nie jest żadną utratą łaski wiary!
Oto prawdziwy, cokolwiek drapieżny i niepokorny, ale jednak afirmujący obraz ateizmu, w przeciwieństwie do upiornych ateistów przeżywających udręki psychiczne na punkcie tego, że "chcieliby wierzyć, ale nie potrafią".

Zobacz koszulkę

Koszulka Gott ist tot - Nietzsche

"Bóg nie żyje" (oryg. GOTT IST TOT) to szeroko cytowane zdanie Nietzschego: Chrześcijaństwo, opierające moralność na fikcyjnej, niewiarygodnej podstawie - prowadzi dziś do nihilizmu. System wartości należy oprzeć na realnych fundamentach.

Zobacz koszulkę

Koszulka Rybka-Cyklistka

Wierzenia religijne nie są naturalne. Nie ma dzieci katolickich, muzułmańskich czy żydowskich. Każdy rodzi się ateistą i dopiero z czasem wtłaczany jest w ramy wierzeń religijnych. Naturalne jest jedynie uczucie "religijne" i przeżycie jedności z kosmosem, które wielu nazywa przeżyciem "mistycznym" a jeszcze więcej - tłumaczy poprzez zupełnie zbędne wierzenia religijne.

Zobacz koszulkę

Koszulka A-Dinozauryzm

Frakcja chrześcijańskich sceptyków w badaniach religijnych odkryła wielki spisek Boga przeciwko grzesznikom. O wyjątkowym dowcipie Boga świadczy odkrycie włoskiego paleontologa, który odnalazł w marmurze balustrady kościoła św. Ambrożego czaszkę dinozaura sprzed 190 mln lat. Tego rodzaju próbę wiary przetrwać mogą jedynie najtężsi chrześcijanie.

Zobacz koszulkę

Koszulka Biblia a Google

Środowiska chrześcijańskie narzekają, że Google ich dyskryminuje. Christian Institute procesuje się o to, aby po wpisaniu "aborcja" Google reklamował chrześcijańską organizację antyaborcyjną. Polscy chrześcijanie z Frondy organizują się i zasypują dyrektora Google protestami, że nie umieścił choinki w świątecznym wydaniu Google'a :) Oto nasze podsumowanie chrześcijańskich sporów z Google:

Zobacz koszulkę

Koszulka Złota Rybka Darwina

Rybka Darwina jest parodią chrześcijańskiej ichtys - z "wyewoluowanymi" nóżkami - jako symbol postępu kulturowego. Jest to również kpina z kreacjonizmu: rybka Darwina jest stylizowana na Ichtiostegę - rybopłaza, który jest jednym z głównych przykładów "brakujących ogniw" teorii ewolucji

Zobacz koszulkę

Zobacz pełen wybór koszulek racjonalistycznych

Patronaty

W lutym ukazały się dwie nowe książki wydawnictwa CiS objęte patronatem Racjonalisty:

Christopher Potter, "TU JESTEŚ! NAJKRÓTSZY PRZEWODNIK PO WSZECHŚWIECIE": Wszyscy, którzy dotąd czuli się zagubieni w świecie fermionów i bozonów, strun i superstrun, antymaterii i ciemnej materii, ekspansji i inflacji, ewolucji i złożoności, punktualizmu i genetyki populacyjnej, znajdą w "Tu jesteś" wiele odpowiedzi na pytania, które sobie zadawali, i wiele pytań, które dziś zadają sobie najlepsze umysły naszej planety.

Scott O. Lilienfeld, Steven Jay Lynn, John Ruscio, Barry L. Beyerstein, 50 WIELKICH MITÓW PSYCHOLOGII POPULARNEJ: W kinie, w telewizji, w setkach książek, audycji radiowych i artykułów prasowych nieustannie karmieni jesteśmy psychologiczną mitologią, a sądząc z tego, że taka "poppsychologia" regularnie - i to na całym świecie - trafia na listy bestsellerów, to bardzo chcemy takiej karmy. Jest tylko jeden "drobny" problem z tą "wiedzą"...

Polecamy!

Wydawnictwo Racjonalista

W magazynie Q-fant ukazała się recenzja książki Heretyckie dziedzictwo Europy

Pozycje książkowe wydawnictwa Racjonalista:

 1. John Diamond: Cudowne mikstury
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
 11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić
 12. Lech Ostasz: Między realnością a utopią. W poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia
 13. Vinod K. Wadhawan: Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświecie
 14. Boy: Dziewice konsystorskie. Dzika gospodarka małżeńska konsystorzy katolickich
 15. Mariusz Agnosiewicz: Heretyckie dziedzictwo Europy

Inne:

 1. Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)
 2. Szkarłatne A - naklejka 3D na samochód
 3. Prowadzę się rozumnie - pasek racjonalisty
 4. Czuję dotyk Jego Makaronowych Macek (emblemat pastafariański)
 5. Kalendarz racjonalisty na 2011

Strona główna wydawnictwa: wydawnictwo.racjonalista.pl
Strona główna księgarni: ksiegarnia.racjonalista.pl

13 mln dziennie...

Polecam ciekawie zrealizowany film-manifest antyklerykalny: 13 mln dziennie.../a>Nowe teksty

Atena i piraci - powiastka filozoficzna - (12-02-2011)

Samoobronną Sowiooką Pallas Atenę, patronkę mądrości, pracy i pokoju zastępuje w symbolicznym panteonie naszych czasów przerażająca postać Hermes-Aresa. Myśli zebrane w Kairze, dnia 5 lutego 2011 r.
Czytaj...

 

A wtedy pojawił się Darwin - (12-02-2011)

A wtedy pojawił się Darwin... I Darwin zmienił wszystko. Nie jest prawdą, jak sugeruje Mohler, że przed Darwinem nie było spójnego stanowiska ateistycznego. Prawdą jest, że David Hume nie potrafił znaleźć odpowiedzi w kwestii pozornego projektu w świecie ożywionym. Był jednak gotów powiedzieć - z pełnymi przejawami rozumowania - że projekt wydaje się bardzo wadliwy.
Czytaj...

 

Zabawa na 202 - (12-02-2011)

Dziatwa w przedszkolu dowiaduje się, że jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo. Co prawda nasza dama jakby wyrzekała się bozi w formie starszego pana na chmurce, ale nie zaleca wykładów o ewolucji w przedszkolach, zapewne żeby umysłów dzieciom nie psuć i w głowach im nie mieszać. Tu zaś wyłania się poważny problem, co małemu dziecku powiedzieć, żeby nie spowodować gniewu babci jednej lub drugiej, kolizji z przedszkolną katechetką, żeby dysonansu poznawczego w głowie małego człowieka i uczucia grozy nie wywołać, że świat dorosłych przekazuje całkowicie sprzeczne informacje o świecie.
Czytaj...

 

Tendencyjność w słusznej sprawie - (11-02-2011)

Gdyby konserwatywna ideologia dominowała w środowisku specjalistów od zdrowia psychicznego, to homoseksualizm do dziś byłby uznawany za patologię i odpowiednio traktowany. Zdolności i pracowitość przedstawicieli mniejszości rasowych napotykałyby na niedowierzanie i opór nie tylko wśród uprzedzonej większości, ale i w elitach, decydujących o kształcie edukacji i instytucjonalnych ścieżek kariery zawodowej.
Czytaj...

&n 

Ophelia Benson - ateistka - (11-02-2011)

Ophelia Benson podkreśla, że jest rzeczą ważną, aby zwolennicy laickiego społeczeństwa byli częścią publicznego dialogu, zarówno aby powstrzymywać najgorsze ekscesy religii oraz, żeby inni ateiści wiedzieli, że nie są samotni. Mówi, że zarówno ona, jak i inni racjonaliści często otrzymują listy od ludzi niszczonych przez dewotów, próbujących zmusić ich do milczenia.
Czytaj...

 

Elity - alienacja - racjonalizm - (10-02-2011)

Elita musi zdefiniować swą rolę w dzisiejszym świecie - czy jest "sama w sobie" i "sama dla siebie" czy jest "z ogółem" i ma za zadanie takie kształtowanie tego ogółu (demokratycznie i pluralistycznymi metodami), aby było coraz więcej otwartości, zadowolenia, zrozumienia dla "Innego", łagodności, spolegliwości i tolerancji.
Czytaj...

 

Izraelska konspiracja, której nigdy nie było - (10-02-2011)

Ciągle widzę jak Arabowie winią Izrael za to, że nasza młodzież uzależnia się od narkotyków, za złą edukację, za iracką inwazję na Kuwejt, za złe drogi, korupcję, brak demokracji, bezrobocie, za 11 września, za podział Sudanu, za niepokoje w Tunezji i rozruchy w Egipcie. Jeśli to wszystko jest dziełem Izraela, to albo jest to jakiś nadludzki kraj, albo po prostu lubimy obarczać innych winą za nasze braki.
Czytaj...

 

Dlaczego nas obudziłeś Darwinie? - (09-02-2011)

W tym fajnym systemie, bogowie, ich samozwańczy reprezentanci i wystraszeni piekłem wierni, powstała jednak mała rysa. Aby wzmocnić swoje oddziaływanie na maluczkich, kapłani musieli mieć większą wiedzę od reszty społeczeństwa. Zaczęli badać otaczający świat, aby tą przewagę uzyskać. W trakcie tego procesu stała się rzecz ciekawa. Zdobyta wiedza zaczęła wymykać się spod kontroli "pośredników".
Czytaj...

 

A jeśli naród jest problemem? - (09-02-2011)

Jak długo wierzą w prawo większości do dyskryminowania mniejszości, w to, że ważniejszy jest porządek niż wolność, i w przewagę meczetu nad wszelkimi obywatelskimi prawami - nigdy nie będą wolni. Wolne wybory przyniosą albo chaos, albo tyranię. Tak to wygląda na Bliskim Wschodzie. I tak będzie zawsze wyglądać, póki nie zaczną egzekwować przynależnego im od urodzenia prawa, żeby zamknąć Koran i otworzyć umysły.
Czytaj...

 

Komentarz do bieżącej sytuacji w Egipcie - (08-02-2011)

Czy myśli Pani, że naród egipski może zaufać procesowi przemian, którego losy najwidoczniej znalazły się w rękach wojskowych i byłego szefa służb specjalnych, Omara Suleimana? Czy USA nadal zachęcają Mubaraka do usunięcia się ze sceny politycznej, czy też ostatecznie zrezygnowały z forsowania tego rozwiązania? W jaki sposób pozostali przywódcy w świecie arabskim patrzą na tę sytuację? Czy przychodzą do was i zadają pytania w rodzaju: "czy jeszcze nas popieracie?"
Czytaj...

 

Pięć kluczy do psychiki honorowego mordercy - (08-02-2011)

Muzzammil nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności za swoje działania, za to, jak one wpływają na innych. Tak więc o morderstwie mówi jako o "rzeczy, która się zdarzyła". W sprawie 40 ciosów nożem, którymi poprzedził obcięcie jej głowy, odpowiada cicho, odcinając się: "Jeśli rany tam są, to zrobiłem to, proszę pani".
Czytaj...

 

Zawiadomienie o możliwości popełnienia cudu - (08-02-2011)

Dla Kościoła cała ta sprawa musi być bardzo niewygodna. W szczególności teraz, kiedy tylko tygodnie dzielą nas od beatyfikacji. Najlepszym rozwiązaniem byłaby apostazja i wyleczenie człowieka z religijnych przesądów. Jako apostata przestałby działać na ludzką wyobraźnię. Ale pytanie, czy biskup może po cichu zalecić namawianie na apostazję?
Czytaj...

 

Prawda ważniejsza niż słodkie kłamstwo - (07-02-2011)

"Rzecznicy ateizmu muszą być bardziej wyczuleni i posiadać globalne zrozumienie religii". Nie, nie musimy. Pokażcie nam najpierw, że twierdzenia religijne są prawdziwe, a następnie możemy pogadać o szczegółach, o ich zastosowaniu i konsekwencjach. Mówienie nam, że ludzie czują się z religią lepiej, nie znajduje się nawet w pobliżu naszych podstawowych obiekcji.
Czytaj...

   

W niewoli czynności - (07-02-2011)

Powszechność pewnych rodzajów przymusowych czynności i liczba ludzi, dla których stają się one wcześniej czy później problemem, sprawiają, że potrzeba naukowej refleksji nad nimi staje się pilna. Dostrzegła to Nina Ogińska-Bulik, publikując ciekawą książkę, łączącą przegląd zagadnień teoretycznych i wyników badań własnych dotyczących uzależnienia od czynności.
Czytaj...

 

Kilka słów na niedzielę dzisiejszą - (06-02-2011)

Być może data 12 lutego nie powinna mylić się z pierwszym kwietnia, a pani Hall z ministrem oświaty. Po wbiciu hasła Darwin Day otrzymujemy prawie 9 milionów tekstów, pierwsze strony to aktualności uniwersytetów, szkół, instytucji rządowych, imprez organizowanych przez media. Słynni uczeni będą mieli z tej okazji publiczne wykłady, na które jak zwykle trudno się będzie dostać.
Czytaj...

 

Ile było gatunków człowieka? - (05-02-2011)

Co z "współczesnym" H. sapiens, neandertalczykami i denisowianami? Najwyraźniej tworzyli hybrydy i niektóre z tych hybryd były płodne, bowiem ślady genów denisowian i neandertalczyków pozostają w naszych genomach. Na tej podstawie antropolog John Hawks uważa neandertalczyków, ludzi współczesnych i denisowian za członków tego samego gatunku; Gibbons cytuje go: "Krzyżowali się ze sobą. Możemy ich nazwać tym samym gatunkiem".
Czytaj...

 

Homeopatia, czyli cukier z podpisem astralnym - (04-02-2011)

Dlaczego prawo zezwala na sprzedaż takich leków?
- Odpowiem pytaniem. A skąd wziął się w Farmakopei Europejskiej zapis: "Nie da się określić różnicy między rozpuszczalnikiem a homeopatycznym środkiem leczniczym za pomocą naukowych metod analitycznych"? Przecież takie sformułowanie to prawna legalizacja okultyzmu i magii. Ale lobby homeopatyczne to wielkie pieniądze. Politycy nie mieli oporów, by napluć w twarz nauce i medycynie. Przeciwko temu gigantycznemu oszustwu świat będzie protestować.

Czytaj...

 

Religijne pudrowanie flinty - (04-02-2011)

Ciekaw jestem co wielebny może mówić w takiej sytuacji. Wiadomo po co strzelamy: jesteśmy zwierzętami, jest w nas agresja. Strzelanie to adrenalinka i trybut dla naszej zwierzęcości. Jak można zakryć ornatem tę nagą prawdę? Czy ksiądz mówi o uświęcającej ofierze, którą poniósł dziczek ku chwale Pana? A może opowiada myśliwym, że Biblia pokazuje nam przykład idealnego Dawidowego oka w ciskaniu pocisków?
Czytaj...

 

Kochać i być mądrym - (04-02-2011)

Racjonalizm jest złudzeniem. Na wszystkich możliwych poziomach nasze życie dominuje irracjonalizm. Kierują nami emocje, we wszelkich analizach posługujemy się niepełnymi a często wręcz szczątkowymi danymi, nasze mózgi mają tendencję do życzeniowego myślenia i do tendencyjnego postrzegania faktów. Krótko mówiąc, racjonalizm jest fanaberią, ułudą lub jak kto woli, kiepskim źródłem dobrego samopoczucia.
Czytaj...

 

James Burnham i upadek Zachodu - (03-02-2011)

W swojej ostatniej książce "Suicide of the West" ("Samobójstwo świata zachodniego"), która nie doczekała się polskiego przekładu, Burnham wciąż podtrzymywał swoje obawy o przyszłość cywilizacji zachodniej. Zasadniczą tezę budował na przekonaniu, że cywilizacja zachodu od początków XX wieku zaczęła ulegać gwałtownemu kurczeniu się. Dostrzegał to w ideologii bolszewickiej i Związku Radzieckim, który połykał kraje Europy Wschodniej jeden po drugim. Te same tendencje zauważył w osobliwościach procesu dekolonizacji oraz rosnących nastrojach antyzachodnich w częściach Azji oraz na kontynencie afrykańskim.
Czytaj...

 

Egipt -matka świata - (03-02-2011)

W Egipcie jest atmosfera wrzenia. Wielkie Egipskie Muzeum w Kairze było już obiektem napaści, czego efektem jest pozbawienie głów dwóch starożytnych mumii, co jest aktem niemal symbolicznym, w chwili kiedy Egipcjanie pozbawiają Mubaraka prometejskiej kontroli nad ogniem władzy. Odcinanie głów hydrze dyktatury niesie znamiona głębokiej przemiany. Jak przy wszelkich egzekucjach, rozlew krwi, rzeczywisty i bardziej abstrakcyjny, niebawem się zacznie.
Czytaj...

 

Nauka zmniejsza kobiece łona - (03-02-2011)

Kinematografia niejednokrotnie pokazywała czarowanie ludu wiedzą przez kapłanów egipskich, ale nie zajmowała się pokazaniem, że technika starożytnej Grecji - sprzed narodzenia Chrystusa - była dla późniejszych chrześcijan nie tylko nieznana, ale i niewyobrażalna: maszyny i automaty jakie starożytni Grecy konstruowali w III w. p.n.e. dla średniowiecznych mogły być co najwyżej cudami boskimi (np. termoskop, który uruchamiał fontannę wodną pod wpływem ciepła słonecznego, spotykany także w wersjach uruchamiania mechanizmu pod wpływem ognia: kapłan zapalał na ołtarzu ogień, a specjalny automat pod jego wpływem wylewał na ołtarz libację - święty napój boga)
Czytaj...

 

Wolność i podwójne standardy - (02-02-2011)

Moja przyjaciółka z Facebooka napisała w tym tygodniu: "Czy jesteśmy blisko powiedzenia 'jestem dumna, że jestem Arabką', czy też powinniśmy poczekać trochę na Maroko, Jordanię i przynajmniej jeszcze jeden kraj?" Znam Nabilę z uczelni. Byłyśmy bardzo dobrymi przyjaciółkami, ale z czasem nasze drogi rozeszły się. Po studiach stała się bardziej religijna, zaczęła nosić zasłonę i zmieniła się w żarliwą zwolenniczkę Hezbollahu. Najwyraźniej, według opinii wspólnych przyjaciół, moje "odmienne opinie" o Hezbollahu i religii zatruły naszą przyjaźń.
Czytaj...

 

Od poczęcia do naturalnej śmierci - (02-02-2011)

Jest ważna przyczyna, dla której związki uczuciowe mogą zasadnie być uznane za centralne dla stosunków ludzkich, w których dzieci mogą być tylko jednym z możliwych celów. Ostatecznie zasadna jest myśl, że jest to adaptacyjne w tym sensie, że dostarcza stabilności w wychowywaniu dzieci, a seks dla przyjemności stanowi zapewne ważny wkład w stabilność takiego związku.
Czytaj...

 

Etyka dla myślących - (02-02-2011)

Niektórzy, przeważnie z braku wiedzy czym jest etyka, stawiają wobec niej wymóg wychowawczy. Etyka ich zdaniem powinna uczyć moralności, to znaczy właściwego postępowania. Ma pełnić podobną funkcję co religia i uczyć rozróżniać to co dobre od tego co złe. Szkopuł w tym, że żadna etyka nie jest w stanie podać takiego kryterium bez zastrzeżeń. Religia to czyni, ale kosztem rozumu, opierając się na łasce i wierze.
Czytaj...

 

Zagadki dla Sfinksa: Egipt 2011 - (01-02-2011)

Powoływanie się na "wolność od ucisku" przez ponure siły, próbujące zabezpieczyć możliwość uciskania bojowników o wolność, nie jest niczym nowym w historii cywilizacji. Jest to szczególnie zwodnicza mantra, kiedy pracują kamery i reporterzy czują krew na ulicach. Pomaga, jeśli protestujący są młodzi, zdezorientowani i głośni, tak jak są w Kairze i jak byli w Teheranie w 1979 r.
Czytaj...

 

Dalsze rozważania o dyskryminacji - (01-02-2011)

Są pomiędzy nami tacy, którzy widzą ostre rozróżnienie między przekonaniami o faktach, takimi jak "Wierzę, że Ziemia jest płaska", a opiniami, takimi jak "Wierzę, że Richard Nixon był złym człowiekiem". Niektórzy relatywiści, z drugiej strony, zlewają fakt i opinię, nie widzą żadnego powodu do uprzywilejowania faktów wobec opinii i uważają, że wszystkie opinie są równie ważne i godne szacunku.
Czytaj...

 

Jej Świątobliwość - (01-02-2011)

Legenda została utkana traumą po trzęsących papiestwem X w. nieformalnych papieżycach: Teodorze Starszej, Marozji i Teodorze Młodszej; pamięcią po Hypatii oraz Heloizie, która zepsuła Abelarda; i wreszcie - pod bezpośrednim wpływem feministycznego ożywienia beginek. To w rozkwitających wówczas herezjach kobiety zaczęły dochodzić do religijnych funkcji władczych. Porete spalona została wprawdzie kilka dekad po pierwszych wzmiankach o papieżycy Joannie, ale w tym samym dokładnie czasie działała Wilhelmina Blažena, córka króla Czech, która została proklamowana papieżycą, mającą poprowadzić Kościół ku nowej erze Ducha... Opowieść o papieżycy niedawno odżyła a ja chciałbym opowiedzieć wam więcej o znaczeniu samej legendy.
Czytaj...

 

Stan praw człowieka w Organizacji Narodów Zjednoczonych - (31-01-2011)

Rada Praw Człowieka ONZ-u przechodzi w tym roku przegląd pierwszych pięciu lat swojej działalności. Jak się spisała? Przypomnijmy najpierw jej historię. W 2005 r. ówczesny sekretarz generalny ONZ, Kofi Annan, wezwał do zlikwidowania starej Komisji Praw Człowieka. Wyjaśnił dlaczego. Różne kraje dołączyły do niej "nie po to, by wzmocnić prawa człowieka, ale by chronić się przed krytyką lub by krytykować innych". Komisję kompromitowało "upolitycznienie" i "selektywność". Cierpiała na "brak profesjonalizmu" i "deficyt wiarygodności" - które, jak wówczas twierdzono, "rzucają cień na reputację systemu ONZ-u jako całości".
Czytaj...

 

List otwarty do Lecha Wałęsy - (31-01-2011)

Zwracam się do Pana, gdyż jest Pan człowiekiem, który może proponować kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla. Chciałbym Pana skłonić do przyjrzenia się postaci, którą już w ubiegłym roku przedstawił do tej nagrody belgijski polityk Jean-Marc Delizée. Po raz pierwszy usłyszałem o nim w styczniu 2009 roku. Izzeldin Abuelaish, znany po prostu jako "doktór z Gazy". Lekarz, ginekolog, wybitny specjalista od bezpłodności, który stał się symbolem budowania psychologicznego pomostu między Gazą i Izraelem.
Czytaj...

 

Specjalny raport: rewolta w Egipcie i polityka USA - (31-01-2011)

Zdumiewa, że tak wiele entuzjazmu opiera się głównie na tym, iż demonstranci nie mają przywódców i demonstracje są spontaniczne. Ależ to jest właśnie ta sytuacja, w której ktoś, kto ma przywódców, jest dobrze zorganizowany i wie dokładnie, czego chce, przejmuje władzę.
Czytaj...

 

Wywiad z Hillary Clinton na temat obecnej sytuacji w Egipcie - Bob Schieffer (30-01-2011)

Czy nie jest pani zaniepokojona faktem, że w przypadku, gdy prezydent Mubarak będzie musiał ustąpić, sytuacja ta stworzy pewną szansę na dojście do władzy Bractwu Muzułmańskiemu, które było nastawione opozycyjnie w stosunku do jego rządów od tak wielu lat? Sądzę, iż większość ludzi zgodzi się z twierdzeniem, że nie oni zapoczątkowali te demonstracje. Ale w którym miejscu postrzega pani - jak widzi pani ich rolę do odegrania, jeżeli prezydent Mubarak będzie musiał ustąpić?
Czytaj...

 

Nabokov miał rację - Jerry Coyne (30-01-2011)

To jest naprawdę fantastyczne: praca opublikowana 66 lat temu o ewolucyjnej historii  grupy motyli została właśnie potwierdzona przez kombinację nowych badań molekularnych i ekologicznych. Tym, co jest jednak jeszcze bardziej niesamowite to jest fakt, że autorem tej pracy był Vladimir Nabokov. Czego prawdopodobnie jednak nie wiedzieliście, to że był nie tylko pisarzem, ale i światowej klasy lepidopterologiem, specjalizującym się w "taksonomii alfa".
Czytaj...

 

Darwin i inni oraz ateizm apofatyczny - Andrzej Koraszewski (29-01-2011)

Zacznijmy od tego, że dla wielu ateizm jest nieprzeniknioną tajemnicą. Chociaż sami ateiści powiadają, że jest on zaledwie odmową wiary w istoty nadprzyrodzone, swoistym misterium wzruszenia ramionami, wielu zatrzymuje się przy słowie misterium i odczuwa poczucie braku łaski jego zrozumienia.
Czytaj...

 

Bluźniercy - Latif Hamdani (29-01-2011)

Pakistański prawnik nawołuje do egzekwowania istniejących pakistańskich praw o bluźnierstwie przeciw siejącym nienawiść duchownym islamskim. Jego zdaniem "Ignoranccy i zakłamani mułłowie zrobili parodię z konstytucji, prawa i procesu sądowego w Pakistanie".
Czytaj...

 

Dzień Holocaustu - (28-01-2011)

Przed wypadającym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holocauście, kilka irańskich witryn internetowych opublikowało artykuły negujące Holocaust. Witryna internetowa "Towarzystwo Badań Adolfa Hitlera" zamieściło niedawno niedatowany artykuł pod tytułem "Ponowna ocena Holocaustu".
Czytaj...

 

Przychodzi baba do lekarza, albo chleb do pijawki - Przemysław Piela (28-01-2011)

Filolog ewolucjonista, uczeń Darwina: Zwróćmy uwagę na pewne zależności. U zarania medycyny ludzie wierzyli w lecznicze właściwości upuszczania krwi, a jak wiadomo pijawki ze swej natury doskonale komponowały się z tym przekonaniem. Hirudo medicinalis, czyli pijawka lekarska nawet dziś podejrzewana jest o pewne własności lecznicze. Słowo "lekarz" w języku polskim, wg niektórych słowników etymologicznych pochodzi od słowa "leczyć". Jakże to z polska brzmi!
Czytaj...

 

Kurwokracja Pana B. - Agnieszka Zakrzewicz (28-01-2011)

Pomiędzy jednym a drugim "bunga-bunga" Berlusconi znalazł czas na obiad z watykańskim sekretarzem stanu. Jednak w sprawie "Ruby-gate" zarówno Watykan, sam papież, a także Konferencja Episkopatu Włoch skrytykowały mocno włoskiego premiera, przypominając obowiązki wynikające z włoskiej konstytucji: "kto pełni funkcje publiczne musi prowadzić godne życie". Umberto Bossi - lider Ligi Północnej odpowiedział najwyższym głowom Kościoła: "Łatwo im mówić..." - co miało znaczyć "kto jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamień" i przypomnieć, że Watykan powinien zająć się swoimi aferami pedofilskimi.
Czytaj...

 

Gdy nauczanie ogranicza odkrywanie - Ed Yong (27-01-2011)

Jedni twierdzą, że dziecko potrzebuje porządnych instrukcji, inni, że powinno odkrywać jak najwięcej samodzielnie. Dobrzy nauczyciele poszukują złotego środka, Jak go szukać i czy nauka może nam w tym poszukiwaniu jakoś pomóc?
Czytaj...

 

Czy pracodawcy powinni zamykać oczy na prywatne przekonania? - Richard Dawkins (26-01-2011)

W Kentucky znany astronom, Martin Gaskell został odrzucony jako kandydat na stanowisko dyrektora nowego obserwatorium na uniwersytecie i podał uniwersytet do sądu, oskarżając go o dyskryminację z powodu przekonań religijnych. Uniwersytet zgodził się obecnie zapłacić mu 125 tysięcy dolarów, ale odmówił przyznania się do niewłaściwego postępowania.
Czytaj...

 

Krajobraz ludzkiej moralności - Andrzej Koraszewski (26-01-2011)

Czy nauka może nam pomoc w definiowaniu ludzkich wartości? Pytanie jest stare, nowa jest zgromadzona w ostatnich dziesięcioleciach wiedza o naszym mózgu, o naszej psychice i o naszych zachowaniach. Rozpoczynając te rozważania Harris, opisuje we wstępie obyczaj vendetty w Albanii i stawia pytanie, czy odwołując się do metody naukowej możemy stwierdzić, że mordowanie krewnych osoby, która zamordowała naszego krewnego, jest moralnie słuszne lub moralnie naganne.
Czytaj...

 

Teoria zmiany społecznej Kazimierza Kelles-Krauza - Kamil Łuczaj (26-01-2011)

Za główną zaletę koncepcji Kazimierza Kelles-Krauza uznać trzeba próbę ukazania zasady, która dotyczy ważnej prawidłowości w historii idei. Stałe powracanie pewnych wzorców, struktur jest problemem obecnym w filozofii od czasu Heraklita. Zajmowali się nim m.in. stoicy, Giambattista Vico i Fryderyk Nietzsche, jednak zestawienie tej koncepcji z duchem rewolucji, dokonane na początku XX wieku przez polskiego myśliciela wydaje się być pomysłem nowatorskim.
Czytaj...

 

Legenda o św. Juanie Diego - Radosław S. Czarnecki (25-01-2011)

Kościół próbując zagospodarować pobożność ludową - tak miłą sercu i oczom K.Wojtyły - wpadł we własne sidła. Manifestacyjna, emocjonalna, tradycjonalistyczna pobożność zbliża katolicyzm coraz bardziej do bałwochwalstwa pogańskiego, które tak namiętnie Kościół kilkanaście wieków temu zwalczał na wszystkich kontynentach i w różnych cywilizacjach. Retoryka odnowy czy przystosowywania do mentalności dzisiejszego świata jest w tej przestrzeni pustą figurą.
Czytaj...

 

Dlaczego nikt nie mówi o słabości i głupocie nowego teizmu? - PZ Myers (25-01-2011)

Pojawiła się moda na przeciwstawianie Starych i Nowych Ateistów, ale starzy i nowi ateiści nie sprzeczają się w sprawie istnienia bogów; czy aby zatem przywoływanie obu pokoleń ateistów nie podwaja po prostu waszej opozycji? Jeśli ci "Nowi Ateiści" są takimi mizernymi i niemrawymi okazami, dlaczego po prostu nie uderzycie w nas tymi potężnymi argumentami, które wypracowaliście, żeby zniszczyć naszych poprzedników? Zapewne dlatego, że nigdy nie mieliście żadnych solidnych argumentów.
Czytaj...

 

Michael Newton i wędrujące dusze - Jerzy Neuhoff (24-01-2011)

Kiedy tylko wpisałem hasło "Michael Newton" wyświetliło mi się grubo ponad 3 miliony adresów, co początkowo trochę mnie oszołomiło. Ochłonąłem jednak po chwili, kiedy uświadomiłem sobie, że jest sporo Michaelów Newtonów, a tylko jeden z nich zajmuje się wędrówką dusz.
Czytaj...

 

Recenzja Blackforda z książki The Moral Landscape - Jerry Coyne (24-01-2011)

Russell Blackford napisał dość długą recenzję książki Sama Harrisa The Moral Landscape dla "The Journal of Evolution and Technology". Jak wiecie, tezą Harrisa jest, że nauka daje nam sposób ustalenia, czy czyny są moralne: są moralne, jeśli podnoszą dobrostan społeczeństwa jako całości. Innymi słowy, sprzecznie z konwencjonalną mądrością, można wyprowadzić "powinno się" z "jest" - jeśli potrafisz zmierzyć dobrostan.
Czytaj...

 

Moralność w czasach cholery - Andrzej Koraszewski (23-01-2011)

Benedykt XVI powiedział stanowczo, że osoby publiczne powinny odzyskać swoje duchowe i moralne korzonki. Włoscy komentatorzy sugerują, że te słowa mogą się odnosić do Silvio Berlusconiego, ale on sam nie jest o tym przekonany. Aluzja jest niewyraźna i trudno nią precyzyjnie operować.
Czytaj...

 

Jeżeli Boga nie ma, to czy wszystko jest dozwolone? - Eric S. MacDonald (23-01-2011)

Potrafimy sami wyznaczać granice znacznie lepiej niż moralność religijna, niemal za każdym razem, a to z prostej przyczyny: bez Boga rzeczywiście musimy myśleć, co będzie najlepsze. Nie możemy po prostu uwierzyć komuś na słowo. Nie możemy tylko zaakceptować zaleceń władzy religijnej, bowiem ostatecznie są one tylko ludzkimi słowami. Nikt nie potrafi pokazać nam, że są to naprawdę słowa boskie. Nakazy religijne zawsze i wszędzie są tylko ludzkie.
Czytaj...

 

Wolter jako wolny mularz - Stanisław Małachowski-Łempicki (23-01-2011)

W piśmie "Mercure" pisano o Wolterze: "On to pierwszy obalił straszną podporę despotyzmu, władzę religijną i duchowną. Gdyby nie był skruszył potęgi księży, nigdy by nie zdołano obalić tyranów. Jedna i druga władza zarówno nad nami ciążyła, a tak były ściśle związane, że skoro jedną podstawę naruszono, i druga ostać się nie mogła". Inicjacja Woltera odbyła się w siedzibie loży w byłym gmachu skasowanego zakonu jezuitów. Widziałem brata Woltera - pisze z tego powodu członek loży Mercier - wchodzącego przy dźwiękach muzyki do tej samej sali, w której tyle razy był wyklinany.
Czytaj...

 

KAMPANIA 10:23 - Andrzej Gregosiewicz (22-01-2011)

Przed rokiem duża grupa londyńczyków połknęła "śmiertelne" dawki "leków" homeopatycznych. W tym roku międzynarodowa grupa jest gotowa do zbiorowego "samobójstwa". Ilu trzeba samobójców, żeby postawić oszustów produkujących pseudoleki przed sądem?
Czytaj...

 

Polacy "przedawkują" leki homeopatyczne - (21-01-2011)

Działacze na rzecz praw konsumentów i zdrowego rozsądku w Polsce ogłosili dzisiaj zamiar podjęcia masowego "przedawkowania" środków homeopatycznych w przyszłym miesiącu, w ramach wielkiego globalnego protestu przeciwko alternatywnym pseudo-lekarstwom. 6 lutego 2011 protestujący połkną zawartość całych opakowań tabletek homeopatycznych, w celu zwiększenia świadomości opinii publicznej na temat nieskuteczności homeopatycznych "leków" - wywierając tym samym presję na farmaceutach i podmiotach świadczących opiekę zdrowotną, którzy zapewniają, że te produkty sprzedawane jako wyroby medyczne faktycznie działają
Czytaj...

 

Zupa z gwoździa do trumny z św. pamięci wkładką - Marcin Kruk (21-01-2011)

Ciotka Julia dostała kartę powołania do niebytu jeszcze we październiku ubiegłego roku. Wcześniej miała kilka odroczeń, tym razem sprawa była w zasadzie nieodwołalna, chyba, żeby liczyć na cud. Podczas gdy wcześniej odroczenia załatwiali fachowcy, teraz można było tylko oczekiwać wstawiennictwa, czyli kumoterstwa ze strony znajomego świętego.
Czytaj...

 

Santo subito, ale bez pośpiechu - Agnieszka Zakrzewicz (21-01-2011)

Kongregacja ds. Spraw Kanonizacyjnych orzekła, iż papież Jan Paweł II był czysty jak łza i jeżeli za jego pontyfikatu nie wyszły na jaw największe skandale pedofilskie czy inne grzechy, to nie jego wina, lecz co najwyżej jego współpracowników, którzy mu niczego nie donieśli. Podczas przygotowań do procesu beatyfikacyjnego dwie osoby zeznały, że Jan Paweł II regularnie się biczował w akcie pokuty za grzechy...
Czytaj...

 

Wspomagane samobójstwo - Lee Smith (20-01-2011)

Jeśli dziennikarze nie sprawdzają narracji takiej jak "śmierć z powodu gazu łzawiącego" na elementarnym detektorze bzdetów, trudno nie wyciągnąć wniosku, że ochoczo uwierzą w każdą brednię o Izraelu. Co najmniej są to ewidentne dowody lenistwa dziennikarzy, którzy powinni traktować swoją pracę nieco poważniej. Co gorzej, znaczy to, że zachodnie media świadomie uczestniczą w kampanii oszczerstw i zniesławiania państwa członkowskiego ONZ-u.
Czytaj...

 

Twój najlepiej wydany dolar - Bjørn Lomborg (20-01-2011)

W 2008 r. Copenhagen Consensus Center, poprosił grupę najlepszych ekonomistów świata o zidentyfikowanie "inwestycji", które najlepiej mogłyby pomóc planecie. Eksperci - wśród których było pięciu laureatów Nagrody Nobla - porównali sposoby wydania 75 miliardów dolarów na ponad 30 interwencji, mających na celu zmniejszenie niedożywienia, rozszerzenie możliwości edukacyjnych, spowolnienie globalnego ocieplenia, obniżenie zanieczyszczenia powietrza, zapobieganie konfliktom, zwalczanie chorób, poprawę dostępu do wody i kanalizacji, obniżenie barier handlu i imigracji, zablokowanie terroryzmu i promowanie równości płci.
Czytaj...

 

Jeszcze nie czas na Chino-Amerykę - Caden O. Reless (20-01-2011)

Obecna amerykańska administracja rozwiewa jednak wszelkie złudzenia, co do możliwego powstania silnego bloku dwóch państw, decydujących o losach świata, w rodzaju "amerykańsko-chińskiego G2", podobnie jak ucina wszelkie spekulacje tego rodzaju, które bywają podnoszone, gdy mowa o relacjach amerykańsko-indyjskich.
Czytaj...

 

Cyberterroryzm, cyberprzestępczość – wirtualne czy realne zagrożenie? - Monika Sadlok (19-01-2011)

Internet to nie tylko ułatwienia w codziennym życiu, rozrywka, czy też środowisko pracy, ale także miejsce działalności grup przestępczych. Ataki hakerskie, wirusy, trojany, to pojęcia znane każdemu użytkownikowi sieci. Coraz częściej także, Internet staje się narzędziem wykorzystywanym przez terrorystów.
Czytaj...

 

Nieświęty pakt papieża z dyktatorem - Nick Cohen (19-01-2011)

Z niewielką nadzieją przywódcy opozycji poprosili o spotkanie z arcybiskupem Martinem Vidovicem, nuncjuszem papieskim na Białorusi. Mieli list do papieża, który mówił o sytuacji w tym kraju. Nuncjusz odmówił spotkania z nimi. Potem uległ, ale Ratzinger nie zaprotestował przeciwko uciskowi ani nie obiecał zerwania stosunków dyplomatycznych z państwem bezprawia.
Czytaj...

 

W końcu ktoś dokonuje wyboru… czy będziesz to ty? - Eric S. MacDonald (19-01-2011)

Niemoralność podejmowanych przez biskupów i arcybiskupów wyborów, które oparte są na nieludzkich doktrynach, jest tak ewidentna, że nikt nie powinien powierzać swojego życia ich moralnemu przewodnictwu. Nie mają oni do tego praw, ani nie są wystarczająco ludzcy, aby decydować o życiu innych. Reguły, którym są podporządkowani, nie zezwalają im na ludzkie odruchy.
Czytaj...

 

Dlaczego BioLogos - i akomodacjonizm – nie mogą wygrać - Jerry Coyne (19-01-2011)

Główną misją BioLogos jest nawrócenie ewangelicznych chrześcijan z negacjonistów ewolucji na akceptujących ewolucję. Jest to także celem wielu akomodacjonistów, chociaż co sprytniejsi z nich, rozumiejąc daremność przekonywania biblijnych literalistów, koncentrują się na bardziej liberalnych chrześcijanach.
Czytaj...

 

Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Odejścia z zakonów
Spotkanie Krakowskiego Oddziału PSR.
Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 10 lutego 2011 r.
Międzynarodowy Festiwal Piosenki Francuskiej w Krakowie
Zaproszenie
Artykuł do francuskiej prasy
Eugenika - dziś o 18.00 na kanale TVP Historia
zmiana miejsca zebrania PSR Warszawa
Reklama społeczna etyki
konferencja: Partie polityczne - dla kogo, do kogo, w kogo?
Holocaust - Pamiętamy !
Komunia
Życie erotyczne roślin
Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 27 stycznia 2011 r.
Polacy "przedawkują" leki homeopatyczne


Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe


Znalezione w sieci

Rewolucja! Rydzyk został skazany! (11-02-2011)
Komisja za zasłoną milczenia (12-02-2011)
Gloria Pantelerii (12-02-2011)
Przechwytywanie 1 maja (12-02-2011)
Genetyka XXI wieku - w Łodzi (12-02-2011)
Kokos i Steinhaus (12-02-2011)

Więcej zobacz w dziale Znalezione w sieci...

Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
Sensowność przedawnienia wątku
Religie:
Mięso Halal
Mały Szatan w Internecie Wielki Szatan w "Naszym Dzienniku"
Bóg jest końcem, ale nie początkiem?
Jezus to postać historyczna.
Możliwość naukowego odkrycia istnienia boga
wolna wola a wszechwiedza Boga
blog sympatycznych zakonników
Niepokorna wiara
Religijna moralność to barbarzyństwo
Administratorzy portali z porno skazani na śmierć
Boski Chrystus
RELIGIJNOŚĆ NA WSIACH, dlaczego większa niż w miastach?
Dżizas był dżedaj!
Prośba o pomoc w sprawie pewnego fanatyka
Oszukiwanie wiernych
Objawienia
Uczucia religijne raz jeszcze
Biedny katolik patrzy na Asyż
FSM w polsce
Filozofia i światopogląd:
O rzekomej konfesyjności ustawy antyaborcyjnej
Etyka świadomości
Skazujmy na śmierć / torturujmy kiedy 'trzeba'
Etyka świętych
Etyka Ateisty
Etyka bardziej ekstremalna
Etyka ekstremalna na konkretnym przykładzie
Możliwość dialogu
Boże, z całym szacunkiem...wypchaj się.
ateista
Bóg.
Jestem Ateistą
Jestem Ateistą
Leczenie się a modlitwa
Imagine no religion
Nie jestem ateistą
Im więcej wiem, tym wiem mniej
Wegetarianie - mordercy warzyw i roślin
Minimalizm
Arystyp z Cyreny
Sceptycyzm absolutny
Skąd się bierze głupstwo
Wolna wola - ODPISZ !
Kościół i antyklerykalizm:
DNR a Pierścień Rybaka .
"serca ich wszystkich dzwonów nigdy nie biły dla ciebie"
Ksiądz z koktajlem Mołotowa
Portal wiara.pl
NPR - Metoda sutenerów
Powiat transferuje pieniądze do parafii w świetle prawa?
Absurd cudów katolickich
Czy Karol Wojtyła vel JP2 posiadał polskie obywatelstwo?
Spam lubelski
Publiczne szkoły katolickie
Biada światu z powodu zgorszeń!
Papież Ratzinger zwolennik zniesienia celibatu
Jak dr Tomek gryzł własny zakonny ogon
Jaka wiara taki kościół - Rydzykowe imperium
Egzorcyści w ataku
hit weekendu?
Racjonalizm a wiara katolicka
800 parafian broni proboszcza
Nowe grzechy główne.
Za wiedzą i zgodą przyszłego świętego
Nauka:
Intuicja i prawdopodobienstwo... :-)
statystyczna cyrkulacja
Niech ktoś odpowie: dlaczego 0+0+0+0+... musi być równe 0?
Sztuczna inteligencja
Rozumowanie przekątniowe Cantora - przykład
Ewolucja zmniejsza ludziom mózgi
szanse na samoistne powstanie życie
Nauka i obrazy
Kepler - astronomiczna rewolucja, Setki nowych odkryć.
Losujemy, losujemy !!
Zagadka z prawdopodobieństwa
Czytajcie Goldacre'a!
ZAGADKA! (na pewno nikt nie odpowie)
Błąd w ostatnim numerze ŚN Luty 2011
Skąd brać wiedzę o odkryciach nauki?
Materia czy jest falą
Rozrywka matematyczna antykomputerowa
Krowy w labiryncie
Opanowujemy przestworza
Ciągi hipergeometryczne i hipoarytmetyczne?
Rozwiązałem 2 koperty Panie i Panowie !!! ;D
Prawdopodobnie tylko jeden człowiek na Ziemi rozumie
Społeczeństwo i kraj:
Mam wizję, Rydzyk zostanie świętym
Czy jakiś racjonalista popiera jeszcze PO ?!
PiS jedyną nadzieją ;)
Kolejny oszust nie żyje
Jaskółka...
Sierżant zakonnica
Religia vs religia
Palikot wzbudza przerażenie
Polska - "Nawracamy, gdzie tylko się da"
Mycie lewicy
Gejowskie małżeństwa wchodzą od tyłu!!!
Co Wy na to?
Spalone nadzieje, czyli jak sami sobie szkodzicie.
Dwa wzory zwalczania antysemityzmu w Polsce.
Czarnowidz?
Nie jestem z miasta papieskiego!
Wydarzenia w Egipcie - co dalej?
Kto będzie zapylał
Ruch Poparcia + SLD = Nowoczesna Polska ; zrób coś !
Homeopatia - ach, to takie skomplikowane!
JarKacz przyznał się do choroby
łagodny inaczej
Ile zła, tyle dobra?
Metodologia głosowania
Ordynacja wyborcza
W dwa tygodnie Platforma straciła aż 16 pkt. proc.!
Przyszłość Europy i Świata.
Rekord zalania
Sonda: Kaczyński popełni samobójstwo!
Opium dla elit
Zwolnienia lekarskie
Stypendia studenckie
"Syndrom Smoleński" w skali makro
Zgadzam się z Kaczyńskim , chyba po raz pierwszy
Ekspert lotniczy Hofman
Feminizm - a co to takiego ?
woda na młyn
Czytelnictwo
Kultura:
Piękno braku
Odszedł Gary Moore
Połamana gwiazda.
Katyń - Czas się dokształcić - Jakie są najlepsze publikacje
Ooooo! Super! Muzeum w domu!
SZOK!!!
Dennis Oppenheim nie żyje
Migawka z Turnieju Szachowego
ABC Racjonalisty:
Narodowy Spis Powszechny 2011 - wyznanie
Boga nie ma, Bóg to ściema.
Rzymsko-Katolicka demokracja?
O poglądach i przekonaniach.
Ateizm jako świecka religia.
Nie ma to tamto - Subito Santo!
Książki - sceptycyzm, mity i przesądy
Dawkins czyli alfa i omega dla wszystkich
Ksiądz w szpitalu
Lęki egzystencjalne - wybór drogi
Popularne bzdury - Szczepionki - Broń Masowej Zagłady
Gospodarka i ekonomia:
Prezes PAN rzuca wyzwanie politykom
Interesujący pomysł na system emerytalny
Watykan, mówi "tak" GMO
Państwo opiekuńcze
Davos i ochrona środowiska
Kolejowa zrzutka na ratowanie dróg.
O wszystkim i o niczym:
Dzien Darwina 2
Michnik i Mubarak
Alternatywny zawód dla programisty-hobbisty.
Dzień Darwina
nakaz!
Bądź tu mądry
Tydzień bez Bogów i Wiary
Wiara czyni czuba
Supernowa i historia dziejów
Wolność .
Mona Lisa jest facetem
Pieczeń przy cudzym ognisku
List otwarty
świecowanie uszu :)
Godzinki do Pana
Co z ofiarą?
Co jest? Nie gadamy?...
Moje ukochane pojęcia
Polsko obudź się
Mieć i (niekoniecznie) być !
prośba
Niema boga jest Motór
najgorsza jest bezczynnośća>
bzdury, a lęk mogą wyzwolić
Prawo do decydowania o sobie
Wizyta duszpasterska
koniec to koniec

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linkówa>

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego portalu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.