MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #186
Nakład: 42929 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2013-08-23 do 2013-10-25

Spis treści:

Cytat tygodnia

Do Redakcji "Racjonalisty" w Warszawie

Sodalicja Mariańska Akademiczek Uniwersytetu Poznańskiego, będąc święcie oburzoną na nasyłanie jej broszurami Racjonalisty, zwraca się ze stanowczą prośbą o zaniechanie zatruwania naszej młodzieży artykułami o treści obrażającej nasze najświętsze uczucia i ideały religijne. Zaznaczamy przytem, że propaganda myśli racjonalistycznej wśród naszej młodzieży katolickiej jest daremna, ponieważ każdy nowy miesięcznik z miejsca wrzucany bywa do kosza.

Sod. Marjańska Akademiczek Uniwersytetu Poznańskiego
Hanna Wilska - prezydentka
Antonina Wilkońska - czł. zarz.
Poznań, dnia 20 luty 1932Nowe teksty

Religia to instrument, tylko instrument - Mariusz Agnosiewicz (25-10-2013)

Sądzę, że główną dźwignią tego, co jawi się nam jako postęp moralny jest nauka i technika. Z jednej strony dzięki pewnym czysto pragmatycznym zmianom naszej rzeczywistości, systematycznie spada na znaczeniu walka o dobra, byt, zanikają sytuacje prowadzące do krzywdzenia innego człowieka. Religie i ideały nie mają na ten proces znaczącego wpływu.
Czytaj...

 

O religii i etyce w szkole. Odpowiedź dla Biura Rzecznika Praw Obywatelskich - Tomasz Kalbarczyk (25-10-2013)

Po publikacji mojego tekstu O nieporozumieniach wokół lekcji etyki, czyli dlaczego polska szkoła nie lubi filozofii zwrócono się do mnie z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o możliwie pełne zestawienie problemów związanych z organizacją lekcji religii i etyki w polskiej szkole oraz znane mi sposoby rozwiązywani tych problemów. Pozwoliłem sobie rozwinąć odpowiedź o postulaty pożądanych zmian, które są moim zdaniem niezbędne, by sytuację naprawić.
Czytaj...

 

O siedemnastoprocentowej „prawdzie katolickiej” (i nie tylko) - Henryk Wójcik (25-10-2013)

Chrześcijanie stanowią ok. 35 % ludności świata. Inne religie mają następujący procentowy udział w liczbie ludności naszej planety. Muzułmanów jest więcej niż katolików. Obecnie stanowią ok. 22% procent ludności świata. Hinduizm wyznaje 15% ludności. Buddyzm wyznaje 6% ludności. Bezwyznaniowców jest ok. 14%. Wszystkich wyznań religijnych jest podobno ponad 4000. Jakie wnioski można wyciągnąć z tego faktu?
Czytaj...

 

Skąd wzięły się mrówki (i ich zachowania społeczne)? - Jerry Coyne (25-10-2013)

Wiadomo już było od pewnego czasu, że mrówki wyewoluowały z osopodobnych przodków, ale związek między żyjącymi osami a mrówkami pozostawał niejasny. Wydaje się, że nowa praca Briana Johnsona i in. (jednym z autorów jest mój stary przyjaciel Phil Ward z UC Davis), opublikowana online w Current Biology, daje dość definitywną odpowiedź.
Czytaj...

 

Smoleńska mgła - Andrzej Koraszewski (24-10-2013)

I znów Polska zanurzona w smoleńskiej mgle. Tomasz Lis pisze w najnowszym "Newsweeku": "Macierewicz i jego "eksperci" doszczętnie się skompromitowali. Ich teorie podobnie. Jurek Owsiak krzyczy na swoim wideoblogu: "Panie Macierewicz, zostaw nas pan wszystkich k...a w spokoju!" Kolejny festiwal nienawiści Jarosława Kaczyńskiego w aranżacji Antoniego Macierewicza przesłania wszystko inne.
Czytaj...

 

Wybrane zagadnienia filozofii Williama Ockhama - Michał Haraburda (24-10-2013)

Spór o uniwersalia można przedstawić jako problem jedności w wielości, to znaczy, czy istnieje "coś" jednego co łączy tę wielość - i jeżeli tak, to czym ono jest? Inaczej mówiąc, co sprawia, że pojedyncze słowo ma taki, a nie inny zakres i odnosi się do wielu rzeczy? Powszechnie uważa się, że stanowisko Williama Ockhama jest podręcznikowym nominalizmem, zaś jego prace za wzór zasady ekonomii w myśleniu.
Czytaj...

 

“Nie istnieje żaden terror islamski” - Burak Bekdil (23-10-2013)

Jedną z ulubionych wypowiedzi pana Erdoğana jest jego słynne zdanie: "Nie istnieje żaden terror islamski". W 2010 r. satyryczna "gazeta" on Line, "Zaytung", sfabrykowała historyjkę, której wstępny akapit brzmi: "Twierdzenie Erdoğana, że 'Nie istnieje żaden terror islamski', złamało serca wielu islamskim organizacjom terrorystycznym. Jest tak przykre, że praca, jaką wykonujemy z takim mnóstwem poświęcenia, jest ignorowana przez premiera Turcji'".
Czytaj...

 

Przestańmy ciągle zmieniać czas - (23-10-2013)

Rokrocznie w Polsce powtarzamy dwukrotnie ten sam rytuał, polegający na zmianie czasu z zimowego na letni i odwrotnie. Po raz pierwszy zmianę czasu wprowadzono 30 kwietnia 1916 r. w Rzeszy Niemieckiej i sojuszniczych Austro-Węgrzech. Manipulacja ta, wprowadzona w czasie trwania I wojny światowej miała skutkować oszczędnościami w zużyciu paliw kopalnych, które z oczywistych względów w warunkach wojennych były surowcami o znaczeniu strategicznym. Oczekiwania wielu Polaków są jednoznaczne - chcemy więcej światła dziennego po południu w okresie zimowym.
Czytaj...

 

"Nie można dowieść nieistnienia" - Jerry Coyne (22-10-2013)

Kiedy dyskusja toczy się o sprawach religijnych, rozmowa często urywa się wraz z twierdzeniem wierzącego: "Nie możesz dowieść nieistnienia". Oczywiście, rozumie przez to, co następuje: "Niezależnie od tego, jakie przytoczysz argumenty przeciwko Bogu, nie będziesz w stanie mnie przekonać - ani zresztą nikogo - że On nie istnieje. Jest tak ponieważ nie można dowieść nieistnienia czegokolwiek".
Czytaj...

 

W stronę państwa świeckiego - Mirosław Woroniecki (22-10-2013)

Ideały teokratyczne reprezentowane przez Episkopat Polski, którego członkowie nie przejmują się wyrażoną w Konkordacie i Konstytucji RP zasadą wzajemnej niezależności państwa i kościoła jak i śmiałe manifestowanie integrystycznych i ortodoksyjnych poglądów znajdujące poklask wśród części konserwatywno -narodowo-wyznaniowych ugrupowań politycznych przyczynia się do zaostrzenia i pogłębienia konfliktów społecznych i politycznych w Polsce.
Czytaj...

 

Palestyński przemysł skarg i żalów - Farid Ghadry (21-10-2013)

Czy kiedykolwiek mieszkaliście w kompletnie rozwalającym się i zarośniętym brudem domu, niemniej polecano wam, byście to ignorowali i zajęli się sprzątaniem domu sąsiada? Dla mnie jest to najkrótsze podsumowanie "Sprawy Palestyńskiej".
Czytaj...

 

Koniec liberalizmu - Sam Harris (21-10-2013)

Choć to liberałowie powinni wskazywać nam drogę wyjścia z szaleństw średniowiecza, to sprawiają, że sami stają się coraz bardziej nieistotni. Będąc racjonalnymi i tolerancyjnymi dla różnorodności, liberałowie powinni być szczególnie wyczuleni na niebezpieczeństwa religijnej dosłowności. Nie są.
Czytaj...

 

Korzyści netto z przewidywanej zmiany klimatu do 2080 - Matt Ridley (20-10-2013)

Zmiana klimatu przyniosła jak dotąd więcej korzyści niż szkód i jest prawdopodobne, że będzie tak nadal przez większą część tego stulecia. Nie jest to jakaś szalona fantazja prawicowa; jest to consensus opinii ekspertów. Niemniej niemal nikt nie wydaje się o tym wiedzieć.
Czytaj...

 

Nagie biusty, przemoc i demokracja - Andrzej Koraszewski (20-10-2013)

Zaistniała na kilka godzin rzeźba radzieckiego żołnierza przypomniała na chwilę odległą już historię masowych gwałtów w czasach wojny. Żyjemy w czasach pokoju, więc dziś częściej gwałcą kapłani niż żołnierze. Kapłani również głoszą, że są strażnikami moralności danej od boga. Nic dziwnego, że nie tylko pomstują na nadmiar gołych ciał, ale również na nadmiar etyki.
Czytaj...

 

Skąd się biorą lapsusy arcybiskupa Michalika? - Jacek Tabisz (19-10-2013)

Trudno zatem dociec za co przepraszał arcybiskup Michalik i co w jego prywatnym słowniku oznacza słowo "lapsus". Sugerowanie iż za pedofilię uprawianą przez księży ponoszą winę raczej dzieci niż księża nie jest niczym nowym. Arcybiskup Michalik powiedział wprost to, co uważa spora grupa co bardziej fundamentalistycznych katolików.
Czytaj...

 

Fitna po polsku - Jan Wójcik (19-10-2013)

Podpalano meczet w Gdańsku. Tym razem winnych nie szuka się na skrajnej prawicy, a wśród obrońców zwierząt. Za "prowokowanie ich" imam z Gdańska obwinia muftiego z Muzułmańskiego Związku Religijnego. O co może chodzić w tej sprawie?
Czytaj...

 

Dialog bez dialogu - Paulina D. Gawrońska (18-10-2013)

Szukam odpowiedzi na pytanie. Znajduję odpowiedź. Odpowiedź rodzi kolejne pięć pytań. Czy to nie piękne, że znalazłam odpowiedź? Ponadto zyskałam jeszcze pięć tajemnic, które czekają na odkrycie! Choć wiem więcej niż przed zadaniem tego pytania, dowiedziałam się także, ile jeszcze nie wiem!
Czytaj...

 

New York Times propaguje alternatywną medycynę i dyskredytuje naukę - Jerry Coyne (18-10-2013)

"New York Times" jest jedną z nielicznych pozostałych gazet, która ma cotygodniowy dział nauki (i to dobry), ale na stronach opinii można przeczytać niekończące się peany o religii i dobroczynnych skutkach wiary, jak również krytykę ateizmu i samej nauki.
Czytaj...

 

Guy Sorman "Made in USA" - Piotr Napierała (18-10-2013)

Książka Sormana o USA nie ma ani jednej nudnej strony, m.in. dlatego, że Francuz skupił się na tym co USA i Europę, a tak naprawdę co dzieli USA i Francję. Pisze o dwóch narodach; konserwatywnym i liberalnym, którzy kłócą się w USA o Darwina i naturę zła, o historię i pomniki, a nie o sprawy ekonomiczne jak w Europie, o rozbuchanej amerykańskiej religijności oraz milionie innych spraw.
Czytaj...

 

Franciszek Superstar - Andrzej Koraszewski (17-10-2013)

Trudno o bardziej kompromitujące Kościół katolicki zjawisko, jak zachwyty katolików nad kolejnymi wypowiedziami papieża Franciszka. Dyskusji i artykułów o papieżu Franciszku mamy bez liku, ale jak dotąd tylko raz słyszałem kogoś, kto zauważył, że król jest nagi. Kiedy tylko papież powie coś, co dla każdego przyzwoitego człowieka jest oczywiste od stuleci, oklaskom, ochom i achom nie ma końca.
Czytaj...

 

Dzień dobry, chciałbym zerwać polisę - Robert Prochowicz (17-10-2013)

Co ma ze sobą wspólnego ksiądz katolicki i przedstawiciel handlowy firmy ubezpieczeniowej? Obaj mają za zadanie dbanie aby z "firmy" nie odchodzili "klienci". Obaj będą się starali wszelkimi sposobami zmienić decyzję "klienta", który chce odejść. Różnica między nimi jest taka, że ksiądz ma dużo, dużo łatwiej...
Czytaj...

 

Milcząca większość - Anna Salman (17-10-2013)

Naszą przestrzeń publiczną zapełniały i nadal zapełniają kobiety - widma, kobiety - wieszaki na ubrania, kobiety - paprotki, bez żadnych właściwości i bez prawa głosu, którego zrzekają się często w imię świętego spokoju. Za nas mówią inni, bo potrzeby i ambicje kobiet zostały już tak dawno zdefiniowane (w świętych księgach i ich wykładniach), że nawet nie ma o czym dyskutować. My pozostajemy bezgłośne i przezroczyste.
Czytaj...

 

Kreacjonizm i cenzurowanie ewolucji w szkole - Jerry Coyne (16-10-2013)

Walka z kreacjonizmem nigdy się nie kończy i nie skończy, jak długo istnieje wiara. Można by się jednak spodziewać, że kreacjonizm przynajmniej osłabnie w Wielkiej Brytanii, gdzie wiara religijna nie jest tak wszechobecna. Niemniej istnieją tam te obrzydliwe "szkoły wyznaniowe", zaaprobowane i finansowane przez rząd brytyjski, które nadal są redutą kreacjonizmu.
Czytaj...

 

Nowy dżihad - niebezpieczne zagrożenie porządku świata - Qanta Ahmed (16-10-2013)

Jako praktykująca muzułmanka chcę powiedzieć wyraźnie: żaden czyn nie jest bardziej nie-islamski niż zniszczenie życia ludzkiego. Żaden atak nie jest bardziej obraźliwy dla islamu (który uświęca wolną wolę) niż zmuszanie do wiary. Żadne prawo wojny w islamie nie jest bardziej pogwałcone niż obieranie za cel nieuzbrojonych mężczyzn, kobiet i dzieci.
Czytaj...

 

To nie jest zwyczajna przemoc - Sam Harris (16-10-2013)

Niezbędne jest zrozumienie, że normalni w innych kwestiach ludzie mogą zostać zainfekowani destruktywnymi wierzeniami religijnymi - ponieważ wierzenia rozprzestrzeniają się. I dopóki umiarkowani muzułmanie i świeccy liberałowie nie przestaną rozmywać winy za to zło będą częścią problemu.
Czytaj...

 

Wrocławski PSR i Wolnomyśliciele z Barnim przypominają historię Wrocławia - Jacek Tabisz (15-10-2013)

Mało kto wie o tym, że Wrocław był kolebką niemieckich ruchów wolnomyślicielskich. Dzięki wrocławskiemu oddziałowi Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, oraz Freidenker Barnim - już 19 października, o godzinie 10:00 odbędzie się się minikonferencja poświęcona żyjącemu w połowie XIX wieku Johannesowi Ronge, uważanemu przez wiele niemieckich organizacji świeckich za swojego patrona.
Czytaj...

 

Kiedy „Najwyższy Czas” mija się z prawdą - Piotr Napierała (15-10-2013)

Polska jest krajem w którym oponenci polityczno-ideowi w ogóle ze sobą nie rozmawiają, poprzestając na obelgach. Niestety dotyczy to często też "mojej" strony sporu, to znaczy strony zwykłego społecznego i ekonomicznego liberalizmu, której sprzyjam, a której przedstawiciele zamiast zbijać argumenty wolnorynkowych konserwatystów i nacjonalistów np. z "Najwyższego Czasu", poprzestają na mało oryginalnych stwierdzeniach, że to pismo "faszystowskie" itp.
Czytaj...

 

Baśń o siedmiu braciach - Ziemowit Ciuraj (15-10-2013)

Dawno, dawno temu, kiedy na niebie nad Europą widać było pośród chmur dobrotliwą, świetlistą twarz miłosiernego, wszechmocnego Stwórcy, w Parafii żył bogaty gospodarz, który miał synów o imionach Bój, Dój, Kuj, Pój, Rój, Żuj i siódmego, najmłodszego, dla którego nie potrafił znaleźć imienia.
Czytaj...

 

Badania potwierdzają bezpieczeństwo GMO - JoAnna Wendel (14-10-2013)

Twierdzenia, że GMO nie "są dostatecznie zbadane" są sztampą krytyków GMO, szczególnie popularną wśród zaangażowanych dziennikarzy. W odpowiedzi na to wyraźne niedoinformowanie zespół włoskich naukowców skatalogował i opracował podsumowanie osłupiającej liczby 1783 badań nad bezpieczeństwem oraz wpływem na środowisko żywności GMO.
Czytaj...

 

Homo sum - Stanisław Pietrzyk (14-10-2013)

Wraz z lawiną informacji spadającą na nas w tempie uniemożliwiającym jej przyswojenie z podobnie "lawinową" prędkością, mnożą się pytania, a obszary naszej niewiedzy rozprzestrzeniają się przed nami niczym panorama ukazująca się z kolejnego zdobytego szczytu a cel, jakim jest poznanie, oddala się jak punkt na horyzoncie z prędkością równą tej, z jaką się do niego zbliżamy.
Czytaj...

 

Nie rzucaj we mnie kamieniem, w który wierzysz - Wojciech Szczęsny (13-10-2013)

Jakiś czas temu oglądałem dyskusję jaką z ortodoksyjnym imamem toczyła pewna kobieta , która porzuciła islam. Jak można się domyślać ten ostatni perorował o szatanie, karze wiecznej i podobnych elementach każdej wiary. Kobieta spokojnie odpowiadała, z trudem przebijając się przez ten słowotok. W pewnym momencie powiedziała genialne zdanie: "Człowieku! Możesz wierzyć w co chcesz, nawet w kamień , ale nie rzucaj nim we mnie".
Czytaj...

 

Małżeństwa dzieci - (13-10-2013)

Kiedy wideo 11-letniej Nady Al-Ahdal, w którym wyjaśniała, dlaczego ucieka przed przymusowym małżeństwem, rozeszło się jak burza, Nada błyskawicznie zdobyła sławę, a kwestia małżeństw dzieci w Jemenie wraz z tragicznymi nieraz tego konsekwencjami dostała się pod światła reflektorów. Poniżej podajemy fragment debaty z 16 września z Al-Jadid/New TV.
Czytaj...

 

List PSR w sprawie komendanta Karola Szwalbe - (13-10-2013)

Nie widzimy związku między obecnością symboli religijnych w budynkach policji i wykrywalnością przestępstw. Nie zgadzamy się na realizację potrzeb religijnych policjantów z pieniędzy podatników ani w Radomiu, ani w innych jednostkach policji. W zaistniałej sytuacji postulujemy dokonanie kontroli w podległych Panu Komendantowi jednostkach i nakazanie, w razie potrzeby, przywrócenie stanu zgodnego z ustrojem Rzeczypospolitej jako państwa gwarantującego bezstronność w kwestiach światopoglądowych, który usiłował przywrócić komendant Karol Szwalbe w podległej mu jednostce.
Czytaj...

 

Testament plemnika - Marcin Kruk (12-10-2013)

Tyle się dziś mówi o prawie do życia od poczęcia, a dlaczego nie od wytrysku? Przecież poczęcie od wytrysku dzieli zaledwie chwila. Tak, znamienna chwila, chwila przepełniona dramatem, podczas którego rozstrzyga się los setek tysięcy ludzkich istnień. Tak, jajeczko jest jedno, czasem dwa, ale plemnik decyduje o różnorodności, to z plemnikiem związany jest boży plan, do każdego plemnika przywiązany jest boży planik, każdy plemnik ma swój potencjał.
Czytaj...

 

Założyciel EDL odchodzi z EDL - Jan Wójcik (12-10-2013)

Tommy Robinson, przywódca i założyciel EDL opuszcza swoją organizację z powodu zaniepokojenia "zagrożeniem ekstremizmem skrajnej prawicy". Wraz z nim odchodzi współprzywódca Kevin Caroll. EDL przez ostatnie lata organizowało na terenie Wielkiej Brytanii protesty przeciwko "radykalnemu islamowi". Teraz jego byli już przywódcy podkreślają, że chcą walczyć dalej z islamizmem, nie przy użyciu przemocy, ale za pomocą demokracji. Dotychczasowe działania ugrupowania nie wydają się im już skuteczne.
Czytaj...

 

II Kampania Ateistyczna trwa i dalej potrzebuje wsparcia! - (12-10-2013)

W październiku pojawiły się pierwsze billboardy ateistyczne na rok 2013, co wywołało silną reakcję mediów i większe społeczne zainteresowanie ateizmem. Potrzebny jest dalszy dopływ środków. Potrzebujemy Waszego wsparcia! Nie ma chyba lepszej metody na wywalczenie miejsca w polskiej debacie społecznej dla ateizmu, niż unoszące się nad głowami mieszkańców naszych miast billboardy ateistyczne.
Czytaj...

 

Jaś w krainie atomów - Ryszard Bałczyński (11-10-2013)

Cząsteczki zderzały się o siebie i odskakiwały w różnych kierunkach. Niektóre uderzały o powierzchnię krzemu i odbijały się od niej.
Nagle Jaś zauważył, że z oddali nadleciała znacznie szybsza i mniejsza cząsteczka, która trafiła w pobliski atom krzemu. Pochłonął ją jeden z elektronów i gwałtownie przyspieszył, po czym zniknął. Zaraz jednak pojawił się w innym miejscu niedaleko zniknięcia, wyskoczył ze swojej orbity i poszybował w dal.
- Króliku, króliku, widziałeś to? - podekscytowany Jaś wskazał odlatujący elektron. - On zniknął i pojawił się obok!

Czytaj...

 

Polskie amazonki, sarmackie syrenki i wierzenia dawnych Polaków - Mariusz Agnosiewicz (11-10-2013)

W naszych kościołach jest wiele pozostałości kultu starożytnych Sarmatów. Moje ulubione relikty to wąż ...ukrzyżowany (są w Polsce świątynie z wężem na krzyżu i to niejedna!) albo Chrystus na drzewie życia. Jak się dziś powiada: jest to mistyczna wersja katolicyzmu. Najzabawniejsze wydanie tego czegoś to jeden toruńskich kościołów, gdzie dwie kobiety adorują drzewo życia - które było motywem centralnym dawnych wierzeń, na którym to zapewne już w późniejszym okresie wypierania dawnych wierzeń, doczepiono Chrystusa. I tak Chrystus wisi sobie "mistycznie" na drzewie życia.
Czytaj...

 

List PSR do Pani Minister Edukacji Narodowej - (10-10-2013)

Od dnia 8 października cała polska opinia publiczna poruszona jest wypowiedzią abp Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który winę za molestowanie dzieci przez księży przypisał rozwodzącym się rodzicom i ich dzieciom. Jest to kolejna wypowiedź kompromitująca i stawiająca pod wielkim znakiem zapytania poziom moralny przedstawicieli Kościoła katolickiego.
Czytaj...

 

Ciemnogród w natarciu - Radosław S. Czarnecki (10-10-2013)

Kolejny reprezentant polskiej polityki daje popis swej ignorancji, dyletanctwa intelektualnego, sposobu myślenia rodem z ciemnogrodu, braku podstawowych informacji z historii, kultury, stosunków społecznych, religianctwa i mentalnego zaścianka czyli - niewiedzy, zacofania, obskurantyzmu, filisterstwa itd. Tym razem na forum Europejskiego Parlamentu.
Czytaj...

 

Autarkia jako koło zamachowe III Rzeszy - Mariusz Agnosiewicz (09-10-2013)

Góry Sowie w Sudetach stały się miejscem najambitniejszego projektu III Rzeszy. Od kiedy alianckie naloty zaczęły się dawać niemieckiemu przemysłowi we znaki w całych Niemczech zaczęły powstawać fabryki podziemne, wykorzystujące stare kopalnie lub drążące nowe. Kompleks w Górach Sowich nieopodal Wałbrzycha był największy - swoiste miasteczko wewnątrz gór, albo precyzyjniej: ośrodek przemysłowo-badawczy, gdyż taki był zapewne cel tego projektu, który dostał kryptonim RIESE czyli Olbrzym. Riese odnosił sie jednak do Karkonoszy
Czytaj...

 

Obojętność, Michalik i pokojowa nagroda Nobla - Andrzej Koraszewski (09-10-2013)

Plemienna solidarność z własnymi zbrodniarzami to tylko jeden z typów tego rodzaju skłonności. O podejrzanej solidarności czytamy znacznie częściej, czy to w przypadku wzajemnie kryjących się policjantów, czasem lekarzy, prawników czy urzędników, ostatnio najczęściej w związku z ujawnianiem pedofilii wśród księży. (Sama pedofilia księży zapewne jest zjawiskiem marginalnym, ale już wysiłek jej ukrywania obarcza praktycznie całą hierarchię Kościoła katolickiego oraz dużą część szeregowych kapłanów). Obojętni są współwinni, osoby czynie ukrywające przestępstwa są w efekcie współsprawcami.
Czytaj...

 

Globalne umiarkowane ocieplenie nie musi być katastrofalne - Matt Ridley (09-10-2013)

Bardzo niewielu dziennikarzy poinformowało, że przewidywane ocieplenie zostało obniżone w porównaniu do 2007 r. Z pewnością jest to warte podkreślenia! Można uważać, że nie zostało obniżone wystarczająco, by usunąć możliwość katastrofy, niemniej zostało obniżone. Znaczy to, że z pewnością istnieje możliwość, iż polityka wobec zmiany klimatu może dokonać więcej szkód niż zmiana klimatyczna.
Czytaj...

 

Twój Ruch, nasz problem, a jaka będzie przyszłość? - Mirosław Woroniecki (08-10-2013)

Zburzyliśmy partyjny beton zlepiony smoleńską krwią" tak zaczął Janusz Palikot swoje wystąpienie na niedzielnym kongresie założycielskim nowej partii o nazwie Twój Ruch powstałej na bazie dotychczasowego ugrupowania parlamentarnego Ruch Palikota, posiadającego obecnie w Sejmie RP 38 posłów tworzących najbardziej pracowity, ale i najbardziej kontrowersyjny klub poselski.
Czytaj...

 

"Ateizm, bardzo krótkie wprowadzenie" Juliana Bagginiego - Jacek Tabisz (08-10-2013)

Baggini zaczyna swoją książkę od tego, że nawet w stosunkowo laickiej Anglii ateizm jest odbierany jako coś mrocznego. Indoktrynacja religijna polegająca na tym, że "Bóg jest dobry" sugeruje wyraźnie, iż ci, którzy odrzucają jego istnienie muszą być jakoś tam źli, niepełni, a z pewnością jakoś tam przygnębieni.
Czytaj...

 

Wielkie Odczarowanie i niemałe rozczarowania - Mariusz Agnosiewicz (07-10-2013)

Atuty i błędy projektów odczarowania. Do wielkich krytyk religii możemy zaliczyć: Oświecenie, Marksizm, Modernizm-Nietzscheanizm oraz Postmodernizm. Karmiły się one historią jako źródłem materiału empirycznego i dowodowego. Każda wniosła coś nowego, ale i każda obarczona była innymi słabościami. Pokazuję obie strony, ale z naciskiem na słabości.
Czytaj...

 

Nauka kontra humanistyka, runda III - Steven Pinker (07-10-2013)

Sama możliwość syntetycznego zrozumienia spraw ludzkich, w którym wiedza z nauk ścisłych może dać wkład w humanistykę, bez przejmowania jej, jest dla Wieseltiera nie do pomyślenia. Poczynając od niesmacznego tytułu, jego artykuł przeradza się w paranoję, schodząc na pozycję, od której odcinam się wyraźnie, że nauka jest "wszystkim, co jest", że jest "wystarczającym podejściem do... wszechświata ludzkiego".
Czytaj...

 

Awantura na LSE o koszulki z “Jesus and Mo” - Jerry Coyne (06-10-2013)

W London School of Economics wybuchła kłótnia o swobodę wypowiadania się, kiedy członków Studenckiego Stowarzyszenia Ateistów, Sekularystów i Humanistów poinformowano, że zostaną usunięci z dorocznego Jarmarku dla Pierwszego Roku, jeśli nie zakryją swoich koszulek uznanych za "obraźliwe".
Czytaj...

 

Nienawiść z podręczników szkolnych - Tufail Ahmad (06-10-2013)

W artykule opublikowanym w gazecie "Dawn" dziennikarka Maheen Usmani opisała, jak fundamentalizm religijny i sponsorowane przez państwo obskuranckie podręczniki szkolne tworzą pokolenie młodzieży pakistańskiej, która bardziej identyfikuje się z islamem niż z Pakistanem.
Czytaj...

 

Racjonalizm, moralność i polityka - Andrzej Koraszewski (05-10-2013)

Czy istnieje jakikolwiek związek między racjonalnością i moralnością? Bez trudu można wskazać na związki między irracjonalnymi wierzeniami, lękami, obsesjami a zachowaniami amoralnymi. Sam racjonalizm to zaledwie metoda poszukiwania prawdy, która w nauce pozwala na przeprowadzanie kontrolowanych doświadczeń, na sprawdzanie i falsyfikowanie hipotez, co prowadzi do coraz lepszego rozumienia rzeczywistości.
Czytaj...

 

Powrót - Ziemowit Ciuraj (05-10-2013)

Nieskończona powierzchnia oceaniczna przywodzi na myśl pewne skojarzenia z Absolutem: doskonałym, nieograniczonym w żaden sposób Pierwszym Bytem, postulowanym przez filozofów, niezgłębionym i nieprzekraczalnym dla ludzkiej myśli. Jeśli takowy jest - a najpewniej jest tylko złudzeniem, jak horyzont, który potrafimy dostrzec, ale który w rzeczywistości obiektywnej nie istnieje.
Czytaj...

 

Proces Jiřígo D. - Sławomir Budziak (04-10-2013)

Kiedy czeski parlament na początku roku przegłosował nowelizację prawa o narkotykach i umożliwił stosowanie marihuany w celach leczniczych, pasowało to jak ulał do hołubionego u nas wyobrażenia o Czechach jako o kraju liberalnych obyczajów. Wszczęte z urzędu postępowanie sądowe w sprawie żartu z marihuaną w tle pasuje do tego obrazu
Czytaj...

 

Polski ambasador w brytyjskim kalifacie - Jan Wójcik (04-10-2013)

W trakcie muzułmańskiego miesiąca postu polska ambasada w Wielkiej Brytanii współorganizowała pokaz filmu "Polscy muzułmanie: niespodziewane spotkanie". Po pokazie ambasador RP w Wielkiej Brytanii Witold Sobków zaprosił widzów na kolację, jaką muzułmanie mają zwyczaj spożywać po całym dniu postu. Partnerem tego przedsięwzięcia była Cordoba Foundation, której głównym celem jest "promowanie dialogu i pokojowego współżycia kultur, idei i ludzi".
Czytaj...

 

Strategie przetrwania oraz kwestia wiary religijnej w Auschwitz - Piotr Mirski (03-10-2013)

Rzeczywistość społeczna w obozach koncentracyjnych była hierarchią nienawiści, pogardy i zniewagi. Im wyżej był człowiek w tej hierarchii, tym pewniejsze (tzn. bardziej przewidywalne, choć nie zawsze większe) były jego szanse na przeżycie. Jej jądrem byli muzułmani, istoty znajdujące najniżej w hierarchii, obiekty największej pogardy, na których w majestacie obozowego "prawa" można było wyładowywać najbardziej demoniczne ludzkie pragnienia.
Czytaj...

 

“Naciski selekcyjne” to metafora. Podobnie jak prawa fizyki - Jerry Coyne (03-10-2013)

Nie ma żadnych "nacisków" doboru narzucanych z zewnątrz na organizm. Tym, co się dzieje, jak wie każdy, kto przeszedł wstępny kurs ewolucji, jest to, że w danym środowisku pewne geny pozostawiają więcej swoich kopii niż inne, zazwyczaj z powodu wzrostu rozrodczości swoich posiadaczy.
Czytaj...

 

Piękna Madonna Hansa Franka - Mariusz Agnosiewicz (03-10-2013)

W 1940 Piękną Madonnę z Krużlowej przejęli ...naziści, Hans Frank umieścił ją w swoim gabinecie, a w latach 1942-43 Niemcy dokonują "niezwykle fachowej" restauracji figurki. Naziści dokonujący w czasie wojny pieczołowitej renowacji polskiej madonny - to wydarzenie z kategorii bez wątpienia cudownych.
Czytaj...

 

Rwanda- katolicyzm - przemoc (część III) - Radosław S. Czarnecki (02-10-2013)

Dwa teksty zatytułowane "Rwanda - katolicyzm - przemoc" oraz komentarze na forum dotyczące problematyki tam prezentowanej dały mi asumpt do napisania niniejszego uzupełnienia tych tekstów. Zwłaszcza, iż nad problemem mowy nienawiści i zagrożeniami jakie ona niesie pochylili się uczestnicy konferencji zorganizowanej w Warszawie we wrześniu 2013 roku pod auspicjami Rady Europy i przy współudziale Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji RP.
Czytaj...

 

Zlikwidujmy najpierw Pakistan - Petra Marquardt-Bigman (02-10-2013)

Utworzenie Pakistanu pociągnęło za sobą pojawienie się około 14 milionów uchodźców, a liczba ludzi, którzy stracili życie, waha się od kilkuset tysięcy do miliona. Kolejne wiele milionów zostało uchodźcami albo zginęło, kiedy nastąpił rozłam między Pakistanem Wschodnim i Zachodnim w 1971 r.; Pakistan od momentu stworzenia jest w stanie "wojny sam ze sobą", by "zachować to, co najcenniejsze w islamie'".
Czytaj...

 

Apologeci robią co w ich mocy, by uniknąć obwiniania islamu za masakry religijne - Jerry Coyne (01-10-2013)

Mimo że Anglia jest bardziej świecka niż USA, premier brytyjski wydaje się bardziej nawet skłonny do hołubienia religii - szczególnie islamu - niż prezydent amerykański i do przypisywania brutalności skrajnych islamistów wszystkiemu tylko nie religii.
Czytaj...

 

Obrona szczecińskiego logika przed dyskryminacją na tle religijnym - Ryszard Bałczyński (01-10-2013)

"Głos Szczeciński" z 17 września br. opisuje kuriozalne tępienie naukowca, którego poglądy nie zgadzają się z obowiązującą na uniwersytecie ideologią.
Ideologią obowiązującą na Uniwersytecie Szczecińskim jest katolicyzm. Dla przykładu, w 2010 r. Dziekan Wydziału Humanistycznego nagabywała swoich podwładnych w dość kategoryczny sposób do udziału w pielgrzymce i nakłaniała wykładowców do czczenia katastrofy smoleńskiej na zajęciach.

Czytaj...

 

Bogowie, penisy i karabiny - Andrzej Koraszewski (30-09-2013)

Odczuwałem mdłości, słuchając niektórych posłów i z prawej, i z lewej strony, bo oni są niezdrowo podnieceni tą sprawą. Nie chciałbym, żeby ta wojna rozlała się po Polsce, a widać było dzisiaj, jak mogłoby to wyglądać - Donald Tusk
Czytaj...

 

Verdi i Wagner, wolnomyśliciele opery - Jacek Tabisz (30-09-2013)

W tym roku przypada dwustulecie urodzin Richarda Wagnera i Giuseppe Verdiego. Europejski teatr muzyczny, który zaczął się rozwijać od okresu wczesnego baroku, mając za swojego głównego akuszera Claudio Monteverdiego, zawsze był ostoją wolnomyślicielstwa.
Czytaj...

 

Lekcja historii – lekcją religioznawstwa - Mariusz Agnosiewicz (29-09-2013)

Zdarzyło się krakowskiemu księdzu wmieszać się publicznie do spraw wierności małżeńskiej polskiego króla, zdarzyło się więc, że król księdza utopił w Wiśle. W ramach pokuty postawił kościół w Wiślicy, a w niej umieścił największe cudo: Matkę Boską Uśmiechniętą: Maryję z cynicznym uśmieszkiem, nie mniej zagadkowym niż u Mona Lisy.
Czytaj...

 

Doradztwo religijne i religioznawcze VII - Lucjan Ferus (29-09-2013)

Ten cykl "doradczy" miałem zamiar zakończyć na poprzednim odcinku, ponieważ uznałem, iż jego forma "zużyła" się już nieco, no i co bardziej istotne problemy teologiczne zdążyłem już w nim przedstawić. Jednakże życie weryfikuje nasze postanowienia, dostarczając co jakiś czas tak zaskakujących wydarzeń, iż nie sposób obok nich przejść obojętnie, aby nie odnieść się do nich w jakikolwiek sposób.
Czytaj...

 

Ateizm będzie nauczany w irlandzkich szkołach - Jerry Coyne (28-09-2013)

Często informujemy o konflikcie między ateizmem i wiarą. Dziś też mamy wiadomość na ten temat, ale tym razem dobrą. Jak donosi brytyjski "Guardian", niebawem w irlandzkich szkołach podstawowych będą obowiązkowe lekcje o ateizmie. To historyczny krok, który ucieszy Richarda Dawkinsa - pisze "Guardian".
Czytaj...

 

Dziękujemy panu, panie Pasteur - Wojciech Szczęsny (27-09-2013)

W starodawnej pieśni kościelnej śpiewamy " Od powietrza, głodu , ognia i wojny, zachowaj nas Panie". Nie chodzi tu oczywiście o powietrze jakie nas otacza, bo bez niego nie można żyć, ale o "powietrze morowe" czyli zarazy, które nękały ludzkość od zarania dziejów. Stały się one powszechne, gdy ludzie zaczęli mieszkać w skupiskach miast, a poziom higieny urągał wszystkiemu, co uznajmy dziś za choćby dolną granicę normy.
Czytaj...

 

Atheocon 2013 w Pradze i podpisanie umowy PSR - OSACR - Jacek Tabisz (27-09-2013)

W sobotę, 21 września 2013 roku odbywał się Atheocon w Pradze, zorganizowany przez Občanské sdružení ateistů České republiky, czyli, w skrócie, Czeskich Ateistów. Zbiegł się on z przygotowywaniem umowy o współpracy pomiędzy PSR a OSACR. w czym pomagał Dariusz Jamrozowicz.
Czytaj...

 

Obrazy rzeczywistości Auschwitz: Todeswelt i nieprzystawalność języka* - Piotr Mirski (26-09-2013)

Zdaniem wielu autorów, historyków, filozofów podejmujących tematykę Holokaustu i obozów zagłady, Auschwitz zakwestionował całą naszą wiedzę na temat świata, wszystkie reguły i zasady, którymi posługujemy się w normalnym życiu, tym samym zakwestionował też język, powstały w owym normalnym świecie i uczynił go nieadekwatnym, co najmniej niewystarczającym do opisu rzeczywistości obozów zagłady.
Czytaj...

 

Malejąca populacja, więcej dzikiej przyrody w 2100 - Matt Ridley (26-09-2013)

Promując nowy program o ewolucji zwierząt Sir David Attenborough powiedział w wywiadzie w tym tygodniu, że uważa, iż zmniejszenie populacji ludzkiej w tym stuleciu nie jest możliwe i że "mamy szczęście, że żyjemy teraz, bo sytuacja będzie gorsza". Za 100 lat ludzie będą patrzeć wstecz "na świat, który był mniej zatłoczony, pełen cudów natury i zdrowszy". Nie zgadzam się z tym twierdzeniem.
Czytaj...

 

Dowód na nieistnienie boga - Ryszard Bałczyński (25-09-2013)

Na początek rozprawimy się z dość powszechną opinią, często przytaczaną przez wierzących, że nie można udowodnić nieistnienia czegoś. Otóż można - stosując metodę naukową. Przykład - w fizyce udowodniono, że nie istnieje flogiston (cieplik - nośnik ciepła) i eter (nośnik fal radiowych i światła).
Czytaj...

 

Campus blues  - Burak Bekdil (25-09-2013)

Hamdi Donduren pojawił się znowu w tureckich gazetach kilka miesięcy temu, kiedy sprzeciwił się rządowemu projektowi "Banku Mleka", mającemu na celu zwiększenie karmienia niemowląt mlekiem kobiecym. Skąd wiemy, pytał profesor Donduren kwestionując ten projekt, czy dawczynią mleka nie jest ateistka albo komunistka?
Czytaj...

 

Redaktor “Nature” kwestionuje naukę - Jerry Coyne (24-09-2013)

Henry Gee jest w nauce potęgą - jest redaktorem "Nature". A to znaczy, że każdy młody, ambitny naukowiec musi się go bać, bowiem Gee jest jednym z tych ludzi, którzy decydują, czy twoja praca zostanie opublikowana w jednym z dwóch najbardziej wpływowych pism naukowych świata - jego decyzja może otworzyć lub złamać karierę badacza.
Czytaj...

 

Rzeczywistość społeczna Auschwitz* - Piotr Mirski (24-09-2013)

Nowo przybyli więźniowie mieli zwykle nadzieję na przynajmniej solidarność towarzyszy niedoli. To w zderzeniu z tamtą rzeczywistością szybko okazywało się płonne, sprzymierzeńców okazywało się być bardzo mało, większość natomiast stanowiły "zamknięte w sobie monady". Starcie z tą brutalną prawdą bardzo często prowadziło do wybuchów agresji wobec nowych więźniów, którzy liczyli na znalezienie sprzymierzeńców, oraz natychmiastowo niszczyło zdolność ich oporu.
Czytaj...

 

Czy pani lubi demokrację? - Andrzej Koraszewski (23-09-2013)

Zapytali socjolodzy "Czy pani lubi demokrację?" I teraz już wiemy. Nie bardzo. Ponad połowa respondentów (58 procent) jest niezadowolonych, ale 62 procent uważa, że demokracja jest najlepszą formą rządów. Oceniając raport z badań CBOS media się podzieliły, jedni wybili w tytułach niezadowolonych, inni zgoła przeciwnie. Obydwa obozy dysponują większością.
Czytaj...

 

Po co nam ekonomia? - Matt Ridley (23-09-2013)

Jakie efekty daje rynek w porównaniu do regulacji rządowych? Żadne rozwiązanie nie jest doskonałe. Regulacje rządowe również pociągają za sobą koszty transakcji: egzekwowanie i monitorowanie, korupcja, niewydajność i opór wobec innowacji. Ronald Coase, tak samo, jak zniechęcał ekonomistów do przyjmowania założenia, że istnieje doskonała konkurencja, próbował  - i w znacznej mierze mu się to nie udało - zniechęcać ich do przyjmowania założenia o możliwości istnienia doskonałego rządu z doskonałą wiedzą.
Czytaj...

 

Problemy dzieci dyslektycznych w nauce języków obcych - Anna Obuchowicz (23-09-2013)

Dzieci dyslektyczne obok problemów związanych z nauką często cierpią na zaburzenia emocjonalno-sensoryczne. Wśród najczęściej spotykanych zauważa się kompleksy natury psychicznej, poczucie lęku, niepewność, strach przed odrzuceniem.
Czytaj...

 

Racjonalny ateizm - Lucjan Ferus (22-09-2013)

Jeżeli pole dysput religijnych ograniczymy do rzeczywistości religijnej, której "najlepsze" świadectwo (w tym sensie, że obiektywne, a nie wysokiej jakości moralnej) wystawia sama historia religii, to prowadzona dyskusja będzie dotyczyła faktów historycznych, których wymowa jest tak druzgocząco jednoznaczna, iż nie sposób ich zanegować ani czymkolwiek usprawiedliwić.
Czytaj...

 

Dążmy do post-teistycznego społeczeństwa - Vasant Natarajan (22-09-2013)

Sądzę, iż jako cywilizacja powinniśmy wyrosnąć z tej infantylnej koncepcji jakiegoś boga. Filozofowie dzielą niewierzących na ateistów - takich, których zupełnie nie obchodzi, czy inni podzielają ich pogląd, czy nie - i antyteistów - takich, którzy aktywnie działają przeciwko religii z powodu szkód, jakie ona czyni. Powinniśmy jednak dążyć do społeczeństwa, które jest POST-TEISTYCZNE, tj. takiego, w którym religia nie jest już problemem do dyskusji.
Czytaj...

 

Rwanda - katolicyzm - przemoc (Część II) - Radosław S. Czarnecki (21-09-2013)

Podczas gdy ludobójstwo toczyło się w najlepsze, ksiądz Hoser wielokrotnie podróżował z Burundi do Rwandy i z powrotem. Był w dobrych stosunkach z osobami dokonującymi ludobójstwa, gdyż w czasie, gdy trwała rzeź ludności Tutsi, bez trudu przekraczał granicę i przemieszczał się między rozmaitymi punktami kontrolnymi w samej Rwandzie. Bez przeszkód poruszał się wewnątrz kraju i wracał do Bujumbury w Burundi, kiedy tylko zapragnął.
Czytaj...

 

Czytając "Imperatora" - Rafał Maszkowski (21-09-2013)

Z zaciekawieniem przeczytałem książkę Piotra Głuchowskiego i Jacka Hołuba "Imperator", biografię ojca Tadeusza Rydzyka. To pierwszy tak kompletny zbiór faktów dotyczących o. Rydzyka i jego działalności, większości mi znanych, ale chętnie skorzystałem z możliwości tego rodzaju rekolekcji, bo nie zawsze byłem w stanie śledzić wydarzenia na bieżąco, a tym bardziej wszystkie zapamiętać.
Czytaj...

 

Hidżab na głowie, czy głowa w piasek? - Tarek Fatah (20-09-2013)

Avi i Rebecca są parą świeckich Żydów z Montrealu, którzy chcieli wziąć ślub poprowadzony przez świeckiego urzędnika państwowego, a nie przez rabina w synagodze. Jednak w urzędzie okazało się, że ceremonia będzie prowadzona przez urzędniczkę stanu cywilnego noszącą hidżab.
Czytaj...

 

Zacznijmy od respektowania prawdy - Daniel C. Dennett (20-09-2013)

Postmodernizm, szkoła "myśli", która oznajmiła: "Nie istnieje prawda, a tylko interpretacje", w dużej mierze rozpłynęła się w absurdzie, ale pozostawiła za sobą w humanistyce pokolenie akademików okaleczonych przez własną nieufność do samej idei prawdy i przez brak szacunku dla dowodów, godzących się na "konwersacje", w których nikt się nie myli i niczego nie można potwierdzić, a tylko zapewniać o swojej racji w stylu dowolnym, na jaki tylko potrafisz się zdobyć.
Czytaj...

 

Nienawiść - Andrzej Koraszewski (19-09-2013)

W zachodnim świecie ucieczkę od racjonalizmu widzimy na wielu poziomach. Ostatnie dziesięciolecia przyniosły nasilenie fanatyzmu religijnego, szaleństwo medycyny alternatywnej, ucieczkę od szczepionek, New Age, postmodernizm i dążenia elit do tabloidyzacji zarówno medialnej informacji, jak i oświaty, jak również powrót do plemiennych sentymentów. W tym odwrocie od racjonalizmu antysemityzm wydaje się być jednym z najbardziej charakterystycznych zjawisk naszych czasów, zjawisk ukazujących typ przemian umysłowości ludzi XXI wieku.
Czytaj...

 

Rwanda - katolicyzm - przemoc (Część I) - Radosław S. Czarnecki (19-09-2013)

Historia Rwandy pokazuje jak sianie nienawiści, judzenie, intrygi, posługiwanie się językiem pełnym jadu i zacietrzewienia generuje - w tym akurat przypadku - pospolity, zwyczajny, nieludzki rasizm, jak rodzi się z niego ekstremizm, jak popycha się ludzi przeciwko "Innemu" człowiekowi w wyniku czego morduje się niemal milion ludzi w sto dni.
Czytaj...

 

Czego możemy się nauczyć od Francji? - Julian Jeliński (18-09-2013)

Minął zaledwie tydzień od zaprezentowania przez francuski rząd Karty Sekularyzmu, która ma zawisnąć w każdej publicznej szkole w kraju, a przedstawione w niej zasady mają być wprowadzone i respektowane. Minister edukacji Vincent Peillon, podczas ceremonii odsłonięcia Karty w jednej ze szkół pod Paryżem stwierdził, że służyć ona będzie dbaniu o rozdział pomiędzy Kościołem a państwem oraz zapewnieniu pełnej wolności sumienia.
Czytaj...

 

Leon Wieseltier atakuje Pinkera za scjentyzm - Jerry Coyne (18-09-2013)

Na nieszczęście dla religii nauka zrobiła postępy, podczas gdy nasze zrozumienie sił nadnaturalnych nie posunęło się do przodu ani o krok. Zapytaj naukowca: "Co wiemy obecnie więcej w nauce niż wiedzieliśmy w roku 1800?" a dostaniesz sterty odpowiedzi. Następnie zapytaj teologa: "Co wiemy obecnie więcej o Bogu niż wiedzieliśmy w roku 1800?", a odpowiedź będzie brzmiała: "nic".
Czytaj...

 

Doniesienie o 11 Września - Edgar Davidson (17-09-2013)

Język prasowych doniesień ma swoje prawa. Powtarzana tysiące razy dziennikarska sztampa znajduje również cudowne odzwierciedlenie w umysłach czytelników, którzy operują tymi samymi zbitkami pojęciowymi w swoich opiniach i komentarzach.
Czytaj...

 

Wiara w czary i wolnomyślicielstwo w północnej Ghanie - Leo Igwe (17-09-2013)

W Afryce wiara w czary jest nadal poważnym problemem. Samo słowo czary wywołuje w ludziach lęk, panikę, podejrzliwość, drżenie serca i szaleństwo umysłu. Oskarżenia o czary paraliżują społeczeństwo. Polowania na czarownice nadal mają miejsce i nadal komuś służą. Oskarżenie o czary nadal może być wyrokiem śmierci, powodem tortur, mordu, zamieszek motłochu, porzucenia lub wypędzenia dzieci, wygnania starców z ich domów.
Czytaj...

 

Krótka relacja z wizyty prof. Jerry'ego Coyna w Polsce - Jacek Tabisz (16-09-2013)

Obok Coyne'a mieliśmy na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego dwóch profesorów i grupkę studentów. Jeden profesor bronił roli religii chrześcijańskiej w rozwoju nauki, oraz popularnej na polskich uniwersytetach strategii braku krytyki wobec religii. Jerry Coyne wdał się w gorącą polemikę, wspierany przez innych członków PSR - w tym Kaję Bryx i Jacka Tabisza. Obok argumentów związanych z nauką, padały też argumenty z zakresu historii, kulturoznawstwa i religioznawstwa, sądzę więc, iż spotkanie było dla wszystkich inspirujące.
Czytaj...

 

Magiczna rzeczywistość czyli przez wertepy, meandry i habździe świata oświaty - Paulina D. Gawrońska (16-09-2013)

Duchy, upiory i strzygi miały niezbywalną właściwość: gdy tylko w dziecięcym pokoju znikało światło, wypełzały ze szczelin, zakamarków i kącików. Kiedy zapalano lampkę, tchórzliwie chowały się w szczelinach i zakamarkach. Gdy zapadał zmrok, przynosiłam moim dzieciom niezwykłe światło. Okazało się, że skutecznie rozprasza wszystkie mroki. Czytałam moim dzieciom jak na Matkę Polkę przystało. Czytałam, jako cała Polska czyniła.
Czytaj...

 

Mit o umiarkowanych rebeliantach syryjskich - Daniel Greenfield (16-09-2013)

Nie istnieje żadna Wolna Armia Syryjska. Nie istnieje żadna opozycja syryjska. Są tylko grupy wojowników, którzy dzielą terytorium, zdobywają domy, składy ropy naftowej, gwałcą kobiety, zabijają chrześcijan i zachowują się dokładnie w taki sposób, w jaki zachowują się gangi uzbrojone w ciężką broń, kiedy nie ma prawa, które by je przed tym powstrzymało.
Czytaj...

 

Wykorzystywanie seksualne dzieci i nieporozumienia wokół moich wspomnień - Richard Dawkins (16-09-2013)

Standardy dzisiejsze są uwarunkowane coraz lepszą znajomością traumatycznych skutków, jakie wykorzystanie seksualne może mieć dla dzieci, pozostawiając czasami rany psychiczne na całe życie. Dzisiaj czytamy niemal codziennie o dorosłych, których dzieciństwo zostało zniszczone przez wujka a czasem nawet rodzica, dzień za dniem, tydzień za tygodniem, rok po roku wykorzystujących seksualnie bezbronne dziecko.
Czytaj...

 

Ambasadorzy dialogu kultur - Witold Stanisław Michałowski (15-09-2013)

Z kart podręczników historii - jako wzory osobowe godne najwyższego szacunku i uwielbienia - wyzierają postaci romantycznych bałagułów, przegranych bojowników o słuszną sprawę, tragicznych nosicieli rozlicznych klęsk. O tych, którzy swoim życiem dawali świadectwo, że było inaczej, słyszano bardzo niewiele. Nazwisko Gzowskiego, Strzeleckiego, Zglenickiego, Bohdanowicza, Szulca i Sas-Monasterskiego znane są jedynie nielicznym.
Czytaj...

 

Jak się Jezus na krzyżu umartwiał i właściwie po co? - Marcin Kruk (15-09-2013)

Jezus ukrzyżowany za grzeszność naszą i waszą umartwiał się na tym krzyżu dla nas i za nas, za nic mając mękę swoją, bo sprawa była szczególnie ważna. Przyglądał się Ojciec Niebieski wszystkiemu z góry, czy syn jego zbawia nas profesjonalnie i czy cierpi dość mocno, by odcierpieć wszystkie nasze większe i mniejsze sprawki.
Czytaj...

 

Świat jest większy niż 5! - Burak Bekdil (15-09-2013)

Główny dylemat islamisty: : "Nienawidzimy Szatana, ale zastukamy do jego drzwi, kiedy zechcemy, by użył siły, jaką ma - a której nie mamy my - dla zabezpieczenia naszych interesów politycznych. Oczywiście do dnia, kiedy my będziemy posiadać tę olbrzymią siłę i użyjemy jej wtedy zarówno przeciwko naszym muzułmańskim wrogom, jak i Zachodowi".
Czytaj...

 

Cud in flagranti czyli mechanizm działania sanktuariów maryjnych - Mariusz Agnosiewicz (14-09-2013)

Wyobraźcie sobie tę sytuację: Trzech panów w czerwonych sukienkach na scenie odprawia patetyczne rytuały których zwieńczeniem jest doklejanie malutkiemu Jezusowi srebrnej sukienki z motywami roślinnymi. Następnie to samo do Maryi, plus korony. Bogurodzica jest czarnoskóra, a na jej płaszczu zaklęcie: "Monstra Te esse Matrem", z którego wierni rozumieją pewnie jedynie Monstra, a i to po swojemu. Przy ołtarzu księżą w klimatycznie przyciemnianych okularach. W uroczystości celebranci zmieniają nakrycia głowy i w pewnym momencie wyglądają jak trzej papieże - z dużymi mitrami na głowach. Po rytuałach podają wielki tort w kształcie mitry i zebrani spożywają mitrę. Albo Mitrę. Oto Wojtyła, Wyszyński i Bareła w 1971.
Czytaj...

 

Analiza semantyczna pojęcia "obraza uczuć religijnych" - Ryszard Bałczyński (14-09-2013)

Okazuje się, że przy pomocy terminu "obraza uczuć religijnych", został przemycony element prawa wyznaniowego do systemu prawnego naszego państwa. Świętokradztwo i bluźnierstwo nie mogły być explicite wprowadzone do kodeksu karnego z powodu jawnej sprzeczności z Konstytucją, posłużono się więc kruczkiem prawnym opartym na niejasnej metaforze.
Czytaj...

 

 Spojrzenie na Mahometa w konkretnym kontekście - Eric S. MacDonald (14-09-2013)

Koran oddaje nam przysługę ukazując, jak naprawdę okrutne są przekazy pism żydowskich i chrześcijańskich, ponieważ wykorzystuje te przekazy i intensyfikuje ich wszystkie najgorsze cechy, powtarzając równocześnie twierdzenie, że Allah jest współczujący i miłosierny; twierdzenie, któremu przeczy praktycznie każda strona tej "świętej księgi". 
Czytaj...

 

W co wierzą ateiści - Marcin Punpur (13-09-2013)

Wracając samochodem, przypadkowo natknąłem się na audycję w Programie 3 Polskiego Radia, pod nieco sensacyjnym tytułem: w co wierzą ateiści? Jak można się domyślić jej przedmiotem była kwestia niewiary oraz sytuacji niewierzącego w świecie bez boga. Oprócz głosów samych ateistów, co ciągle jest rzadkością, wystąpił również naczelny agnostyk Polskiej Akademii Nauk, prof. Zbigniew Mikołejko.
Czytaj...

 

Koniem na czołg czyli o lajkoniku - Mariusz Agnosiewicz (13-09-2013)

Żaden Piast dobrowolnie nie usadowił w Polsce krzyżaków. Powstanie Państwa Krzyżackiego to konsekwencja tego, iż Kościół zjednoczył się wcześniej niż Piastowie (i Piastówny). Były to czasy Innocentych, czyli niewinnych. Należy ujrzeć wielki rozmach papiestwa w stosunku do dawnych krucjat: obecnie krucjaty ruszały co trochę z wielu krajów we wszystkich kierunkach: wszędzie niesiono Chrystusa ogniem i mieczem. Krakowski lajkonik to wspomnienie epilogu.
Czytaj...

 

Sprawa komendanta Szwalbe - Radosław S. Czarnecki (12-09-2013)

Klimat stworzony przez klerykalne i fundamentalistyczne lobby poparte przez radomskich purpuratów dał określone owoce: prokuratura powiatowa w Kozienicach wszczęła śledztwo z art. 196 KK o przekroczeniu uprawnień przez inspektora Karola Szwalbego. Prokuratorskie śledztwo potrwa do końca listopada. Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie prowadzi też policja.
Czytaj...

 

Źródła ubóstwa narodów - Andrzej Koraszewski (12-09-2013)

Socjolog, w odróżnieniu od psychologa, rzadko posługuje się eksperymentem, powinien natomiast być uważnym obserwatorem eksperymentów jakie na społeczeństwach uprawia historia. Dla nas jednym z takich eksperymentów były zabory. Zaborcy należeli do trzech różnych kultur wspieranych przez trzy odmiany chrześcijaństwa, sami broniliśmy się przed obcymi wpływami przy pomocy czwartej - szlachecko-pańszczyźnianej z Matką Boską jako królową.
Czytaj...

 

Jak położyć kres kolejnemu głupstwu: Czy nauka jest wiarą? - Jerry Coyne (11-09-2013)

Wszyscy powinniśmy wiedzieć, jak reagować na krytykę kierowaną przez wierzących i akomodacjonistów wobec nauki, kiedy próbują ściągnąć ją w dół do poziomu religii. Wiara jest po prostu przekonaniem nie podpartym dobrymi dowodami, właściwie żadnymi dowodami, jest przekonaniem o czymś wręcz wbrew dowodom.
Czytaj...

 

Chwiejne początki mężczyzn - Ed Yong (11-09-2013)

Córki mogą odziedziczyć wiele rzeczy po swoich ojcach, ale kilka wybranych dziedziczy coś niezwykłego - chromosom Y. Kobiety na ogół mają dwa chromosomy X, podczas gdy mężczyźni mają X i Y, ale niektórzy ludzie z XY rodzą się z żeńskimi genitaliami i z macicą.
Czytaj...

 

Kwiat, który daje wskazówkę o wyglądzie pszczoły z wymarłego gatunku - Jerry Coyne (10-09-2013)

Kwiaty mają zaledwie zarys kształtu owada i nie jestem pewien czy okazy O. apifera w Europie południowej, gdzie naśladują istniejące owady, różnią się wyglądem od kwiatów w północnej części, gdzie są samozapylające się i podobno przypominają "duchy owadów".
Czytaj...

 

Muzeum kreacjonizmu – świątynia ignorancji? - Julian Jeliński (10-09-2013)

Muzeum Kreacjonizmu ukazuje nam historię świata opartą na dosłownym odczytaniu Biblii połączonym z reinterpretacją niektórych faktów naukowych, jak np. istnienie dinozaurów (i - co oczywiste - smoków). I tak, w muzeum znajdują się wystawy poświęcone zwierzętom zamieszkującym Eden, wielkiej powodzi, która ogarnęła cały świat, i arce Noego, historii wieży Babel, a nawet temu, w jaki sposób powstawał świat w ciągu sześciu dni.
Czytaj...

 

Dlaczego polska szkoła nie lubi filozofii - Tomasz Kalbarczyk (07-09-2013)

"W mojej szkole wszyscy są katolikami", tak zdają się twierdzić dyrektorzy szkół, wychowawcy, którzy przekonują, że w ich placówkach nie ma żadnych chętnych na lekcje etyki. Jak interpretować taką wypowiedź jeśli dotyczy dużej szkoły w wielkim mieście? Może mamy do czynienia z bardzo silnym przekonaniem dyrektora lub nauczyciela o własnych racjach i jednocześnie gotowością do narzucania swojego światopoglądu innym (w tym wypadku podległym i bezbronnym często uczniom) wszelkimi sposobami.
Czytaj...

 

Zamknąć Guantanamo, otworzyć ponownie Auschwitz - Andrzej Koraszewski (07-09-2013)

Kiedy w Jerozolimie podczas arabskiej demonstracji pojawia się plakat ze zdjęciem Hitlera i podpisem: "Hitler zabijał Żydów dla swojego narodu, Sisi zabija Egipcjan dla Żydów", nad Wisłą obsesyjno-kompulsywny krytyk Izraela pyta: "no i co z tego", kiedy okazuje się, że urzędniczka ONZ rozsyła zdjęcie dziecka, które zginęło w wypadku, podpisując, że jest to "kolejna ofiara izraelskiej agresji", kiedy dziennikarz BBC rozsyła zdjęcie dziecka zabitego w Syrii jako ofiary izraelskiej, kiedy wychodzi na jaw, że dziecko pokazywane przez całą prasę zachodnią jako ofiara izraelska, zginęło w rzeczywistości ponieważ rakieta mająca zabijać dzieci izraelskie nie doleciała do celu - obsesyjnie-kompulsywni krytycy Izraela pytają: "no i co z tego?"
Czytaj...

 

Jak wyzwolić świat arabski z zacofania i wojen bratobójczych - Haszem Saleh (07-09-2013)

Haszem Saleh, arabski intelektualista pochodzenia syryjskiego, napisał, że w celu wyzwolenia się z kryzysów, zacofania i wojen bratobójczych świat arabski i muzułmański musi przejść rewolucję teologiczno-poznawczą. Arabowie muszą pozbyć się postawy odrzucającej innego i przyjąć postawę bardziej tolerancyjną i oświeconą - podobną do rewolucji, przez jaką Europa przeszła trzy stulecia temu.
Czytaj...

 

Ewangelie jako tłumaczenie? - Krzysztof Sykta (06-09-2013)

W środowisku biblistów istnieje konsens co do kwestii w jakim języku powstały Ewangelie i listy apostolskie. Ewangeliści tworzyli w świecie grecko-rzymskim, dla helleńskich wpółwyznawców, sami byli zapewne Grekami, tudzież semitami, władającymi koine, potoczną wersją języka greckiego. Zespół powyższych tez nazywamy ogólnie "greek primacy" - pierwszeństwem języka greckiego nad aramejskim/hebrajskim w literackim substracie Ewangelii. Tezy sprzeczne z powyższym traktowane są jako "mniejszościowe", niepoparte żadną argumentacją itd.
Czytaj...

 

Sześć mitów na temat raka - David Robert Grimes (06-09-2013)

Choć Internet jest potencjalnie fantastycznym źródłem informacji, trzeba zachować wielką ostrożność, żeby uniknąć traktowania fałszywej informacji jako faktu. Kiedy ma się do czynienia z obietnicami cudownych wyleczeń, warto zawsze pamiętać o słynnych słowach Carla Sagana: "Nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów".
Czytaj...

 

Oglądanie Incepcji - Marcin Łętowski (06-09-2013)

Chciałbym przedstawić garść swych refleksji na temat filmu Incepcja z 2010r. w reżyserii Christophera Nolana. Punktem wyjścia będzie dla mnie końcowe ujęcie tej produkcji. Nie będzie mnie tu interesować interpretacja, szukanie znaczeń wykreowanego przez Nolana świata, ale skupię się bardziej na jego odbiorze przez widzów. Nie zajmę się filmem jako takim, jego treścią i formą, ale jego doświadczeniem.
Czytaj...

 

Szczypta karbochemii i dwie szczypty mało znanej historii - Mariusz Agnosiewicz (05-09-2013)

Ojcem zamiany węgla i wody w wydajne paliwo wodorowe był inżynier i chemik Tadeusz Sobieski Kościuszko Lowe. Jego nazwisko widnieje dziś w Military Intelligence Hall of Fame. Jego matką była Alpha Green potomkini Ojców Pielgrzymów. Jego dzieci również nazywały się Tadeusz i Sobieski. Thaddeus stworzył syngaz, wykorzystywany później przez III Rzeszę do napędzania ubootów, czołgów i samolotów. Produkowano go wówczas w Policach, Kędzierzynie, Zdzieszowicach, a po wojnie - w Oświęcimiu.
Czytaj...

 

Jak powstaje płeć i komu to przeszkadza? - Rafał Maszkowski (05-09-2013)

Pomysł tego tekstu wziął się z zadziwienia terminami "błąd antropologiczny" i "integralność osoby ludzkiej". Można by je zostawić w obszarze rozważań kościelnych ideologów, do którego należą, gdyby nie przemożny wpływ tego obszaru na edukację, prawo i nasze życie. Religia ma problemy z asymilacją nowej wiedzy.
Czytaj...

 

Wykłady Jerry Coyne'a 12 i 15 września w Polsce! - Jacek Tabisz (05-09-2013)

Na zaproszenie portalu racjonalista.pl, Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, Klubu Sceptyków Polskich i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej Jerry Coyne odwiedzi dwa miasta. 12 września w Warszawie, o godzinie 18:00, Coyne wygłosi wykład Dlaczego religia i nauka są nie do pogodzenia, 15 września będzie mówił w Krakowie o tym dlaczego ewolucja jest faktem.
Czytaj...

 

Karykatura ateizmu - Richard Dawkins (05-09-2013)

Oczywiście nigdy nie próbowałem "odmówić komukolwiek wierzącemu jakiegokolwiek dostępu do przestrzeni publicznej". Wolność słowa jest cenna i oczywiście bronię prawa każdego do występowania w przestrzeni publicznej. Jestem natomiast przeciwny dawaniu ludziom religijnym uprzywilejowanego dostępu do przestrzeni publicznej tylko dlatego, że są religijni.
Czytaj...

 

Ultraindustrializacja: CO2 jako surowiec a nie zanieczyszczenie - Mariusz Agnosiewicz (04-09-2013)

Implementacja polityki klimatycznej UE w Polsce przypomina karuzelę chomika: im szybciej biegniesz, tym bardziej stoisz w miejscu. Jeśli za dobrze będzie szła realizacja kolejnego planu pięcioletniego, to zostanie zaostrzony, by nie dało się skorzystać z naturalnych bogactw. Jeśli jednak masz zasuwać w takiej chomiczej karuzeli, należy ten wysiłek uczynić produktywnym - niektórzy montują do takiego kółka dynamka i diody, więc jak chomiczek pedałuje, to produkuje energię zapalającą diodę. Wzięto się i u nas na sposób.
Czytaj...

 

Biblia psychiatrycznych diagnoz wbrew faktom wyklucza religię z urojeń - Jerry Coyne (04-09-2013)

Raz jeszcze religia zostaje potraktowana ulgowo. Dlaczego czyjeś przekonanie ma być urojeniem tylko pod warunkiem, że podpisuje się pod nim mniejszość ludzi? Z punktu widzenia ważnego aspektu bycia "niepoprawnym wnioskowaniem o rzeczywistości zewnętrznej, które jest utrzymywane stanowczo" i które "przeczy rozumowi", religia jest urojeniem. Zauważcie jednak, że wiara religijna zostaje z tego wyłączona.
Czytaj...

 

Natura w świetle kultury - Igor Mencel (04-09-2013)

New Age, ekologia głęboka, neopogaństwo, sztuka ziemi postrzegają świat przyrody w sposób bliski spojrzeniom przednowoczesnym, nieodczarowanym. Trudno próbować przedstawić ludzką historię jako bezustanny proces postępu, nie da się też nadać jej cyklicznego charakteru. Nowe spojrzenia na planetę, które rodziły się ponad trzydzieści lat po drugiej wojnie światowej mają cechy systemów myślowych zanikających ludów "pierwotnych".
Czytaj...

 

Amerykańska panna młoda w Kabulu - Bruce Bawer (03-09-2013)

Uczone panie, które dominują w ruchu feministycznym, nadal ciskają gromy na patriarchat, ale bardzo uważają, by kierować te gromy tylko na białych mężczyzn Zachodu, nauczywszy się, że dla białych kobiet próba "uratowania brązowych kobiet przed brązowymi mężczyznami" jest rasizmem, neoimperializmem i (oczywiście) postkolonializmem. Chodzą więc dokoła na palcach, relatywizują lub wręcz otwarcie bronią najbardziej patriarchalnych społeczeństw na naszej planecie, nie zostawiając równocześnie suchej nitki na amerykańskich białych mężczyznach.
Czytaj...

 

Tylko tańsze “zielone” paliwa wymuszą zmianę źródeł energii - Bjørn Lomborg (03-09-2013)

W zeszłym tygodniu niezwykła, panikarska pogłoska dostała się na czoło informacji klimatycznych na całym świecie: topniejąca Arktyka może uwolnić olbrzymie ilości metanu, co dramatycznie podniesie globalne ocieplenie i będzie kosztowało świat bajońską sumę 60 bilionów dolarów. Na szczęście jest to tylko panikarska pogłoska.
Czytaj...

 

Cudka herbu Mądrostka czyli słowiański renesans - Mariusz Agnosiewicz (02-09-2013)

W Królestwie Kazimierza Wielkiego spotykamy mnóstwo imion, które później zanikają razem ze słowiańską kulturą: Cudka, Agapia, Eufemia, Gaudemunda, Gryzelda, Eufrozyna, Eudoksja itd. Jak wyglądał słowiański renesans? Powstało wówczas największe polskie przedsiębiorstwo, jedno z największych w Europie aż do XIX w., zarówno pod względem liczby pracowników, jak i skali produkcji. Jedyne przedsiębiorstwo wydobywcze, które funkcjonowało od XIII w. aż do 1996 roku. Weszło do światowego dziedzictwa UNESCO
Czytaj...

 

Porzucenie wiary: opowieść czytelnika - Jerry Coyne (02-09-2013)

Wymieniłem kilka e-maili z Matthew, czytelnikiem, który ma własną stronę internetową o nazwie Wyznania (byłego) kreacjonisty młodej ziemi. Wspomniał, że jest synem misjonarza i o tym, że zrezygnował z chrześcijaństwa. Kiedy poprosiłem go o więcej informacji, przysłał mi dokładny opis tego, jak odszedł od wiary i jak bolesne były tego konsekwencje.
Czytaj...

 

Harriet Taylor Mill – Nie tylko żona i matka - Patrycja Walter (02-09-2013)

Przełomem w życiu Harriet Hardy Taylor okazało się spotkanie zorganizowane w 1830 roku przez duchownego unitariańskiego Williama Johnsona Foxa, na które zaproszony był również filozof John Stuart Mill. To właśnie wtedy Taylor i Mill odkryli jak wiele ich łączy. Przyjaźń, a potem miłość, kwitły ku zgorszeniu opinii publicznej, gdyż Harriet pozostawała w nieudanym związku małżeńskim i wychowywała trójkę dzieci.
Czytaj...

 

Fałszerze ewangelii - Krzysztof Sykta (01-09-2013)

W poniższych przykładach wykażemy, że nawet jeśli każdy istniejący obecnie manuskrypt zawiera wersję oficjalną, niekoniecznie oznacza to, że wersja ta jest oryginalna a świadczy to o czymś innym - o umiejętnościach usuwania z obiegu tekstów "niekanonicznych" i skuteczności kościelnej cenzury
Czytaj...

 

Śmiercionośna Wiosna Arabska - Abdulateef Al-Mulhim (01-09-2013)

Świat arabski zawsze akceptował charyzmatycznych przywódców, niezależnie od tego co oni robili, lub czego nie robili dla społeczeństwa. Dlatego właśnie podejrzewałem, że to żądanie demokracji podczas Wiosny Arabskiej, było skazane na szybką śmierć. Zginęła w tym procesie nie tylko Wiosna Arabska, zabito również szacunek dla człowieczeństwa.
Czytaj...

 

Książka Michaela Schmidta - Salomona "Poza dobrem i złem" - Jacek Tabisz (01-09-2013)

Michael Schmidt Salomon w swojej książce stwierdza, iż nie jest możliwa filozofia bez wiedzy o osiągnięciach nauk ścisłych i przyrodniczych. Podobnie jak sławny filozof umysłu Daniel Dennett,  Schmidt Salomon zakorzenia więc swoją argumentację w badaniach i odkryciach naukowych. Wbrew pozorom wiele z nich jest przełomowych również dla pojmowania zagadnień ludzkiej wolnej woli i moralności.
Czytaj...

 

Iran grozi Ameryce, krajom arabskim i Izraelowi - (01-09-2013)

W reakcji na możliwość uderzenia na cele militarne w Syrii przez USA po informacji, że syryjski prezydent Baszar Al-Assad użył broni chemicznej przeciwko własnym obywatelom, przedstawiciele władz irańskich wygłosili szereg gróźb wobec krajów arabskich w regionie, a także wobec Izraela i Zachodu.
Czytaj...

 

Syria, nieszczęsna Syria - Andrzej Koraszewski (31-08-2013)

Będzie wojna, przeczytałem w jednym z doniesień. Najwyraźniej dwa lata konfliktu, sto tysięcy ofiar śmiertelnych i wielokrotnie więcej rannych, zburzone miasta i kilka milionów uchodźców, to jeszcze nie wojna. W rzeczywistości wojna trwa od ponad dwóch lat. Pół świata ma od dawna do Ameryki pretensje, że tak długo zwlekała z interwencją, drugie pół, że grozi interwencją.
Czytaj...

 

Droga tam, dokąd nie chcesz - Wojciech Szczęsny (31-08-2013)

Kto ma decydować o przerwaniu leczenia, w jakich warunkach, czy mają decydować względy religijne czy tylko medyczne? Nie wspominam o ekonomi, ale zdaje się, że ona rozstrzyga w większości wypadków, choć rzecz jasna nikt głośno o tym nie mówi. Lekarzy do podejmowania decyzji o kontynuowaniu "uporczywej terapii" skłania czasem strach przed rodziną, która być może zaskarży, że nie ratowano odpowiednio życia ojca czy dziadka. Jasne, sąd uniewinni zapewne ale po 3 latach procesu, a nie jest to miłe.
Czytaj...

 

Wallenrod, Grunwald i dyskusja Zawiszy Czarnego z papieżem - Mariusz Agnosiewicz (30-08-2013)

Jagiełło nie miał zapału do kontynuowania wojny po zwycięstwie grunwaldzkim i zwrócił sie do papieża o zgodę na krucjatę przeciwko Złotej Ordzie, która akurat była osłabiona po niedawnej śmierci boga wojny - Tamerlana. Złota Orda to były projekta litewskie, kiedy w polskim interesie leżało wówczas dokończenie wojny z zakonem i niezwłoczna krucjata na papieża wrogiej frakcji neapolitańskiej, do czego zapraszał nas król węgierski Zygmunt Luksemburski oraz "nasz" papież. W polskim interesie leżało umocnienie propolskiego papieża, który będzie przewidywalny przy odrywaniu kolejnych kawałków Zakonu.
Czytaj...

 

Szansa Wielkiej Brytanii - Bjørn Lomborg (30-08-2013)

Nawet znacznie wyższa podaż energii wiatrowej tylko marginalnie poprawi bezpieczeństwo, ponieważ Wielka Brytania będzie nadal musiała importować tyle samo ropy naftowej (wiatr głównie zastępuje węgiel, rzadko kiedy ropę) oraz duże ilości gazu, pozostawiając ją zależną od Rosji. Dla krajów położonych bliżej rosyjskiej strefy wpływów, jak Polska i Ukraina, ta zależność staje się jeszcze bardziej wyraźna.
Czytaj...

 

Kwakrzy porzucili działania na rzecz pokoju - Sarah Lawson (30-08-2013)

Od kwakrów można oczekiwać poparcia wysiłków na rzecz pojednania i pokoju. Jeśli jedna strona wysuwa propozycje pokojowe, a druga strona odmawia, dlaczego kwakrzy popierają tych, którzy odmawiają? Jeśli jedna strona wysuwa propozycje pokojowe, a druga strona uczy swoje dzieci podziwu dla samobójców-zamachowców, dlaczego kwakrzy popierają stronę, która oddaje hołdy mordercom?
Czytaj...

 

Milczenie owcy "Dolly" - Wojciech Szczęsny (29-08-2013)

Czeka nas trudna i ciekawa dyskusja o granicach człowieczeństwa, godności osoby ludzkiej, godności embrionu i wielu innych kwestiach. Jej rezultaty zaważą na losach ludzi w następnych stuleciach. Jej odwlekanie to śmierć tysięcy naszych bliźnich, lekceważenie zagrożeń to narażanie się na nieobliczalne skutki, przy których sprawa "Talidomidu" wyda się śmieszna.
Czytaj...

 

Pasożytniczy ptak walczy w ewolucyjnym wyścigu zbrojeń… sam ze sobą - Ed Yong (29-08-2013)

Mamy automatyczną tendencję do patrzenia na pasożyty w kategoriach ich gospodarzy (ponieważ sami jesteśmy gospodarzami dla bardzo wielu). Jak jednak pokazują miodowody, E.coli i S.pneumonia, pasożyty muszą także konkurować wzajem ze sobą. Ta konkurencja może napędzać ewolucję w równym stopniu jak potrzeba przechytrzenia gospodarza.
Czytaj...

 

Bozon Higgsa kontra Mózgi Boltzmanna - Sean M. Carroll (28-08-2013)

Standardowy model ΛCDM doskonale pasuje do współczesnych obserwacji kosmologicznych, ale napotykamy w nim potencjalnie poważną kwestię mózgów Boltzmanna. Gdy wszechświat osiągnie fazę próżni de Sittera, która naprawdę trwa wiecznie, w pustej przestrzeni będzie panować skończona temperatura i odpowiadające jej fluktuacje. Tymi fluktuacjami będą m.in. inteligentni obserwatorzy, jak też konfiguracje, które odtworzą dowolny lokalny obszar obecnego wszechświata z dowolną dokładnością.
Czytaj...

 

Organizacja obywatelska DWP - Mirosław Woroniecki (28-08-2013)

W deklaracji programowej Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska określone zostało pięć podstawowych sfer działania organizacji, wśród których aż cztery odnoszą się bezpośrednio do aktywności obywatelskiej. Wśród nich są takie jak stworzenie systemu partycypacji obywateli w sprawowaniu władzy, co oznacza po prostu umożliwienie organizacjom i ruchom społecznym wywieranie wpływu na polityków, wyłanianie ze swojego grona kandydatów na wybieralne funkcje polityczne oraz stopniowy rozwój instytucji demokracji bezpośredniej.
Czytaj...

 

Chodzący rekin - Matthew Cobb (27-08-2013)

Kontrola neuronowa sposobu, w jaki chodzimy (prawe ramie porusza się z lewą nogą, a lewe ramię porusza się z prawą nogą) idzie daaaaaleko wstecz, nawet poza naszych rybich przodków, do czasów sprzed wyewoluowania kości.
Czytaj...

 

Słynny fizjolog twierdzi, że nowoczesna teoria ewolucji jest rozbita - Jerry Coyne (27-08-2013)

Matthew Cobb zepsuł mi cały poranek, przysyłając wideo słynnego fizjologa Denisa Noble'a. Jego wkład w fizjologię jest podobno wieloraki, chociaż muszę wyznać, że nie wiem wiele o Noblem ani o tym, czego dokonał. Niemniej, na starość zabrał się za mówienie i pisanie o tym, jak myli się współczesna biologia ewolucyjna ("neodarwinizm" lub "Nowoczesna Synteza"), a o tym akurat coś wiem.
Czytaj...

 

Podsłuchy sięgają głębiej niż sądzisz - Ed Yong (26-08-2013)

Mangusty podsłuchują zawołania dzioborożców, sikory jasnoskrzydłe funkcjonują jako nieumyślni wartownicy dla około 50 gatunków ptaków, a lemury przysłuchują się dźwiękom wydawanym przez ptaki leśne. Wydaje się, że podsłuchiwacze są wszędzie. Znajdujemy je nawet w naszych kiszkach.
Czytaj...

 

Piwo cię wyzwoli - Marcin Kruk (26-08-2013)

To by było na tyle - powiedział Pan - przyglądając się jak tonie ostatnie dziecko rozpaczliwie wypychane nad powierzchnię wody przez od dłuższej chwili niewidoczną matkę. W oddali dryfowała Arka, na której, na widok wyglądającego zza chmur słońca, rodzina Noego zgromadziła się na pokładzie obok boksu dla żyraf, by w żarliwej modlitwie wyrazić głębokie przekonanie, że Bóg jest miłością.
Czytaj...

 

Ludzie! cuda w tej budzie - Wojciech Szczęsny (25-08-2013)

Kilka dni temu na spotkaniu rodzinnym, ktoś poruszył temat papieża Franciszka, a za chwilę rozmowa skierowała się ku, już wkrótce świętemu, Janowi Pawłowi. I wtedy ktoś zapytał mnie czy jako lekarz wierzę w cuda za jego wstawiennictwem i w ogóle w cuda jako takie.
Czytaj...

 

„Nie chce mi się wierzyć…” - Julian Bartosz (25-08-2013)

Po różnych platformach jak błyskawica przemknęła 1 sierpnia wieść, że anonimowi prałaci z Kongregacji ds. kanonizacyjnych szepnęli agencji katolickiej Prensa, że Franciszek nosi się z zamiarem powołania w poczet świętych Piusa XII. Przypomniano w związku z tym słowa rabina Skorki, przyjaciela Bergoglia: "papież Franciszek zmieni wszystko, co uważa, że zmienić powinien".
Czytaj...

 

II Kampania Ateistyczna w Polsce. Jesień 2013 - Jacek Tabisz (24-08-2013)

II Kampania Ateistyczna miała już swój wstęp w Gliwicach, gdzie mieszkańcy tego miasta mogli oglądać jeden z dwóch projektów, które będą wykorzystane w kampanii, czyli nożyce odcinające Sejm od kaplicy i napis odnoszący się do ustępu konstytucji RP mówiącego o świeckości naszego państwa.
Czytaj...

 

Skrajna tolerancja - Noru Tsalic (24-08-2013)

Jako świeckiego Żyda izraelskiego często drażni mnie ten system. Dlaczego potrzebuję rabina, żeby się rozwieść? A ponieważ według prawa krajowego osoba potrzebuje tylko jednego żydowskiego dziadka lub babkę, by otrzymać obywatelstwo izraelskie, dlaczego finansowanemu przez państwo Rabinatowi wolno odmówić tej samej osobie sakramentu małżeństwa - tylko dlatego, że jej/jego matka nie była Żydówką?
Czytaj...

 

Nie wolno mieszać religii z polityką - (23-08-2013)

Egipski dramaturg, Ali Salem: Źródło błędu leży w pozwoleniu tworzenia partii na bazie religijnej. Jest to zachodni rodzaj demokracji, ale z orientalnym zapachem. Pozwolenie ruchom religijnym na zakładanie partii na bazie wyznaniowej jest fundamentalnie sprzeczne z zasadami demokracji, ponieważ przekształca zwolenników partii z wyborców w wyznawców.
Czytaj...

 

Zapomnij o Dawkinsie, walcz z prawdziwymi fanatykami - Nick Cohen (23-08-2013)

Dawkins jest wymarzonym obiektem dla ospałych speców. Nie ma znaczenia, dla jakiej gazety pracujesz. Redaktorzy wszystkich odcieni politycznych przyjmą atak na przedstawiciela Darwina na ziemi. Tabuny publicystów zapewniają naród że "wojowniczy" ateizm jest równie fanatyczny, jak wojownicza religia - mimo faktu, że żaden wielbiciel Boga urojonego nigdy nie podłożył bomby ani nie wzywał do mordowania homoseksualistów, Żydów i apostatów.
Czytaj...Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Zapraszamy na warszawskie spotkanie Sokrates Cafe 05.11.2013
PSR Wrocław, 24 X, dr Borczyk: Aga na antypodach
Być pracownikiem - wczoraj i jutro
Konkurs dla dzieci i młodzieży "Cassini Scientist for a Day"
Zapraszamy na warszawskie spotkanie Sokrates Cafe 22.10.2013
Imaginarium w październiku
Kukiełki i Dusze
PSR Wrocław, 10.X, Zapiski Syberyjskie, Radek Czarnecki
Zapraszamy na warszawskie spotkanie Sokrates Cafe 08.10.2013
PSR Wrocław, 26 XI, prof. Mazurkiewicz: Trybunał Konstytucyjny
Współrządzić czy nie kłamać czyli nauki kłopoty z religią
Dziedziniec Dialogu
Ateiści są boscy czyli II Kampania Ateistyczna w Polsce. Jesień 2013
Zapraszamy na warszawskie spotkanie Sokrates Cafe 24.09.2013
Wyjaz z Łodzi na wykład Coyna - prawdziwa okazja
Porozmawiajmy o Egipcie
PSR Wrocław, 5 IX, Verdi i Wagner. Wolnomyśliciele opery
PSR Wrocław, 1 IX, film: Dom dusz
Zapraszamy na warszawskie spotkanie Sokrates Cafe 10.09.2013
Zebranie PSR WARSZAWA 2 Września
PSR Wrocław, 29 VIII, Akad i Babilon. Korzenie moralności
Wykład Jacka Tabisza w Łodzi "Na ścieżkach racjonalizmu"


Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe

Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
Komentarze pod artykułami
Dla kogo jesteśmy i jak rozmawiamy? Poziom i kultura forum.
Do szanownego Pani/Pana Admina
Kto odpowiada za konto facebook?
usunięcie wątku
Wniosek o zablokowanie klonów
Problem z otrzymywaniem wiadomości przez RSS
Religie:
dziecko nie chce chodzić do kościoła
Z cyklu: Meandry katolickiego myślenia
infekcja islamistyczna
Jak wahabizm przejmuje kontrolę
Ludzie, ludzie- cuda w tej budzie!
Radykalny Islam
Nowe produkty Watykanu debiutują na rynku...
O prawdziwości Ewangelii
Credo racjonalisty
O Jezusie słów kilka
Napełnienie duchem świętym(?)
Wyprodukowano koszerne smartfony
Zjawiska paranormalne na egzorcyzmach w obiektywie kamery
Samosąd w Indiach
Swiadkowie Jehowy
Filozofia i światopogląd:
Różnice i podobieństwa między ludźmi a zwierzętami
Problemy nauki z religią. Wykład i debata.
Rozważania o prawdzie, niby banalne ale...
Asymetryczny sceptycyzm i konsensus naukowy.
Forum nr. 26 - Co powie racjonalista ?
Co to za bzdura ten cały rozdział Kościoła od Państwa?
Problem z "naturą ludzką"
Wolność ... ?
Problem: Kosmiczny klajster Boltzmann'a
Wege i etyka
Poszukiwanie własnego JA
Kościół i antyklerykalizm:
Kwiatki Franciszka
A Michalik dalej brnie...
Korzystny precedens w sprawach o apostazję.
Nihil novi sub sole
Dostęp do informacji publicznej
Michalik - o co naprawdę chodzi?
Papież a głowa kośioła
Biskupi ponad prawem!
Szkiełko do Oka
Michalik: wszyscy winni tylko nie pedofil
Komu więcej dano
Diabelski ser
200lecie prekursora wolnomyślicielstwa w Niemczech
Fronda już otwarcie nie chce Franciszka
Ślepy kurator
Prześladowania polskich misjonarzy
Pod nagrobkiem z dywanu
Milczenie biskupów
Księża uczą się o pedofilii
Konfuzja w kościele
cud w Jarosławiu
Jezus większy od Świebodzina- we łbach się po przewracało!?
Uwaga zagrożenie epidemiologiczne!
Na miłość ludzką,
Kościół straszy trybunałem
Walka o nadzieję?
Polska za kadencji PIS, czyli państwo wyznaniowe?
Religia w zerówce - szkoła publiczna
Dzielny Pan Komendant i kościelna prokuratura...
Prymas: Katecheza powinna być obowiązkowa.
Witaj szkoło!
Baranki boże się budzą?
Biblia na golasa
Zapłać księdzu.
Zakład Pascala z punktu widzenia Boga
Kościół ateistyczny?
Nauka:
Grafen a sprawa polska
Ewolucja w akcji?
Josephine Vergar z Manili - bardzo dziwna choroba
Wskrzeszenie neandertalczyka
Fantastyczna ewolucja i jej przyszłość
Reklama homeopatii w Świecie Nauki.
Dni Otwarte w CERNie
Ważenie monet
Redaktor "Nature" kwestionuje naukę... ale czy NAUKĘ
Prawdopodobieństwo a zbiory nieskończone
Tajemnica krypty
dlaczego sprzedają?
Insulinooporność a otyłość
Twierdzenia limitacyjne a falsyfikacja
Mutacje są niekierunkowe
Społeczeństwo i kraj:
Prawo głosu w wyborach
Jeszcze wierzę.
Czym się zajmują nasi pomazańcy?
Ja tylko grałem w pokera...
Choroba tocząca referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta
Ubój rytualny a prawa podstawowe...
Zmarł W. Krolopp
Gang Tuska i mrówki robotnice
PiS a warszawskie referendum
Statut ważniejszy od Konstytucji?
Szara rzeczywistość
Polski emeryt pod palmą
3 biliony długu .......... a tu cisza.
Dziwne powody do dumy
O potrzebie nauczania religii w szkołach
Dlaczego politycy w pierwszej kolejności zakładają ruch społ
Czym zajmuje się polska oświata?
Szkoła publiczna czy wyznaniowa?
Koniec kolejnej awantury
Odjazd na Maxa
Polish President Murdered in Russia
Kradzież , która na pewno będzie usprawiedliwiona
Pomniki dla Tuska i Suchockiej
Ochrona danych osobowych apostatów
Prokuratura ujawnia wielkie tajemnice!
Rycerz ciemnogrodu o nowym haśle akcji billboardowej
Kaczyński liderem lewicy
Jak Ruch Palikota ''dba'' o neutralność światopogladową.
Ksiądz w świetlicy szkolnej
Cudowne zdolności delfinów w Polskim Radiu
Uwaga! Nadciagają "naukowcy".
Wyrównywanie szans edukacyjnych wg MEN
Jarosława Kaczyńskiego pomysł na Polskę. Czyli kato-PRL.
Jakie zadania ma wicepremier?
transseksualiści vs. rządowy projekt ust. zmianie o płci
Fundamenty PRL-u i niestety IIIRP
Dożynki, nostalgia i seks
Lepiej być ateistą
Kraków liczy na zyski?
Iloraz inteligencji a poglądy polityczne
Żołnierze czy pielgrzymi?
Podludzie istnieją! co zamiast 'kary śmierci'?
Nie lubią Gowina?
Kultura:
Przedziwna Fantazja Szopena F. F.
Z Noblem, ale w dziurawych skarpetkach
Mickiewicz i Wolter
Tajemniczy finał III Sonaty F. F. Szopena
Filmy
Przyśpiewki terrorystów
Edmund Niziurski nie żyje
Smakowicie - skalopki z wanilią.
Jacek Kaczmarski, bard Solidarności antyklerykałem?
Przy Szatanie o Szopenie
Piąta władza - sprawa WikiLeaks na ekranie
ksiądz raperem?
Mrożek w kościele
bluźnierstwo i sztuka: In God We Trust - wystawa w Zachęcie
63 dni chwały - jak odstręczyć od obejrzenia filmu
ABC Racjonalisty:
Problemy z organizacją lekcji etyki
Jak ustawić edukację naszych dzieci w szkole?
Dlaczego ateistom nie jest wszystko jedno?
Religia vs.Religioznastwo
Prywatna droga do ateizmu
Antropogeneza a chów wsobny
adresy stron o negatywnej treści
Gospodarka i ekonomia:
Jak zlikwidować przywileje?
Socjalizm?
Emigracja 2013 - cieszyć sie czy płakać?
Amazon da 6 tys. Polaków pracę za grosze - cieszy się J. K. Bielecki
Drukowanie pieniędzy przez FED a ryzyko inwestowania.
Kanadyjskie emerytury obywatelskie
Refleksje prof. Witoda Kieżuna.
Największa w Polsce nacjonalizacja od 1946
Zabrali mi kapitał z OFE i kłamią
Banki skartelizowane przez państwo
O wszystkim i o niczym:
Mężczyzna - gorszy gatunek człowieka
Piijiii, bziuuu!, puszki po piwie i parówki czyli polska myśl naukowa
Bóg czy bóg?
tak sobie myślę o Efekcie Motyla
Paradoks dyktatora
Diagram światopoglądowy
Gdzie oni są?
chirurgia fantomowa
Nie teista, nie ateista więc kto ?
Feministyczny lokal we Wrocławiu
Czyszczenie Rejestru w Windows
Co o tym sądzicie?
Kupno sowy
Korzyści z Internetu
Jeszcze o Poczcie Polskiej
Państwo.... to kto?
Tadek się obraził
Wolny wybór, wolna wola i inne bajki
Czy już daliście datek na ateistyczną akcję billboardową?
Heja :)
Laickie 10 przykazań wg. Wałęsy
Piekło - czy istnieje ?
Pytanie do genetyków
Kontrola umysłu - fakt czy bajka?
upowszechnianie a wypaczanie idei
Paranoja to zagrożenie
Etyka w szkole
Bracia Jezusa
dyskryminacja w przedszkolu
Agyria
Małpopodobni
Dzierżyciele prawdy absolutnej
Innowacyjność czy nowość absolutna
Kant w kolejce po piwo
Gowin opuścił PO, tymczasem...
Jak Poczta Polska (nie)doręcza przesyłek poleconych
Inicjacja lucyferyczna na wakacjach.
Historia o pewnej starszej pani
Zagadka 2.
Synonim zwierza
TĘCZOWY MOST
Pogrążony w ezoteryźmie i irracjonalności ojciec
Paranoja fluorystyczna
Credo
Świat:
Jak będzie wyglądała Europa A.D. 2100?
Bezwarunkowy dochód podstawowy - prawda czy fikcja
Zaprotestuj przeciwko legalizacji pedofilii w Iranie
Chrześcijaństwo niebezpieczne dla świata?
Kryzys w USA?
Szanowne Panie - Wasze jajniki są w niebezpieczeństwie!
Kursy ateizmu w szkołach - ważne wydarzenie w Irlandii
''Czarna Wdowa''.
Znowu apokalipsa
Germanizacja po europejsku
Do kogo chcą strzelać w Syrii...
Breivik jest... nie halal

Strona główna Forum


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.