Racjonalista - Strona głównaDo treści
Grzech pierworodny

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
26-03-2012 21:37Nietsche (4548 punktów)
(zablokowany)
Grzech pierworodny
Ocena 5 na 5
W 1996 r. Ukazał się w Osservatore Romano artykuł Jana Pawła II, kierowany do członków Papieskiej Akademii Nauk, zajmujący stanowisko nauk Kościoła do Teorii Ewolucji Darwina. Pisał wtedy jak połączyć mityczną opowieść o Adamie i i Ewie z założeniem naukowców o pochodzeniu człowieka od małpy. Już wcześniej w 1992 r. przy okazji rehabilitacji G.Galilei wyjaśnia że teolodzy tamtych lat mylili się przyjmując że Biblia opisuje dosłownie fizyczny stan ziemi.
Jednak w swojej wydanej w 1995 r. książce "Pamięć i tożsamość" konsekwentnie odwołuje się do Biblii jako autentycznego źródła. Jako źródło zła panującego na świecie podaje upadek pierwszych rodziców. Wątek ten nie ma jednak służyć odpowiedzi na pytanie czy adresatów swojej książki traktuje za głupszych od członków Akademii. Chcę żebyście odpowiedzieli na pytanie dlaczego teoria grzechu pierworodnego jest fałszywa. Grzech należy rozumieć jako postępowanie wbrew woli bożej wyrażonej w zakazach i nakazach biblijnych oraz później powstałych zakazach i nakazach kościelnych.
Czy można dziedziczyć zło?,
Czy zło może być przenoszone drogą płciową na potomstwo?

Mogą to być argumenty z medycyny, filozofii i teologii-religii.

P.S. Temat grzechu pierworodnego przewijał się już wielokrotnie w różnych wątkach, chciałbym go przerobić w jednym miejscu.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 Dalej..
#31
27-03-2012 13:42
 Ocena 4 na 4
jasenka (1863 punktów)Odp: Grzech pierworodny
> Czy zło może być przenoszone drogą płciową na potomstwo? Mogą to być argumenty z medycyny, filozofii i teologii-religii.

"Zło" definiowane w społeczności to najczęściej wynik zaburzeń osobowości lub choroby psychicznej. Psychopatie, zaburzenia graniczne, osobowość dysocjacyjna mogą sprowokować kogoś do morderstwa, do wykorzystywania innych, do manipulacji, agresji itp.
Cechy psychiczne sa dziedziczone, a zwłaszcza tego typu zaburzenia. Na przykład osobowość graniczna jest kilkakrotnie częstsza u osób, których rodzice mieli takie problemy.
A więc tak - "zło" tak rozumiane można dziedziczyć.
Poza tym także wychowanie przez środowisko patologiczne daje różnego rodzaju zaburzenia społeczne, co tez jest związane z przekazaniem skłonności potomstwu nie przez geny ale pośrednio.

Ale stanowczo protestuję przeciw tworzeniu teorii przez wierzących, że "zło" to takie małe chromosomki z rogami i kopytami, ewentualnie demoniczne plemniki, czyli tak zwane diabelskie nasienie

#32
27-03-2012 13:48
 Ocena 9 na 9
Fizyk (17637 punktów)Odp: Grzech pierworodny
W odpowiedzi KORIUS
> ... co jest tym grzechem i jak go popełnić, z gadającym wężem w roli kusiciela ...

Plotka niesie, że ten wąż był jednym końcem przyrośnięty do Adama.

#33
27-03-2012 14:01
 Ocena 2 na 2
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Grzech pierworodny
W odpowiedzi Fizyk
.
>>>> ... co jest tym grzechem i jak go popełnić, z gadającym wężem w roli kusiciela ...
>Plotka niesie, że ten wąż był jednym końcem przyrośnięty do Adama.
Gorzej, że dotychczas nikt nie wie - którym końcem i czy na pewno, ten z przy... [rośnięciem], to był Adam.

@@@
.

#34
27-03-2012 14:34
 Ocena 1 na 1
Pa1ryk (1539 punktów)Odp: Grzech pierworodny
W odpowiedzi astrotaurus
>Eeeee... tylko się scyzoryk w kieszeni otwiera...

Jak widzę komentarze o otwieraniu noży w kieszeni to mi się niedobrze robi.

#35
27-03-2012 17:05
 Ocena 7 na 7
Ojciec Lesiotr (6102 punktów)Odp: Grzech pierworodny
W odpowiedzi Nietsche
>okay, może na wyrost przeliczyłem waszą znajomość doktryny. Sorry.
>Grzech pierworodny jest następstwem nieposłuszeństwa Adama i Ewy.Za karę zostali wypędzeni z raju, Gen.3;14-23. Jej następstwem jest śmierć, choroby, rodzenie w bólu, praca w pocie czoła .. biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=3

Znajomość doktryny to jedno, a umiejętność czytania ze zrozumieniem to drugie.

Księga Rodzaju:
"22 Po czym Pan Bóg rzekł: «Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki»6. 23 Dlatego Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty."

Podkreślenie moje. Z cytatu wynika, że Bóg wypędził ludzi z raju z zazdrości, by nie stali się mu równi, a nie dlatego, że przekroczyli zakaz jedzenia owoców z drzewa poznania dobra i zła.
Subtelna różnica, ale te właśnie różnicę w rozumieniu tekstu usilnie próbuje zatrzeć Kościół.

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

#36
27-03-2012 17:30
 Ocena 5 na 5
astrotaurus (12445 punktów)Odp: Grzech pierworodny
W odpowiedzi Ojciec Lesiotr

>Podkreślenie moje. Z cytatu wynika, że Bóg wypędził ludzi z raju z zazdrości, by nie stali się mu równi,
Ale oni już byli mu równi. Intelektualnie, rozumowo. Bo zjedli z Drzewa Wiadomości.
Te pierdoły o nieogarnialności Boga to tylko pierdoły wbrew jego własnym słowom.

>a nie dlatego, że przekroczyli zakaz jedzenia owoców z drzewa poznania dobra i zła.
Tak właśnie. To nie była kara za tamten owoc, ale pogłębiona profilaktyka względem owocu Drzewa Życia. W ogóle im cwaniaczek nie powiedział o tym drzewie, a teraz się zabezpieczył na amen.

Odcięcie dostępu do życia wiecznego to jedno, należy pamiętać, że Bóg z założenia nie dał ludziom magicznych mocy jakimi wcześniej szczodrze obdarzył diabła - widać nie miał już gamoń zaufania do swojej magii. I słusznie zresztą.

>Subtelna różnica, ale te właśnie różnicę w rozumieniu tekstu usilnie próbuje zatrzeć Kościół.
Wszystkie inne religie odbiblijne takoż.


Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

#37
27-03-2012 18:15
 Ocena 2 na 2
Marek Matejewski (3695 punktów)Odp: Grzech pierworodny
> Czy można dziedziczyć zło?,

Po lekturze nieomylnych opowieści biblijnych należy udzielić twierdzącej odpowiedzi. A jeśli tak to jak sobie z tym poradzić?

Odczytujemy genotyp, namierzamy fragment grzesznego kodu i majstrujemy trochę przy helisie. Gdy już usuniemy całe zło z komórek macierzystych staniemy przed perspektywą nieskończenie dobrego gatunku ludzkiego. Niestety nie oznacza to rewizji poglądów Kościoła na temat badań i modyfikacji komórek macierzystych. Gdyby na stałe wyeliminować gen odpowiedzialny za grzech pierworodny to upadłby cały interes związany z chrztem i wodą święconą, a to zdaje się nie być w interesie Kościoła.

#38
27-03-2012 19:17
 Ocena 1 na 1
BlackLife (121 punktów)Odp: Grzech pierworodny
W odpowiedzi Nietsche
>4.Ból odczuwamy dzięki systemowi nerwowemu. Adam i Ewa musieli taki posiadać przed wymierzeniem kary, bo Ewa stwierdziła że jabłko jest dobre.
Masz rację, jest tutaj tylko jedna nieścisłość: owoc, nie jabłko. O ile się nie mylę, nigdzie w Biblii nie zostało to skonkretyzowane, po prostu jabłko jest tak popularne, że przyjęło się o nim mówić, gdy nawiązuje się do grzechu pierworodnego.
Nie dawajmy satysfakcji katolikom, powtarzając stare błędy. Zdecydowana większość z nas wie o ich "świętej księdze" znacznie więcej niż oni sami.

#39
27-03-2012 22:17
 Ocena 2 na 2
Nietsche (4548 punktów)
(zablokowany)
Odp: Grzech pierworodny
W odpowiedzi Ojciec Lesiotr
>Subtelna różnica, ale te właśnie różnicę w rozumieniu tekstu usilnie próbuje zatrzeć Kościół.
>
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.<

Szczęść Boże.
Bardzo trafna uwaga.
Z księgi Genesis wynika jednoznacznie że Bóg wygonił Adama i Ewę żeby im uniemożliwić konsumpcję jabłka z drzewa życia. Postawił nawet strażnika, Cherubina z błyskającym mieczem.
Niemniej jednak śmierć, choroby, cierpienia przy porodzie, są następstwem kradzieży jabłka z drzewa obok. Wąż stracił kończyny (2,4, 100.. Bóg raczy wiedzieć) i odtąd musi pełzać i odżywiać się pyłem ziemnym.[Takiego gatunku węża jeszcze nie odkryto, ale być może istnieje gdzieś w niedostępnej dżungli Amazonii]. To są konsekwencje i początek wszelkiego zła na ziemi. Bóg oczywiście mógłby zło ujarzmić ale nie chce nas ograniczać i czynić nas swoimi marionetkami. Dlatego dał nam wolną wolę.
Czy wolna wola istnieje czy jest tylko iluzją?
Czy dobro i zło może istnieć w sekularnym świecie,czy wymaga istnienia szatana?

Proszę się nie irytować, ale nasza koleżanka ma dyskutować lekturę gdzie dobro i zło ma ściśle określone źródło. Dlatego chcę żebyście swoją argumentacją dostarczyli jej amunicji do dyskusji. Stąd uwagi o bogu latającego cedzaka są tu mało przydatne.

#40
27-03-2012 22:24
 Ocena 1 na 1
Nietsche (4548 punktów)
(zablokowany)
Odp: Grzech pierworodny
W odpowiedzi BlackLife
>Masz rację, jest tutaj tylko jedna nieścisłość: owoc, nie jabłko. O ile się nie mylę, nigdzie w Biblii nie zostało to skonkretyzowane, po prostu jabłko jest tak popularne, że przyjęło się o nim mówić, gdy nawiązuje się do grzechu pierworodnego.<
Różnie nauczano w różnych okresach historycznych w zależności od szerokości geograficznej. Najbardziej logiczna byłaby figa, ale skąd 12-wieczny wieśniak miał znać figę? Gdyby autorzy ST wpadli na obce im wtedy słowo ziemniak lub kukurydza, bylibyśmy nieśmiertelni aż do odkrycia Ameryki.

Nietsche (4548 punktów)
(zablokowany)
Odp: Grzech pierworodny
W odpowiedzi Maddy
>Chyba najlepiej podsumowany cały absurd tej historyjki jaki czytałam.<
Absolutna zgoda. Ale ten absurd jest umieszczony w lekturze szkolnej, licealnej. Dlatego musisz wykazać ten absurd. Inaczej nadal będziemy mieli sytuację że nasi posłowie wychowani na lekturach Wojtyły, w przypadku suszy nie podejmują ustaw o budowie zbiorników retencyjnych tylko idą się modlić o deszcz.

#42
27-03-2012 22:54
 Ocena 5 na 5
tumbili (327 punktów)Odp: Grzech pierworodny
> Chcę żebyście odpowiedzieli na pytanie dlaczego teoria grzechu pierworodnego jest fałszywa.

Nie jest. Jest prawdziwa i ukazuje dobroć Boga, Jego przewrotną naturę. Karząc człowieka śmiertelnością, cierpieniem, wywołał skutek u niego przeciwny- Ludzie uciekając od śmierci, zachowują się hedonistycznie. Chcą żyć wygodnie, dobrze pojeść, zażyć dobrego seksu, uprawiać sporty ekstremalne, leniuchować... itd... Gdyby nie ów grzech, życie byłoby nuuudne Leżelibyśmy i gryźlibyśmy trawkę (a tak możemy ją zapalić). (Jeszcze chwila, a sama siebie przekonam .)

Z osobistych przeżyć, to o grzechu pierworodnym usłyszałam od koleżanki katoliczki w wieku ok. 11/12 lat i byłam szczerze przerażona, że mam grzech, o którym nic nie wiem... Toż to trauma dla dzieciaka- powinno być zakazane...

#43
27-03-2012 23:06
 Ocena 3 na 3
Nietsche (4548 punktów)
(zablokowany)
Odp: Grzech pierworodny
W odpowiedzi Marek Matejewski
>Gdyby na stałe wyeliminować gen odpowiedzialny za grzech pierworodny to upadłby cały interes związany z chrztem i wodą święconą, a to zdaje się nie być w interesie Kościoła.<
Genealogia powstania teorii była trochę inna. Wynikała z dociekliwości Augustyna. Augustyn badał list do Rzym. (9,10-13).Zastanawiał się dlaczego Bóg umiłował Jakuba a wzgardził Ezawem, zanim jeszcze przyszli na świat. I dociekając jeszcze w innych miejscach, doszedł do wniosku że każdy rodzi się godnym wzgardy. Jedynie łaska Pana może nas od niej uwolnić, ale Pan nie ma tego obowiązku. Pytał się skąd się to wzięło i znalazł odpowiedź pod jabłonką. Newton też pod jabłonką dokonał odkrycia. W jednej z rozpraw Augustyn zastanawia się jak to możliwe żeby Matuzalem przeżył potop? (różnica wynosi 14 lat).
Interes z tym związany, obowiązek chrztu, był niejako efektem wtórnym. Cała rzecz polega na tym że człowiek jest z natury zły. Gdyby było inaczej Kościół byłby zbyteczny. Jest jednak potrzebny żeby złych ludzi naprawiać.

Nietsche (4548 punktów)
(zablokowany)
Odp: Grzech pierworodny
W odpowiedzi Meretseger
> Doktryna grzechu pierworodnego jest nielogiczna w świetle biblijnych zapisów;<
Tak, ale chciałem żebyście wzbogacili argumentację opierając się o medycynę, filozofię lub samą Biblię. Gdzieś jest mowa że tylko do n-tego pokolenia Bóg będzie karać.

#45
27-03-2012 23:21
 Ocena 2 na 2
Nietsche (4548 punktów)
(zablokowany)
Odp: Grzech pierworodny
W odpowiedzi jasenka
Teolog ci odpowie że winne są demony.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365