 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 25-06-2012 12:23 | AgataRączka (116 punktów) | Problem z "ateistami"
3 na 11 | Moim zdaniem, ostatnio doświadczamy pewnej fali "ateistów" w wieku od 12 do 20 lat, którzy jako leniwi katolicy starają się ukryć własny brak chęci, nazywając samych siebie "ateistami". Problem tkwi w tym, że jest to termin, który zasłyszeli w większości gdzieś na forum szkolnym i nadużywają go, w między czasie uroczo trzymając się zasady: "thank God, I'm an atheist" . właśnie te osoby, które stawia się z prawdziwymi ateistami na jednej szali, sprawiają, że opinia społeczeństwa jest negatywna . | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 Dalej..#466 2 na 2 gegebege (231 punktów) (zablokowany) | Odp: Problem z "ateistami" | > Dzisiaj więcej w nas mieszkańcach europy wartości z antycznego świata starożytnego niż średniowiecza. To już zupełnie inna kultura niż ta o której ty piszesz. Może trzeba wyewoluować z ciemnych wieków średniowieczaW czasach renesansu Europejczycy mówili dokładnie to samo. Tak, pięć wieków temu  > Dlaczego ludzie za udział w walkach narodowowyzwoleńczych tracili majątki na rzecz zaborców w czasie powstań wojen itd a kler nie?W jednym z poprzednich postów napisałeś kilka fantasmagorii na temat sytuacji Kościoła katolickiego w Polsce pod zaborami. Ponieważ dokładasz kolejną, pozwól, że je krótko sprostuję. Otóż Kościół tracił majątek na rzecz zaborców. Jako przykład można wskazać choćby konfiskaty klasztorów przez Rosję. Wcześniej raczyłeś napisać, że kler cieszył się wtedy znaczną swobodą. Carskie władze samowolnie zaprowadziły nowy podział administracyjny Kościoła a także ustanawiały własnych hierarchów. Stawiający szczególny opór byli mordowani. Nie można pominąć polityki Kulturkampf prowadzonej przez zaborcę pruskiego. W odpowiedzi na zdecydowany sprzeciw arcybiskupa Mieczysława Ledóchowskiego Prusacy zlikwidowali seminarium duchowne w Poznaniu i szkolnictwo zakonne oraz nałożyli grzywny na kościelne organizacje. To ledwie kilka rysów sytuacji Kościoła w tamtym czasie. Natomiast Tobie gratuluje talentu tworzenia sielskich obrazów.  |
#467 10 na 10 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Problem z "ateistami" | No, jednak musisz przyznać, że unitom było gorzej.Pamiętać także trzeba, dlaczego Kościół katolicki nie miał lekko w zaborze rosyjskim, bo w pruskim było jednak o wiele lepiej, a w austriackim był wręcz hołubiony. Otóż religią państwową w Rosji było prawosławie. Celem władzy było "uprawosławienie" wszystkich narodów Imperium i nie mogła ona tolerować niezależnego od siebie, obcego, bo prozachodniego i podporządkowanego wrogiemu papiestwu Kościoła. Polityka to była. |
#468 7 na 7 | setarkos (10757 punktów) | Odp: Problem z "ateistami" | > .. To ledwie kilka rysów sytuacji Kościoła w tamtym czasie.Tak. Są też inne rysy: Cytat:W wyniku presji prymasa interrexa Władysława Aleksandra Łubieńskiego Rzeczpospolita uznała oficjalnie na sejmie konwokacyjnym tytuły carycy Wszech Rosji Katarzyny II (nieuznawany od 1721) i tytuł króla Prus Fryderyka II (nieuznawany od 1701). Stanowiło to realne zagrożenie dla integralności terytorialnej państwa polskiego. albo: Cytat:Władze targowickie, korzystając z opieki wojsk rosyjskich dokonały wówczas wielu aktów zemsty osobistej wobec szlachty i mieszczan, którzy w większości poparli dzieło Konstytucji 3 maja. Palono wsie i miasta należące do patriotów, na dobra ich nakładano sekwestr, a ich samych niejednokrotnie publicznie znieważano. Poczynania te były zazwyczaj okazją do prywatnego wzbogacenia się kosztem ofiar i Rzeczypospolitej np. biskup Kossakowski zagarnął bezprawnie dobra skarbowe na sumę 900 000 złotych polskich. Może warto mieć świadomość także negatywnej roli kościoła dla suwerenności Polski. |
#469 4 na 4 | hmax (463 punktów) | Odp: Problem z "ateistami" | przecież to jest kilka przykładów chcesz mnie tym przekonać ? proste jest że Rosja chciała na swoich terenach wprowadzić swoich duchownych prawosławnych stąd wyganiali katolickich. To takie chrześcijańskie.Jakby szczególnie kościoły były represjonowane to by przez te 200 lat żaden się nie ostał. Ja nie umniejszam chęci duchownych do wyparcia zaborców z terenów Polski i z tym co miało miejsce nie można dyskutować. Nie zgadzam się jedynie z teorią która mówi że odegrali rolą przewodnią w powstaniach i ruchach narodowowyzwoleńczych. To że biskup jakiś tam nie zgadzał się z okupantem i za to pozbawiono go ciepłego klasztorku w którym paśli się od wieków jemu podobni to naprawdę nic wielkiego. Jakoś nie pamiętam aby pisano o Armii Biskupów i Księży ( nie o jednym księdzu )którzy chwycili spontanicznie za broń i walczyli w bitwie takiej to a siakiej. Konspirować w kościółku pod lasem to nie bohaterstwo. Namawianie chłopów do walki i czekanie w klasztorze na wynik bitwy też nie uważam za wielkie osiągnięcie. Pisałem że sytuacja duchownych i kościoła była jedynie lepsza od przeciętnego obywatela a nie że komfortowa. Wiadomo że inaczej traktowano zwykłego klechę a inaczej biskupa tak samo jak inaczej traktuje się generała i szeregowca wrogiej armii.Jednemu zabiera się posadkę a drugiemu kula w łeb. Ty natomiast wyłapujesz z ogromu wydarzeń tzw historii opisanej akcenty w których brali udział jacyś duchowni katoliccy i rzucasz jako przykład. To tak jakbyś z całej armii walczącej pod grunwaldem wyłuskał mi 10 duchownych i próbował wcisnąć że to oni poprowadzili armię do zwycięstwa. Możesz też na oświęcimskiej liście zagazowanych znaleźć i 10000 księży ale nie przekonasz mnie że oni za okupacji mieli szczególnie przerąbane. Jedyne czego jestem pewien o historii to to że za każdą naszą granicą widzą i opisują ją inaczej więc dyskusja o niej pomimo że wciąga to do niczego nie prowadzi. Dla mnie klecha nigdy nie będzie bohaterem większym tylko dlatego że ma święcenia. Tak samo nigdy nie będzie mi go bardziej szkoda jak dostanie po tyłku tylko dlatego że nosi sutannę. |
#470 6 na 6 | hmax (463 punktów) | Odp: Problem z "ateistami" |
> A ta wyzwolona to niby z jakiej kultury powstała? Nie widzę żadnego wydarzenia w historii europy żeby można anulować ciągłość.Ja też nie. Nie widzę też sensu żeby ci to tłumaczyć albo udajesz głupiego albo... W sumie można powiedzieć że dzisiejsza RzeczPospolita powstała na bazie kultury komunistycznej.Wręcz powiedzmy że istnieje dzięki komunie. Nie uciekajmy od komuny to nasza baza, dziedzictwo.  > Aaaaa to znaczy że komuna miała rację rabując tym wstrętnym kapitalistom majątki bo przecież też na wyzysku się wzbogacili.nie będę pisał o kapitalistach, rewolucji, leninie i ich pobudkach bo mi to wisi ale ta czerwona wstrętna masa musiała być bardzo wkurzona. ciekawe czym. Wg mnie komuna miała takie samo prawo do własności kościelnej ziemi jak kościół do im wcześniej nadanej. Kościół bogacił się przez wieki wykorzystując ciemnotę ludzi wciskając im miejsce w niebie za złoto i przywileje. Natomiast Komuna siłą tą ziemię im zabierała. Prawo silniejszego. Okradł złodziej oszusta - nie rozczulałbym się nad tym. Jedni i drudzy siebie warci. > A czego się wstydzić ? W całym świecie chwalą się budynkami sakralnymi, ja tam nie mam kompleksów co do własnego narodu.Chwalą się zabytkami !!! przecież ja piszę o nowych budynkach z krzyżem po środku. Rozumiesz co czytasz ??? Proponuję wycieczkę do watykanu zostań tam i poproś o obywatelstwo. Dla ciebie idealna okolica. |
#471 2 na 2 | Kaszman (396 punktów) | Odp: Problem z "ateistami" | Mnie najbardziej śmieszą wypowiedzi "prawdziwy ateista powinien mieć szacunek do innych religii", tak jakby ateizm dzielił się na prawdziwy i fałszywy (albo był religią) i jakby katolik wiedział jak powinien się zachowywać ateista. Ten "prawdziwy".
Where's your god now ? |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: Problem z "ateistami" | > Jakoś tak wychodzi, że to właśnie różnice religijne, chociaż niekiedy subtelne, zaogniają sprawę.To jest właśnie pytanie co jest najpierw czy różnice, czy konflikt.
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: Problem z "ateistami" | > Ja też nie. Nie widzę też sensu żeby ci to tłumaczyć albo udajesz głupiego albo......... albo mam rację, a to Ty niewiele rozumiesz. > W sumie można powiedzieć że dzisiejsza RzeczPospolita powstała na bazie kultury komunistycznej.Wręcz powiedzmy że istnieje dzięki komunie. Nie uciekajmy od komuny to nasza baza, dziedzictwo.  Zgadza się. Tz. homo sovietikus jest produktem tej kultury i choć komuniści odcisnęli mocne piętno na naszym społeczeństwie to dzięki tradycji i kulturze nie do końca zniewolono ludzi i dzięki temu coś takiego jak Solidarność było możliwe. > Wg mnie komuna miała takie samo prawo do własności kościelnej ziemi jak kościół do im wcześniej nadanej. Kościół bogacił się przez wieki wykorzystując ciemnotę ludzi wciskając im miejsce w niebie za złoto i przywileje. Natomiast Komuna siłą tą ziemię im zabierała. Prawo silniejszego.Ooo pierwszy raz widzę na tym forum zdeklarowanego autokratę. Coś w tym jest - może to przyszłość po upadku ustrojów demokratycznych. > Chwalą się zabytkami !!! przecież ja piszę o nowych budynkach z krzyżem po środku. Rozumiesz co czytasz ???A co masz do nowych budynków, bardzo fajne są i można sie nimi chwalić.
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
#474 1 na 1 | hmax (463 punktów) | Odp: Problem z "ateistami" | > to Ty niewiele rozumieszjeśli mam tak rozumieć jak sw augustyn to jak najbardziej się z tobą zgadzam a nawet więcej wyrzekam się takiego rozumu > Ooo pierwszy raz widzę na tym forum zdeklarowanego autokratę.skąd taki wniosek że ja autokrata? łatwo przychodzi wam osądzanie. Kto odpowie klerowi katolickiemu tym samym czego od niego doświadczył (w myśl zasady oko z oko ząb za ząb) czyli na przykład okradnie go a nawet przepędzi nie życząc sobie konkurencji w dojeniu narodu od razu zostanie nazwany autokratą, antychrystem, diabłem i to nawet wcielonym, opętanym szaleńcem natomiast w dzisiejszych czasach popularne jest oczywiście określenie żydokomuna i zamach na tradycyjne wartości narodowe. > może to przyszłość po upadku ustrojów demokratycznychpo upadku demokracji dochodziło już do rządów autokratów. Na myśl przychodzi mi starożytny Rzym ze swoim senatem, który zastąpił autokratyzm papieski. Mod: Pamiętaj, proszę, o zasadach pisowni polskiej. |
#475 9 na 11 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Problem z "ateistami" |
> A co masz do nowych budynków, bardzo fajne są i można sie nimi chwalić.Osobiście wolałabym, by były to nowe teatry, hotele, szkoły, przedszkola i instytuty badawcze. |
#476 1 na 1 | Konowal (6291 punktów) | Odp: Problem z "ateistami" | > >A co masz do nowych budynków, bardzo fajne są i można sie nimi chwalić.> Osobiście wolałabym, by były to nowe teatry, hotele, szkoły, przedszkola i instytuty badawcze.Takie gadanie do niczego nie doprowadzi, bo znowu ja bym chciał co innego żeby mi nie zabierali pieniędzy, które marnotrawią a które lepiej bym wykorzystywał niż państwo. Zaś jedna podstawowa sprawa - datki są na Kościół dobrowolne.
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
#477 6 na 6 daddy (2737 punktów) (zablokowany) | Odp: Problem z "ateistami" |
> Zaś jedna podstawowa sprawa - datki są na Kościół dobrowolne.Od kiedy to?! Coś przeoczyłem? Kwestia nazewnictwa? Podatek to nie datek? |
#478 3 na 3 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Problem z "ateistami" | . > >>>Osobiście wolałabym, by były to nowe teatry, hotele, szkoły, przedszkola i instytuty badawcze.> Takie gadanie do niczego nie doprowadzi, bo znowu ja bym chciał co innego żeby mi nie zabierali pieniędzy, które marnotrawią a które lepiej bym wykorzystywał niż państwo.> Zaś jedna podstawowa sprawa - datki są na Kościół dobrowolne.Nie jest sztuką zamknięcie się w małym światku parafiańszczyzny i tkwienie w ideologicznym fundamentalizmie nabytym w procesie socjalizacji. Sztuką jest zrywanie intelektualnych pęt i przekraczanie wyznaczanych granic. To smutne, że istnieją ludzie o takim zrozumieniu rzeczywistości, a wprost przerażające, że takich jest większość. Gdybym miał mieć Pański światopogląd i wszystkie bogactwa świata, to wolałbym się własną pięścią zabić. @@@
Wiara albo rozum - wybór należy do ciebie . |
#479 9 na 9 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Problem z "ateistami" |
> Takie gadanie do niczego nie doprowadzi, bo znowu ja bym chciał co innego żeby mi nie zabierali pieniędzy, które marnotrawią a które lepiej bym wykorzystywał niż państwo.O, to, to właśnie! O tym samym mówię  > Zaś jedna podstawowa sprawa - datki są na Kościół dobrowolne.Te z budżetu też? Ja nie wyraziłam zgody na opłacanie szkolnych katechetów z budżetu samorządowego, nikt mnie o zdanie nie pytał, więc co z tą dobrowolnością, gdzież ona? |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: Problem z "ateistami" | > >Zaś jedna podstawowa sprawa - datki są na Kościół dobrowolne.> Od kiedy to?! Coś przeoczyłem? Kwestia nazewnictwa? Podatek to nie datek?To jakieś przykładziki?
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|