 |
11-ste przykazanie wg Terlikowskiego Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 17-12-2012 21:43 | Małyska (6054 punktów) | 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego
10 na 10 | Nie wybierałem czasu , w którym żyję ale muszę zmagać się z tym wszystkim co widzę i słyszę. Jestem pechowcem , mam telewizor. W XXI wieku w zasadzie wszyscy go mają. Mimowolnie oglądam telewizję . Mój pech się potęguje. Trafiłem na program publicystyczny (Kropka nad i 17.12.2012) z udziałem posła Niesiołowskiego i publicysty Terlikowskiego. Prawdziwy hardcore ! Poseł Niesiołowski, chyba wszyscy go znamy, przy p. Terlikowskim objawił się jako wyważony, zdroworozsądkowy i ugodowy przedstawiciel katolickiego społeczeństwa. O tempora, o mores! Do czego to doszło! Niesiołowski barankiem pokoju? Przy Terlikowskim sam Papież byłby zdrajcą ideałów Chrystusa. Zazdroszczę Terlikowskiemu wszechstronnej wiedzy. On wie wszystko o zbawieniu! Nie potrzebni Aniołowie i Archaniołowie. Terlikowski wie kto popełnia grzech i jakiego kalibru. Aborcja, In vitro, dla Terlikowskiego to jak dla mechanika w warsztacie samochodowym wymienić olej. Wie co myśli człowiek i jak ma postąpić. Zna wszystkie grzechy i kary za nie. Prawdziwa wyrocznia. Nie potrzebne już autorytety, eksperci, encyklopedie i nawet encykliki papieskie. Jest Terlikowski! W programie Moniki Olejnik Tomasz Terlikowski powiedział, że”zarówno aborcje w Polsce, jak i masakra w Newton były zabijaniem niewinnych dzieci” Zapytany, co sądzi o dzieciach poczętych poprzez in vitro powiedział, że "to są fantastyczne dzieci, ale metoda poczęcia jest zła". Dlaczego Terlikowski nie wprowadzi 11-go „ Nie będziesz poczynał In vitro” No cóż,dobry Bóg jakoś o tym zapomniał… Fajne wpisy na: panoptikum-blogosobliwosci.blog.pl/ | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 Dalej..#76 2 na 2 | vifix (2315 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | > Dla czego kościołowi wolno obwiniać ateistów za całe zło świata,Po pierwsze każdy może sobie każdego obwiniać za całe zło świata, tak jak ludzie na tym forum obwiniają religię. Po drugie kiedy papież powiedział, że ateiści są odpowiedzialni za całe zło na świecie? No chyba, że przez kościół rozumiesz jednego lub kilku szeregowych księży. |
#77 8 na 8 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | . > Dzisiaj jednak przyjmujemy inną definicję życia, odwołującą się do procesów chemicznych i fizycznych, czyli czegoś, co w starożytności, a tym bardziej w średniowieczu, nie było zbyt dobrze znane.Dzisiaj: Magisterium Kościoła Katolickiego mówi, że każdą poszczególną duszę Bóg stwarza z niczego, jednocząc ją z komórkami rodzicielskimi łączącymi się w akcie prokreacji. Chrystianizm zapłodnione jajo utożsamia z człowiekiem. W całym życiu doczesnym dusza wraz z ciałem stanowi jedność, stanowiąc wyraz duchowej osobowości człowieka. Prowadząc go do wypełnienia losu życia w drodze do zmartwychwstania. Duszy nie można wyprowadzać z materii, gdyż jest ona substancją - to znaczy bytem, który "opiera się na samym sobie" - materię organizującym. Bóg jest substancją w stopniu najwyższym, substancja duszy ludzkiej jest zależna od Boga. Dusza raz stworzona uzyskuje nieśmiertelność.
Dla nauki trudne jest wyznaczenie momentu, gdy stajemy się istotą ludzką. Nie jest nią jajo i nie jest plemnik. Czy wystarczy ich spotkanie - zapłodnienie. Jedna komórka o średnicy jednej setnej milimetra zawierająca chromosomy ojca i matki. 46 chromosomów stanowiących 23 pary z zawartym w nich szyfrem, według którego, kroczek po kroczku, zostaniemy zbudowani. Dopiero po 30 godzinach zygota dzieli się na dwie komórki. Szóstego dnia już jako kilkaset komórek nazywanych blastocystą dociera do macicy, aby po około dwu tygodniach zagnieździć się w jej ścianie. Od tego momentu nazywana zarodkiem rozwija się dalej, tak by po dwu miesiącach osiągnąć punkt, od którego zaczyna nazywać się płodem. Rozwijać się będzie pod tą nazwą jeszcze przez ponad 200 dni - do chwili, kiedy przyjdzie na świat dziecko. To cudowne zdarzenie jest procesem. Permanentnym stawaniem się, w którym tylko dla lepszego zrozumienia zachodzących zmian określamy i nazywamy dostrzegalne dla nas etapy. Tak samo jak w ewolucyjnym rozwoju najważniejszym kryterium tego, że jesteśmy ludźmi, są nie nasze kształty, a zbudowany z komórek mózg. Komórki będące w przyszłości mózgiem zaczynają się tworzyć po siedmiu tygodniach i przesuwają na właściwe im miejsce. W toku umiejscowienia następuje ich specjalizacja. Ale choć struktura charakterystyczna dla człowieka, jaką jest kora mózgowa, od początku zostaje utworzona z sześciu warstw komórek nerwowych, to początkowo neurony nie są wyposażone w aksony i dendryty z synapsami, czyli brakuje między nimi połączeń. Proces tworzenia komunikacyjnej sieci rozpoczyna się około 24 tygodnia od poczęcia i trwa jeszcze długo po urodzeniu. Tak jak zbiór mikrochipów bez połączeń nigdy nie będzie komputerem, tak do czasu rozwinięcia dostatecznej ilości synaptycznych połączeń między neuronami (co następuje około siódmego miesiąca ciąży) nie możemy z punktu nauk biologicznych mówić o ludzkim dziecku. Wiele przyczyn może spowodować, że prenatalny proces może zostać w sposób naturalny przerwany. Wiele też przyczyn może ten przebieg zakłócić. Biologiczny rozwój od pojedynczej komórki do dojrzałego osobnika jest jednym z cudownych procesów jakie permanentnie przebiegają w naturze, ale rozwój mózgu doprowadził nas do granicy, za którą sama biologia nie jest w stanie wyjaśnić w pełni złożonej ludzkiej natury. Co Magisterium ma wspólnego z nauką? - Jak zawsze nic, poza próbami wyhamowania naukowego postępu. > Tomasz z Akwinu zawsze starał się być na bieżąco z nauką, więc gdyby żył dzisiaj to uznałby pewnie, że życie zaczyna się od poczęcia - wszak zarodek - we współczesnym rozumieniu życia - żyje. Z tego względu współczesne poglądy KK na kwestię "kiedy zaczyna się człowiek" nie kłócą się z myślą Tomasza.Zupełnie się nie kłócą. Są tak samo fideistyczne: "Przyzwolenie wiary powinno zawsze poprzedzać rozum, podczas gdy przyzwolenie ducha zdaje się budować na rozumie".
W myśl tych stwierdzeń można wskazać bieg refleksji teologicznej prowadzący od wiary do poznania rozumowego, od pewnej początkowej podstawy do rozwiniętego zbioru twierdzeń, od zasad do wniosków. Warunkiem istotnym jest przestrzeganie pewnej przejrzystości wewnętrznej prawd wiary. Należy nie dopuszczać do stawiania w opozycji rozumu, tego co jest dla niego oczywiste, i wiary, wraz z jej nieoczywistymi twierdzeniami.pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_z_AkwinuCzy Panu za te próby ewangelizacji racjonalistów płacą, czy to Pan sam (wraz z grupą ideowych przyjaciół) czuję ogromną potrzebę nawracania nas? Niezależnie od przyczyn warto się do tego lepiej przygotować, a nie obniżać naszego poziomu. Miłego dnia. @@@ . |
#78 2 na 2 | vifix (2315 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | > Albo, inaczej kim jest Terlikowski, żeby mówić pani X, że nie ma prawa decydować o swoim życiu?Każdy obywatel ma prawo mówić co inni mają robić i każdy obywatel może nakaz innego obywatela zignorować. > Co robi Terlikowski i jemu podobni po za gadaniem? Co mają do zaoferowania tym wszystkim kobietom matkom czy dzieciom żyjącym w domach dziecka. Swoje zasady?Popierasz politykę korei płn wobec własnych obywateli? |
#79 9 na 9 | mrSpock (2845 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | > >Albo, inaczej kim jest Terlikowski, żeby mówić pani X, że nie ma prawa decydować o swoim życiu?> Każdy obywatel ma prawo mówić co inni mają robić i każdy obywatel może nakaz innego obywatela zignorować.Takich jak Terlikowski nie można ignorować, bo jak zaczniemy patrzeć na takich przez palce to właśnie będziemy mieli Koreę północną (rządy autorytarne). > >Co robi Terlikowski i jemu podobni po za gadaniem? Co mają do zaoferowania tym wszystkim kobietom matkom czy dzieciom żyjącym w domach dziecka. Swoje zasady?> Popierasz politykę korei płn wobec własnych obywateli?> Co? |
#80 8 na 8 | Ojciec Ateusz (9201 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | > Przepraszam a kim jest Terlikowski, żeby decydować o życiu innych?Z punktu widzenia Kościoła, czyli instytucji dla której każda aborcja oznacza utratę potencjalnego zysku - to chyba będzie pożyteczny idiota? |
#81 1 na 3 | vifix (2315 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | > Takich jak Terlikowski nie można ignorować, bo jak zaczniemy patrzeć na takich przez palce to właśnie będziemy mieli Koreę północną (rządy autorytarne).Co zatem proponujesz? Rozstrzelać? A co z tymi, którzy mają podobne poglądy do Terlikowskiego? > >Popierasz politykę korei płn wobec własnych obywateli?> >> Co?A czego nie zrozumiałeś? Popierasz politykę gnębienia własnych obywateli przez przywódcę korei płn? |
#82 4 na 4 Sobieski20 (1136 punktów) (zablokowany) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | Gdybyś mu nie dał po pysku (sprowokował) to by cie raczej nie pobił. Za to Terlikowski gdyby tylko prawo mu na to pozwalało, większość z nas spalił by na jakimś stosie. Z dwojga złego wole pobicie  |
#83 11 na 11 | mrSpock (2845 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | > >Dla czego kościołowi wolno obwiniać ateistów za całe zło świata,> Po pierwsze każdy może sobie każdego obwiniać za całe zło świata, tak jak ludzie na tym forum obwiniają religię.> Po drugie kiedy papież powiedział, że ateiści są odpowiedzialni za całe zło na świecie? No chyba, że przez kościół rozumiesz jednego lub kilku szeregowych księży. Cytat: Tymczasem sam papież nie uspokoił nastrojów. Przeciwnie, dolał oliwy do ognia. Podczas przemówienia na Placu Cibeles w centrum Madrytu Benedykt XVI skrytykował ateistów, agnostyków i "relatywizm moralny" panujący w Europie, a w szczególności w Hiszpanii. Mówił o "tych, którym wystarczy iść za panującą modą, za chwilowym zainteresowaniem". Stwierdził, że "zapominając o prawdziwej sprawiedliwości, trwają oni we własnym widzimisię, zamiast szukać prawdy bez przymiotników". Papież piętnował też "relatywizm moralny" w Europie. Jak stwierdził, "jest wielu, którzy, uważając się za bogów, myślą, że nie potrzebują więcej korzeni ani fundamentów oprócz nich samych". Jak dla mnie przekaz jednoznaczny. Opinia pojedynczych czy kilku księży? Kpisz sobie? No, ale przecież wylewanie pomyj na jednostki w kościele to częsta praktyka. |
#84 9 na 9 | rysiek (4593 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | > (...) I najważniejsze, czego wielu nie zauważa, zawsze jest to reakcja, nawet jeśli nerwowa, to jednak reakcja, na idiotyzmy i oskarżenia, krytykowanych przez niego osób, które chciałyby swobodnie i bezkrytycznie rozsiewać brednie i pomówienia. (...)Właśnie, wielu widocznie uważa że prawda "jak zwykle leży pośrodku", widzi dwie osoby ostro się spierają to obaj jednakowo winni agresji. Poza tym wydaje mi się że kolokwialne epitety, typu wariaci, głupcy itp. używane przez Niesiołowskiego są jednak mniejszej wagi niż oskarżenia o zdradę, udział w zamachu na prezydenta czy bycie agentem obcego mocarstwa. |
#85 1 na 1 | vifix (2315 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | > Gdybyś mu nie dał po pysku (sprowokował) to by cie raczej nie pobił.Śmiem w to wątpić. > Za to Terlikowski gdyby tylko prawo mu na to pozwalało, większość z nas spalił by na jakimś stosie. Z dwojga złego wole pobicie  Również śmiem w to wątpić. Zauważ, że Niesiołowski, w przeciwieństwie do Terlikowskiego, jest za obecnym rozwiązaniem aborcyjnym czyli płód jest człowiekiem no chyba, że prawdopodobnie będzie kalekie lub jest dzieckiem gwałciciela. Terlikowski natomiast opowiada się za życiem, więc nie widzę podstaw do stawiania tezy, że będzie kogoś palił na stosie czyli odbierał życie. |
#86 5 na 5 | mrSpock (2845 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | > >Takich jak Terlikowski nie można ignorować, bo jak zaczniemy patrzeć na takich przez palce to właśnie będziemy mieli Koreę północną (rządy autorytarne).> Co zatem proponujesz? Rozstrzelać?> A co z tymi, którzy mają podobne poglądy do Terlikowskiego?> >>Popierasz politykę korei płn wobec własnych obywateli?> >>> >Co?> A czego nie zrozumiałeś? Popierasz politykę gnębienia własnych obywateli przez przywódcę korei płn?> A niech sobie ma. Mam głęboko w d. poglądy Terlikowskiego i jemu podobnych, pod warunkiem że nie wchodzą mi z tym do domu i nie usiłują mi wcisnąć swojej katolickiej moralności. Sory, ale dalej nie rozumie sugerujesz, że wdrażając system laicki czy ateistyczny to będzie gnębienie obywateli? Po za tym w Polsce prezydentem jest Komorowski, a nie przywódca Korei pł |
| vifix (2315 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | > Jak dla mnie przekaz jednoznaczny.Jeżeli dla Ciebie ta wypowiedź to zasugerowanie, że ateiści są wini każdej formie zła to nie mam więcej pytań.  |
#88 1 na 3 | worek kości (2937 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | > Przebieg ciąży jest dość szczegółowo opisany i zbadany. Został podzielony na konkretne okresy. Np okres zarodkowy, Płodowy. W stosunku do zarodka nie używa się słowa człowiek...No, nie używa się tego SŁOWA. To ciekawy problem - jak to słowa kształtują rzeczywistość - ktoś nazwie coś inaczej i od razu przysługują temu inne prawa... > To jest ciągły proces który ma wiele stanów pośrednich. Przez jakąś część tego okresu zarodek nie posiada mózgu, albo posiada go w takiej postaci że nie jest zdolny do myślenia, odczuwania bólu, uczuć etc. Czy to jest człowiek? Czy to jest równo prawne z kilkuletnim dzieckiem? Czy można jego interesy przeciwstawiać interesom matki?Nie wiem, czy płód jest zdolny do myślenia. Jeśli płód nie jest równoprawny z kilkuletnim dzieckiem, to tygodniowy niemowlak już jest? A jak ktoś jest wcześniakiem, to jest wtedy mniej człowiekiem? > W teologi katolickiej, jak rozumiem,włącza się do tej dyskusji kwestię duszy. I rzekome posiadanie duszy przez dzielącą się komórkę stanowi argument że to jest człowiek. Problem w tym że nie wszyscy wieża w banialuki o duszach. Zresztą ten koncept (istnienie duszy) nie wytrzymuje prostej krytyki.Nie chodzi o duszę, tylko o naturę. Zdaniem niektórych człowiek zaczyna się od pewnego momentu, czyli wczoraj to tylko zlepek komórek, a jutro - człowiek. Dość arbitralne rozróżnienie. W KK twierdzi się, że o człowieku mówimy od poczęcia, czyli zapłodnienia, gdy ustala się nowe, oryginalne DNA (potencjalnego) człowieka. > Ludzki mózg został całkiem nieźle poznany i wiemy że to co przypisywano duszy jest sprawą procesów chemicznych zachodzących w mózgu. Koncept duszy nie jest już potrzebny by wytłumaczyć cokolwiek.Niektórzy powiedzieliby, że dzisiaj zamiast o duszy, która się "kojarzy", mówimy po prostu o umyśle. Umysł twoim zdaniem też już został wyjaśniony? > Poronione zarodki same chyba nie zdążyły zrobić nic złego. Więc dlaczego bóg karze je śmiercią? W końcu to on decyduje...Nie przypominam sobie, żeby KK głosił prawo karmana. Pokićkało ci się z hinduizmem.
bembergiem w berg |
#89 2 na 2 | vifix (2315 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | > Sory, ale dalej nie rozumie sugerujesz, że wdrażając system laicki czy ateistyczny to będzie gnębienie obywateli?> Po za tym w Polsce prezydentem jest Komorowski, a nie przywódca Korei płDobra, wiedzę, że nie umiesz odpowiadać na pytania więc uproszczę  Zakładam, że jesteś PRZECIWNY polityce represji w korei płn, pytam się więc co robisz w tej sprawie oprócz gadania? |
#90 4 na 4 | setarkos (10757 punktów) | Odp: 11-ste przykazanie wg Terlikowskiego | > .. Papież piętnował też "relatywizm moralny" w Europie. Jak stwierdził, "jest wielu, którzy, uważając się za bogów, myślą, że nie potrzebują więcej korzeni ani fundamentów oprócz nich samych".Czyżby papież w ten sposób postponował papieży? |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|