 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 31-03-2013 22:54 | Małyska (6054 punktów) | Maska opadła
22 na 22 | Polscy biskupi rozpoczęli kolejną ofensywę. Tym razem z niezwykłą żarliwością starają się tłumaczyć, niewygodne dla siebie, wypowiedzi nowego papieża. Nie wiedzą jak wybrnąć ze stwierdzenia o "biednym kościele dla biednych". Wiją się jak piskorze i kombinują jak przetłumaczyć papieski język na ten zrozumiały dla wiernych. Tej "mission impossible" podjął się sekretarz Episkopatu bp Wojciech Polak. "Nauczanie papieskie zawsze stanowi drogowskaz i linię przewodnią dla pracy duszpasterskiej Kościoła w Polsce. Tak było w czasie pontyfikatów poprzednich papieży. Czytamy encykliki papieskie i inne dokumenty, słuchamy homilii, są one inspiracją do podejmowanych działań" - powiedział PAP bp Polak. Dodał także: "Kościół zawsze i w każdym czasie jest wzywany do tego, by być solidarnym z ludźmi ubogimi. Trzeba jednak pamiętać, że Kościół nie jest jedną z wielu organizacji charytatywnych, ale to wspólnota, która przede wszystkim głosi zbawienie ludziom ubogim. Oczywiście, Kościół jest wezwany do niesienia konkretnej pomocy, ale przede wszystkim do głoszenia Ewangelii. Tak więc nie chodzi tylko o zaspokajanie materialnych potrzeb człowieka, bo to robią różne organizacje, niejednokrotnie lepiej niż Kościół".wyborcza.p(*)Polski_Episkopat__Kosciol.htmlBardzo dziękuję panu biskupowi za to oświadczenie. Zrozumiałem , że w zasadzie biskupom wystarczy lektura papieskich homilii i encyklik. Życzę więc miłej lektury. Skoro kościół nie jest organizacją charytatywną to czas go opodatkować jak każdego zwykłego obywatela. Podatnicy też nie są organizacją charytatywną i nie powinni ze swoich podatków fundować biskupom pałaców, limuzyn, wykwintnych trunków i służby. Czcigodni kapłani i kościół są po to by tylko brać i utrzymywać w posłuszeństwie naiwne owieczki, w zamian za obietnice zbawienia! Maska opadła. Polscy biskupi po raz kolejny pokazali hipokryzję i prawdziwą twarz kościoła. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 Dalej..#61 4 na 4 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Maska opadła | . > >>>Niech się Pan nie przejmuje - pan Elasp poza przyjęciem sporej dozy katolickich bzdur na wiarę, już niewiele więcej potrafi zrozumieć i jedynym motorem do jego wypowiedzi na naszym form jest fundamentalistyczne zacietrzewienie oraz nienawiść do wszystkich nie podzielających jego wiary.> Elasp jak Elasp - przeczytałem parę jego wypowiedzi i są one na jako takim poziomie.To kwestia gustu i wyborów. Osobiście najbardziej nie lubię głupoty. > Nie jestem tu zbyt długo wiec nie wiem czy może być inaczej.Może! Było tu już kilkoro fideistów o sporej inteligencji i wiedzy. > Znacznie agresywniejszy (a przy tym bardziej fundamentalny) jest worek kości.Fundamentalizm i zacietrzewienie podobne, ale inteligencja i wiedza - w moim odbiorze - na wyższym poziomie. > To rewizjonista z krwi i kości  A cóż takiego on rewiduje, gdy uprawia dogmatyczny katolicyzm? Przepraszam, ale nie rozumiem? > Jego katolicki relatywizm jest fascynujący a jego ocieranie mordy erystyką musi budzić ujemny szacunek  Jest człowiekiem i to budzi mój szacunek i chętnie na piwo, czy dobre wino z nim bym poszedł. Mój brak szacunku budzą: głupota, obłuda i zacietrzewienie przy swojej wierze. "Jeżeli fakty przeczą moim stwierdzeniom, tym gorzej dla faktów".Miałem i mam wśród swoich przyjaciół ludzi wierzących, nawet głęboko, wśród nich kilku kapłanów. Wywodzę się z katolickiej rodziny. Muszę mieć to wszystko w swojej świadomości. Znam dorobek intelektualny wielu ludzi powiązanych z religiami, czy to wszystko durnie? Czy durniem był np. Newton? Jak Pan zauważy nazywam rzeczy po imieniu, ale to wcale nie znaczy, abym ktokolwiek skreślał ze względu na poglądy, choć zdecydowanie skreślam ze względu na cechy charakteru i idące za nimi czyny. Pozdrawiam. @@@ . |
#62 2 na 2 | Elasp (6859 punktów) | Odp: Maska opadła |
Proszę wybaczyć szczerość, ale... niech Pan się najpierw nauczy pisać - nie rozumiem, jak można być tak niechlujnym w słowie pisanym? - a dopiero potem zabiera za kwestie teologiczne. Myślę, że taka kolejność będzie najlepsza. |
rafal73 (9720 punktów) (zablokowany) | Odp: Maska opadła | > Proszę wybaczyć szczerość, ale... niech Pan się najpierw nauczy pisać - nie rozumiem, jak można być tak niechlujnym w słowie pisanym? - a dopiero potem zabiera za kwestie teologiczne. Myślę, że taka kolejność będzie najlepsza.Prosze wybaczyc ale nie kazdy uczyl sie jezyka polskiego w polskiej szkole. Wiem to to moze byc dla ciebie szokiem ale istnieja ludzie, ktorych ojczystym jezykiem nie jest jezyk polski |
#64 1 na 1 | Elasp (6859 punktów) | Odp: Maska opadła |
Ale imiona są pisane wielką literą chyba we wszystkich językach, nieprawdaż? |
#65 2 na 2 rafal73 (9720 punktów) (zablokowany) | Odp: Maska opadła | Co worek rewiduje? WSZYSTKO zwiazane z negatywnymi cechami katolicyzmu i WSZYSTKO co jest zwiazane z przestepstwami katoickiego kleru. W obronie ksiedza nawet anatomie czlowieka zmieni aby wyszlo, ze srodek ciezkosci jest w pochwie. Worek nigdy nie napisal "masz racje". Zawsze pisze "ale", "przeciez", "a inni tez gwalca". Sztucznie pielegnowany idiolekt nie przesloni relatywizmu i podlosci  > Ale imiona są pisane wielką literą chyba we wszystkich językach, nieprawdaż?@Elasp: I z powodu jednej czy dwoch literowek chwytasz sie formy zamiast tresci??? Zaraz pewnie powiesz, ze nie jestem prawdziwym Polakiem i nie mam prawa wtracac sie w nieswoje sparwy  |
#66 1 na 1 | setarkos (10757 punktów) | Odp: Maska opadła | > w każdym bóstwie jest coś boskiego. Każda religia to antycypacja (niekoniecznie oczywiście ścisła i całkowita) Istoty Najwyższej.W każdym człowieku jest coś ludzkiego. Bezbożność to antycypacja istoty partnerstwa. > Twierdzenie, że wszystkie religie są fałszywe, jest kompromitującym zabobonemA ilu religiom należy przypisać fałszywość? [Ew. które prawdziwe?] |
#67 4 na 4 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Maska opadła | . > Kreacjoniści to niewielki odsetek wśród katolików, tak więc nie uogólniajmy.Ale znacznie większy to procent od procentu ślepo wierzących i głupoty opowiadających. Choć tak ogólnie to Pan ma rację: "53% wśród ogółu Polaków, a 43% wśród wierzących i praktykujących uważa, że ludzie powstali w wyniku procesu biologicznego, a tylko odpowiednio 30% i 36% uważa że zostali stworzeni w obecnej postaci." A więc tylko 30-36% procent katolików wierzy, że zostali stworzeni przez Boga, a "kreacjonizm" to właśnie to znaczy. Jacek Żakowski w najnowszej "Polityce": W najbardziej (obok Malty) katolickim kraju Europy najlepiej widać to na przykładzie seksu i innych obyczajów. Za katolików uważa się jakieś 90 proc. obywateli RP. A jednocześnie ok. 70 proc. popiera in vitro, 60 proc. jest za legalną eutanazją, prawie połowa za legalną aborcją, ponad 60 proc. akceptuje wspólne mieszkanie (i seks) bez ślubu, ponad połowa deklaruje, że homoseksualnego partnera własnego dziecka traldtowałoby tak samo jak partnera heteroseksualnego, prawie80 proc. deklaruje użycie prezerwatyw. W tych (i wielu innych) sprawach większość wiernych ma pogląd przeciwny niż ich Kościół.
Jeszcze bardziej poruszający jest rozziew między wiarą wiernych i wiarą Kościoła w sprawach czysto teologicznych. Nawet wśród osób co niedziela uczestniczących w mszach 15 proc. nie wierzy w Sąd Ostateczny, 22 proc. w zmartwychwstanie, 23 proc. w cuda i życie pozagrobowe. W życie pozagrobowe - fundament eschatologicznej narracji Kościoła wierzy zaledwie 80 proc. osób określających się jako głęboko wierzący katolicy. Ale apostazje można policzyć na palcach.
Polacy mogą się z Kościołem nie zgadzać, ale nie występują. Kościelne nauczanie traktują pragmatycznie. Polak jest życiowy. W zdecydowanej większości nie upiera się przy żadnej doktrynie. Kiedyś, należąc do PZPR, w tajemnicy posyłał dzieci na religię. Dziś chodzi do Kościoła i rodzi pozamałżeńskie dzieci (w Warszawie czy Wałbrzychu jest ich większość), głosuje na SLD i jest przeciw gejowskim małżeństwom (87 proc.) albo na PiS i jest za antykoncepcją (54 proc.). Gdyby nie pamięć o ministrantach z partyjnych i milicyjnych rodzin, można by powiedzieć, że jesteśmy ultraponowocześni. Bo na przykład zwalczane przez Kościół metody antykoncepcji są w katolickiej Polsce bardziej popularne niż w średnio zlaicyzowanej, bezbożnej Europie.
Ale nie tylko my jesteśmy tak pokręceni. Czasy są pokręcone. Żeby to pokręcenie oddać czytelną metaforą, Zygmunt Bauman opisał kulturę współ czesnej "płynnej nowoczesności" jako supermarket. Metafora Baumana pasuje do całej sfery wartości, idei, tożsamości, postaw, obyczajów, przekonań, tradycji, poglądów. Człowiek Zachodu (a więc także Polski) chodzi po tym supermarkecie i wrzuca sobie do wózka, co mu w oko wpadnie albo co mu przypadnie do gustu.
Red. Andrzej Izdebski parę lat temu: Rafał Boguszewski, analityk z Centrum Badania Opinii Społecznej na wyżej opisanym panelu poświęconym sekularyzacji powiedział: Obecnie Kościół katolicki należy do instytucji cieszących się bardzo dużym autorytet społecznym. W maju 2008 roku aprobatę dla jego działań wyrażało ponad dwie trzecie Polaków (69%), a tylko niespełna jedna czwarta (24%) wypowiadała się o jego działalności negatywnie. Co istotne, obecnie autorytet Kościoła jest na tyle silny, że nawet wydarzenia i skandale na tle obyczajowym (np. sprawa abp. Paetza) czy kontrowersje wokół lustracji w Kościele, na czele z szeroko komentowanym przypadkiem abp. Wielgusa i jego współpracy z SB, nie powodują wyraźnego spadku zaufania do Kościoła, jeśli nawet, to zmiany te są krótkotrwałe. Analizy te mogłyby wskazywać, że światopogląd katolicki trzyma się w Polsce mocno, gdyby nie inne przesłanki wskazujące, że przywiązanie do wiary przodków i deklaratywna akceptacja doktryny nie przekłada się na codzienne życie. Żenującą tego egzemplifikacją z ostatnich miesięcy może być Kazimierz Marcinkiewicz, na rekolekcjach dla rodzin chrześcijańskich dający siebie za przykład do czasu, gdy poczuł inną, też "bożą" potrzebę. Czy Mirosław Orzechowski nawołujący do abstynencji i jednocześnie rozbijający po pijanemu samochody. Uogólniając dr Boguszewski mówi: Powszechna jest wprawdzie wiara w Boga (90% Polaków nie ma wątpliwości co do Jego istnienia), jednak przekonanie o istnieniu nieba wyraża już niespełna trzy czwarte badanych (74%). Jeszcze mniejsza jest wiara w życie po śmierci - deklaruje ją 70% respondentów, a niespełna dwie trzecie (65%) ma nadzieję na to, że w niebie ponownie spotka osoby, które kocha. Tylko ponad połowa Polaków (56%) wierzy w istnienie piekła, a jeszcze mniej (54%) wyraża przekonanie o istnieniu diabła. (...) W całej populacji badanych jedynie nieco więcej niż co trzeci respondent (38%) jest przekonany, że można mówić o istnieniu jasnych i mających zastosowanie do wszystkich - niezależnie od okoliczności - zasad, które określają, co jest dobre, a co złe.
Na tym tle ciekawie przedstawiają się opublikowane niedawno w Internecie wyniki badań OBOP-u, które mówią, że 53% wśród ogółu Polaków, a 43% wśród wierzących i praktykujących uważa, że ludzie powstali w wyniku procesu biologicznego, a tylko odpowiednio 30% i 36% uważa że zostali stworzeni w obecnej postaci. Tą niespójność dostrzega Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej, gdy pisze: Polacy wierzą dziś w sposób selektywny, wybierają z wiary to, co im pasuje, tak jak wybiera się towar z półek w supermarketach. [Załącznik]@@@ . |
#68 1 na 1 | szarley (54906 punktów) | Odp: Maska opadła | > KAZDY katolik MUSI byc kreacjonista. Pierwsza strona swietej ksiegi nie pozwala na cos innego anizeli kreacjonizm (poczawszy na wszechswiecie a skonczywszy na czlowieku).Dzięki za dogmat, od dziś każdego napotkanego katolika wbiję na pal jeśli nie będzie kreacjonistą. Czy dotyczy to też luteran? |
#69 3 na 3 rafal73 (9720 punktów) (zablokowany) | Odp: Maska opadła |
> Dzięki za dogmat, od dziś każdego napotkanego katolika wbiję na pal jeśli nie będzie kreacjonistą. Czy dotyczy to też luteran?Ja wiem, ze katolicy to mistrzowie metafory i pokretnej logiki. Ale nie wiem jak mozna nazwac stworzenie czlowieka przez boga czyms innym niz kreacjonizm. Stworzyl twoj katolicki bog ludzi czy nie?? Powstali sami z aminokwasow czy zostali stworzeni przez boga? Jesli powstali sami to metafore o Adamie i Ewie mozna o kant dupy rozbic bo jest po prostu niepotrzeba. Jesli nie powstali sami a stworzyl ich katolicki bog to nie mozna tego inaczej nazwac jak kreacjonizm. To, te zmuszony przez logiczna rzeczywistosc belkoczesz dzis cos o "bog dal kopa,ktory zapoczatkowal ewolucje" nie znaczy, ze twoje pismo swiete nie jest jedna, wielka kreacjonistyczna bajeczka  Jesli jestes katolikiem to MUSISZ wierzyc w nieprzypadkowa produkcje=kreacje czlowieka  |
#70 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Maska opadła | . > Dzięki za dogmat, od dziś każdego napotkanego katolika wbiję na pal jeśli nie będzie kreacjonistą. Czy dotyczy to też luteran?To dla racjonalisty nie takie łatwe do pogodzenia, gdyż jak można być wierzącym chrześcijaninem i nie wierzyć, iż to Bóg stworzył świat i ludzi, a to tylko tu kreacjonizm oznacza. Wiem, że są chrześcijanie, którzy w to nie wierzą, ale to już chyba zupełny bezsens. Choć człowiek wiele potrafi. Pozdrawiam. @@@ . |
#71 4 na 4 | szarley (54906 punktów) | Odp: Maska opadła | > > Proszę wybaczyć szczerość, ale... niech Pan się najpierw nauczy pisać - nie rozumiem, jak można być tak niechlujnym w słowie pisanym? - a dopiero potem zabiera za kwestie teologiczne. Myślę, że taka kolejność będzie najlepsza.> Prosze wybaczyc ale nie kazdy uczyl sie jezyka polskiego w polskiej szkole. Wiem to to moze byc dla ciebie szokiem ale istnieja ludzie, ktorych ojczystym jezykiem nie jest jezyk polski  Np dla mnie. Nie mam polskiej matury, ale wypowiadam się na POLSKIM forum i z szacunku dla innych czytelników staram się pisać poprawnie po polsku choć świadom jestem archaiczności swojego języka. Za ewentualne błędy niniejszym szczerze przepraszam. Skoro ja się staram, Ty też możesz. > |
#72 1 na 1 | Elasp (6859 punktów) | Odp: Maska opadła | . > W każdym człowieku jest coś ludzkiego.> Bezbożność to antycypacja istoty partnerstwa. Odwracanie kota ogonem, Panie Sokra..Setarkosie. To, że widzimy w drugim człowieku człowieka (wydawałoby się - prosta rzecz), jest zasługą dwu tysiącletniej indoktrynacji ze strony Kościoła. Odpowiednio wytrenowani, możemy sobie pozwolić na luksus "życia bez Boga". Krótkotrwały jednak: społeczeństwo pozbawione idei jakiegoś wszechmocnego Boga będzie się psuć z pokolenia na pokolenie - co prócz groźby nieuchronnej kary może powstrzymać ludzi przed działaniem na szkodę innych niewykrytym przez stróżów prawa? Jeżeli ma Pan pełnię władzy i zapewni Pan sobie stan bezkarności, co powstrzyma Pana przed czynami występnymi? O tym, że nie mówię o sytuacji abstrakcyjnej ani niewspółczesnej przekonują nie tylko przykłady dwudziestowiecznych dyktatorów, ale także (w mniejszej, lecz nadal wymownej skali) - niedawne przypadki Berlusconiego i Strauss-Kahna. Światowa demokracja jest fikcją, w którą mogą wierzyć tylko dzieci (i dorosłe dzieci, w rodzaju czytelników "Gazety Wyborczej"). Światem rządzi wielki kapitał - jak będzie ta relatywnie niewielka grupa ludzi rządzić światem, jeżeli nie będzie się obawiać żadnej wyższej instancji? Człowiek, nawet najbardziej elegancki i najbardziej światowy, jest prymitywnym zwierzęciem - trzeba zawsze o tym pamiętać. Najwyższy czas odrzeć pojęcie człowieka z fantazyjnych (i fikcyjnych) oświeceniowych piórek. Człowiek jest przy tym na tyle nierozsądny i leniwy, że łatwo wymieni sprawdzoną wiarę (katolicyzm, protestantyzm), na gorszą (ateizm, komunizm, kult pieniądza), bardziej wymagającą na mniej wymagającą. Wszystko jest szczegółowo powiedziane w moim pierwszym (dokładnie pierwszym) poście na Forum, który tylko dlatego nie okazał się moim ostatnim (jak zamierzałem), iż nadzwyczaj trudno Forumowiczom przełknąć pewne prawdy, które są co prawda proste, ale za to bardzo niewygodne. Wyjaśnienie znajduje się w poście z dnia 31 stycznia, z godz. 16.55. |
#73 1 na 1 rafal73 (9720 punktów) (zablokowany) | Odp: Maska opadła |
> ... społeczeństwo pozbawione idei jakiegoś wszechmocnego Boga będzie się psuć z pokolenia na pokolenie....Czyli bog to nie bog a jedynie idea aby lud sie nie psul  Wystarczy jakis wszechmocny bog i problem znika (oczywiscie jego wszechmoc zaczyna sie dopiero po smierci czlowieka. Przed smiercia wszechmocy tej ni widu ni slychu)  > ...co prócz groźby nieuchronnej kary może powstrzymać ludzi przed działaniem na szkodę innych niewykrytym przez stróżów prawa?...Nie wiem co ale na pewno nie katolicki bog. Panuje dwa tysiace lat i skutki jego moralizujacego dzialania sa marne. Wystarczy zajrzec do polskich wiezieni aby zweryfikowac skutecznosc niby genialengo dekalogu  Wystarczy kupic uzywane auto u polskiego handlarza zeby przekonac sie na wlasnej skorze kto i jak powstrzymuje katolikow przed dzialaniem na szkode innych  |
| Elasp (6859 punktów) | Odp: Maska opadła | > Wystarczy kupic uzywane auto u polskiego handlarza zeby przekonac sie na wlasnej skorze kto i jak powstrzymuje katolikow przed dzialaniem na szkode innych  Efekt "komuny". Za komuny musieliśmy kombinować i weszło nam to w krew. Tak samo sprawa wygląda np. w Rosji (może nawet gorzej). |
#75 2 na 2 rafal73 (9720 punktów) (zablokowany) | Odp: Maska opadła | > >Wystarczy kupic uzywane auto u polskiego handlarza zeby przekonac sie na wlasnej skorze kto i jak powstrzymuje katolikow przed dzialaniem na szkode innych  > Efekt "komuny". Za komuny musieliśmy kombinować i weszło nam to w krew. Tak samo sprawa wygląda np. w Rosji (może nawet gorzej).Czyli komuna silniejsza jest od wszechmocnego boga????????? Komuny trwala 44 lat i juz jej nie ma. Katolicki bog dziala w Polsce 1047 lat i pomimo swojej wszechmocy nie zdolal zdyscyplinowac polskich handlarzy aut do nieoszukiwania? A przed chwila tlumaczyles, ze to wlasnie bog strzeze kupujacego zeby sprzedajacy go w ch..ja nie zrobil  Kiedy moge sie spodziewac pozytywnych wynikow wynikajacych z egzystencji katolickiego boga? Kombinuj dalej. Chetnie poczytam  |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|