Racjonalista - Strona głównaDo treści
Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
02-12-2014 22:12PSOL (2 punktów)Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono?
Ocena 1 na 1
Pytanie sformułowane w tytule kieruję do szanownych rozmówców wyznających światopogląd agnostyczny. Skoro świat (wszechświat) nie zawiera żadnych przesłanek na istnienie Stwórcy, chciałbym zapytać, o to jakie (jakiego rodzaju) dowody musiałyby zaistnieć, aby mogli Państwo stwierdzić, że stanowią potwierdzenie Jego istnienia?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 Dalej..
#556
15-04-2015 09:15
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono?
W odpowiedzi Duch Prawdy
> Zdecydowanie mniej powinien Pan patrzeć we własne fantazje.

Tutaj kojarzy mi się tylko oklepane powiedzenie z przedszkola: "małpa małpuje chodzi i pluje".
Cytat:
Poprawne są obie formy, ale patrzeć jest formą dwudziestokrotnie częściej używaną niż patrzyć

Serdeczne pozdrowienia!

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#557
15-04-2015 09:26
 Ocena-1 na 3
Duch Prawdy (14788 punktów)Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono?
W odpowiedzi Jacek Głodzik
Cieszę się, że się Pan ze mną zgadza, to widomy znak, że moje wielomiesięczne nauki przynoszą pierwsze dobre owoce.


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#558
15-04-2015 09:45
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono?
W odpowiedzi Duch Prawdy
Gdy chronicznie brakuje nam doceniania naszych wysiłków ze strony bliźnich, dogadzamy sobie i prawimy sami sobie komplementy - prawda Sławku?
A przecież można raz w życiu spojrzeć krytycznie na to, co się głosi..

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

Duch Prawdy (14788 punktów)Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono?
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>A przecież można raz w życiu spojrzeć krytycznie na to, co się głosi..
Czekam na to, kiedy spojrzysz...


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#560
15-04-2015 09:57
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono?
W odpowiedzi Duch Prawdy
www.racjonalista.pl/forum.php/s,645485#w662213

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

Duch Prawdy (14788 punktów)Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono?
W odpowiedzi Jacek Głodzik
www.racjonalista.pl/forum.php/s,660262#w662225


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

Duch Prawdy (14788 punktów)Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono?
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>Gdybyś czytał mnie uważnie wiedziałbyś, że nie traktuję interesu tylko jako wymiana gotówki /rzeczy (materialnie).
Gdybyś czytał mnie uważnie wiedziałbyś, że traktuję interes materialnie, a sprawy duchowe nie są interesem. Twoje usilne szukanie w nich interesu mnie śmieszy i to żałosne uzasadnianie, że satysfakcja to interes.

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#563
15-04-2015 10:28
 Ocena 3 na 3
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono?
W odpowiedzi Duch Prawdy
> sprawy duchowe nie są interesem.

Bezinteresowna, czy interesowna miłość bywa działaniem całkiem realnym (choć akurat bezinteresowna miłość jest pozbawiona sensu). Miłość jest uczuciowym stanem, który doświadcza każdy i z duchowością ma mało wspólnego. Już małe dzieci potrafią kochać.
sjp.pwn.pl/sjp/uczucie;2532003.html
Z Bogiem Sławku!

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#564
15-04-2015 10:30
 Ocena 4 na 4
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono?
W odpowiedzi Duch Prawdy
> to żałosne uzasadnianie, że satysfakcja to interes

Jedynie dlatego, że przeczy Twojemu posłannictwu?
Z Bogiem Sławku!

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

Duch Prawdy (14788 punktów)Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono?
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>> to żałosne uzasadnianie, że satysfakcja to interes
>Jedynie dlatego, że przeczy Twojemu posłannictwu?
Dlatego, że interes jest materialny, a satysfakcja duchowa. Można nazwać satysfakcję duchową zyskiem duchowym, ale słowo INTERES określa interesy gospodarcze, ekonomiczne, polityczne itd, a więc nieodmiennie wszystko co wiąże się z zyskiem materialnym i używanie tego słowa do duchowej sfery życia jest błędne. Możesz oczywiście mówić, że robię dobry interes anonimowo wpłacając tysiąc złotych na organizację charytatywną i żyjąc przez miesiąc bardzo skromnie po tej wpłacie, ale ja uważam, że nazwanie tego interesem jest błędne, wg mnie to bezinteresowna pomoc potrzebującym, a moja satysfakcja, "zysk" duchowy..., ale nie interes, bo ja nie kupczę, ani się z tym nie obnoszę (o co usilnie prosiłeś na forum, żebym pochwalił się co robię), nie, na forum prezentuję swój światopogląd, a moje działania w życiu mają pozostać anonimowe, bo ja to robię bezinteresownie, nie chcę żadnej nagrody, żadnego uznania, rozgłosu. Robię to bo uważam za słuszne i potrzebne, nie robię nawet dla jakiejś nagrody w "Niebie", tak robią ci, którzy kupczą duchowością.


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#566
17-04-2015 10:05
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono?
W odpowiedzi Duch Prawdy
>Dlatego, że interes jest materialny, a satysfakcja duchowa.

Masz bardzo wąskie rozumienie intresowności.
pl.wikipedia.org/wiki/Analiza_transakcyjna

> Można nazwać satysfakcję duchową zyskiem duchowym, ale słowo
> INTERES określa interesy gospodarcze, ekonomiczne, polityczne itd, a więc
> nieodmiennie wszystko co wiąże się z zyskiem materialnym i używanie
> tego słowa do duchowej sfery życia jest błędne.

We wszystkich punktach PWN masz napisane, że tylko materialnym?
Napisz swój słownik, wprowadź swoje rozumienie do obiegu w rozmowiach - wóczas może Twoja definicja będzie obowiązywać. Na razie jednak mamy uznany słownik j. polskiego PWN:
Interes
1. «sprawa do załatwienia; też: omówienie sprawy»
2. «pożytek, korzyść»

3. «przedsięwzięcie przynoszące korzyść materialną»
4. pot. «sklep, przedsiębiorstwo»
5. pot. «członek męski»

> wg mnie to bezinteresowna pomoc potrzebującym

Dająca satysfakcję.

> a moja satysfakcja, "zysk" duchowy..., ale nie interes, bo ja nie kupczę,
> ani się z tym nie obnoszę

Nikt nie powiedział, że ubijając interes człowiek musi kupczyć lub się obnosić.
Interes rozumiem w pozytywnym sensie, Ty masz chyba do niego jakaś awersję (patrząc choćby na Twoje powyższe słowa). Zupełnie nie wiem z jakiego powodu. Może zaakceptuj to Sławku, tacy po prostu jesteśmy: interesowni.

> (o co usilnie prosiłeś na forum, żebym pochwalił się co robię)

Nie chciałem abyś się chwalił, o to mi nie chodziło. Radziłem Ci, żebyś otwarcie napisał co w życiu robisz, byłbyś wtedy bardziej przekonujący. Pamiętasz?

> nie, na forum prezentuję swój światopogląd, a moje działania w życiu mają pozostać anonimowe

Ogólnie transparentność nauczyciela pomaga w propagowaniu idei, ułatwia weryfikację ich przez uczniów.
Ty z jakiegoś powodu tego nie robisz. Ok.

> bo ja to robię bezinteresownie, nie chcę żadnej nagrody, żadnego uznania, rozgłosu

Mam swoje zdanie na temat po co tu jesteś i głosisz swoje fantazje.

> Robię to bo uważam za słuszne i potrzebne
> nie robię nawet dla jakiejś nagrody w "Niebie", tak robią ci
> którzy kupczą duchowością.

Wg mnie nie znalazłeś w życiu czegoś pożyteczniejszego więc patrzysz na losowe złożenia i koniunkcje dat, numerów na tablicach rejestracyjnych, godziny etc. Spajasz umysłem na siłę rzeczy przypadkowe nie bacząc, że przez 5 lat nic dobrego z tego nie wynikło. Wymyślasz dorabiając teorie i je głosisz, co przecież lekkim kawałkiem chleba w dzisiejszym coraz bardziej racjonalnym świecie nie jest. Coś w życiu trzeba robić - Ty siejesz swoje fantazje często obnażając się z brakiem podstawowej wiedzy
www.racjonalista.pl/forum.php/s,660262#w662296
inni robią coś innego (np. myślą i działają racjonalnie, uczą się, pracuja, wchowują dzieci, kochają swoje żony, kochanki, wakacjują się itd).
Miłego dnia!

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

Duch Prawdy (14788 punktów)Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono?
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>We wszystkich punktach PWN masz napisane, że tylko materialnym?
Nazywaj sobie bezinteresowną działalność interesem, nie moja sprawa, ja nie mam żadnego interesu ,żeby z Tobą polemizować.


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#568
17-04-2015 10:21
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono?
W odpowiedzi Duch Prawdy
Żekłbym nawet, że masz interes przeciwny. Lepiej Ci ze mną nie rozmawiać (nadzieja).
Ale ja lubie pokazywać absurdalnosć cudzych założeń, czerpię z tego sporą satysfakcję i jej nikt mi nie odbierze
Miłego dnia!

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#569
17-04-2015 10:23
 Ocena-1 na 1
Duch Prawdy (14788 punktów)Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono?
W odpowiedzi Jacek Głodzik
Tak, moim interesem jest bezinteresowna działalność.


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#570
17-04-2015 10:30
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Co powinien zrobić Bóg by w niego uwierzono?
W odpowiedzi Duch Prawdy
>Tak, moim interesem jest bezinteresowna działalność.

Czego innego można się spodziewać od niereformowalnego religianta?
Niczego. Alleluja i do przodu Sławku!

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365