Racjonalista - Strona głównaDo treści
Pytania do niewierzących

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
02-11-2014 10:44Jacek Przypadek (1069 punktów)Pytania do niewierzących
0 na 2
Proponuję, aby teiści z tego forum ujawnili się i zadawali pytania ateistom. Odpowiem na wszystkie mądre pytania i namawiam forumowych ateuszy do tego samego. Pytajcie o to, co chcielibyście wiedzieć na temat niewiary, prowokujcie, inteligentnie zagajajcie.

Żeby Was ośmielić, zadam pierwsze pytanie.

1. Ateiści, co przekonałoby Was do katolicyzmu?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 Dalej..
#121
03-11-2014 20:28
 Ocena 6 na 6
diogenes (42753 punktów)Odp: Pytania do niewierzących
W odpowiedzi Heremis
>chyba wszyscy tutejsi ateiści świadomie wybrali ateizm.

Światopogląd to coś więcej niż pogląd na świat. Ma również składową podświadomą wyrażająca się w pewnych preferencjach behawioralnych, estetycznych, moralnych. Nigdy np. nie spojrzałem na świat jako na dzieło osobowego kreatora. Obca mi jest zupełnie koncepcja "życia" po śmierci, zbawienia, itp. Nie sądzę, aby w sposób świadomy i wolny można być przekonanym o prawdziwości takich koncepcji. To dlatego najcenniejszym klientem kapłana jest dziecko. Nie darmo też kościół otacza swą sutanną rodzinę. Chodzi o podświadomy "transfer" światopoglądów.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

#122
03-11-2014 20:38
 Ocena 2 na 2
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Pytania do niewierzących
W odpowiedzi worek kości
.
>Naturalizm nie postuluje po prostu świata ale jakieś nieskończone multiwersum,
www.racjon(*).php/z,0/d,14/s,618781#w619979

>Myślę, że np. z modelu postulowanego przez aktualną fizykę.
>Taki model nie mówi nic o istnieniu lub nie istnieniu Boga.
Taki model nie mówi nic o istnieniu lub nie istnieniu smoków, krasnoludków i czarownic.

@@@
.

#123
03-11-2014 21:44
 Ocena 4 na 4
kogut59 (3090 punktów)Odp: Pytania do niewierzących
W odpowiedzi worek kości
>Nie mam pojęcia, skąd ty bierzesz takie dziwaczne tezy.
Psst... tajemnica niewiary


#124
03-11-2014 22:25
 Ocena 5 na 5
-jad- (18783 punktów)Odp: Pytania do niewierzących
>Proponuję, aby teiści z tego forum ujawnili się i zadawali pytania ateistom. Odpowiem na wszystkie
>mądre pytania i namawiam forumowych ateuszy do tego samego.

Czy forumowi ateiści mają coś ciekawszego do obgadania niż bycie ateistą?

#125
03-11-2014 22:50
 Ocena 1 na 1
worek kości (2937 punktów)Odp: Pytania do niewierzących
W odpowiedzi pawel_wr
Bo w tym wątku wyjątkowo to ateiści mają się tłumaczyć ze swoich przekonań.

bembergiem w berg

#126
04-11-2014 00:12
 Ocena 5 na 5
kogut59 (3090 punktów)Odp: Pytania do niewierzących
W odpowiedzi diogenes
>Jedyną rozsądną rzeczą jaką można zrobić z tą firmą, to zamknąć ją. Gdyby zrobił to np. Franciszek, uwierzyłbym w jego, Franciszka, mądrość.
Kilka faktów dotyczących koncernu "Katolicki Kościół SA" pod wodza prezesa Franciszka.
1. 4 898 biskupów
2. 407 262 księży
3. 753 400 sióstr zakonnych
4. 1 200 000 zatrudnionych
5. 1 300 000 000 wspierających
Teraz liczby stosunkowo malutkiej firmy siostry z Niemiec należącej do koncernu Franciszka.
1. 50 000 firm należących do "KK Niemcy AG"
2. ok. 82 mld Euro Rocznych obrotów (dla porównania Simens AG 75,9 mld Euro)
3. 1 200 000 zatrudnionych
4. 24.170.745 katolików to tylko 29,9 % całej ludności Niemiec (2013)
5. Drugi największy pracodawca w Niemczech po BRD
Czy Franciszek pozbawi akcjonariuszy dywidend a ludzi pracy ? Pozbawi 1,3 mld wiernych
drogowskazów przecież owieczki pobłądzą, byłaby jedna wielka wędrówka niewiernych i katastrofa

Jacek Przypadek (1069 punktów)Odp: Pytania do niewierzących
W odpowiedzi keram aktsu
Nie zrozumiałeś wątku. To wierzący mają zadawać pytania ateistom.

#128
04-11-2014 00:39
 Ocena 3 na 3
Jacek Przypadek (1069 punktów)Odp: Pytania do niewierzących
W odpowiedzi -jad-
>>Proponuję, aby teiści z tego forum ujawnili się i zadawali pytania ateistom. Odpowiem na wszystkie
>>mądre pytania i namawiam forumowych ateuszy do tego samego.
>Czy forumowi ateiści mają coś ciekawszego do obgadania niż bycie ateistą?

To fascynujący temat.

worek kości (2937 punktów)Odp: Pytania do niewierzących
W odpowiedzi Ojciec Ateusz
>"Absence of evidence is evidence of absence"

Załóżmy, że na polski to będzie: "brak świadectwa jest świadectwem braku".

Myślę, że nieco lepiej byłoby: "brak świadectwa x w czasie t jest świadectwem braku x w czasie t".

Czyli z braku aktualnej obecności "x" wynika aktualna obecność "braku x".

Czyli jeśli nie widzę Jana, to widzę, że Jana nie ma.

W sumie racja.

bembergiem w berg

#130
04-11-2014 07:23
 Ocena 2 na 2
szarley (54913 punktów)Odp: Pytania do niewierzących
W odpowiedzi -jad-
>>Proponuję, aby teiści z tego forum ujawnili się i zadawali pytania ateistom. Odpowiem na wszystkie
>>mądre pytania i namawiam forumowych ateuszy do tego samego.
>Czy forumowi ateiści mają coś ciekawszego do obgadania niż bycie ateistą?

Zwłaszcza w kontekscie zagajenia wątku

#131
04-11-2014 08:09
 Ocena 5 na 5
diogenes (42753 punktów)Odp: Pytania do niewierzących
W odpowiedzi kogut59
>Czy Franciszek pozbawi akcjonariuszy dywidend a ludzi pracy ? Pozbawi 1,3 mld wiernych
>drogowskazów...

Liczby robią wrażenie. Tym bardziej, kiedy człowiek uświadomi sobie, że cały ten kram wiruje wokół pustki. Ale historia uczy, że nie takie dinozaury wymierały albo mutowały. Weźmy chociażby Polskę: hop-siup i realni komuniści (wraz z rodzinami) przeistoczyli się w kapitalistów. Jezus, Lenin, Mamona ... jedno przechodzi w drugie, drugie w trzecie, to zaś znowu w pierwsze...

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

#132
04-11-2014 10:11
 Ocena 8 na 8
Fizyk (17637 punktów)Odp: Pytania do niewierzących
W odpowiedzi worek kości
>> "Absence of evidence is evidence of absence"
> Załóżmy...
> Myślę...
> Czyli...
> Czyli jeśli nie widzę Jana, to widzę, że Jana nie ma.

Przekombinowałeś. Wystarczy powiedzieć:
Brak oznak istnienia Boga jest oznaką nieistnienia Boga.

#133
04-11-2014 10:49
 Ocena 4 na 4
maceox (6766 punktów)Odp: Pytania do niewierzących
W odpowiedzi worek kości
>Pomijając fakt, jaka byłaby natura tego ewentualnego nadnaturalnego czynnika (racja, przyczyna),
Racja i przyczyna, to nie jest natura (przyroda), tylko ludzkie, ideowe pojęcia.

>chodziło mi raczej o powód odrzucenia pewnej klasy wyjaśnień - a nawet więcej - o zakaz zajmowania się samą możliwością jakiegoś wyjaśnienia w sytuacji, gdy nie mamy zielonego pojęcia, skąd się coś wzięło.
Zakazu nie ma i wyobraźnia ludzka jest nieskończona, ale dzięki, że przyznaleś, że nie mamy zielonego pojęcia.

Właśnie dokładnie o to chodzi, że pommo iż nie mamy zielonego pojęcia* skąd się wziął wszechświat, fideiści ładują w tą niewiedzę BOGA.

I to Boga nie bylejakiego, tylko zazwyczaj bardzo konkretnego. takiego, który np., chodzi po wodzie, wskrzesza zmarłych, zsyła potopy, jest wszechmocny i miłosierny.

Tymczasem, jeśli Boga potrzebujemy tylko do wytłumaczenia powstania wszechświata (tak Ciebie rozumiem - że tylko do tego go potrzebujemy), to zupełnie nie wiem, po co on miałby być wszechmocny. Przecież wystarczyłby tylko wystarczająco mocny, po co od razu wszechmocny? To marnotrawstwo energii by było - tak jak i całe teologiczne chrzanienie.

Nijak też nie mogę pojąć, jakim cudem taki stworzyciel miałby być miłosierny biorąc pod uwagę na przykład holocaust. Oczywiście rozumiem, że w kwestii istnienia cierpienia my Boga nie rozumiemy. Jednak skoro go nie rozumiemy, to jakim prawem możemy COKOLWIEK o nim powiedzieć - skąd możemy wiedzieć, że jest miłosierny, gdy zwykłe fakty temu przeczą?


* z tym brakiem zielonego pojęcia, to też nie jest tak do końca. Fizycy mają tu jednak różne teorie.

#134
04-11-2014 11:05
 Ocena 8 na 8
Fizyk (17637 punktów)Odp: Pytania do niewierzących
W odpowiedzi niestadny
> Dziwi nabożna cześć jaką oddaje się tu tzw. Brzytwie Ockhama.

Nie dla wszystkich nabożna, dla teistów to narzędzie szatana.

> Skąd wiadomo, że oddaje rzeczywistość?

Z definicji. Bo z definicji usuwa hipotezy niepotrzebne do opisania rzeczywistości.

keram aktsu (1211 punktów)Odp: Pytania do niewierzących
W odpowiedzi Jacek Przypadek
>Nie zrozumiałeś wątku. To wierzący mają zadawać pytania ateistom.

To ty nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi. Zadałeś pytanie, co przekonałoby mnie do katolicyzmu. No to co odpowiedziałem. Jak znajdziesz odpowiedzi na moje pytanie, to mnie przekonasz do tegoż katolicyzmu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365