Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.197.725 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 308 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Cierpienie nie uszlachetnia

Dodaj swój komentarz…
Alderyk Olrzyk - Japoński "socjal"   2 na 2
W japońskim budżecie, w którym wszystkie wydatki zaplanowane są na ok. 100 bilionów jenów, wydatki socjalne pochłaniają ponad 30%. Kolejne biliony jenów pójdą na rożne projekty i programy, w tym prace publiczne. Są to kwoty wprost astronomiczne. Państwowa część systemu emerytalnego jest w permanentnym deficycie i trzyma się tylko dzięki dotacjom z budżetu, które już obecnie pokrywają kilkadziesiąt procent zobowiązań emerytalnych. Do tego dochodzą wpływy z rządowego emerytalnego funduszu inwestycyjnego. System opieki zdrowotnej też jest hojnie dotowany przez państwo, nie mówiąc już o tym, że ceny usług na rynku medycznym są ściśle regulowane, by nie przekraczały "dopuszczalnego" poziomu. Mówienie więc o tym, że Japonia to kraj względnie niskich wydatków socjalnych, wydaje mi się lekko kontrowersyjne. ;)
Autor: Alderyk Olrzyk  Dodano: 20-02-2017
Reklama
lekkoduch - Wielkie firmy
Wielkie firmy mogą też lobbować za deregulacją. Przykładem ustawa "apteka dla aptekarza".
Autor: lekkoduch  Dodano: 20-02-2017
Gorlique - A gdyby tak dodać Chiny do równania...   1 na 1
Bardzo ciekawy artykuł. Brakuje mi w nim jednak pozycji Chin, które przez wielu uważane są za "kapitalistyczne". W tym kontekście bardzo mnie cieszy przedstawienie różnicy pomiędzy kapitalizmem, a wolnym rynkiem. Po kilkumiesięcznym pobycie w Chinach myślę, że jest to własnie kraj socjalistyczny z wolnym rynkiem. Co jest o tyle ważne, ze wolny rynek tam istnieje, ale nie jest fundamentem, a raczej uzupełnieniem, które w każdej chwili, bez większego problemu, można ograniczyć.
Autor: Gorlique  Dodano: 21-02-2017
KRAZ   1 na 1
"nawet zastosowanie pewnego uzupełniacza w postaci udziału państwa nie zastąpi zdrowej gospodarki rynkowej, zrównoważonego budżetu, dobrego prawa i przedsiębiorczego społeczeństwa"
▬Żeby chociaż ten udział państwa wspomagał klasę średnią w konfrontacji z międzynarodowymi molochami. Ale jest na odwrót! To wielcy dostają ulgi i preferencje (zdegenerowana klasa polityczna zabiega o względy "inwestorów"), a mali są dodatkowo opodatkowywani, bo ktoś musi wyrównać. I jeszcze "naszym umiłowanym przywódcom" brakuje w budżecie, więc nas dodatkowo zadłużają. Widocznie w Polsce politycy nie potrzebują zabiegać o względy swych wyborców.
Autor: KRAZ  Dodano: 21-02-2017
Jan Rylew - Tajemnica !?
Autor pyta poważnie:
>Czemu zatem socjaliści wszelkiej maści, w imię dobra „zwykłego człowieka" dążą do zwiększenia zakresu regulacji, reglamentacji i kontroli?

Socjaliści chcą wystarczającego zakresu regulacji i kontroli. Są także za aktywną polityką organów państwa w tym zakresie.
I nie po to by wkładać kij w szprychy wolnego rynku, tylko by chronić konsumenta i uczciwą konkurencję.
Gdyby czyniono to w dostatecznym stopniu, zamiast zdawać się na niewidzialną rękę rynku, to firmy typu Amber Gold nie mogłyby działać i okradać "zwykłego człowieka".

>Reguły tej osobliwej logiki niech pozostaną ich tajemnicą.
No i tajemnica wyjaśniona :).
Autor: Jan Rylew  Dodano: 25-02-2017
kobieta - Koniec kapitalizmu i neoliberalizmu
Na rynku ukazala sie ksiazka Paula Masona "Postcapitalism". Autor, byly marksista napisal ksiazke pelna waznych punktow. PM probuje postawic diagnoze i znalezc rozwiazanie na przyszlosc. Najwazniejsze z tez poruszane przez autora to nierownosci tradycyjnego rynku ekonomicznego z centralnym mechanizmem cen, zniszczenie srodowiska oraz techniczna rewolucja digitalna, ktora wskaze kierunek przyszlosci. Ludzkosc swiata podejmnie wyzwanie robienia rzeczy wspolnie.
Autor: kobieta  Dodano: 03-03-2017

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365