Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
138.631.867 wizyt
Ponad 1054 autorów napisało dla nas 7230 tekstów. Zajęłyby one 28500 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Rok 2016
rok jak co rok
był dobry dla mnie
był dobry dla kraju
był dobry dla świata
był zły dla mnie
był zły dla kraju
był zły dla świata
  

Oddano 4120 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Porządnymi ludźmi nazywa się zazwyczaj tych ludzi, którzy postępują tak jak wszyscy inni.

Dodaj swój komentarz…
Alderyk Olrzyk - Japoński "socjal"   2 na 2
W japońskim budżecie, w którym wszystkie wydatki zaplanowane są na ok. 100 bilionów jenów, wydatki socjalne pochłaniają ponad 30%. Kolejne biliony jenów pójdą na rożne projekty i programy, w tym prace publiczne. Są to kwoty wprost astronomiczne. Państwowa część systemu emerytalnego jest w permanentnym deficycie i trzyma się tylko dzięki dotacjom z budżetu, które już obecnie pokrywają kilkadziesiąt procent zobowiązań emerytalnych. Do tego dochodzą wpływy z rządowego emerytalnego funduszu inwestycyjnego. System opieki zdrowotnej też jest hojnie dotowany przez państwo, nie mówiąc już o tym, że ceny usług na rynku medycznym są ściśle regulowane, by nie przekraczały "dopuszczalnego" poziomu. Mówienie więc o tym, że Japonia to kraj względnie niskich wydatków socjalnych, wydaje mi się lekko kontrowersyjne. ;)
Autor: Alderyk Olrzyk  Dodano: 20-02-2017
Reklama
lekkoduch - Wielkie firmy
Wielkie firmy mogą też lobbować za deregulacją. Przykładem ustawa "apteka dla aptekarza".
Autor: lekkoduch  Dodano: 20-02-2017
Gorlique - A gdyby tak dodać Chiny do równania...   1 na 1
Bardzo ciekawy artykuł. Brakuje mi w nim jednak pozycji Chin, które przez wielu uważane są za "kapitalistyczne". W tym kontekście bardzo mnie cieszy przedstawienie różnicy pomiędzy kapitalizmem, a wolnym rynkiem. Po kilkumiesięcznym pobycie w Chinach myślę, że jest to własnie kraj socjalistyczny z wolnym rynkiem. Co jest o tyle ważne, ze wolny rynek tam istnieje, ale nie jest fundamentem, a raczej uzupełnieniem, które w każdej chwili, bez większego problemu, można ograniczyć.
Autor: Gorlique  Dodano: 21-02-2017
KRAZ   1 na 1
"nawet zastosowanie pewnego uzupełniacza w postaci udziału państwa nie zastąpi zdrowej gospodarki rynkowej, zrównoważonego budżetu, dobrego prawa i przedsiębiorczego społeczeństwa"
▬Żeby chociaż ten udział państwa wspomagał klasę średnią w konfrontacji z międzynarodowymi molochami. Ale jest na odwrót! To wielcy dostają ulgi i preferencje (zdegenerowana klasa polityczna zabiega o względy "inwestorów"), a mali są dodatkowo opodatkowywani, bo ktoś musi wyrównać. I jeszcze "naszym umiłowanym przywódcom" brakuje w budżecie, więc nas dodatkowo zadłużają. Widocznie w Polsce politycy nie potrzebują zabiegać o względy swych wyborców.
Autor: KRAZ  Dodano: 21-02-2017
Jan Rylew - Tajemnica !?
Autor pyta poważnie:
>Czemu zatem socjaliści wszelkiej maści, w imię dobra „zwykłego człowieka" dążą do zwiększenia zakresu regulacji, reglamentacji i kontroli?

Socjaliści chcą wystarczającego zakresu regulacji i kontroli. Są także za aktywną polityką organów państwa w tym zakresie.
I nie po to by wkładać kij w szprychy wolnego rynku, tylko by chronić konsumenta i uczciwą konkurencję.
Gdyby czyniono to w dostatecznym stopniu, zamiast zdawać się na niewidzialną rękę rynku, to firmy typu Amber Gold nie mogłyby działać i okradać "zwykłego człowieka".

>Reguły tej osobliwej logiki niech pozostaną ich tajemnicą.
No i tajemnica wyjaśniona :).
Autor: Jan Rylew  Dodano: 25-02-2017
kobieta - Koniec kapitalizmu i neoliberalizmu
Na rynku ukazala sie ksiazka Paula Masona "Postcapitalism". Autor, byly marksista napisal ksiazke pelna waznych punktow. PM probuje postawic diagnoze i znalezc rozwiazanie na przyszlosc. Najwazniejsze z tez poruszane przez autora to nierownosci tradycyjnego rynku ekonomicznego z centralnym mechanizmem cen, zniszczenie srodowiska oraz techniczna rewolucja digitalna, ktora wskaze kierunek przyszlosci. Ludzkosc swiata podejmnie wyzwanie robienia rzeczy wspolnie.
Autor: kobieta  Dodano: 03-03-2017

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2017 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365