Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
192.186.221 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 30 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Anatol France - Kościół a Rzeczpospolita
Julio VALDEÓN BARUQUE, Manuel TUŃÓN DE LARA, Antonio DOMINGUEZ ORTIZ - Historia Hiszpanii
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie umiemy się odnaleźć, nie umiemy współdziałać. Dlaczego ci, co chcą ukraść samochód dogadują się w minutę, a ci co chcą założyć trawnik, nie mogą dogadać się przez lata?"
Komentarze do strony Nowa siedziba Saurona?

Dodaj swój komentarz…
perun   1 na 1
Dobre porównanie . Równie trafne jak porównanie do pasozytów. Tylko Pana   porównanie do sług Saurona jest bardziej poetyckie .
Autor: perun  Dodano: 11-06-2011
Reklama
WildOrchid - Nt. orków   4 na 4
Orkowie zostali stworzeni przez Morgotha, który porwał część pierwszych elfów i zdeprawował ich przez zadawanie im cierpień. Natomiast Saruman stworzył wyjątkowo silną rasę orków - Uruk Hai, krzyżując orków z ludźmi. Nie mam Tolkiena przy sobie, ale chyba tak to było.Z tymi informacjami analogia wydaje się być jeszcze bardziej stosowna.
Autor: WildOrchid  Dodano: 11-06-2011
mieduwalszczyk   9 na 9
Z Orkami była sprawa prostsza, wystarczyło dobrze opanować fechtunek i problem wydawał się do usunięcia. Tutaj, z czarno odzianymi o zczerniałych mózgach pasożytami sprawa prawie beznadziejna. Ich twórca - ewolucja - wyposażyła ich w bardziej wyrafinowane możliwości - nie tylko w brutalną siłę i brzydotę, ale w zdolność do mimikry tak zaawansowaną, że politycy ze swoimi pustymi gestami i słowotokiem ociekającym wszelkimi "wartościami" zielenieją z zazdrości. Rozziew między tym co głoszą (MIŁOSĆ), a tym co praktykują i reprezentują (WŁADZA) jest tak drastyczny, że różnica dociera czasem "do najbardziej ospale myślącej owieczki". I nic, trwają, tylko na tle pokoleń widać powolną erozję, albo zdolność do przedzierzgnięcia się, sam nie wiem co. Kiedy ich zdolności w walce o byt okażą się niewystarczające ? Być może nigdy. Wizja Lennona z piosenki "Imagine", choć budząca tesknotę, że być może kiedyś się ziści, ostrzega zarazem zbytnim idealizmem, by brać ją na poważnie. Ten rodzaj Orka zejdzie zapewne z areny bytu wraz z końcem Homo Sapiens - co chcecie - prawdopodobie sama natura jest po ich stronie.
Autor: mieduwalszczyk  Dodano: 11-06-2011
Khair el.Budar   1 na 1
Mimo wszystko Minas Morgul był bardziej majestatyczny i pasował do krajobrazu Mordoru.
Autor: Khair el.Budar  Dodano: 11-06-2011
Przemysław Biegański   2 na 4
A ja polecam "Ostatni Władca Pierścieni" Kiryla Yeskova gdzie to właśnie Mordor jest uosobieniem postępu cywilizacyjnego, rozwoju technicznego ludzkiego gatunku. Elfy są przedstawione jako agresywne, kompletnie obce nam istoty pochodzące z równoległego wymiaru lub też planety, które podporządkowały sobie prymitywnych ludzi za pomocą "magii" a raczej czegoś w rodzaju hmm... może zbyt mocna moja interpretacja - czegoś w rodzaju technik psi/organicznych. 
Autor: Przemysław Biegański  Dodano: 11-06-2011
abiszag - to by się Tolkien zdziwił...
... przedstawiał orków jako barbarzyńców, wypranych z cywilizacji prymitywów użytych w służbie Zła. Przesłanie było jasne. Jeśli coś jest złe dla cywilizacji, to jest złe. To, co sięga poza tę definicję, to relatywizm. Ani on szlachetny (bo bazuje na tym, co najniższe), ani użyteczny (nie stając w kontrze do bezhołowia orkowego, cywilizowani mieszkańcy Śródziemia zostaliby starci w pył), ani nawet estetyczny.
 
A Łagiewniki Łagiewnikami. Tatry widać. No i przynajmniej nie imienia Stalina, jak inny wiadomy monument.
Autor: abiszag  Dodano: 28-06-2011
Karski - do abiszag   1 na 1
Przy zderzeniu cywilizacji trudno czasem zdecydować co jest dobre a co jest złe. Orkowie faktycznie zostali przedstawieni jako barbarzyńcy i niewątpliwie w przypadku zwycięstwa, starli by w proch cywilizację ludzi. Oczywiście z naszego, ludzkiego punktu widzenia to bardzo złe i niesprawiedliwe. Jeżeli natomiast spojrzymy na cywilizację Indian, która została starta w proch w imię boga i co im zgotowali chrześcijanie, to orkowie nie wydają się być takimi strasznymi barbarzyńcami. Odsyłam do pamiętników Bartoleme de Las Casas. Po ich przeczytaniu łatwo można stwierdzić kto stoi po stronie Saurona. Można by powiedzieć, że w przypadku przegranej ludzie ze Śródziemia mieli szczęście, że ich przeciwnikami byli orkowie. Trochę mniej szczęścia mieli Indianie. Można by powiedzieć, że Sauron jako uosobienie zła odradza się coraz to gorszy. Gdyby tym sługom z Łagiewnik pozwolono pewno do dziś stosowali by takie same metody jak wobec Indian.
Autor: Karski  Dodano: 30-06-2011

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365