Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.958.809 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 277 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Oczywiście, że jestem sceptyczny co do boskości Chrystusa i pogardliwie nastawiony do koncepcji, że istnieje Bóg, którego obchodzi to, jak się mamy i co robimy".
Komentarze do strony Dewiacja czy nonkonformizm?

Dodaj swój komentarz…
Michał
Witam!
Bardzo ciekawy tekst. NIe jestem jednak pewny, czy dobrze zrozumiałem pojęcie innowatorów jako dewiantów. Przykład z przestępcami wydaje mi się trafny, ale nie potrafię znaleźć innego. Czy istnieje gdzieś grupa społeczna akceptująca cele, ale pragnąca je osiągnąć środkami niezgodnymi z normami społecznymi? Chodzi mi głównie o to, by nie utożsamiać jedynie przestępców z innowatowami.

Będę wdzięczny za odpowiedź, pozdrawiam.
Autor: Michał Dodano: 11-08-2007
Reklama
Anna Sondej - Innowatorzy
Sam Merton podawał często przykłady "przestępców w białych kołnierzykach", czyli tych członków społeczeństwa, którzy osiągnęli wysoki status finansowy, dopuszczając się trudnych do wykrycia i udowodnienia naruszeń prawa. Bardzo słuszna była uwaga odnośnie utożsamiania innowacji z przestępczością jako taką. Bardzo czesto innowatorzy to ludzie cieszący się szacunkiem otoczenia, często wręcz zazdrośnie podziawiani. Innowator nie tylko odnotowany w statyskykach kryminalnych brutalny przestępca. Innowatorem może być także "sprytny" kupiec, który na drodze drobnych oszustw i nadużyć przez lata pomnażał swój majątek. Merton pisząc o innowacji skupiał sie przede wszystkim na społeczeństwie amerykańskim będąc zdania, że to właśnie ono sprzyja w szczególności "produkcji" innowatorów. Istniejąca w USA wyraźna presja szybkiego sukcesu skłania wiele osób do szukania "innowacyjnych" sposobów na jego osiągnięcie, ponieważ aby go osiągnąć pozostając w całkowitej zgodzie z normami, należy zainwestować lata cięzkiej pracy i poświęceń - co jednak i tak nie gwarantuje sukcesu.
Istotne w zagadnieniu innowacji wydaje się także to, że często jest ona trudna do jednoznacznego nazwania.
Autor: Anna Sondej Dodano: 13-08-2007
Egoija - Propozycje małych uzupełnień
Zabrakło mi głębszego porównania różnic i podobieństw między dewiacją a nonkonformizmem a także samej etymologii i analizy rozwoju treściowego obu kluczowych pojęć. Przydałoby się coś z polskiej socjologii, np. Floriana Znanieckiego, gdzie w książce "Ludzie teraźniejsi a cywilizacja przyszłości" (podaję za socjologicznym elementarzem Szczepańskiego) wymienia 'ludzi-zboczeńców' cechujących się m.in. nonkonformizmem jako jeden z typów osobowości.
Autor: Egoija Dodano: 01-09-2007
Anna Sondej
Tak, zgodze się, głębsza analiza byłaby tutaj jak najbardziej przydatna. Rzecz w tym, że na temat dewiacji można pisać bez końca, podobnie jak nt. konformizmu - a porównanie obu tych pojęć mogłoby zając całe tomy. Siłą rzeczy, konieczne jest pewne 'streszczenie'. Polska Socjologia także bardzo ciekawie ujmuje to zaganienie - chociażby w kontekie określania jednostek nad-normalnych jako dewiantów czy 'zboczeńców' właśnie. Ale jak już pisałam - konieczny był pewien skrót, dlatego właśnie, zgodnie z podtytułem, odniosłam się tylko do tych dwóch autorów.
Autor: Anna Sondej Dodano: 02-09-2007

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365