Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.552.451 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 342 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Entia non sunt multiplicanda sine necessitate."
Komentarze do strony Dewiacja czy nonkonformizm?

Dodaj swój komentarz…
Michał
Witam!
Bardzo ciekawy tekst. NIe jestem jednak pewny, czy dobrze zrozumiałem pojęcie innowatorów jako dewiantów. Przykład z przestępcami wydaje mi się trafny, ale nie potrafię znaleźć innego. Czy istnieje gdzieś grupa społeczna akceptująca cele, ale pragnąca je osiągnąć środkami niezgodnymi z normami społecznymi? Chodzi mi głównie o to, by nie utożsamiać jedynie przestępców z innowatowami.

Będę wdzięczny za odpowiedź, pozdrawiam.
Autor: Michał Dodano: 11-08-2007
Reklama
Anna Sondej - Innowatorzy
Sam Merton podawał często przykłady "przestępców w białych kołnierzykach", czyli tych członków społeczeństwa, którzy osiągnęli wysoki status finansowy, dopuszczając się trudnych do wykrycia i udowodnienia naruszeń prawa. Bardzo słuszna była uwaga odnośnie utożsamiania innowacji z przestępczością jako taką. Bardzo czesto innowatorzy to ludzie cieszący się szacunkiem otoczenia, często wręcz zazdrośnie podziawiani. Innowator nie tylko odnotowany w statyskykach kryminalnych brutalny przestępca. Innowatorem może być także "sprytny" kupiec, który na drodze drobnych oszustw i nadużyć przez lata pomnażał swój majątek. Merton pisząc o innowacji skupiał sie przede wszystkim na społeczeństwie amerykańskim będąc zdania, że to właśnie ono sprzyja w szczególności "produkcji" innowatorów. Istniejąca w USA wyraźna presja szybkiego sukcesu skłania wiele osób do szukania "innowacyjnych" sposobów na jego osiągnięcie, ponieważ aby go osiągnąć pozostając w całkowitej zgodzie z normami, należy zainwestować lata cięzkiej pracy i poświęceń - co jednak i tak nie gwarantuje sukcesu.
Istotne w zagadnieniu innowacji wydaje się także to, że często jest ona trudna do jednoznacznego nazwania.
Autor: Anna Sondej Dodano: 13-08-2007
Egoija - Propozycje małych uzupełnień
Zabrakło mi głębszego porównania różnic i podobieństw między dewiacją a nonkonformizmem a także samej etymologii i analizy rozwoju treściowego obu kluczowych pojęć. Przydałoby się coś z polskiej socjologii, np. Floriana Znanieckiego, gdzie w książce "Ludzie teraźniejsi a cywilizacja przyszłości" (podaję za socjologicznym elementarzem Szczepańskiego) wymienia 'ludzi-zboczeńców' cechujących się m.in. nonkonformizmem jako jeden z typów osobowości.
Autor: Egoija Dodano: 01-09-2007
Anna Sondej
Tak, zgodze się, głębsza analiza byłaby tutaj jak najbardziej przydatna. Rzecz w tym, że na temat dewiacji można pisać bez końca, podobnie jak nt. konformizmu - a porównanie obu tych pojęć mogłoby zając całe tomy. Siłą rzeczy, konieczne jest pewne 'streszczenie'. Polska Socjologia także bardzo ciekawie ujmuje to zaganienie - chociażby w kontekie określania jednostek nad-normalnych jako dewiantów czy 'zboczeńców' właśnie. Ale jak już pisałam - konieczny był pewien skrót, dlatego właśnie, zgodnie z podtytułem, odniosłam się tylko do tych dwóch autorów.
Autor: Anna Sondej Dodano: 02-09-2007

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365