Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.062.122 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 292 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie wierzę w Boga, ponieważ nie wierzę w krasnoludki".

Dodaj swój komentarz…
sinapis - To jest to ...   4 na 4
... co mnie z Racjonalista wiąże
Autor: sinapis  Dodano: 30-10-2011
Reklama
zachaj - Kosmiczny Teleskop Webba
Nowy teleskop Webba będzie w stanie zrobić ciekawe zdjęcia. Już niedługo zostanie ukończony, przed nami niesamowite odkrycia.
Autor: zachaj  Dodano: 31-10-2011
Bartosz Oszańca - Teleskop Webb'a
Ten teleskop ma niestety ogromne problemy finansowe. Dobra wiadomość jest taka, że prawdopodobnie jego budowa nie zostanie anulowana. Zła - jego ukończenie przypadnie znacznie później niż planowano. Będzie to pewnie około (lub nawet po) 2020 roku. Zobaczymy.
Autor: Bartosz Oszańca  Dodano: 31-10-2011
Czesław Szymoniak
Bardzo ciekawe.
Ale gdzie jest tam Pan Bozia i to obiecywane miejsce wiecznej szczęśliwości do którego chcemy się wkupić?
Może nasz bogaty Kosciół dla podtrzymania powoli acz sytematycznie kruszącej się wiary powinien ufundować specjalny teleskop do podglądania tego cudownego miejsca?
Autor: Czesław Szymoniak  Dodano: 31-10-2011
Bartosz Oszańca   1 na 1
Dziękuję Panie Czesławie za dwa pierwsze słowa. Dalsza część jest dla mnie niezrozumiała i zdaje się, że ma się ni jak do tematu :).

Pozdrawiam.
Autor: Bartosz Oszańca  Dodano: 31-10-2011
kolce
I pomysleć, że ciężko czasem za miasto sie wyrwać...
Autor: kolce  Dodano: 31-10-2011
anhella - To dziwne uczucie
Zawsze mnie tęsknota za serce ściska, kiedy sobie przypomnę, ile poza naszą Ziemią istnieje, jak wiele niezbadanego, niepoznanego i niepoznawalnego. Nietykalne światy nigdy nie do ujrzenia. Cokolwiek przecież uda nam się zaobserwować dzięki wymyślnej aparaturze i technologiom, zawsze to będzie tylko część wszystkiego. A to wredne wszystko jeszcze nam ucieka!
Myślenie o Wszechświecie bywa ciężkie, jeśli sobie nie uświadomić najważniejszych faktów. Wiek tego wszystkiego obliczono na kilkanaście miliardów lat i może to jak najbardziej obrazować nam jego rozmiar (choć stanowi to tylko nasz zakres widzenia, a poza tym istnieje prawdopodobnie jeszcze więcej), ponieważ i tej wielkości nijak nie potrafimy sobie wyobrazić.
Mimo to czekam na więcej, bo mam nadzieję, że nowe odkrycia pomogą ludziom zmienić swoją mentalność. Takie odkrycie życia pozaziemskiego podkopałoby niektóre doktryny :) ale nietrudno zauważyć, że w ten ogrom i tak bardzo łatwo wcisnąć boga.
Autor: anhella  Dodano: 01-11-2011
Wenancjusz
To nie tylko Eistein ale i Newton. Dwa ciała materialne obracają się wokół wspólnego środka masy, czyli barycentrum. W ten sposób można na tak wieeeelkiej odległości sprawdzić istnienie planet, ale bardzo masywnych w stosunku do rodzimych gwiazd (przy super dokładnych pomiarach odchyleń orbity). Ale jeśli istnieją masywne planety, to dlaczego, "przy okazji" nie mogą być i mniejsze? Wierzę, że życie rozumne istnieje we Wszechświecie. Nie mam dowodów, tak jak w istnienie Boga, ale wierzę. Niemożliwym jest by wśród tylu miliardów gwiazd i tym samym planet, nie wykwitło życie rozumne. Oczywiście to kwestia ODLEGŁOŚCI I CO NAJWAŻNIEJSZE CZASU.  To są bariery nie do pokonania przy obecnym stanie wiedzy ludzkości.  Nie musi być, by obce cywilizacje musiały powstawać równolegle w czasie z ziemską.  Nie ma dowodu, że istnieją inne cywilizacje. Ale przy tej mnogości możliwości jest to możliwe. Przedziały czasowe są straszne a i odległości niewyobrażalne nawet na umysł katolika. My jako ludzkość jeszcze tak mało wiemy... I chyba się nie dowiemy nigdy. Czas i przestrzeń jest hamulcem. A jeśli "przylecą" inni to będą doskonalsi techologicznie. Dlatego wierzę w to więcej jak w Boga. Bóg jest nierealny, ale "obcy" mogą istnieć.
Autor: Wenancjusz  Dodano: 01-11-2011
Bartosz Oszańca - "Bardzo masywnych"?
Nie tylko Wenancjuszu :). Dla przykładu wystarczy napisać o niedawnym odkryciu przez HARPS aż 16 planet typu Super Ziemia. Są to obiekty o masie zawartej w przedziale 2-10 Mz (mas Ziemi). Najmniej masywna z nich miała zaledwie 2,41 Mz!
Autor: Bartosz Oszańca  Dodano: 01-11-2011
Rafał Maszkowski - uzupełnienie
Można jeszcze dodać, że pierwsze odkryte planety spoza naszego układu (zarówno te, których nie było, bo naukowcy źle odliczyli ruch Ziemi, jak te, które były, a bez błędów odkrył je Wolszczan) krążą wokół pulsarów. Dla tych, który marzą o rozumnych braciach w kosmosie są mało atrakcyjne, po ewentualni mieszkańcy mieli małe szanse przeżyć wybuch supernowej, który utworzył pulsara.
Tranzyt (najbardziej efektywna metoda, stosowana na skalę wręcz przemysłową - Paczyński, Udalski) dobrze jest potwierdzić innymi metodami, ale krzywa zmiany blasku jest chyba na tyle charakterystyczna, że trudno ją pomylić z innymi zjawiskami.
Autor: Rafał Maszkowski  Dodano: 01-11-2011

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365