Chcesz wiedzieć więcej? Zamów dobrą książkę. Propozycje Racjonalisty:
Dodaj swój komentarz… Ondraszek 6 na 6 Niezwykle ciekawy tekst i zgodzę się z autorem, że najbliżsi Japończykom w Europie są Niemcy. Jednak kulturowo jesteśmy tak odmienni od Japończyków, że porównywanie się do nich jest moim zdaniem bez sensu. Oczywiście nas Polaków nie potrafiących dogadać się samych ze sobą porównanie do nich zakrawa na "science fiction". Pozdrawiam
Reklama
Wenancjusz - Artykuł ciekawy bardzo 2 na 2 Byłem i jestem, po przeglądach, w moim życiu filmów japońskich, o samurajach w roli głównej, które dotarły do Polski, ciekaw obyczajów japońskich. Dla nas to zupełna egzotyka. Co mnie uderzyło, bohaterzy tych filmów nie kłamali nigdy i gotowi byli beż żadnych przymusów dokonać seppuku w imię honoru własnego i swego władcy pzed jego obliczem (czy to znane jest naszym czołowym politykom?). Dlatego patrząc na wytwór japońskiej twórczości filmowej (poza twórczością klasy "C" o mordobiciach i idiotycznej bylejakości), wielu nas nie wyciąga wniosków skąd była taka potęga Japonii nie mającej żadnych własnych zasobów kopalnych. Kto z Was widział film "Rudobrody", albo "Straż przyboczna"? Czy te filmy, mimo tylu innych skandalicznych powtórek się puszcza? NiE. Jednak jest cenzura! Coś niesamowitego! Reżyser-Akiro Kurosawa-oskarowiec dokładny, robił prześwietne filmy, zdradzając niechcąco obyczaje japońskie jak dyscyplinuje się społeczeństwo i sprawuje władzę. Jestem podniecony tym artykułem. Wałęsa mówiąc o drugiej Japonii chyba był "WCZORAJSZY", albo po dymie kadzidła którego się zbyt głęboko nawąchał. On nie widział nawet na filmach natury Japończyków i nie miał poJęcia co druga Japonia. No dobrze, popieprzył i ZNIKNĄŁ! Skończę.
Jacek Tabisz - gratulacje! Piotrze - jestem pod ogromnym wrażeniem Twoich opisów Indii, Chin i Japonii. Czytam je z ogromnym zainteresowaniem i uważam, że są bardzo wartościowym komponentem Racjonalisty.
Piotr Napierała - Cieszę się 1 na 1 bardzo, że tekst się podoba. Wszystkie te teksty piszę z myślą o dwóch przyszłych książkach, więc przykładam się:)
Jacek Tabisz To będą świetne lektury, życzę powodzenia i czekam na wydanie!
Piotr Napierała - Pochwalę się, że właśnie wydałem książkę o XVIII-wiecznym Paryżu -
libron.pl/zapowiedzi "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy"
Pokazuj komentarze od najnowszego Aby dodać komentarz, należy się zalogować Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto.. Reklama