Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.160.839 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Hipokryzja to wstydliwośc łajdaka."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Neuronauki
Dopamina, impulsywność i uzależnienia (13-11-2010)

Impulsywność - cecha temperamentu, biegun przeciwny refleksyjności - przejawia się w zachowaniu ograniczoną zdolnością hamowania reakcji i odraczania gratyfikacji związanej z zaspokojeniem potrzeb. W związku z tym traktowana jest jako cecha odpowiedzialna za podwyższone ryzyko uzależnień - od alkoholizmu po patologiczny hazard i niektóre zaburzenia odżywiania. Nic więc dziwnego, że neurochemiczne podłoże osobowościowej cechy impulsywności stało się naturalnym celem badań w dziedzinie profilaktyki i leczenia uzależnień.

Ludzie wykazują znaczne różnice indywidualne pod względem prezentowanego stylu podejmowania decyzji. Impulsywność wpływa na przebieg tego procesu, ponieważ jest związana z tendencją do szybszego reagowania na podstawie mniejszej ilości przesłanek, w dodatku nie zawsze dostatecznie rozsądnie dobranych. Impulsywność decyduje o nieprawidłowym przebiegu uwewnętrznionych procesów hamowania, które w języku potocznym określamy między innymi jako rozwagę, cierpliwość i wytrwałość w działaniu, a które są typowymi cechami działania refleksyjnego.

Za neuroprzekaźnik kluczowy dla wymiaru impulsywność-refleksyjność uchodzi przede wszystkim dopamina (DA), choć naukowcom nie udało się jak dotąd precyzyjnie określić, jak dokładnie funkcjonuje związany z dopaminą mechanizm neurofizjologiczny odpowiedzialny za występowanie różnic indywidualnych w poziomie impulsywności.

W tym celu grupa badaczy podjęła się zadania polegającego na określeniu, w jakim stopniu indywidualne różnice w aktywności systemu dopaminy w mózgu pozostają związane z indywidualnym poziomem impulsywności. Z wykorzystaniem metod neuroobrazowania poddano badaniom 32 zdrowych ochotników. Celem badań był pomiar siły związku między zmianami w poziomie aktywności receptorów dopaminy (dotyczyło to w szczególności receptorów typu D2/D3) w śródmózgowiu a wynikami w psychologicznej skali impulsywności (Barratt Impulsiveness Scale). Wyrzut dopaminy w prążkowiu był indukowany za pomocą podawania osobom badanym niewielkich dawek amfetaminy.

W toku badań udało się ustalić, że wyższy poziom impulsywności związany był ze słabszym wiązaniem dopaminy przez receptory D2/D3 w śródmózgowiu. Ponadto, u osób uzyskujących w badaniu psychologicznym wyższe wyniki na skali impulsywności, prążkowie reagowało na amfetaminę silniejszym wydzielaniem dopaminy. Wyniki badań sugerują więc, że zaburzenia w funkcjonowaniu mózgowego układu dopaminergicznego mogą skutkować mniejszą zdolnością do autokontroli reakcji, co jest jednym z ważniejszych behawioralnych czynników ryzyka uzależnień.

[Oprac. C. O. reless]

Źródło:
NEWSSCAN #69
Buckholtz JW, Treadway MT, Cowan RL, Woodward ND, Li R, Ansari MS, Baldwin RM, Schwartzman AN, Shelby ES, Smith CE, Kessler RM, Zald DH. Dopaminergic network differences in human impulsivity. Science. 2010 Jul;329(5991):532.


Caden O. Reless

Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26235 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365