Złota myśl Racjonalisty: Jeżeli obraz świata nie jest wzięty (oczywiście niebezkrytycznie) z nauki, do teologicznych lub filozoficznych rozważań wnikają rozmaite - intelektualnie podejrzane - źródła ludzkiej wyobraźni.
Według aktualnych teorii linie małp człekokształtnych i człowieka rozeszły się ok. 5-7 mln lat temu w środkowej Afryce. Nad rzeką Azmak w Bułgarii odkryto jednak
szczątki przodka człowieka starsze niż jakiekolwiek afrykańskie. Tzw. brakujące ogniwo odnalazło się w Europie. Historię ewolucji człowieka trzeba napisać na nowo. Do
takich wniosków doszły dwa międzynarodowe zespoły naukowców z Bułgarii, Grecji, Australii, Francji, Kanady i Niemiec - jeden z Centre for Human Evolution and
Palaeoenvironment Uniwersytetu w Tybindze pod kierunkiem profesor Madelaine Böhme, drugi zaś z Bułgarskiej Akademii Nauk pod kierownictwem profesora Nikołaja Spassova.
Wyniki ich badań opublikowane ..(jeszcze 7882)»
Nowy mikroorganizm, stanowiący brakujące ogniwo w ewolucji złożonych form życia, odkrył na dnie morza pomiędzy Grenlandią i Norwegią zespół naukowców, w skład którego wchodzi badaczka z Polski. Wyniki przedstawiono w "Nature".
Badania te pozwalają lepiej zrozumieć, jak miliardy lat temu z prostych, mikrobialnych przodków, ewoluowały złożone komórki, do których należą rośliny, grzyby oraz zwierzęta, w tym również człowiek.
"Udało nam się odkryć mikroorganizm, który można opisać jako brakujące ogniwo w ewolucji złożonych komórek. Wszystkie książki do biologii zaczynają się od rysunków prostej komórki bakteryjnej i złożonej komórki roślinnej ..(jeszcze 4864)»
W przyszłości szczury mogą być coraz większe i zróżnicowane. W miarę wymierania innych ssaków będą też zajmować coraz więcej nisz ekologicznych - twierdzi dr Jan Zalasiewicz z Wydziału Geologii Uniwersytetu Leicester na stronie swojej uczelni.
Jeśli chodzi o szczury, najlepiej się do nich przyzwyczaić. Będziemy je bowiem widywać coraz częściej, a w miarę wymierania większych ssaków będą one pełnić coraz ważniejszą rolę w różnych ekosystemach Ziemi - sugeruje dr Zalasiewicz.
"Szczury to przykład gatunku, któremu ludzie pomogli się ..(jeszcze 3876)»
Być może najpopularniejszym ze wszystkich dinozaurów jest Tyrannosaurus rex - duży, mięsożerny dinozaur o ogromnych zębach, jawiący się niczym prawdziwy potwór. Ale gdyby przyszło mu boksować się z przeciwnikiem, nieproporcjonalnie, niemal komicznie, małe ramiona zrobiłyby z niego konusa. Tymczasem Tyrannosaurus nie był jednym dinozaurem o tak drobnych ramionach. Cała rodzina dinozaurów znana pod nazwą abelizaurów również charakteryzowała się tą cechą, a wedle nowych odkryć, mogła ją tak naprawdę zapoczątkować.
Specjacja sympatryczna - powstanie dwóch lub więcej potomnych gatunków z jednego pragatunku na obszarze tego samego siedliska - od dawna nurtowała naukowców. Zespół naukowców z Wlk. Brytanii i USA dostarcza nowych informacji na temat głęboko zakorzenionego zróżnicowania genetycznego, jakie prawdopodobnie występuje wszędzie w dzikich populacjach drobnoustrojów. Odkrycia zostały zaprezentowane w czasopiśmie PLoS Biology.
Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w USA i z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wlk. Brytanii wyjaśniają, że dowodzenie idei specjacji sympatrycznej nie jest łatwym zadaniem. Problem okazuje się jeszcze trudniejszy, gdy mowa o drobnoustrojach. ..(jeszcze 4068)»
W toku ewolucji presje selekcyjne działające rozbieżnie w przypadku samców i samic doprowadziły u wielu gatunków do wystąpienia poważnych różnic między płciami tak pod względem samej budowy ciała, jak zachowania. Mechanizmy, które leżą u podłoża tych różnic, obejmują między innymi dobór płciowy, rywalizację o zasoby między płciami i podział ról związany z rozmnażaniem się i sprawowaniem opieki nad potomstwem.
Mimo że u wielu gatunków zwierząt stwierdza się pewne różnice w budowie mózgowia uwarunkowane płcią, to istnieje niewiele przykładów ewidentnych różnic w wielkości mózgu między osobnikami przeciwnej płci (występujących obok normalnej zmienności osobniczej). ..(jeszcze 7919)»
Naukowcy z Chin, Szwecji i Wlk. Brytanii odkryli dowód na istnienie jednokomórkowych przodków zwierząt, pochodzący z okresu w historii Ziemi, który poprzedzał pojawienie się zwierząt wielokomórkowych. Dowód odkryty w skałach na południu Chin liczy sobie około 570 mln lat. Zaprezentowane w czasopiśmie Science badania zostały dofinansowane z Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.
Wcześniejsze badania sugerowały, że życie wyewoluowało z jednokomórkowego, wspólnego przodka i w rozmaitych momentach historii Ziemi jednokomórkowe organizmy łączyły się, aby przekształcać się w większe, wielokomórkowe organizmy. Olbrzymie zróżnicowanie królestwa zwierząt jest tego ..(jeszcze 3723)»
Antropologowie od dawna są przekonani, że zmiany w kształcie czaszki człowieka na przestrzeni czasu zachodziły niezależnie od siebie, ale nowe wyniki badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców pokazują, że jednak mogło być inaczej.
Po przeanalizowaniu unikalnej kolekcji 390 czaszek przechowywanych w słynnej kostnicy kościoła katolickiego w Hallstatt w Austrii, zespół złożony z naukowców z Hiszpanii, Szwecji, USA i Wlk. Brytanii, odkrył, że zmiany uznawane dotąd za powstałe w wyniku odrębnych zdarzeń ewolucyjnych mogą być w rzeczywistości powiązane ze sobą. To oznacza, że czaszka jest faktycznie wysoce zintegrowanym elementem, a zmiana w jednej ..(jeszcze 3769)»
Pojawienie się organizmów wielokomórkowych uchodzi za jeden z przełomowych momentów w ewolucji życia na Ziemi, ale ciągle dość niewiele wiadomo, jak naprawdę do tego doszło. Choć w ostatnich latach, dzięki coraz bardziej pomysłowym metodom badawczym, uzyskujemy nieco lepszy wgląd w ten etap rozwoju życia na naszej planecie, to obserwowanie przebiegu procesów ewolucyjnych na żywo w laboratorium nadal stanowi okazję, której niewielu naukowców byłoby w stanie się oprzeć.
Badania laboratoryjne dają komfort kontrolowania wielu potencjalnie ..(jeszcze 5481)»
Sieci powiązań społecznych, z jakimi mamy do czynienia we współczesnych rozwiniętych społeczeństwach, począwszy od małych sieci powiązań rodzinnych i przyjaźni, a skończywszy na całych państwach, oparte są na zdolności ludzi do współpracy: jednostki wspomagają grupę, aby w zamian otrzymać z jej strony potrzebną im pomoc. Najnowsze badania wskazują, że nasi wcześni przodkowie tworzyli sieci powiązań społecznych, które były uderzająco podobne do tych, z jakimi współcześnie spotykamy się w rozwiniętych społeczeństwach.
Ludzie są zdolni do podejmowania współpracy na wielu płaszczyznach. Dzielimy się żywnością i innymi zasobami z naszymi przyjaciółmi i rodziną, ..(jeszcze 4751)»
Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził sekwencjonowanie genomu lucerny, członka dużej grupy bobowatych roślin kwitnących, który wykorzystywany jest od dawna jako organizm modelowy na potrzeby badań w dziedzinie biologii roślin strączkowych. Naukowcy zmapowali około 94% genów tej rośliny.
Ich odkrycia dają nam wgląd w ewolucję motylkowatych, największej z trzech podrodzin bobowatych. Do podrodziny motylkowatych należą groch, soja i wszystkie uprawne rośliny strączkowe.
Na badania, które zgromadziły 128 naukowców z Arabii Saudyjskiej, Belgii, Francji, Korei Południowej, Niemiec, Nigerii, USA i Wlk. Brytanii, przeznaczono 14.750.955 ..(jeszcze 2764)»
Biologowie przyznają, że pojawienie się pełnych szczęk odgrywa zasadniczą rolę w historii naszej ewolucji, niemniej do tej pory nie byli w stanie udowodnić tego na podstawie skamielin. Międzynarodowy zespół naukowców sugeruje, że reorganizacja mózgu i organów czuciowych może rzucić światło na sukces ewolucyjny kręgowców (zwierząt z kręgosłupem). W trakcie badań, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Nature, przyjrzano się bliżej mózgowi skamieniałej, bezszczękowej ryby liczącej 400 mln lat, która jest ewolucyjnym łącznikiem między współczesnymi kręgowcami bezszczękowymi a szczękowymi. Prace zostały dofinansowane z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.
Naukowcy ..(jeszcze 3443)»
Jak donosi ScienceInsider, trzydziestu szanowanych brytyjskich naukowców wydało wczoraj oświadczenie wyrażające ich niepokoje związane z nauczaniem kreacjonizmu w brytyjskich szkołach, które są finansowane z publicznych środków. Zwracają oni uwagę na organizacje, które odwiedzają szkoły i wysyłają im materiały kwestionujące wiarygodność teorii ewolucji i promujące ideę "inteligentnego projektu" jako naukowej alternatywy dla neo-darwinizmu. Naukowcy ci twierdzą, że obecne zalecenia rządu, że kreacjonizm i inteligentny projekt nie powinny być nauczane podczas lekcji o naukach ..(jeszcze 1620)»
Zrozumienie, dlaczego się starzejemy i umieramy, jest tą kwestią w biologii ewolucyjnej, która mimo swojej długowieczności sama nie zdążyła się jeszcze porządnie zestarzeć i prowokuje kolejne pokolenia badaczy i myślicieli do poszukiwania nowych odpowiedzi.
Wyniki własnych poszukiwań przedstawił na łamach PLoS ONE również Andre C. R. Martins, obecnie profesor nadzwyczajny na Wyższej Szkole Sztuk Pięknych, Nauk Przyrodniczych i Humanistycznych w Sao Paulo. Artykuł został opublikowany online w dniu 16 września 2011.
"Organizmy żywe - rozpoczyna swoje rozważania - nie powinny się starzeć, jeżeli tylko można temu zapobiec. Wykazują przecież ..(jeszcze 4401)»
Zespół europejskich naukowców odkrył, jak motyle potrafią zmienić wzór na skrzydłach, aby upodobnić się do sąsiadujących gatunków i uchronić się przed atakami ptaków. Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Nature, rozwiązują zagadkę, która intrygowała naukowców od tak wielu lat, łącznie z Darwinem. Odkrycia ujawniają, jak zmiany genomiczne potrafią odgrywać rolę we współistnieniu fenotypów adaptacyjnych, obejmujących rozmaite współpracujące ze sobą geny, poprzez ograniczanie rekombinacji i przepływu genów.
Niektórzy z czołowych, ..(jeszcze 3848)»
Mimo swojej wszechobecności i zróżnicowanych ról, okrzemki morskie - główny komponent fitoplanktonu występującego obficie w oceanie, tworzący tym samym podstawę morskiego łańcucha pokarmowego - pozostają owiane tajemnicą. Niedawno finansowane ze środków unijnych międzynarodowe konsorcjum naukowców odkryło, że co najmniej jeden gatunek okrzemków - Phaeodactylum tricornutum - wykorzystuje ścieżkę molekularną stwierdzoną wcześniej jedynie u ssaków, mianowicie cykl mocznikowy.
Badania, których wyniki opisano w czasopiśmie Nature z 12 maja, zostały częściowo dofinansowane z projektu DIATOMICS (Zrozumienie biologii okrzemków poprzez metodologie genomiki funkcjonalnej), ..(jeszcze 4002)»
Wbrew powszechnej opinii, tempo specjacji roślin nie jest powiązane z uprzednim pojawieniem się nowej cechy fizycznej lub mechanizmu. Wyniki nowych badań międzynarodowych pokazują, że rośliny majstrują przy ustawieniach swojej wydajności i konfiguracji, aby tworzyć ulepszone wersje samych siebie. Odkrycia zaprezentowano w czasopiśmie American Journal of Botany.
Naukowcom z Heidelberskiego Instytutu Badań Teoretycznych (HITS) w Niemczech wraz z kolegami z Uniwersytetów Browna i Yale w USA udało się zrekonstruować filogenię roślin - historię zmian rodów organizmów na przestrzeni czasu. Dzięki rekonstrukcji drzewa życia, niemieccy i amerykańscy naukowcy rzucili ..(jeszcze 3675)»
Wyniki najnowszych badań prowadzonych na myszach pozwalają zrozumieć, w jaki sposób pospolite bakterie jelitowe chronią się przed działaniem systemu immunologicznego organizmu gospodarza. Odkrycie pomoże zrozumieć, w jaki sposób system immunologiczny odróżnia szkodliwe bądź chorobotwórcze mikroorganizmy od tych, których obecność jest korzystna, a nawet niezbędna dla zdrowia.
Ocenia się, że w jelitach bytuje biliony bakterii. Ich obecność wspiera proces trawienia, zapobiega zakażeniom, wpływa na ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych. Dobroczynne bakterie stosunkowo rzadko są atakowane przez system immunologiczny gospodarza, podczas gdy inne bakterie, ..(jeszcze 4175)»
Jeszcze 10 tys. lat temu poszukiwanie muszki owocówki Drosophila melanogaster w Europie i Azji zakończyłoby się niepowodzeniem, gdyż w owym okresie gatunek ten występował wyłącznie w Afryce subsaharyjskiej. Obecnie muszka owocówka występuje równie powszechnie poza Afryką, jak i na jej terenie.
Tymczasem wyniki nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu pokazują, że chociaż rozprzestrzenienie się muszki owocówki na północ zbiega się z intensyfikacją rolnictwa i związanymi z nią zmianami środowiskowymi, to tak naprawdę czynniki genetyczne, a nie środowiskowe uruchomiły kolonizację Europy i Azji przez muszkę ..(jeszcze 3514)»
Europejscy i amerykańscy naukowcy podważają tradycyjne pojęcie ewolucji gatunku ludzkiego. Przez ostatnie 35 lat genetycy za główny motor ewolucji gatunku ludzkiego uznawali klasyczne zjawisko selekcyjnego wymiatania (ang. selective sweep), kiedy to dochodzi do szybkiego rozprzestrzenienia się korzystnej mutacji genetycznej w całej populacji ludzkiej. Jednak wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie Science sugerują, że takie wydarzenia mogły mieć miejsce sporadycznie i nie wpłynęły w znaczący sposób na historię naszego gatunku. W badaniu zawarto tezę, że zamiast tego podstawowym napędem zmian w ludzkim fenotypie mogły być niewielkie modyfikacje w wielu genach, ..(jeszcze 4718)»