Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.184.300 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 308 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Humanizm - to wiara we własne siły, to wiara w skuteczność opartego na nauce zbiorowego działania ludzkiego".
Nowinki i ciekawostki naukowe

Dlaczego tak się różnią? (18-02-2012)
Choć niektórzy naukowcy utrzymują, że różnice między płciami w przypadku ludzi są w zasadzie minimalne, czasami może się jednak wydawać, że mężczyźni i kobiety pochodzą z dwóch różnych planet. Hormony mają wprawdzie swój wkład w występowanie różnic między płciami, ale wyniki najnowszych badań naukowych pomagają wyjaśnić, co w tej sprawie tak naprawdę mają do powiedzenie geny. Hormony pełnią w organizmach żywych doniosłą rolę molekuł sygnałowych. Naukowcy od dawna wiedzieli, że hormony płciowe, takie jak estrogen i testosteron, odpowiadają za ..(jeszcze 4644)»

Obiecujący sposób na zwiększenie światowej produkcji żywności (28-01-2012)
Finansowani ze środków unijnych brytyjscy i francuscy naukowcy zidentyfikowali "odżywczy gen" odpowiedzialny za transport substancji odżywczych z rośliny do nasion. Nowe odkrycie, zaprezentowane w czasopiśmie Current Biology, może pomóc w zwiększeniu światowej produkcji żywności i nie pozostaje bez znaczenia również dla bezpieczeństwa żywności. Po raz pierwszy naukowcom udało się zidentyfikować gen o nazwie Meg1, który reguluje optymalną ilość substancji odżywczych przechodzących z rośliny macierzystej kukurydzy do potomnych. Badania zostały dofinansowane przez Komisję Europejską z budżetu działania "Wykorzystanie reprodukcji w celu ..(jeszcze 3874)»

Co sprawia, że muchy latają? (14-12-2011)
Naukowcy z Austrii i Niemiec odkryli przełącznik genetyczny, który reguluje wykształcanie się mięśni biorących udział w lataniu u much - organizmów wyposażonych w bardzo małe skrzydełka w porównaniu do swoich gabarytów. Badania, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Nature, sugerują, że w trakcie rozwoju organizmu białka spalt przełączają miofibryle z kanalikowych na włókienkowe. Ta funkcja została potencjalnie zachowana w sercu kręgowców - mięsień stymulowany napięciem przypomina mięsień wykorzystywany przez owady do latania. Naukowcy pracujący pod kierunkiem Instytutu Biochemii im. Maxa Plancka (MPI) w Niemczech twierdzą, że gen spalt odgrywa ..(jeszcze 3245)»

Proces naprawy DNA a problem nowotworów (17-11-2011)
Naukowcy specjalizujący się w onkologii ustalili jak rekombinacja, kluczowy proces naprawy DNA (kwasu dezoksyrybonukleinowego), w trakcie którego materiał genetyczny ulega rozpadowi i jest dołączany do innego materiału genetycznego, pełni funkcję autokorekty i daje DNA szansę na nowy start. Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Nature mogą pomóc w pogłębieniu naszej wiedzy o podstawowej biologii nowotworów i przełożyć się na lepsze i skuteczniejsze terapie nowotworowe. Badania zostały dofinansowane z projektu GENINTEG (Kontrolowanie integracji genów - wymóg analizy genomu i terapii genowej), który otrzymał 1,85 mln EUR z tematu "Nauki o życiu, genomika i biotechnologia na rzecz ..(jeszcze 3442)»

Rekonstrukcja genomu rozwiązuje zagadkę czarnej śmierci (17-10-2011)
Naukowcy z Kanady, Niemiec i USA zrekonstruowali genom pradawnej pałeczki dżumy, bakterii odpowiedzialnej za niechlubną czarną śmierć - niszczycielską pandemię, której szczytowy okres przypadł w Europie na połowę XIV w. Wyniki tych przełomowych badań, zaprezentowane w czasopiśmie Nature, mogą pomóc w rzuceniu światła na mechanizmy ewolucji patogenu i jego adaptacji w kierunku nowych i powracających infekcji. Naukowcy mogą wykorzystać te nowe informacje do pogłębienia swojej wiedzy o współczesnych chorobach zakaźnych. W toku badań, prowadzonych ..(jeszcze 3339)»

Naukowcy powiązali mutację z dziedziczną narkolepsją (10-10-2011)
Europejski zespół naukowców zidentyfikował mutację, która wywołuje narkolepsję w dużej rodzinie dotkniętej tym rzadkim schorzeniem. Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie American Journal of Human Genetics, dostarczają nowych informacji na temat genetyki dziedzicznej narkolepsji i innych, złożonych chorób neuropsychiatrycznych. Narkolepsja to rzadka choroba charakteryzująca się częstymi i niekontrolowanymi napadami snu w nieodpowiednim czasie i miejscu. Naukowcy twierdzą, że osoby cierpiące na to schorzenie mogą również borykać się z "katapleksją" ..(jeszcze 3131)»

Więcej o genach, depresji i optymizmie (15-09-2011)
Naukowcy z University of California, Los Angeles (UCLA) znaleźli gen związany z optymizmem, pewnością siebie i “opanowaniem” (przeświadczeniem, ze ma się wpływ na własne życie) – czyli trzema podstawowymi zdolnościami (czy jak wolą autorzy artykułu: “zasobami”) psychicznymi pomagającymi w opanowaniu depresji i stresu. Gen, o którym mowa to gen receptorów oksytocyny (OXTR). Oksytocyna, może być niektórym znana jako “hormon miłości”, bo odgrywa ważną rolę w tworzeniu więzi, odczuwaniu orgazmu czy w zachowaniach macierzyńskich. Co więcej, ma ona również wpływ na zachowania społeczne, takie jak odczuwanie empatii czy radości ..(jeszcze 2869)»

Testy nowego leku z tytoniu transgenicznego (26-08-2011)
W Wlk. Brytanii rozpoczęły się w końcu testy kliniczne leku przeciwko ludzkiemu wirusowi niedoboru odporności (HIV) wytworzonego z genetycznie modyfikowanego (GM) tytoniu. Testy, podjęte po kilku latach negocjacji prawodawczych, są prowadzone przez finansowane ze środków unijnych konsorcjum PHARMA-PLANTA (Zrekombinowane farmaceutyki roślinne do ochrony zdrowia człowieka) - międzynarodową grupę 28 instytucji akademickich i 4 małych przedsiębiorstw. Profilaktyczny lek antywirusowy w postaci przeciwciała P2G12, który został zsyntetyzowany z tytoniu GM, ..(jeszcze 3305)»

Zidentyfikowano gen odpowiedzialny za zespół szarych płytek (25-08-2011)
Brytyjsko-francuski zespół naukowców odkrył tajemniczy gen odpowiedzialny za niezwykle rzadki, wrodzony zespół szarych płytek, który wywołuje chorobę krwotoczną. Do tej pory odnotowano zaledwie 50 przypadków. Naukowcy mają nadzieję, że wyniki ich badań przyczynią się do opracowania testu DNA (kwasu dezoksyrybonukleinowego) pozwalającego zdiagnozować chorobę. Odkrycia opublikowano w czasopiśmie Nature Genetics. Płytki krwi to drugie pod względem powszechności występowania komórki krwi, a ich podstawowym zadaniem jest dbanie o ścianki naczyń krwionośnych i naprawianie ich uszkodzeń. Są odpowiedzialne za organizację w razie potrzeby prac mających naprawić ścianki ..(jeszcze 4397)»

Odkrycie genu LGI2 u psów na trufle może pomóc dzieciom z epilepsją (13-08-2011)
Nowy gen epilepsji odkryty przez międzynarodowy zespół naukowców finansowany ze środków unijnych u psów Lagotto Romagnolo, znanych ze swoich umiejętności wyszukiwania trufli, może być nowym kandydatem na gen łagodnej padaczki wieku dziecięcego, charakteryzującej się remisją napadów. Gen LGI2 został odkryty przez międzynarodowy zespół pracujący pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach i Ośrodka Badawczego Folkhälsan w Finlandii. Mimo iż garnitur genetyczny psów jest mniej złożony, ..(jeszcze 5340)»

Punktowa mutacja przyczyną zespołu Proteusza (11-08-2011)
Naukowcom udało się zidentyfikować mutację, która najprawdopodobniej jest przyczyną zespołu Wiedemanna (inaczej - zespołu Proteusza), rzadkiej choroby o podłożu genetycznym, w której dochodzi do nadmiernego i dysproporcjonalnego rozrostu tkanek miękkich i kości. Za chorobę odpowiada mutacja punktowa (jednej zasady nukleinowej) w genie AKT1. Doniesienia na temat tego odkrycia, które może mieć duże znaczenie w opracowaniu metod terapii zaburzenia, a potencjalnie także w leczeniu nowotworów, zostały opublikowane w wydaniu online "The New England Journal of Medicine" z dnia 27 lipca 2011 r. Prace badawcze były prowadzone pod kierunkiem naukowców z Narodowego Instytutu Badań nad ..(jeszcze 7053)»

Wiek twojego genomu (25-07-2011)
sxc.huLudzie starzeją się od momentu poczęcia. Komórki i tkanki różnicują się i zmieniają z upływem lat. Zarówno różnicowanie tkanek, jak i starzenie jest przynajmniej częściowo powodowane przez chemiczne modyfikacje genomu, takie jak metylacja DNA. Ostatnie badania dokumentowały wpływ starzenia na metylację DNA myszy, ludzi i hodowli komórek. Jednak większość z badań dotyczyło próbek o podobnym wieku, zatem nie było jasne, jak metylacja zmienia się na przestrzeni lat. Oszacowanie wieku próbki na podstawie metylacji DNA nie było możliwe. Bliźniaki jednojajowe są wdzięcznym ..(jeszcze 1366)»

Irlandzkie korzenie niedźwiedzi polarnych (13-07-2011)
Finansowany ze środków europejskich, międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że drzewo genealogiczne niedźwiedzia polarnego doprowadziłoby do samicy niedźwiedzia brunatnego, która żyła od około 20.000 do 50.000 lat temu, w połowie ostatniej epoki lodowcowej, w rejonie współczesnej Irlandii. Dzięki dofinansowaniu przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych, pochodzącemu z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR), zespół naukowców z Irlandii, Hiszpanii, Rosji, Szwecji, USA i Wlk. Brytanii wyjaśnia, jak zmiany klimatu oddziałujące na pokrywę lodową Północnego Atlantyku spowodowały w stopniu więcej niż prawdopodobnym okresowe nakładanie się siedlisk niedźwiedzi. ..(jeszcze 5734)»

Kwasy tłuszczowe omega-6 – nie dla każdego równie zdrowe (09-07-2011)
Wyniki najnowszych badań wykazały, że czynniki dziedziczne związane z daną populacją mogą wpływać na to, w jaki sposób kwasy tłuszczowe omega-6 są przetwarzane i wykorzystywane w organizmie. Badania nad tym zagadnieniem zostały częściowo sfinansowane przez amerykański Narodowy Instytut Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej (NCCAM). Kwasy tłuszczowe omega-6, znane również jako wielonienasycone kwasy tłuszczowe (ang. polyunsaturated fatty acids, PUFAs) rodziny n-6 są niezbędne dla zachowania prawidłowej funkcji komórek ciała ludzkiego; odgrywają również szczególną rolę w procesach odporności i powstawaniu stanów zapalnych. Kwasy tłuszczowe omega-6 znajdują ..(jeszcze 2457)»

Bakterie a oporność antybiotykowa - rola plazmidów IncP-1 (06-05-2011)
Naukowcy ze Szwecji odkryli, że część kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) bakterii, która często jest nosicielem oporności antybiotykowej ma zdolność przenoszenia się między kilkoma typami bakterii i dostosowywania się do znacząco zróżnicowanych gatunków bakteryjnych. Odkrycia, które zostały zaprezentowane w czasopiśmie Nature Communications, rzucają światło na sposób, w jaki plazmidy IncP-1 mogą zwiększyć potencjał rozprzestrzeniania się genów. Postępy w medycynie zapewniają lepsze metody leczenia osobom, które go potrzebują. Niemniej coraz większa liczba bakterii uodpornia się na powszechnie stosowane antybiotyki. Problem pogłębia fakt, że coraz więcej ..(jeszcze 3088)»

Naukowcy zidentyfikowali sekwencję genetyczną wariantów strukturalnych (06-02-2011)
Międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się zidentyfikować sekwencję genetyczną 28000 wariantów strukturalnych (SV). Przełomowe badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie "Nature", w efektowny sposób ukazały bardzo szczegółową mapę zmienności strukturalnej genomu człowieka. Naukowcy mogli wykorzystać mapę do ustalenia przyczyn genetycznych chorób człowieka i podjąć próbę wyjaśnienia, dlaczego niektóre części genomu człowieka podlegają mutacji częściej niż inne. Ostatecznie genetycy kliniczni będą w stanie ograniczyć swoje poszukiwania do mutacji wywołujących choroby. Naukowcy przeanalizowali dane 185 genomów człowieka, których sekwencjonowanie ..(jeszcze 3914)»

Przyjaźń zapisana w genach (26-01-2011)
Do całkiem trafnych, jak się okazało, spostrzeżeń tak zwanej ''psychologii potocznej'' należy przekonanie, że ''podobieństwa się przyciągają''. Hipoteza ta została wielokrotnie potwierdzona w różnych badaniach naukowych prowadzonych na polu różnych dziedzin, od socjologii po genetykę i neuronauki, co w istocie rzeczy może stanowić pewne wyzwanie dla zwolenników tezy o ''magnetyzmie przeciwieństw'', których też nie brakuje. W naukach społecznych przyciąganie podobieństw zyskało miano homofilii, a przyciąganie przeciwieństw - heterofilii. sxc.huBez odpowiedzi pozostaje jednak ..(jeszcze 5633)»

Naukowcy zredagowali atlas ekspresji genów myszy (25-01-2011)
sxc.huNaukowcy, których prace są finansowane ze środków unijnych, przygotowali atlas ekspresji genów rozwijającego się zarodka myszy, pogłębiając w ten sposób wiedzę naukową na temat zasięgu transkrypcji genów. Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie ''PLoS Biology'' zapewnią naukowcom informacje, jakich potrzebują, aby określić koekspresje genów oraz rozpoznać istniejące między nimi powiązania, które odgrywają kluczową rolę zarówno w procesach rozwojowych, jak i chorobowych.
Badania zostały częściowo dofinansowane z projektu EUREXPRESS (Europejskie konsorcjum na rzecz opracowania internetowego ..(jeszcze 4409)»

Naukowcy odnaleźli powiązanie między morelami tureckimi a węgierskimi (23-01-2011)
Ludzie na całym świecie czerpią przyjemność z kosztowania soczystych i apetycznych moreli, ale co wiemy na temat pochodzenia tego popularnego owocu? Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Turcji i na Węgrzech potwierdzają to, co od pewnego czasu podejrzewali naukowcy - istnieje powiązanie genetyczne między tureckimi a węgierskimi odmianami moreli. Odkrycia mogą przynieść hodowcom i producentom moreli nowe informacje, w jaki sposób optymalnie przeprowadzać selekcję partnerów zapylających w nowych sadach. Wyniki badań, które jako pierwsze analizują różnorodność genotypu S moreli występujących w ..(jeszcze 3813)»

Zidentyfikowano mutację genetyczną prowadząca do zwiększonej impulsywności (06-01-2011)
Badacze wyodrębnili gen odpowiedzialny za bardziej impulsywne zachowania, zwłaszcza przy jednoczesnym spożyciu alkoholu. Odkrycie to rzuca nowe światło na ukryte przyczyny leżące u podstaw impulsywności i może przyczynić się do opracowania nowych sposobów diagnozowania i leczenia zaburzeń objawiających się impulsywnym zachowaniem. Badanie to, częściowo finansowane przez UE, zostało opublikowane w ''Nature''. Impulsywne zachowanie, definiowane jako działanie krótkowzroczne, bez rozważenia konsekwencji, to podstawowy objaw wielu zaburzeń takich jak agresja, uzależnienia, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), antyspołeczne zaburzenia osobowości ..(jeszcze 4266)»



Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26235 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365