Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.566.679 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 342 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Mówi się, że Bóg zła nie stworzył, ale je dopuścił. Więc jeśli dopuścił, to jest za to zło odpowiedzialny. (..) z czystej przyzwoitości, nie można zwalniać Pana Boga z odpowiedzialności za zło.
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2015, Listopad (12)

Materiałoznawstwo
Naukowcy wytworzyli nową, zaskakującą odmianę tlenku żelaza (30-11-2015)
Naukowcy z Krakowa wytworzyli i przebadali nową odmianę tlenku żelaza, zaskakującą cechami dotąd nieobserwowanymi w żadnym materiale. Nowy tlenek może być interesujący dla spintroniki, a także przy konstruowaniu różnego typu czujników i detektorów. Tlenki żelaza występują w przyrodzie w wielu odmianach, często znacznie różniących się między sobą pod względem struktury i właściwości fizycznych. "Nowa odmiana tlenku żelaza (FeO) to metaliczny kryształ praktycznie bez defektów, z unikatowym konglomeratem cech elektrycznych i magnetycznych oraz atomami mogącymi drgać tak, jakby liczba wymiarów została zredukowana" - informuje w przesłanym komunikacie Instytut Fizyki ..(jeszcze 6292)»

Archeologia
Srebrną biżuterię sprzed tysiąca lat znaleziono w Czermnie (28-11-2015)
Bogaty zbiór srebrnej biżuterii z okresu od IX do XIII w., znalezionej podczas wykopalisk w Czermnie na Lubelszczyźnie, zaprezentowano w środę w Lublinie. Według naukowców znaleziska świadczą o początku państwowości Polski i Rusi. W dzisiejszym Czermnie, zdaniem archeologów, mógł znajdować się główny ośrodek Grodów Czerwieńskich, o które toczyli walki polscy Piastowie z władcami ruskiego Kijowa. "Mamy namacalny dowód czasów, kiedy zaczynała się historia Polski i Rusi. Te przedmioty, gdy ostatni raz ktoś na nie patrzył, ukrywając je w ziemi, to wtedy być może żył Bolesław Chrobry albo Włodzimierz Wielki. W czasie ekspansji państwa Piastów, ..(jeszcze 3673)»

Zdrowie
Krew dziecka "pamięta", czy matka paliła papierosy (27-11-2015)
Badania krwi dzieci do piątego roku życia mogą ujawnić ślady ekspozycji na dym papierosowy w okresie prenatalnym - informują naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health. Ich wnioski przedstawia pismo "Environmental Research". "Od dawna wiedzieliśmy, że w organizmie kumulują się ślady przeszłości. Ślady ekspozycji na ołów znajdują się na przykład w naszych kościach. Nie wiedzieliśmy jednak, że coś tak łatwo dostępnego do analizy jak krew może zawierać ślady nie tylko z okresu po narodzinach, ale także ekspozycji prenatalnej" - mówi autorka badań dr Daniele Fallin.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/pregnant-775036_960_720.jpg"

..(jeszcze 990)»

Różności
Moncarz: mamy kopalnię diamentów, nie zostańmy z dziurą w ziemi (26-11-2015)
Branding polskiej myśli technicznej i polskiego produktu intelektualnego jest konieczny dla obrony przed intektualną kolonizacją Polski przez globalne firmy - uważa prof. Piotr Moncarz. Uczony wziął udział w obchodach 100-lecia nauczania w języku polskim na Politechnice Warszawskiej. Zdaniem prof. Moncarza, sytuacja, w której polscy specjaliści pracują w działach badawczo-rozwojowych dużych koncernów, a doskonałe efekty ich pracy pozostają bez śladu informacji o tym, że zaangażowany był tam polski kapitał intelektualny, prowadzi do katastrofalnej kolonizacji Polski. "To tak, jakbyśmy mieli kopalnię diamentów, a ktoś przyjechał, zapłacił za wynajęcie działki ..(jeszcze 3383)»

Ludzie nauki
Prof. Stanisław Gawroński wyróżniony nagrodą Miltona Gordona (24-11-2015)
Prof. Stanisław Gawroński ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego otrzymał nagrodę Miltona Gordona podczas konferencji Międzynarodowego Towarzystwa Fitotechnologii, która odbyła się w amerykańskim stanie Kansas. Badacza uhonorowano za wkład w rozwój fitotechnologii. "Nagroda ta jest najwyższym międzynarodowym wyróżnieniem w obszarze fitotechnologii, przyznawanym jednej osobie w roku i w przypadku prof. Gawrońskiego stanowi uznanie za wyróżniające się badania naukowe, prace dydaktyczną ze studentami oraz rozwój tej nowej dyscypliny" - informuje w przesłanym komunikacie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Na liście renomowanych naukowców ..(jeszcze 2677)»

Zdrowie
Kurkuma wspomaga naprawę mózgu (22-11-2015)
Związek występujący w popularnej przyprawie, kurkumie może przyspieszać procesy naprawcze w ludzkim mózgu - informuje pismo "Stem Cell Research and Therapy". Stosowana zarówno jako barwnik, jak i przyprawa w Azji oraz na Bliskim Wschodzie kurkuma otrzymywana jest z korzenia podobnej do imbiru rośliny zwanej ostryżem. Oprócz zastosowań kuchennych (na przykład jako składnik curry) żółta kurkuma jest od wieków stosowana w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej. Niemieccy naukowcy z Instytutu Medycyny i Neurofizjologii w Julich badali działanie na szczury tumeronu, związku naturalnie występującego w kurkumie. Zwierzętom wstrzykiwano tumeron, ..(jeszcze 1287)»

Ekologia
Zakaz polowań na wilki wzdłuż polsko-słowackiej granicy; obawy hodowców (21-11-2015)
Słowacki minister rolnictwa od listopada wprowadził całkowity zakaz polowań na wilki przy granicy z Polską. O strefę wolną od polowań zabiegali polscy przyrodnicy. Hodowcy owiec obawiają się eskalacji wilczych ataków na ich stada. Strefa buforowa wolna od polowań to pas o szerokości od kilkunastu do 25 km w głąb Słowacji, wzdłuż całej granicy z Polską. Zakazu odstrzału wilków w strefie przygranicznej obawiają się hodowcy owiec. Ich zdaniem wilki w poszukiwaniu nowych terenów żywieniowych będą coraz aktywniejsze w Polsce południowej. "Wilki potrafią dziennie pokonać nawet 70 km, więc skoro będzie ich więcej, siłą rzeczy ..(jeszcze 3525)»

Informatyka
Polacy mistrzami Europy Środkowej w programowaniu zespołowym (19-11-2015)
Studenci Uniwersytetu Warszawskiego wygrali XXI Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym, które odbyły się na Uniwersytecie w Zagrzebiu. Kolejne dwa miejsca na podium zajęli studenci Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. XXI Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym odbyły się w połowie listopada na Uniwersytecie w Zagrzebiu. Są one jednocześnie eliminacjami do przyszłorocznych Finałów Akademickich Mistrzostw Świata (The 2016 ACM-ICPC World Finals), które w maju odbędą się w Tajlandii. Polskę będą reprezentowały w nich drużyny Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz ..(jeszcze 2396)»

Ludzie nauki
Prof. Nowiński: wracam, aby budować Polskę innowacyjną (18-11-2015)
Mamy wspaniały ludzki materiał, aby budować Polskę innowacyjną - mówi PAP prof. Wiesław Nowiński, jeden z najbardziej znanych polskich naukowców. Po wielu latach pracy w Singapurze wraca do Polski i chce stworzyć m.in. Polskie Centrum Neurotechnologiczne. "W ostatnim 25-leciu w Polsce zrobiliśmy transformację polityczną, gospodarczą, ale nie zrobiliśmy transformacji innowacyjnej. To musimy zrobić i chciałbym w tym pomóc" - powiedział PAP prof. Wiesław Nowiński, twórca komputerowych atlasów mózgu w singapurskiej Agencji ds. Nauki, Technologii i Badań.

..(jeszcze 4274)»

Archeologia
Archeolog zbada obcych w starożytnym Egipcie (04-11-2015)
W połowie VIII wieku p.n.e. dokonali podboju Egiptu. Przez blisko sto lat niepodzielnie nim władali. Przybyli z królestwa Kusz. Do dziś o tym epizodzie w historii starożytnego Egiptu nie wiemy zbyt wiele, dlatego polska badaczka zamierza rzucić światło na to zagadnienie. Okres panowania XXV dynastii (ok. 747-656 r. p.n.e.), czyli tzw. "czarnych faraonów", gdyż byli to najeźdźcy z Nubii (obecny północny Sudan), to zagadnienie, któremu w literaturze naukowej poświęca się nadal niewiele miejsca. Taki stan wziął się stąd, że wiele zabytków z tego okresu nie zostało przez naukowców opisanych, badacze mają też trudności z ich datowaniem.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/obcywegipcie.jpg"

..(jeszcze 3064)»

Ekologia
Parowanie do poprawki – a wraz z nim globalne ocieplenie (03-11-2015)
Proces parowania, jeden z najpowszechniejszych na naszej planecie, przebiega inaczej niż się dotychczas wydawało - wykazały nowe symulacje komputerowe przeprowadzone w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Odkrycie niesie dalekosiężne konsekwencje m.in. dla obecnych modeli globalnego klimatu, gdzie kluczową rolę odgrywa parowanie oceanów. Parują morza i oceany, mikrokrople paliwa w silniku i pot na skórze. Dla każdego z nas parowanie ma ogromne znaczenie: kształtuje klimat planety, wpływa na koszty podróży samochodem, jest jednym z najważniejszych czynników regulujących temperaturę ciała człowieka. Tak powszechne, parowanie wydawało się już zjawiskiem ..(jeszcze 5022)»

Medycyna
Polacy rozszyfrowali "wspólnika" nowotworów (02-11-2015)
Polscy naukowcy jako pierwsi na świecie poznali dokładną strukturę białkowego kompleksu, który zapewnia komórkom nowotworowym ochronę przed układem immunologicznym. Pozwoli to opracować nowe skuteczne leki. Wyniki opublikowało renomowane czasopismo "Structure". To osiągnięcie jest efektem współpracy zespołu kierowanego przez profesora Tadeusza Holaka z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr. Grzegorza Dubina z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ i Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.

Tak ..(jeszcze 1678)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26241 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365