Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.169.430 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Doprawdy, nie imponują mi zbytnio ludzie, którzy oświadczają: "Spójrzcie na mnie! Jestem tak wspaniałym tworem, że wszechświat musiał mieć jakiś cel". Nie, wspaniałość tych ludzi wcale mnie nie olśniewa.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Antropologia
Zmysł dotyku a pierwsze wrażenie (29-07-2010)

Zgodnie z wynikami badań naukowych cechy fizyczne tego, co dotykasz, mogą znacząco wpływać na percepcję zupełnie niepowiązanych z tym wydarzeń, sytuacji, przedmiotów i osób.

Na przykład trzymanie ciężkich przedmiotów może sprawić, że kandydat o pracę zostanie oceniony jako bardziej poważny; trzymanie szorstkich przedmiotów powoduje, że osoba na zdjęciu jest oceniana jako trudna w relacjach społecznych, a twarde przedmioty mogą wpływać na większą sztywność w negocjacjach.

Od najwcześniejszego dzieciństwa używamy swoich dłoni do poznawania otoczenia i do budowania interakcji z otoczeniem. Nawet zanim jesteśmy zdolni do efektywnego wykorzystywania dłoni w różnego rodzaju zadaniach odgrywają one bardzo ważną rolę w uczeniu się, komunikacji i więziach społecznych z otoczeniem. Wziąwszy pod uwagę, jak doniosła jest rola bodźców dotykowych w naszym rozwoju, trzej psychologowie - Dr. John A. Bargh z Yale, Dr. Joshua M. Ackerman z Massachusetts Institute of Technology i  Christopher C. Nocera z Harvardu - zaplanowali i przeprowadzili serię eksperymentów, aby sprawdzić, jak różne cechy przedmiotów wpływają na ocenę niepowiązanych z nimi obiektów - przedmiotów, osób i zdarzeń.

Naukowcy skoncentrowali się w swoich badaniach na ciężarze, fakturze i twardości, ponieważ do tych cech odnosi się wiele używanych w mowie potocznej zwrotów metaforycznych, na przykład: "ciężka sprawa" czy "lekceważyć". Z kolei szorstkość i gładkość kojarzą się z poziomem trudności i natężeniem przykrości, na przykład: "idzie jak po grudzie" albo "poszło gładko". Wymiar twardość-miękkość często kojarzy się ze stałością, surowością, dokładnością, na przykład: "mieć serce z kamienia" albo "traktować kogoś zbyt miękko". Badanie było częściowo finansowane przez NIH i ich wyniki opublikowano w Science z 25 czerwca 2010.

W jednym z eksperymentów badacze poprosili 54 przechodniów, aby ocenili kandydata starającego się o pracę na podstawie życiorysu podawanego do przeczytania na lekkiej lub twardej podkładce. Osoby trzymające życiorys kandydata na cięższej podkładce były skłonne do oceniania go jako ogólnie lepszego i bardziej poważnego.

W innym badaniu 64 osoby badane układały puzzle wykonane albo z materiału przypominającego fakturą papier ścierny, bądź z gładkiego tworzywa. Następnie odczytywali fragment tekstu odnoszący się do relacji społecznych. Te osoby, które miały do czynienia z szorstkimi puzzlami, oceniały relacje społeczne opisane w tekście jako trudniejsze i mniej miłe, niż było to w przypadku osób, które wykonywały układankę z gładkich elementów.

W kolejnym badaniu, dotyczącym tym razem cechy twardości, 49 osób poproszono o zapoznanie się z miękkim kocem lub twardym kawałkiem drewna. Następnie osoby te przyglądały się wzajemnym relacjom szefa i podwładnego. Te osoby, które miały do czynienia z twardym kawałkiem drewna oceniały podwładnego jako nieustępliwego i bardziej bezwzględnego w porównaniu do ocen tych osób, które miały do czynienia z miękkim kocykiem.

W innym eksperymencie 86 osób targowało się o cenę nowego samochodu. Te osoby, które siedziały na twardych krzesłach, były mniej skłonne do ustępstw niż te, które korzystały z miękkich siedzisk.

Okazuje się, że cechy fizyczne otaczających nas przedmiotów, takie jak waga, szorstkość, twardość należą do tych kategorii organizujących spostrzeganie, które rozwijają się w dzieciństwie najwcześniej. Dr Bargh twierdzi, że składają się one na rodzaj pierwotnej percepcyjnej platformy, na której człowiek buduje swoje pojmowanie świata. Jak mówi: - Stary podział na to, co fizyczne i to, co umysłowe, okazał się całkowicie fałszywy. Nasz umysł jest głęboko i organicznie powiązany z naszym ciałem.

[Tłumaczenie: C. O. Reless.]

Źródło:
Touch Affects Impressions, Decisions
Incidental Haptic Sensations Influence Social Judgments and Decisions


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26235 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365