Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.624.640 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 353 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Koncepcje religijne podlegają wyłącznie sile inercji własnej tradycji i autorytetowi aktualnych zwierzchników odpowiednich instytucji wyznaniowych, ci zaś nie są bynajmniej zainteresowani w rozszerzaniu sfery wpływów rozumu.

Wpisz swój komentarz do wiadomości
Czesław Majewski   2 na 2
W pewnym szczególnym miejscu w Warszawie dowiedziałem się,ze Moj żesz były chory psychicznie.Był schizofrenikiem, któremy Pan objawił się w postaci gorejącego krzewu.Ponieważ był charyzmatyczny i na topie dalej jakoś się tak potoczylo.Jeżeli to prawda, a nie ma żadnych ku temu przeciwskazań cała ta chrześcijańska religia, to tylko wykwit chorego umysłu JEDNEGO BIEDNEGO CZUBKA.:-)))
Autor: Czesław Majewski  Dodano: 16-07-2011
Reklama
sinapis - Hm...
Nie jest jasne, czy to religia zmniejsza hipokamp. czy na odwrót...
Autor: sinapis  Dodano: 16-07-2011
jogii - religia
opium dla mas...
Autor: jogii  Dodano: 17-07-2011
Mamoulian - Religia chorych   1 na 1
Tak się składa, że moja narzeczona zajmuje się osobami chorymi psychicznie, głównie schizofrenikami. Poza jednym przypadkiem na kilkanaście osób, wszystkie są "odjechanymi" katolikami. Niestety cały czas próbują ją nawracać, a dwóch z nich twierdzi, że Bóg do nich mówi bezpośrednio.
Autor: Mamoulian  Dodano: 18-07-2011
tom2010 - Bicameral man
Mamoulian - czy czytałeś książkę Juliana Jaynesa "The Origin of Consciousness
in the Breakdown of the Bicameral Mind"? Jest w niej ciekawa hipoteza, która może tłumaczyć powstanie religii. Wg niego w dawnej organizacji pracy ludzkiego prawa półkula pełniła rolę "boga", tzn. w chwilach stresu, wymagających podjęcia decyzji, rozwiązania problemu podejmowała interwencję poprzez generowanie wizji/halucynacji słownej, w której zawierało się polecenie co należy zrobić. Oczywiście skromnie przedstawiając się jako bóg :-) To rozwiązanie mogło być całkiem sprytne, jeżeli człowiek był inteligentny. Np. cały kodeks Hammurabiego miał być podyktowany przez jego boga Marduka. Tak samo mieli działać artyści z tamtego czasu - pojawiała im się halucynacja z muzami, które śpiewały muzykę. Tzn. im się wydawało że to nie oni tworzyli, lecz że kopiowali to co im przekazały muzy.
Ewolucja i rozwój języka doprowadziły do zastąpienia tej organizacji mózgu nowoczesną, opartą o interpretację wszystkiego jako "ja" (np. ja napisałem ten post, a nie muza/bóg/głosy mi podyktowali).
Wg tej teorii schizofrenia miałaby być częściowym powrotem do tej starej organizacji mózgu, spowodowanym zmianami chorobowymi. Stąd słyszenie głosów.
Autor: tom2010  Dodano: 19-07-2011
Jotka - Ateizm a choroby neurodegeneracyjne
Jakieś trzydzieści parę lat temu uwolniłam się od wiary w boga i związanych z tym stresów. Teraz zachorowałam na SLA (czyli Stwardnienie zanikowe boczne – nieuleczalna, postępująca choroba neurodegeneracyjna, która prowadzi do niszczenia komórek neuronu ruchowego. W toku rozwoju choroby dochodzi do powolnego, ale systematycznego, pogarszania się sprawności ruchowej, a w późniejszych etapach do całkowitego paraliżu i ostatecznie śmierci poprzez zatrzymanie pracy mięśni oddechowych.)
Czy w świetle tych badań można stwierdzić,że z racji ateizmu mam mniejszy hipokamp i to może być powodem rozwinięcia u mnie tej choroby ???
Autor: Jotka  Dodano: 11-06-2012
Wróć do wiadomości..

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365