Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.214.863 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 418 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
W etosie humanistycznym nie ceni się wysoko gotowości do stosowania się przez kogoś do wydanego przez jakąś potężną władzę zakazu, którego racjonalność nie jest dla danej osoby uchwytna, tak że u podłoża posłuszeństwa leży jedynie albo strach albo czołobitność.
«   
Parafialne "czarne teczki"
Autor tekstu:

O tym, że parafie Kościoła rzymskokatolickiego zakładają ludziom teczki — od dawna wróble ćwierkają na dachach. Przy okazji duszpasterskich wizyt wielkanocnych czy bożonarodzeniowych, kapłani nie tylko wypytują domowników (także dzieci) o sprawy z gatunków prywatnych, ale także przepytują „na okoliczność" sąsiadów.

W każdym większym domu czy bloku zawsze znajdzie się jakaś wścibska plotkarka, która wie kto z kim i kiedy, o której wraca ten czy inny do domu, gdzie pracuje, ile zarabia i co mówi… wszystko to trafia potem do skrupulatnie prowadzonych teczek personalnych obywateli Katolandu.

Opowiada Andrzej B. — Przeprowadziłem się do nowego osiedla w drugim końcu miasta. Nikt mnie tam nie znał. Ale o to przed Bożym Narodzeniem zjawia się miejscowy proboszcz z grubym zeszytem w dłoni. Ot, tak rutynowa wizyta duszpasterska. Towarzyszy mu młodzieniec, którego również nie znam. Proboszcz bez cienia żenady otwiera zeszyt i zadaje pytania o moją poprzednią pracę, o studia, syna… Moje „akta" przywędrowały za mną do nowego miejsca zamieszkania. Precyzyjnie jak w bezpiece…

Parafialne „czarne teczki" stały się faktem już dawno. Trafiają do nich adnotacje, notatki i donosy dotyczące życia prywatnego wierzących, a także — szczególnie — niewierzących lub uważanych za takich przez proboszcza.

Publikujemy dziś taką właśnie notatkę nadesłaną nam przez jednego z Czytelników. Płyną one szerokim strumieniem do tysięcy parafialnych archiwów, mimo o ochronie danych osobowych, mimo przepisów prawnych określających dokładnie, w jakim celu, komu i jaki informacje o obywatelach wolno gromadzić i przechowywać.

Możemy sobie tylko wyobrazić, że kiedyś powstanie na kształt Instytutu Pamięci Narodowej jakiś Instytut Pamięci Katolickiej i gdy Polska przestanie być Katolandem — będzie udostępniał obywatelom do wglądu swoje „czarne teczki"


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Casus Groër
Jak ksiądz udupił policjanta

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (1)..   


«    (Publikacja: 03-08-2002 Ostatnia zmiana: 28-02-2004)

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Adam Rajski
Publicysta

 Liczba tekstów na portalu: 2  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Marian Batko: świecki święty
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 1732 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365