Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.156.599 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Korporacje religijne przedstawiają swe teksty jako jedyne źródła gwarantowanej prawdy. Dążą do minimalizacji znaczenia intuicji, wróżb, tradycji ustnego przekazu oraz jednostek obdarzonych niezwykłymi właściwościami, bo wszystko to wymyka się spod kontroli.
 Kultura » Historia

Reakcja pogańska w Polsce [3]
Autor tekstu:

Najtrafniejsza wydaje się teza Zbyszka Górczaka, zgodnie z którą reakcja miała oddolny charakter. Na fali konfliktów wewnętrznych i walk dynastycznych doszło do ludowych zaburzeń, których nie miał kto stłumić. Być może powierzchownie schrystianizowanych pogan do czynu nieświadomie popchnął sam Bezprym, który mógł wykonać jakąś liczbę czysto politycznych egzekucji na przedstawicielach kleru. Jego „stronnicy" na prowincji mogli to uznać za sygnał, że wolno im postępować podobnie. Niekiedy za dowód, iż Bezprym był „reakcjonista" podaje się zapiskę z rocznika kapitulnego krakowskiego, według której w roku 1030 zmarło dwóch biskupów: Lambert i Roman [ 18 ]. Nie wydaje mi się jednak, by byli oni ofiarami walk antykościelnych. Gdyby tak było, Mieszko po odzyskaniu władzy zapewne doprowadziłby do ogłoszenia ich świętymi, tymczasem ci rzekomi męczennicy kompletnie zniknęli z kart historii Kościoła.

Wydaje się, że jeśli reakcja wystąpiła ponownie za czasów Kazimierza Odnowiciela, to miała już nieco inny charakter. W większym stopniu koordynowali ją naczelnicy plemienni i grodowi. Prawdopodobnie wtedy od Polski oderwało się Pomorze, a tamtejszy władca Zemuzil powrócił do pogaństwa [ 19 ]. Jeśli można mówić o polskim apostacie, to był nim właśnie on. Hasłami reakcyjnymi nie ferował natomiast zapewne Miecław. Zresztą nie wydaje się, by w tak wczesnym okresie chrześcijaństwo w ogóle w większym stopniu zawitało na Mazowsze. [ 20 ]

Podsumowując, reakcja pogańska była zapewne ludowym, oddolnym ruchem. W dużym stopniu skierowanym nie przeciw kościołowi, ale przeciw narzucającej coraz to nowe obciążenia władzy państwowej. Zapewne nie było żadnego polskiego apostaty, a tezy o niszczeniu pogańskich świątyń i miejsc kultu są znacznie przesadzone i pozbawione naukowych podstaw. Ogółem, reakcja rzecz jasna miała miejsce i jest tematem, który warto badać. W tym celu nie można jednak wykorzystywać przestarzałych opracowań, książek popularnonaukowych i monografii z końca XIX wieku. Jedyne, czym może skutkować takie podejście, to wprowadzenie czytelników w błąd lub podobne do tej polemiki.


1 2 3 

 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Słowiańskie wystąpienia antykościelne
Wyszukiwanie Boga

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (19)..   


 Przypisy:
[ 18 ] Najdawniejsze roczniki krakowskie i kalendarz, wyd. Z. Kozłowska-Budkowa, MPH SN, t. V, Warszawa 1978, s. 46-48.
[ 19 ] M.K. Barański, Dynastia Piastów w Polsce, Warszawa 2005, s. 104.
[ 20 ] Ibidem.

« Historia   (Publikacja: 06-10-2007 Ostatnia zmiana: 30-01-2008)

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Kamil Janicki
Student historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jeden z administratorów polskiej Wikipedii
 Strona www autora
 Numer GG: 4811914

 Liczba tekstów na portalu: 4  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Pierwsze Damy, żony, kobiety. Zapomniane bohaterki II RP
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 5570 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365