Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
203.315.194 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 588 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie mowy sejmowe
Friedrich Nietzsche - Antychryst

Złota myśl Racjonalisty:
Nie wierzę w Boga, ale nie czynię religii z niewiary w Niego. Logicznie jest możliwe, że jakieś odkrycie kiedyś każe mi zmienić zdanie. Ale nie liczę na to.
 Prawo » Prawa wolnomyśliciela

Dyskryminowani przez chrześcijan
Autor tekstu:

Sąd pracy w Abergele w północnej Walii (Wielka Brytania) uznał, że organizacja charytatywna Prospects pomagająca osobom z zespołem Downa i ich rodzinom dopuściła się dyskryminacji na podstawie wyznania. Skarżący, Mark Sheridan, był chrześcijaninem w momencie podejmowania pracy, ale utracił wiarę po pewnym czasie. Zwolnił się w proteście przeciwko przyjmowaniu do pracy wyłącznie praktykujących chrześcijan po ośmiu latach pracy w 2006 roku, co według prawa jest uznane za zostanie zmuszonym do zwolnienia się z powodu łamania prawa przez pracodawcę. „Chociaż nie czułem się z tym dobrze i nie widziałem w tym nic dobrego mówiono mi, że nie ma innej możliwości. Jestem bardzo zadowolony z wyroku. Kiedy pracowałem dla Prospects czułem, że to co robią jest złe. Wygranie sprawy potwierdza moje odczucia” – powiedział po wyroku. Jak zeznał, pracownicy mieli kierować się wartościami chrześcijańskimi.

Druga skarżąca, która również wygrała w sądzie, była pracownica Louise Hender zeznała, że została pozbawiona awansu z powodu swojej bezwyznaniowości a także, że mówiono jej, że w ogóle nie powinna była zostać zatrudniona. Dotyczyło to wszystkich, którzy nie byli praktykującymi chrześcijanami. Organizacja stworzyła dokument „Podstawy wiary” z głównymi dogmatami chrześcijańskimi, które obowiązywały wszystkich 900 pracowników. Wyrok, określany jako precedensowy, ma szczególne znaczenie ponieważ w prawie brytyjskim sądy uwzględniają takie wyroki w dalszych podobnych przypadkach. „Po raz pierwszy sąd pracy wypowiedział się, czy organizacja o własnym etosie religijnym ma prawo dyskryminować na podstawie wiary lub przekonań” – skomentował adwokat Sheridana.

Wyrok oznacza osłabienie prawa dla organizacji religijnych dopuszczającego wyjątki od zasady niedyskryminacji zwanego „główne zasady zatrudnienia”. Właśnie na tym przywileju prawnym wprowadzonym przez rząd Blaira w 2003 roku oparł swoją linię obrony Prospectus. W praktyce wyrok oznacza ograniczenie prawa do dyskryminacji tylko do osób duchownych.

Dyrektor wykonawcza Brytyjskiego Towarzystwa Humanistycznego, które wspierało powoda i opłaciło prawnika, Hanne Stinson podsumowała: „Organizacje religijne stosują więcej dyskryminacji w swojej praktyce zatrudnienia niż przed ustanowieniem prawa to dopuszczającego. Może to doprowadzić do pogorszenia jakości ich usług publicznych. Wyrok sądu pracy jasno oznacza, że to sądy a nie same organizacje mają ustalać, co jest ich 'etosem religijnym', jako że nie ma to pokrycia w rzeczywistości. Mam nadzieję, że rząd, który zamierza przekazywać zadania państwa organizacjom religijnym na szeroką skalę przemyśli swoją politykę w świetle wyroku sądu”.

Brytole znowu są do przodu. Czy można sobie wyobrazić, by ateista i etatowy pracownik skarżył o brak możliwości awansu Caritas?

Wyrok sądu pracy


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Jesteś niewierzący? Przygotuj się na śmierć!
Jak zostać ekskomunikowanym

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (24)..   


« Prawa wolnomyśliciela   (Publikacja: 22-08-2008 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Maciej Psyk
Publicysta, dziennikarz. Z urodzenia słupszczanin. Ukończył politologię na Uniwersytecie Szczecińskim. Od 2005 mieszka w Wielkiej Brytanii. Członek-założyciel Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów oraz członek British Humanist Association. Współpracuje z National Secular Society.

 Liczba tekstów na portalu: 91  Pokaż inne teksty autora
 Liczba tłumaczeń: 2  Pokaż tłumaczenia autora
 Najnowszy tekst autora: Monachomachia po łotewsku
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 6022 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365